girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (2487)
  • medya (63)

2487. Engelle engelle bitmeyen abuk başlıklara sahip sözlük. Moderasyon uykuda galiba.

bugün 00:00

2486. Yeni yazar oldum ama bayağı bayağı uzun süredir süslü sözlüğü takip ediyorum. Benim bildiğim burası ürünler, kıyafetler, markalar vb konularda yapılan yorumlar, aileyle arkadaşlarla ilişkilerle alakalı dertleşme fikir edinme ya da kitap, film vb konularla alakalı yapılan paylaşımlardan ibaretti. Ama şu an bakıyorum ki insanlar her türlü şeyi (gizlinot: gerçek anlamda her türlü şeyi) goygoy niyetiyle yazar konuşur olmuş. Karşıt düşünce görünce anında saldırıya geçiliyor tartışmalar çıkıyor hakaretler ediliyor. Şaşırtıcı.

dün 23:00

2485. yeni arayüzden sonra(gizlinot: ki sevmiyorum ve hala alışamadım) bazı başlıkların tarihe göre tersten mi düzden mi aktığını anlayamadığım sözlük.

belki daha komplike ve çok özellikli bir format verilmeye çalışıldı sözlüğe bu haliyle ama eski daha yalın ve basit hali çok daha kullanıcı dostuydu.

dün 20:26


2484. başlığa tıklayınca o başlık yeni sekme olarak açılıyor. bu sorun düzeltilebilir mi??

dün 20:10

2483. Ben buradan zeki komik ve entelektüel biriyle konuştuğumu düşünüyordum. Yüzyüze geldik ve hala zeki komik ve entelektüel biri olduğunu düşünüyorum. Daha cumartesi günü beraberdik. Canım bebiş.

dün 19:58

2482. arkadaşlar iş yoğunluğumdan dolayı buralara çok bakamıyorum.

dün gerçi “beğenilen” yazarlara söyle bir baktım, açıkçası yine cok bakamadım ve cok da bakılacak bir şey bulamadım. fakat vakit harcamaya değer bulmadığım, küçümsediğim sözlük profili hakkında şimdi sizlere 12 parşomen uzunluğunda bir girdi yazacağım.

(bkz: allah herkese böyle bir iş yoğunluğu nasip etsin)

tanım: "çok vaktim yok, pek bakmaya değer bir şey bulmuyorum" gibi kalıpların arkasından cool görünmeye çalışan yazarların sözlük profilini küçümsediği fakat buna rağmen hala manas destanı uzunluğunda girdiler girdiği platform.

dün 19:41 dün 19:46

2481. Dün, Soru cevapta “sözlüğün enleri” gibi bir başlık gördüm ama cok da bakamadım iş yoğunluğumdan dolayı. Bugün biraz vakit bulunca tartışma nedenini hala anlayamasam da söyle bir göz gezdirdim. Başlıkta yazılan “beğenilen” yazarlara söyle bir baktım. Açıkcası yine cok bakamadım ve cok da bakılacak bir şey bulamadım.

Yaklaşık 15 yıldır sözlük yazarlığı yapmaktayım. Ekşinin nispeten iyi ve su anda  gerçekten kötü olan hallerinde de sözlük yazarlığı yaptım. Diğer birkaç küçük çaplı sözlüklerde de bulundum. Süslünün dE güzel bir oluşum olacağını düşünüp buraya üye olmak istedim açıkcası. 

Sözlüklerin hepsi maalesef üç asagı beş yukarı aynı potansiyeli taşıyor artık. farklı bakıs acısını geçtim farklı herhangi bir seye kesinlikle tahammül yok. Yeni başlayan çoğu yazar “şirin gözükmek” adına ya da gerçekten öyle düşündüğünü sandığı İçin ipe sapa gelmez, suya sabuna dokunmayan, kendi gerçeklerinden cok uzak ama genele uygun ve kabul görmüş seyler yazıp dururlar. Özellikle linc başlıklarında bunu cok sık görürsünüz. Biri linc etmeye başlayınca digerleri de eder sürüden hiçbir şekilde ayrılmamaya çalışırlar. 

