girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (55)
  • medya (0)

55. Hepimizin ortak acısı: adet sancısı. 

13 mart 07:44

54. Bugun itibariyle Istanbul'a yaz geldi, basligi da gormusken yazayim: Her yaz sırtımda, boynumda, kollarımda ve bacaklarımda icten icten kasinmalar oluyor guneste cok durdugum zaman. Kucukken guneste oynamayi azittigim zamanlar oluyordu, dokuntuler goruyorduk. Montumu UV korumali almistim kisin rahat ediyorum ama yazlari kasinarak geciyor benim icin. Essek kadar oldum, kendimi kasimamak icin agladigim oluyor. Derim alttan alttan yaniyor, kasiniyor, kasiyamiyorum cunku biliyorum daha kotu olacak.

Benimle ayni sorunu yasayanlar icin yazayim; saat 11:00-15:00 arasi uzun yuruyuslerden kacinin(gizlinot: okula sabah gidiyorum derslerim bitse bile 16:00'dan once cikmiyorum kutuphanede ya kitap okuyorum ya ders calisiyorum, herkesin aksine yaz donemi notlarim yuksek olur; tavsiye ederim.), gunes kremleriyle ugrasmayin, yuz ve eller icin yenilemek kolay ancak benim reaksiyonlarim vucudumda oluyor. UV korumali bi hirka alin, pisseniz de cikartmayin uzerinizden.(gizlinot: Ben columbianin omni shade serisinden almistim montumu upf korumasi sagliyor, hirkalarina da bakacagim bu yaz. Seride her turden kiyafet var ama bence tisort vs almak mantiksiz, zaten her gun degismek zorunda oluyor yaz mevsiminde. Ince bi hirka bulamazsam birkac tane tisort alacagim. ) Yasamayan bilemez, taraklarla vucudunuzu parcalamak istiyorsunuz.

12 mart 19:05 12 mart 19:06

53. Birkaç yıl önce böbrek taşı, böbrek enfeksiyonu ve idrar yolu enfeksiyonunu aynı anda çekmiştim. Bir ara ağrıdan duvarları yumruklarken diğer yandan da ateşim 40.1 olduğu için ambulansı çağırın diye inliyordum. 

Allah bir daha yaşatmasın o günleri ya... :(

12 mart 18:34


52. herhalde en çok canımı acıtan yanık oldu benim. 3.dereceden yanık olmuştum, çenem ve boynumda vardı, kaynar suyla yanmıştım. ama tabi başka çok daha büyük fiziksel acılar vardır mutlaka, benim bu zamana kadar en yoğun yaşadığım buydu, bir de kulağımı demir yırtmıştı, o kazada da sonradan kıkırdak kısmım çok acımıştı.

12 mart 18:29

51. kanser olup kemoterapi aldığımdan bana geriye kalan ağrıları çok oldu maalesef.

kemoterapiler yetmediği için kanser hücresi de beynime yakın bi yerde olduğu için beynime sıçrayıp nüks etme olayı vardı.(gizlinot: tümör oluşmaması için) belimden iğneler aldım. iğneler de normal iğne de değil matkap gibi kalın bir de 10-15 cm falan vardı. sıvı alınıyordu ve serumla takviye yapılıyordu tekrar. ne zaman eğilmeye kalksam iğneli yerlerim acır. ağrır. bir eğilmem 1 haftama mal oluyo ağrısı. ve çok hızlı hareket edince beynim duruyo sanki kal geliyor hareket edemiyorum. kemoterapileri de elimin üstünden alabiliyordum ellerim hala acır. ve morlukları hep benimle. ah kemoterapi yaktıın beni:d

12 mart 12:41

50. 18 yaşımda başlayan, nörologların senelerce migren diye geçiştirdiği şeyin aslında (gbkz: küme tipi baş ağrısı) olduğunun yeni ortaya çıkması. geldiği zaman 3-4 hafta boyunca her gün en az 45 dk ağrılı geziyorum, gün içerisinde tekrarladığı da olabiliyor. ve bu bok aniden geliyor, gözünüzün arkasından ucu kızdırılmış çiviler saplıyorlarmış gibi bir ağrı. sonra aynı şiddette tüm başınıza ve ensenize yayılıyor. gerçekten, gerçekten "şu an kapıdan içeri silahlı biri girse ve kafama sıksa" dediğim oluyor geldiği zaman, ki intihara meyilli biri olmadım hiç. bittiğinde öyle yorgun oluyorsunuz ki, sümük gibi olduğunuz yere yığılıyorsunuz. ağrı esnasında uyuyayım geçer diyemiyorsunuz, yataklara sığamıyorsunuz çünkü, stabil yatamıyorsunuz, öyle bir ağrı. ben ruh hastası gibi öne arkaya sallanıp elimle başıma vurup bağırıyormuşum mesela, eski erkek arkadaşım söylemişti. uykudan çığlık atarak uyandırmışlığı var bunun beni. kadınlarda erkeklerden daha az görülüyormuş. bu konuda yazılan makalelerde kadınlar küme tipi baş ağrısı için "doğumdan daha acı verici" demişler. o esnada bir uzvumu testereyle kesseler hissetmeyebilirim, o kadar söylüyorum. sebebi de bilinmiyor, kesin tedavisi de yok. senede 3 defa kadar, 3-4 hafta boyunca her gün. keşke annem beni kafasız doğursaymış.

