sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (2733)
 • medya (99)

2733. Hibe talebi başlığındaki neredeyse çoğu girdinin eksilendiği sözlük.(gizlinot: Tamam anlıyorum kötüsünüz başka bir nedeni olamaz 🤷🏻‍♀️)

dün 22:05

2732. Tırnakları kırılıyor, uzamıyor diye fellik fellik ürün arayan üyelerin uzun tırnak görünce anonimden tiksinme levelı yarıştırdıkları sözlük.

Dipnot. Linç is coming.

dün 21:58

2731. Şuanda tırnağımızda bulunan ojeyi yazdığımız başlıktaki girdilerime niye bu kadar eksi geldiğini anlayamadığım sözlük. Hayır markaya karşı bi antipati desem,yok yani diğer süslülerinkinde maksimum 2-3 eksi var aynı marka olmasına rağmen. Okuyorum okuyorum yazdığım üslupta veya verdiğim renk bilgisinde de bi sıkıntı yok. Ne alaka anlamadım,sırf eksilemiş olmak için eksilemek de ne bileyim,biraz şey:)

dün 21:24

2730. Ferdi tayfur dinlediğiniz için de eksilenebilirsiniz Aman dikkat burada havalı olmak en önemli kuraldır

dün 18:44

2729. ilk girdiğimde çok güzel bir ortam olduğunu ve insanların fikirlerini güzel bir şekilde paylaştığına inandığım site ama yoo. abi kimsenin kimseye saygısı yok, sen diğerinden farklı bir şekilde düşünemezsin yasak. eksilenmek olayına girmeyeceğim dahi, sözlük değil de onu oluşturanlar büyük sıkıntı.

dün 13:10

2728. hadi beraber sözlükleri kıyaslayalım, süslü sözlük'ümüzün nerede durduğuna bakalım.

ekşi sözlükte on tane seri eksileme yaparsanız elbette ceza almazsınız; çünkü hızlı oy verdiğinizde karşınıza uyarı çıkar. bu kez aralıklı ama onlarca, yüzlerce eksileme yaparsanız, yine ceza almayabilirsiniz. o sözlükte bu durumlar açıkça belirtilmemiş durumda zaten.

süslü sözlük'ün ise kurallarında şu bulunuyor:

"seri eksilendiğimi düşünüyorum, ne yapabilirim?

süslü’nün yeni versiyonu ile birlikte seri eksileme kontrolleri yeniden düzenlenerek tamamen otomatik hale getirildi. artık seri eksileme yaptığı tespit edilen üye veya yazarların verdikleri oylar otomatik olarak silinecek. seri eksileme yapan üye veya yazarların hesapları askıya alınacak. dolayısı ile sizin herhangi bir işlem yapmanız gerekmiyor."

yani, elma ile armutu karıştırmayalım. bu durum bir yazılım üzerine çalışıyor. süslü sözlük'te bu ayan beyan yazılmış. sözlük yönetimi bu konuda bilgilendirmiş sayılır. oysa ekşi sözlük'te böyle bir bilgilendirme bulunmuyor.

daha geçen gün süslü sözlük'ü ve ortamı eleştiren bir yazı girmiştim. eleştirileri yaparken tutarlı, mantıklı olmakta fayda var, aksi halde hiçbir yere oturmuyor bütün bunlar.

seri eksileme cezasının, bu yazılımın geliştirilmesini konuşuruz, amenna. daha esnek olmasının artılarını ve eksilerini konuşuruz, amenna. mesela bunun kotası nedir, sistemin ayrıntıları nelerdir hepimiz bilmek istiyoruz. suistimal veya spam durumunun tespiti gerçekten güvenilir mi bir sisteme mi dayanıyor vs. vs. uzar gider.

daha önce de haksız yere uzaklaştırılanlar olmuş, hesapları yeniden açılmış. ilginç olaylar olmuyor değil tabii.

velhasıl, artı - eksi olayının belki de kaldırılması gerektiği bir sözlüktür.