Çeşitli sözlüklerde yazdığım zamanlar yasım gençken ben de bu yazılanların “gerçek” olduğunu zannediyordum. İnanılmaz derecede farklı kelimeler kullanan yazarların bir yan sekmesinde “Google’ın” acık olduğunu bilmiyordum. Yazılan  şeylerin doğruluğuna inanıyordum. Kişiler kendilerini nasıl gösteriyorsa öyle sanıyordum. Doğal olarak benim de favorileyip durduğum, Tavrına hayran olduğum yazarlar vardı o zamanlar. Süslü sözlük gibi görselliğin de paylaşılmadığı sadece entrylerden güzel olduğunu vurgulayan kadınlar düşünün misal, neden yalan söylesin ki diye düşünüp gerçekten güzel bir kadın olduğuna inanıyordum. Zaman geçtikçe öyle olmadığını da  anladım. sözlüklerden birkaç kadın arkadaş edindim ve onları yakından tanıma fırsatı da buldum maalesef. 

Çok dolu, çok entelektüel olduğuna inandığım kadınları tanıdıkça aslında olayın hiç de öyle olmadığını görmeye başladım. Birincisi sözlükte yazarak kendini ifade etme fırsatı elinden alınınca hiçbir şekilde ifade yeteneği olmayan, bilgisini internetten alan kadınlarla karşılaştım.

Daha detaylı anlatacağım; “zengin koca arayan kız” başlığında duyar kasan ( o zamanlar anlamasam da şimdi duyar kasmak diyebiliyorum) “zengin koca arayan kadının hayat kadınından farkı yoktur. Hatta hayat kadını ondan daha da iyidir” yazan kadınların gerçek duygusunun bu olduğunu sanıyordum. Aynı kadının kaç sevgilisiyle maddiyat yüzünden ayrıldığını, hiçbir fakir  sevgilisinin evlilik teklifini asla kabul etmediğini, en sonunda nispeten durumu iyi sevgilisinin evlilik teklifini kabul ettiğini ama bunu sadece aşkla bagdastırdıgını maddiyatla alakası yok dediğini gördüm, bunlara şahit oldum. 

“Lise mezunu erkekle evlenmek” başlığında “önemli olan Aşk sevgi, siz ne anlarsınız?”yazan kadınların, yine aynı başlıkta “ne lise mezunları var ticarete atılıp paraya para demiyor” yazanlardan daha paragöz ve anasının gözü olduğunu deneyimlendim. 

Pırlantaya karşıyım, kanlı elmas diye dolasan kadınların düğün zamanı karatı küçük diye kavga çıkardığını da gördüm. Asla takmam diyen kadının durumları düzeltince hemen pırlantayı alıp gollum a döndüğünü dE. 

Çok güzelim, sözlüğün en güzel kızıyım, eşim cok şanslı yazan kadının 1.53 boyunda, kepçe kulaklı, gerçekten fazla kilolu ve güzel olmadığına gözlerimle şahit oldum. Ondan dolayıdır ki kendimi her zaman cok güzel bulurum. Yazılana değil gözümün gördüğüne inanıyorum artık. 

Sokakta asla görmediğiniz bu güzel efsane kadınlar sözlükte nickinin ve klavyesinin arkasına saklanıp güzellik kraliçeciligi oynar. Hayır çoğu güzel değil. Hele süslü sözlük gibi bir ortamda medya paylaşımı yapmayıp güzelim diyen kadına cok cok istisnalar dısında asla inanmayın. Gercekten güzel olanlar zaten her gün bir fotoğraf paylaşıyor. Ben ifşa olmamak adına istisnalardan olmayı tercih ediyorum. 

Şimdi biraz toparlamak gerekirse geçen günlerde yine bu sözlükten öğrendiğim grup şurup diye bir oluşumun oy kullanmaması hadisesinde bir kadın “kimden ne beklediğinize dikkat edin, beklentinize bakın bir de beklentinizin olduğu kişiye bakın” gibi bir şey yazmıştı. Favori ekleme tuşu olsa anında basardım. Aynen şimdi bunu diyeceğim. Sizin anonim ya da değil kendinizi parçalayıp “x en iyisi, y Harika, zye de boş değilim” diyip karşıt fikir görünce ne yapacağınızı şaşırıp saldırdığınız konu var ya? Hah o işte boş, bomboş bir konu. Kimseyi kendinize kanaat önderi secmeyin. Kimse bunu Zaten hak etmiyor ama bu kadar fanatikliğin size zararı büyük olur. Takım tutar gibi insan tutuyorsunuz. Karşınızdaki insanlar sadece  normal insan. Sizden tek farkı iki üç makyaj malzemesi daha fazla deneyimlemiştir, birkaç pahalı kıyafet almıştır, iki üç ülke fazla gezip,  birkaç film izleyip kitap okumuştur, yaşı itibariyle de daha olgun bir dile sahiptir filan.  

