yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  • girdiler (658)
  • medya (12)

  658. Ben de burun üzerim hafif yağlı olacak şekilde karma olan cildim için uyguladığım cilt bakım rutinimi paylaşmak isterim.

  Girdinin etkili olması adına önce kısaca iki noktada uyarı yapayım. Birincisi, ürün yorumlamak değil de sadece ‘şu adım için şunu kullanıyorum’ şeklinde ilerleyeceğim (gizlinot: çünkü bence verimli sonuçlar alabilmek için cilt bakım ürünleri düzenli ve en az birer kutuluk uygulama gerektiriyor). ikincisi ise, ekleyip eklememek konusunda tereddüt ettiğim iki ürün oldu. ikisi de, reçetesiz ulaşılabilir de olsa, eczanede satılan ilaçlar. ancak rutinimde mevcut oldukları için eklemeye karar verdim. Bunları doktora danışmadan kullanmayın lütfen. Hadi başlayalım artık (gizlinot: swh)

  Dışarı çıkacağım yani makyaj yapacağım sabahlar:

  1. Adım, peeling: dışarı çıkacaksam uyanınca direkt duşa girmişim demektir. Duşta yüzümü soğuğa yakın ılık suyla masaj yaparak yıkıyorum. Diğer duş aşamalarını hallettikten sonra çıkmadan cildime clean & clear’in siyah nokta temizleyici günlük peeling için krem jel’ini uyguluyorum.

  2. Adım, tonik: çıktıktan sonra cildimi kağıt havlu ile kuruluyorum. Disk pamuğa dermoskin be bright aydınlatıcı tonik dökerek pamuğu tampon tampon cildime bastırıyorum.

  3. Adım, yüz nemlendirme: elimde kalan spf’li nemlendiricileri değerlendirmek adına gündüz nemlendiricisi olarak kullanıyorum (gizlinot: Bu nemlendiricilerin kutularını makasla kestikten sonra içinde kalan ürünleri tek kullanımlık tahta spatula ile seyahat setinden çıkan küçük kavanoza doldurdum), isana günlük nemlendirici + cerave nemlendirici krem ile cildimi güzelce nemlendiriyorum.

  4. Adım, göz çevresi nemlendirme: bee beauty organik sertifikalı göz kremi kullanıyorum.

  5. Adım, dudak nemlendirme: siveno’nun dudak koruyucularından ballı olanı tercih ediyorum.

  6. Adım, güneş kremi: dermoskin’in 30 faktörlük güneş koruyucu kremini kullanıyorum.

  Evde kalacağım sabahlar:

  1. Adım, temizleme: Cildimi sadece soğuğa yakın ılık suyla masaj yaparak yıkıyorum.

  2. Adım, tonik: cildimi havlu kağıt ile kuruluyorum. Disk pamuğa dermoskin be bright aydınlatıcı tonik dökerek pamuğu tampon tampon cildime bastırıyorum.

  3. Adım, yüz nemlendirme: önceki 3. adımdaki nemlendirici kombosunu uyguluyorum ancak bir miktar daha az, emildikten sonra ise lekelerimin olduğu alanlara madecassol sürüyorum hafif masaj yaparak (gizlinot: dışarı çıkma ihtimalim varsa kesinlikle kullanmıyorum) (gizlinot: lütfen doktorunuza danışmadan kullanmayın).

  4. Adım, göz çevresi nemlendirme: bee beauty organik sertifikalı göz kremi kullanıyorum.

  5. Adım, dudak nemlendirme: siveno’nun dudak koruyucularından ballı olanı tercih ediyorum.

  Akşam:

  1. Adım, temizleme:

  1.1. yağ bazlı ürün ile temizleme: bu adımı dışarıdan gelmişsem yani yüzümde makyaj varsa uyguluyorum. yarım pompa cosmed atopia cleansing oil ile makyajımı ve güneş kremimi iyice eritiyorum. Bu adımı 45 saniyeden daha kısa tutmamaya özen gösteriyorum.

  1.2./1.1. Köpük ile temizleme: O gün evdeysem direkt bu adımdan başlıyorum. Konjak süngerime pongdang’ın eşek sütü içeren temizleyici ürününden sıkıyorum ve kesinlikle 1 dakikadan az olmayacak şekilde cildimin her noktasını biraz basınç uygulayarak temizliyorum.