17 nisan 21:14

2727. Bana ayrılan sürenin sonuna geldiğimiz sözlük. Prostesto amacıyla 100 küsür girdimi ve soru-cevap aparatında yazdığım 100 küsür cevabı sildim. Sözlüğü bırakıyorum ve buraya hiçbir şekilde içerik kazandırmış olmak istemiyorum, google aramasında bile benim yazdıklarım sayesinde burası tıklama kazanmasın. Bu ne şiddet bu celal diyecekler için gerekçem şu: sözlük iyiydi, güzeldi, son zamanlarda soru-cevapta "ağlayın pis fakirler ehehe" diyen sevimsiz insanlar çoğalsa da güzeldi sözlük.

Her neyse. Bir başlık okuyordum, okurken de yargı dağıtıyorum, benimle aynı fikirde olan belki 15 kişiyi üst üste artıladım, 5 kişiyi de eksiledim. Ekranda şu yazı çıktı: "seri eksi yapıldığınız tespit edildi, hesabınız 30 günlüğüne askıya alınıyor."

30 gündür bu anı bekliyorum. Hesap askıdayken hesaba giriş yapamıyorsunuz, yapılsa her şeyimi daha o günden silecektim. 21 senelik ekşi sözlük'te bile bu kadar s a ç m a bir sistem yok, bir başlık okuyor ve eleştiri hakkıma dayanarak insanlara eksi veriyorum. Ne münasebet? 7 yıldır ekşi sözlük'te yazarım, bunun ilk 2 yılı çaylaklık, 5 yılı yazarlık. bir şeyin başlığına yazmak istesem oraya da yazabilirim. Buraya muhtaç değilim.

Son zamanlarda yönetim kafasına göre başlık silmeye başladı, soru silmeye başladı. Nedense ağır hakaretler içeren yazılar değil de ünlü dedikodusu yapan yazılar silindi.

Bu sözlük özgür bir ortam değil.

Eleştiriye açık da değil.

Bu aldığım ikinci cezaydı. Geçen sene de hesabım 15 günlüğüne askıya alınmıştı. Üçüncüsü olmayacak. Ben troll değildim, yeri geldi üzüntümü paylaştım burada bu insanlarla. Şimdi gider istersem ekşi'de buranın deyimiyle "seri eksileme" yaparım, troll olurum, yine ceza almam.

17 nisan 20:11

2726. Hibe talebine girilen her girdinin eksilenmesini anlamıyorum. adını üstünde hibe talebi. bir şeyler isteyen insanları görmek istemiyorsan başlığı engellersin olur biter.

17 nisan 15:45

2725. insanların soru cevap aparatı kısmında anonimliğe sığınıp birbirlerini aşağıladığı bir platform burası, bir süredir fazlası değil.

dikkat ediyorum da bu sataşmalar genelde; evliyim ama sen bekarsın, benim çocuğum var, biz çok zenginiz, benim yüzüğüm seninkini döver, benim cildim daha porselen, en güzel gözler benim, en zayıf ve uzun benim tandansında. o kadar komik ki, insanların övündüğü şeyler gerçekten çok enteresan.

kendisini överek karşı tarafa bir eleştiri yapıyorlar sanırım. ne bileyim genelde sosyal medyada vs. fikirler çatışır, fikir eleştirirsin. kendini överek eleştirmeyi ilk defa bir platformada bu denli çok gördüm.

16 nisan 20:15

2724. Makyaj yapan kadının ateist olduğunu söyleyen yazarın bulunduğu sözlük. Okuduğumu birkaç kez doğru mu anladım diye tekrar ettim. Ama Yok doğru. Tüylerim diken diken oldu. böyle faşist bir iletiyi her gören eksilediği için teşekkür ettim sizlere. 

15 nisan 19:09 15 nisan 19:14