Bunu kendim için de diyorum. E seni kim sözlüğün enlerine koydu derseniz, linc edilme korkusundan özelden tebrik, nick altı gibi yerlerde tenkit alıyorum. Aldığım mesajlarda akıl danışan bile oluyor. Cok üzücü bir durum. Çünkü bana bunu yapıyorlarsa gerçekten hak etmeyen bircok şişirilmiş yazara ne mesajlar ne övgüler gidiyordur. yine aynı şişirilmiş yazarlar kendilerince ne akıllar veriyordur. Gereksiz hiçbir samimiyete sözlük sınırlarında da olsa girmeyin derim, siz zararlı çıkarsınız. 

 

Çok gördüm nick altlarında “sözlükten tanıştım en yakın arkadasım, ileride kocalarımızı da alıp mangala gideceğiz, çocuklarımız kardeş gibi büyüyecek” yazıp birbirinin sevgililerini kapanları. Çünkü burası gerçek hayattan da beter aslında. Gerçek hayatta  gördüğünüz kin, nefret, kıskançlık  içeren bakışları burada görmüyorsunuz. Herkes klavyesinin arkasından minnosluk kasıyor. Bir şekilde kandırıyor. Böyle zamanlarda sunu düşünün: madem öyle,  madem burada herkes Harika neden soru cevap aparatında anonim adı altında “gerçek hayatta” karşılaştığımız korkunc insanlara rastlıyoruz? Cünkü burada kimse gösterdiği gibi iyi değil. Olamaz da. Ben de bu yüzden yılların bana verdiği yetkiye dayanarak gerçekleri konuşuyorum sadece. Sevimli ya da iyi görünmek için kasmıyorum. Burada sevimlilik Kasanların ama gerçek hayatta negatif elektrik yüklenmiş insanların  aksine gercek hayatta aşırı pozitif ve sevimliyim Zaten. 

Kimse icin kendinizi ortalara atmayın. Sözlükte aşırı sevilen, aşırı tutulan, popüler olan, favori seçilen yazarların gerçek hayatta birçok sorunu vardır olmak da zorunda zaten. Gerçek hayattan alamadığı tatmini buradan minnosluk, bilgi birikimi, insanlık dersi filan gibi şeylerle sağlamak zorunda olan bir ton insan var sözlüklerde. Çoğu hiçbir baltaya sap olamamış, bilinen doğruları konusan, fazla ve farklı hiçbir seye girmeyen, genel beğeniye oynayan insanlar. Gerçek hayatta bu bahsettiklerinin  onda biri kadar bile insancıl, kültürlü ya da iyi değiller. 

Abartılmış dedi diye kimsenin üstüne de gitmeyin. Bugün beğendiğiniz yazarı yarın abartılmış bulabilirsiniz. Tanısanız zaten hiç sevmezsiniz eminim. Ha hiç mi yoktur sözlüklerde düzgün insan? 15 yıl içinde sadece bir tane düzgün kadın tanıdım o da zaten hiç ağzı gözü ayrı oynayanlardan değildi hâlâ en yakın arkadasım. Kocalarımızı alıp mangala gidiyoruz. 

Tanım: abartılmış sanal karakterlere fazla önem verilen yerdir, tıpkı diğer sözlükler gibi.

dün 18:40 dün 18:45


2480. Soruların silinememesi özelliği ile beni düşüncelere daldıran sözlük.

Ben şimdi tesettür konusunda çok merak ettiğim basit bir şey sormak istiyorum. sözlükte Daha önce sorulmamış. ama benim şansıma kesin tartışmaya döner biliyorum. Çünkü arkadaşlarım arasında da fikir ayrılıklarına sebep oldu. Dayanamam buna. Bilemiyorum altan. Neden böyĺe gereksiz bir özellik var neden?

dün 16:15

2479. Kitap, film, dizi hatta oyun için spoiler butonu olmadığından spoilerların gizli notta yazılması faydalı olacak sözlük. Gizli not öncesi spoiler uyarısı da yapılırsa sorun çözülecek bence. Spoiler yemekten harap olduk.

dün 15:16

2478. Ben hangi soruyu(gizlinot: Aşk-I memnu, bela okumalı çanta, en bilmem kim) takmıyorsam onun altında hep olay çıkan sözlük. Sürekli "noolmuş, noolmuş?" Diye kalıyorum. Bir sefer de başından yakalayayım.

dün 00:40