  2. Adım, tonik: cildimi havlu kağıt ile kuruluyorum. Disk pamuğa dermoskin be bright aydınlatıcı tonik dökerek pamuğu tampon tampon cildime bastırıyorum. Yine aynı pamuğa sirenol cadı fındığı toniğinden döküp sadece burun çevremi siliyorum.

  3. Adım, Yüz nemlendirme: dermoskin be bright aha/bha krem ile cildimi nemlendiriyorum.

  4. Adım, göz çevresi nemlendirme: bee beauty organik sertifikalı göz kremi kullanıyorum.

  5. Adım, ampul: elime 3 damla snody propolis honey ampoule light damlatıyorum, avuçlarımın arasında yayıp biraz ısıtıyorum ve tampon hareketlerle cildime uyguluyorum.

  6. Adım, dudak nemlendirme: avene cold cream onarıcı dudak kremini tercih ediyorum.

  7. Adım, sivilce lekeleri için gerekli yerlere acnemix jel sürüyorum kulak temizleme çubuğu ile (gizlinot: lütfen doktorunuza danışmadan kullanmayın).

  Haftalık:

  -Haftada 1 kere Fiddy metodu.

  -Haftada muhakkak 1 kere Fiddy metodundan sonra/ihtiyaç olması halinde 2 kere nemlendirici kağıt maske. Bir sürü farklı kağıt maske var elimde, hangisi kafama eserse onu kullanıyorum açıkçası.

  -Yine nem anlamında takviye yapmam gerektiğinde saşe formundaki krem nem maskelerini de tercih edebiliyorum. Bunda da elimde farklı farklı ürünler olduğu için direkt şu ürün diyemiyorum, kullandıkça başlıklarında anlatırım zaten.

  -Eğer 2-3 gün üst üste dışarı çıkmamışsam (gizlinot: ki en sevdiğim swh)/makyaj yapmamışsam bu durumda günlük peeling de uygulamamışımdır. O durumda da pilling bean’in kahve peelingini kullanıyorum (gizlinot: ne onlar daha tırt bir ürün yapabilirmiş ne de ben daha gereksiz para harcayabilirmişim bir ürüne)

  -Haftada 1 kere ipek kese ile dudaklarıma peeling yapıyorum (gizlinot: aman dikkat, direkt yakarsınız. çok bastırmayın). Bunu yapamamışsam ve hemen müdahale etmem gerekiyorsa da bu iş için ayırdığım bir diş fırçası ile dudaklarımı fırçalıyorum, bu da epey iyi iş görüyor.

  -Siyah nokta bantları, bunlar bende asla işe yaramıyor ya. Aklıma gelirse uzun ve buharlı banyolardan sonra yapıştırıyorum bir tane ancak hiç umut yok (gizlinot: swh).

  benim cilt bakımım bu şekilde, hala kusursuz değil (gizlinot: öyle olmak zorunda da değil) ancak cildimin son 10 senedeki en iyi hali bu. aklımda birkaç uygulama daha var, deneyimledikçe buraları güncellerim.

  11 kasım 23:52

  657. Başlığa daha önce yazmıştım rutinimdeki ürünler değiştiği için güncellemek istedim.

  Karma cilt tipine sahibim. T bölgem yaglı, yanaklarım kuruya dönük. Önce misel su ile yüzümda makyaj olsa da olmasa da cildimi temizliyorum. Cilt temizliği için aynısefa sabunu kullanmaya başladım. Bir süslünün önerisiyle aldim. Son 4-5 aydir sabun kullanmaya başladım. Doğal sabunların herhangi bir temizleme jelinden daha faydalı olacağını düşünüyorum.(gizlinot: Mesela kil sabunu, gül sabunu, aloe vera sabunu vb.) Benim cildimi kurutmuyorlar, memnunum.

  Sabunla cildimi temizledikten sonra tonikliyorum. Ardından cildime bolca lavanta suyu sürüyorum. Cildimi epey aydınlatıyor ve parlatıyor oldukça memnunum. Lavanta suyunu kendim yapıyorum.