12 mart 02:52

49. 12 yaşıma kadar yürümeyi beceremediğim için yara bere içinde gezdim, sürekli salıncaktan uçup bi yerlerimi yaralardım çünkü sirkte bi yerden bi yere hoplaya zıplaya giden rus ablaları görmüştüm ve çok çalışırsam onlar gibi olabilirdim. Yaşıtlarımdan çok dayak yedim, bi kere de ablam ben kapının önündeyken kafama vurmuştu, kapıya çarptım ve çok az sallanan dişim çıktı onun acısını hiç unutamam.

Ergenlik dönemimde kendi kendime kanımın pıhtılaşma süresini ölçmeye çalışırdım, kimse görmesin diye kolum yerine bacaklarımı delik deşik ettim. Çok acıyodu ama bilimsel bi çalışma yaptığımı düşündüğüm için umrumda olmazdı. 

Bi ara da sürekli burnum kanardı, uzun süre burun kanamasından sonraki baş ağrısını da aşırı acıtan şeyler listesine alın nolur, şimdi ise sürekli yumruk yapıp sıkmaktan ellerim acıyor.

12 mart 01:38


48. Ben buraya yumurtlama ağrımı da eklemek istiyorum zira 2-4 saat arası nefes almadan hareket etmeden abartısız gözlerimden yaşlar akarak ama hıçkıramadan ağlayarak geçiyor ve 5 ağrı kesici içsem de, Ağrı kesicilerin kralını vurdursam da, kokteyl de yapıp içsem geçmiyor. Allahtan polikistik over hastasıyım da senede maximum 3-4 kez başıma geliyor. Bi de baş ağrısı düşman başına cidden. Migren falan amanın yarabbim. Leş ağrılar cidden saatlerce, bazen günlerce. Zaten hastanede insanları gördükçe, kendim en ufak bi acıyı bile tattikca bu hayatta istisnasız en mükemmel lütfun, en en en önemli şeyin koşulsuz şartsız sağlık olduğunu düşünüyorum. Bu doğrultuda sigarayı bıraktım, kaçamaklarım oldu ama artık olmayacak ayrıca Spor ve güzel beslenmeye de başlıyorum sabah kalkınca.

Kazalar belalar hepimizden uzak dursun ya ben çok üzülüyorum, umarım ilerde cidden insanlara yardımcı olurum.

12 mart 01:18 12 mart 01:19

47. 2 yaşımda havale geçirdim, beni bulduklarında mosmor olmuşum hastanede anca kalp masajıyla kendime gelmişim.

Yine aynı yaşımda baya yüksekten düşüp kolumu kırdım.

Çok zor büyüdüm daha bugün evde bu konuyu konuştuk şimdi başlığı görünce şaşırdım. 

Bale yaparken ciddi sakatlık geçirdim o acıyı hiç unutmayacağım.

Daha geçenlerde okulda tepede kalan restoranta gitmek için arabaya bindik, önümdeki kız benim elim arabayı tutarken çok sert bir şekilde kapıyı kapattı. Tabiki farkında olmadan sonra çok üzüldü. Ama ben elim kırıldı sandım

Çocukluğumda başka ne var hatırlamıyorum ama çoğunu ailem gizliyor konusunu açmıyor. Açılırsa aceleyle kapatıyorlar.

 Edit: girdiyi yazdıktan sonra aklıma geldi, annemle babamın boşanma dönemlerinde babamı özlüyodum. Bir gün gittim banyoya yüzümü tıraşladım yanağım kesilmişti onu hatırlıyorum çok yanıyordu. Annem de sinirlenip bağırıyordu komik çocukluk işte.

11 mart 22:24 11 mart 22:26

46. 3 4 yaşlarımdayken evde koşup duvarın köşe kısmına kafamı saplamıştım, evet bildiğiniz sapladım. izi hâlâ duruyor.

yine küçükken kıyafet dolabıma tırmanıp üstünde oturup dolabı sallandırırken dolapla beraber devrilip kafamı ve çenemi yarmıştım.

ilkokulda bisiklet sürerken düşmüstüm ve bisikletin kolunun ucu göğsüme saplanmıştı.

6 yaşımdayken yeni duran motorsiklete yaklaşık bacağımı metal kısmına yapıştırmıştım, alev aldı su topladı annemin korkusundan eve çıkmadım aşağıda oyun oynayıp unutmaya çalıştım. arkadaşımın çırt çırtlı ayakkabısı su toplayan yere yapıştı ve derim kalktı. bunun için doktor doktor gezmiştik canımın çok yandığını hatırlıyorum.

ortaokuldayken cuma günü okul çıkışı herkes "allah allah allah" diye koşturup izdiham yaratırken yere yapışmıştım ve üstüme basa basa bir sürü kişi geçmişti, bu baya komik bence :d

saçımı sıfıra vurdursam kafam patates gibi kalır, anlatamayacağım sayısız yaramazlık ve oramı buramı yarma anım var.

11 mart 22:09