  Ardından göz kremimi ve nemlendiricimi, son olarak da dudak balmını uyguluyorum.

  Haftalık bakım olarak banyoda açılmış gözeneklerden sonra peeling uyguluyorum. Ardından hazır maske uyguluyorum(gizlinot: Raf ürünü yani). Her bir üründen oldukça memnunum(gizlinot: Nivea tonik hariç, onda içinde alkol olduğundan. Yanlışlık sonucu almış oldum ), ürünlerin hiç biri cildimde tahrişe/sivilceye neden olmadı. Karma ciltli süslülere tavsiye ederim.

  (link: https://www.suslusozluk.com/olay-active-hydrating-nemlendirici-losyon L'oreal misel su)

  Karden aynısefa sabunu

  (link: https://www.suslusozluk.com/nivea-canland%C4%B1r%C4%B1c%C4%B1-tonik Nivea tonik)

  (link: https://www.suslusozluk.com/l-oreal-triple-active-eyes-g%C3%B6z-kremi L'oreal göz kremi)

  (link: https://www.suslusozluk.com/olay-active-hydrating-nemlendirici-losyon Olay nemlendirici)

  Isana Peeling Gel

  (link: https://www.suslusozluk.com/isana-tonerde-peeling-maske Isana maske)

  (link: https://www.suslusozluk.com/chapstick?tab=media&p=1 Chapstick)

  ilgili medya:
  1
  11 kasım 19:04 11 kasım 19:13

  656. Sabahları yüzümü bioderma sensibio yüz yıkama jeliyle yıkayıp kağıt havluyla kuruluyorum.dudaklarım kuru olduğundan ilk olarak bioderma atoderm levres ile iyice nemlendiriyorum.yüzümü yıkadıktan bir dakika sonra bioderma sebium hydra ile nemlendiriyorum çünkü bu şekilde nemi daha iyi hapsettiğimi düşünüyorum.göz altlarımı bioderma sensibio göz kremiyle nemlendiriyorum.biraz bekledikten sonra loche posay shaka fluid güneş kremimi göz altlarıma getirerek sürüyorum çünkü yenilenen formülü göz çevresine uygulanabiliyor.

  roaccutune kullandığım için maske,peeling yapmıyorum.

  Gün içinde yüzüm kaşınırsa veya hafif kurursa avene termal su sıkıyorum.

  akşamları eve geldiğimde yüzümü yine aynı yıkama jeliyle yıkıyorum.sabah rutinimden farklı olarak yves rocher hassas ciltler için pembe kil içeren konjac sünger ile bastırmadan hırpalamadan nazikçe temizliyorum.konjac kullanmamın sebebi gözeneklerimi temizlemek için ürün kullanamadığım için bu süngerle yıkadığımda burnumun üstündeki siyah noktaların görünümü hafifliyor.Yüzümü bioderma sebium hydra ile nemlendiriyorum.göz kremi uygulamıyorum çünkü göz çevrem hassas ve günde iki defa sürersem biraz allerji yapıyor.dudaklarımı ihtiyacı olduğunda nemlendiriyorum.

  3 kasım 15:01 3 kasım 15:03

  655. son rutinimi iki sene önce yazmıştım sanırım update etme vaktim geldi diye düşündüm.

  sabahları

  1. suyla yüzümü yıkıyorum.

  2. pyunkang yul essence toner

  3. the ordinary ascorbyl glucoside solution 12: pek etkili olmayan bir c vitamini ama çok iyi bir hümektan.

  4. the ordinary natural moisturazing factors nemlendirici

  5. klairs soft airy güneş kremi

  akşamları:

  1. yves rocher temizleme yağı: çok memnunum 3. kutum.

  2. uni baby şampuanla yüz yıkama: biliyorum çoğu kişiye saçma ve sağlıksız geliyor ama bunu başlığında ayrıntılı anlatmayı düşünüyorum.

  3. pyunkang yul essence toner

  4.the ordinary ascorbyl glucoside solution 12

  5. the ordinary natural moisturazing factors

  haftada bir-iki-üç

  by wishtrend green tea enzyme powder wash

  kafama göre seçtiğim kil ya da yaprak maske

  bu rutin bana çok iyi geldi ve benim gibi karma ve susuz ciltlere çok iyi gelir diye düşünüyorum. özellikle susuz ciltlerde tonik tam bir hayat kurtarıcı. bu essence tonerı kullanmaya başladığımdan beri yüzümün bazı yerlerindeki ve sivilcelerimin etrafındaki kuru noktalar geçti. ve bunu duymaktan herkes bıktı ama bol bol su içmek çok büyük fark yaratıyor en azından benim için.

  3 kasım 14:02

  654. bir süredir üşengeç olduğumdan cilt bakımıma çok vakit ayıramadım ve cildim gerçek anlamda sapıtmaya başladı. şu an havaların da soğumaya başlamasıyla kuruluk baş gösterdi, aynı anda hem az da olsa sivilce hem de kuru cilt sorunum var. bu nedenle bu girdiyi buraya sırf kendime not olsun diye yazıyorum. cildimi yormadan bir süre bunu uygulayacağım, hem cilt bakım rutininde az basamak olunca daha az üşeniyorum. makyaj da olabildiğince yapmayacağım cildim düzelene kadar.

  sabah:

  yüz yıkama jeli: (gbkz: bioderma mild cleansing foaming gel temizleme jeli ) hassas-kuru ciltler için mükemmel bence, asla cildi yormuyor.

  nemlendirici: (gbkz: swiss image absolute repair day cream) çok memnunum ama artık türkiye'de satılmıyor diye biliyorum. bitirene kadar kullanıp başka bir ürüne geçeceğim.

  göz altı nemlendiricisi: (gbkz: pure beauty geoaqua eye gel) açıkçası bitsin diye kullanıyorum, bitince başka bir ürüne geçeceğim. o kadar berbat bir şekilde tasarlamışlar ki siz az bir şey alayım derken içinden baya bir jel çıkıyor bir anda. o yüzden çok vakit almayacak gibi bitirmem...

  dudak nemlendiricisi: (gbkz: bioderma atoderm lip balm) bazen yetersiz gelebiliyor ama şu an piyasadaki en iyi dermokozmetik dudak nemlendiricisi bu bence.

  o gün makyaj yapmadığımı farz ederek akşam farklı yaptığım tek şey de nemlendirici olarak (gbkz: swiss absolute repair night cream) kullanmak.

  maske olarak da haftada 1 (gbkz: miniso sıkıştırılmış kağıt maske)'yi ıslatıyorum. bunun için elinizdeki bir esansı kullanabilirsiniz, salatalık suyu, pirinç suyu, yeşil çay ya da yüz bakım ampulleri bile kullanabilirsiniz. tamamen size kalmış. daha sonra da yüzüme nemlendiricimden bolca sürüp bu maske ile kapatıyorum. 15-20 dk sonra çıkarıp yüzümdekileri iyice yediriyorum ve cildim yumuş yumuş oluyor.

  peeling yapmıyorum, cildimi çoğu peeling irrite ediyormuş gibi gelmeye başladı. en son avene'in hassas ciltliler için peelingini denedim, çok bir etki göremedim gibi hissettiğimden parama yazık diyerek almadım bir daha.

  bunlara ek olarak her gün 2 litre su içmeye özen göstereceğim. cilt bakımının en önemli basamağı su içmek bence. benim bu şekilde. 1-2 hafta böyle gideceğim bakalım.

  3 kasım 13:41

  653. cilt tipim karma, akneye meyilli. 3 yıl ve 1 yıl önce (gbkz: tetradox), (gbkz: clindoxyl jel), (gbkz: differin) tedavisi gördüm. yani iki kere sivilce tedavisi aldım. tecrübelerime göre (gbkz: mağara adamı metodu) bende işe yaramadığı gibi pul pul dökülme ve kapalı komedona sebep oluyor. cilt bakımımı düzenli yapmak zorundayım yani.

  akşam:

  (gbkz: Bee Beauty Ferahlatıcı yüz temizleme jeli )

  (gbkz: ziaja manuka tree face toner)

  (gbkz: bee beauty q10 göz kremi)

  (gbkz: acnecinamide jel krem)

  haftada 1 kere gece ince bir tabaka şeklinde göz ve ağız çevremden uzak tutarak (gbkz: acnecinamide pha jel) sürüyorum. sivilce tedavisi sonrası lekelerimi geçiren ürün bu aynı zamanda.

  sabah: (gbkz: bee beauty yüz temizleme köpüğü narlı)

  (gbkz: vivatinell enjoy sun during day güneş kremi) -bunu yeni kullanmaya başladım. Acnecinamide’i üreten firmaya ait. Başlığına daha sonra yazarım-  genelde güneş kremi altına nemlendiriciye gerek duymuyorum. uzun süredir rutinim bu şekilde ve memnunum. Sadece toniğim bitince ducray keracnyl losyon’a tekrar dönmeyi düşünüyorum. 

  22 ekim 19:03 22 ekim 19:06

  652. Şu sıralar havaların biraz kötüleşmesiyle bioderma sebium global kullanmaya başladım.

  Akşam rutini :Duşa girmeden biodermanın hassas ciltler için olan misel suyuyla siliyorum. Duşta creave foaming jel ile yıkıyorum. Çıktıktan sonra bioderma sebium global kullanmadığım günler cay agacı damlattığım kendim yaptığım lavanta suyuyla siliyorum. Biraz bekletip lavanta suyu sıktığım pamukla tampon yapıyorum. (bioderma sebium kullanıcağım zaman nemlendirici den 15dk önce bölgesel olarak beyaz ve siyah noktalarıma sürüp bekliyorum) Biraz bekledikten sonra yeni kullanmaya başladığım uriage hyseac a.i nemlendiricime sürüyorum. Göz içinde cosmed serum kullanıyorum. Sebium global 2 kere kullandım. Umarım faydası olur. Yorum yapmak için çok erken.

  Cildim siyah noktalı, dönem dönem yağlı dönem dönem karma sıkıntılı hassas bir cilt. Baksam bile düzelmiyor ne yapacağımı pek bilemiyorum. Sabahları suyla yıkayıp nemlendirici sürüyorum bazende güneş kremi. Yazsa hergün sürüyorum ama kışa doğru onu tam yapamıyorum. Bakmasada cildi bebek gibi olan kişilere çok özeniyorum. Şükür ediyorum tabiki ama daha az sıkıntılı bir cilt isterdim.

  8 ekim 21:16

  651. Yüzümü (link: https://www.suslusozluk.com/yves-rocher-sebo-vegetal-serisi yves rocher sebo vegetal serisi) purifying cleansing gel ile konyak sünger kullanarak iyice yıkıyorum. Ten makyajı yapmadığım için bu bana yeterli oluyor.

  Daha sonra aynı serinin toniğini sürüp masaj yapıyorum. Tonik biraz emildikten sonra yüzüme pat pat hafifçe ama çok da yumuşak olmadan vuruyorum. Yüzümü daha da yumuşak yapıyor bu.

  Göz altlarıma isananın bir roll-on'unu kullanıyorum ama faydası olmadığından yazmaya pek gerek yok. Masaj yaparken elimin daha rahat kaymasına yardım ettiği için bitene kadar kullanacağım.

  Neutrogena lip balm sürüyorum.

  Sabahları yüzümü sadece suyla yıkıyorum ve evden çıkacağım zaman aynı tonikle yüzümü siliyorum.

  konyak sünger hafif ve günlük peeling etkisi yaptığından ayrıca peeling yapmıyorum. Arada telve maskesi ve indirimden alırsam kağıt maske kullanıyorum.

  13 ağustos 15:02

  650. 1-anna nature organik temizleyici ve braun fırçası ile yüzümü güzelce temizliyorum

  (özellikle ten makyajı yapmışsam fırça ile temizlerim)

  2- Mizon aha&bha daily cleanle tonikle. 

  3- Birkaç serumum var cildimin ihtiyacına göre serum (genellikle cryene c vitaminli serum) (mutlaka gece kullanın) 

  4- Son aşama olarak absolution gece kremi ve göz kremi sürüyorum

  5- Tırnaklara bakım yağı/ellere krem

  ve bitti.

  Sabah; 

  Mutlaka yüzümü köpük temizleyici ile yine yıkıyorum ( İstanbul’un kiri tozu malum efendim)

  2-Serum ( burdaki genellikle canlandırıcı serum oluyor) absolution enerji serum

  3- Nemlendirici krem calendula aynısefa özlü kremini kullanıyorum ( temiz içerikli bir ürünle sadece nemlendiriyorum yormamak için ve makyaja hazırlamak için)

  Haftalık olarak da;

  1 gün aha&bhalı ürünlerle peeling( ordinary)

  1gün kil maskesi ( kiss my face)

  Sıkılaştırıcı yoğun serumları da haftalık bakımdan sonra yani derin temizlik yaptığımda uyguluyorum.

  1gün de bilumum yağlarla saç maskesi :)

  13 ağustos 13:39 13 ağustos 14:29

  649. cildim karmadan kuruya dönük. yazın t bölgem daha yağlı, kışın tamamen normal ancak yanaklarım, şakaklarım her zaman kuru.

  akşam rutinim:

  1) (gbkz: heimish all clean balm) ile makyajımı arındırıyorum, dairesel hareketlerle masaj yaparak makyajımı çıkarıyorum.

  2) (gbkz: bioderma mild cleansing foaming gel temizleme jeli) ile yüzümü ikinci kez temizliyorum, double cleanse yapıyorum, yüzümü kağıt peçeteyle kuruluyorum, el havlum ile kurulamıyorum çünkü üzerindeki bakterileri yüzüme geçirmek istemiyorum.

  3) (gbkz: bioderma hydrabio h2o micellar temizleyici) ile son bir kez yüzümü ve özellikle saç çizgimi siliyorum, çıkmamışsa göz makyajımın son kalıntılarını çıkarıyorum.

  4) (gbkz: avene thermal spring water)ı yüzüme sıkarak uygulayacağım diğer ürünler için daha kaygan bir yüzey oluşturuyorum ve aynı zamanda çeşme suyunun ph'ını dengeliyorum.

  5) (gbkz: some by mi aha bha pha 30 days miracle toner)ı haftada iki kez uyguluyorum, pazar ve çarşamba, bu ürün ile kimyasal peeling yapmış oluyorum, fiziksel yani tanecikli peelingler ciltte micro tear yapıp zaman içinde zedelenmesine sebep oluyor araştırdıklarıma göre.

  6) (gbkz: estee lauder advanced night repair synchronized recovery complex) serumdan 1-2 damla alıp tüm yüzüme yayıyorum.

  7) (gbkz: la roche posay redemic r yeux) göz kremini göz çevreme ve gülüş çizgilerime uyguluyorum.

  8) (gbkz: bioderma hydrabio krem)i tüm yüzüme sürüyorum.

  9) (gbkz: hurraw lip balm) gece versiyonunu dudaklarıma uyguluyorum.

  elimde fazladan kalan tüm ürünleri ellerime kollarıma yediriyorum. ürünleri boynuma da sürmeyi ihmal etmiyorum. tüm bu adımları her ne kadar yorgun, bitkin ya da sarhoş olsam da yapıyorum.

  sabah rutinim:

  1) suyla yüzümü yıkıyorum.

  2) (gbkz: bioderma hydrabio h2o micellar temizleyici) ile yüzümü siliyorum.

  3) (gbkz: avene thermal spring water)ı yüzüme sıkıyorum.

  4) (gbkz: bioderma hydrabio krem)i tüm yüzüme sürüyorum.

  5) (gbkz: la roche posay anthelios spf50+ shaka fluid)i tüm yüzüme, kulaklarıma, boynuma sürüyorum.

  6) (gbkz: hurraw lip balm) sun lip balm spf 15 versiyonunu dudaklarıma uyguluyorum.

  gün içerisinde la roche posay'in spreyli spf 50 içeren güneş kremi ile güneş kremimi tazeliyorum. hatta bu spreyi ellerime de sıkıyorum. vücudum için de her duştan çıktıktan sonra nemlendirme özelliği fazla olan bir vücut nemlendiricisi sürüp açıkta kalan yerlerime güneş kremi sürüyorum.

  12 ağustos 18:45