yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (1384)
  • medya (13)

  1384. Size çok da uzak olmayan gençliğimden bahsetmek istiyorum.

  Maile pazara giderdik abim, annem, babam ve bendeniz eşyaları taşımakta zorlanmamak için, aldığımız her sebze pazarın en pahalısı gözdesi olurdu o bölüme girdiğimizde buram buram kokardı babam almışken iyisinden alalım derdi paraya kıyardı yani. Biz tam kilosu elli kuruştan domates alırdık tam on kilo, kilosu iki liradan en az iki kilo bamya, yedi sekiz kilo patlıcan, tanesi on kiloluk karpuzu taş çatlasın üç liraya alırdık. Öyle bir alışveriş yapardık ki tam tamına elli lira harcar dolaplara sığdıramazdık malzemeleri.

  Çağdaşlarım bilir, mutfakta kestiğiniz domates kapalı kapınızın ardında ağzınızı sulandırırdı, parmak kadar anamur muzu o ne lezzetliydi öyle. Salatalığı ısırır reklamlardaki o kraker seslerini çıkartabilirdiniz. Biz orta sınıf vatandaş derdik kendimize evimiz barkımız yok, hiç olmadı günü geçirirdik.

  Haftalık yirmi lira harçlığım vardı okuldan çıkınca haftada bir iki kere arkadaşlarımla pastaneye gidip tek kişilik pastalardan yiyebilirdim. Ayrıca haftasonu arkadaşımla buluşur bir kafede muzlu süt içer sohbet ederdik, bir ithal muzla iki dev boy bardak muzlu süt çıkardı 3 lira tutardı bitiremezdik bile öyle çoktu. Ayrıca para biriktirir kendi kişisel ihtiyaçlarımı alabilirdim.

  Hayat bana o zaman o kadar güzel gelmiyordu, o sıralar üni de okuyanlar dehşet bir hayat yaşarlarken onlara çok özenirdik gerçekten kaymağını onlar yedi üni olayının.

  Velhasılkelam, ben ve benim gibi milenyum çağı çocukları böyle iki tarafıda gördü bizim üni zamanımız tepeden inme rektörlerin tüm özgürlükleri kısıtlaması ve harem selam meselesiyle başladı. Bu söylediklerimi çok iyi bilen tanıyan epey bir kitle olduğunu düşünüyorum. Okul sonrasıda dayı bulma meseleleri, liyakatsizlik vs derken bu çark hep en çok bizi vurdu diye düşünüyorum. Çünkü bizden geçti geçiyor, bu döneminde son çarkları z kuşağı yakında nefes alır diye düşünüyorum.

  Nerelerden geldiik nerelere gidiyoruz, diyorlar ya bize şunu bunu borçlusunuz.

  Ben kendi açımdan bakınca, gençlik, özgürlük vs değil bana bir hayat borçlu olduklarını düşünüyorum, 20 yıl dile kolay benim ömrümün 20 yıldan öncesi kayıp zaten.

  Şoktayım millet ordan buraya, nasıl ya?

  6 mayıs 20:04 6 mayıs 20:07

  1383. Milletin 15 birim paraya aldığı şeylerin bizler için lüks tüketim olmasından aşırı yoruldum.

  6 mayıs 18:37

  1382. istifa edeyim dedim, müdürüm otur oturduğun yerde dedi, öbür tarafın teklifini kabul ettim, başlayacağım tarihi soruyorlar, burda şu anda hiçbir işe elimi sürmüyorum, gergin bir şekilde mesainin bitmesini bekliyorum, işten çıkışımı almam lazım. müdürüm beni salın, benden size artık fayda yok.

  laptopu bilgi işlem elemanına teslim ederken süslüsözlük'te takıldığım için ayar yemem inş.

  6 mayıs 15:17


  1381. Sanırım biri bir alışveriş düğmem falan vardı onu açtı çünkü bu 2-3 günde verdiğim siparişleri başka şekilde açıklayamıyorum.

  6 mayıs 13:20 6 mayıs 13:24

  1380. Klairs güneş kremlerinin spf durumundan sonra yeşilmarka, doa gibi yerli marka güneş kremlerinin koruyuculuklarından ciddi şüpheye düştüm.

  4 mayıs 12:56

  1379. Jeff bezos dünyanın en zengin adamı net değeri 197 milyar dolar. Yani 128 milyar dolar + 69 milyar dolar. 128 milyar dolar da nereden aklıma takıldıysa...

  20 nisan 22:33 20 nisan 22:34

  1378. Hayatımın yeni bir dönemine adım attığım için çok mutluyum. Uzun zamandır bir kenarda bomboş duran bu enerji bataryamı alıp yeniden doldurmaya çalışıyorum. Örneğin eskiden olduğu gibi gundem haberlerine karşı uzun uzun akıl yorup biz nereye gidiyoruz böyle demiyorum. Çünku biliyorum eleştirmek değil bir şeyleri değiştirmek için adım atmak işe yarıyor. Değiştiremediğim şeyler içinse artık karamsar bakmayı bıraktım. Hayat bi döngü ama önemli olan bu döngüyü kabul etmek ve her zaman yaşadığın ve hep tekrarladığın şeylere anlam ve mutluluk katmaya çalışmak. Nietszche nin bengi dönüşü fikrindeki gibi eğer size hayatı tekrar yaşama fırsatı verilse, aynı hataları ve seçimleri yapmanız gerekse ve buna cevabınız evet olsa hayatınız yaşamaya değmiş demektir. Ben de iyi olduğum dönemlerin dışında berbat olduğum zamanları da benimsemek ve onların beni ben yaptığına inanmak istiyorum

  18 nisan 05:22


  1377. Allah ım insanlar şu linç kültüründen ne anlıyor hiç bilmem. Hani bir de bu linç yiyen kişilerin bir ayıbı üzerinden yola çıkıp, diğer tüm ayıplarını açıyorlar ve sonra gelen kınıyor, giden kınıyor.

  Yahu hepimiz insanız, hepimiz hata yapabiliriz, asla yapmam dediğim ne varsa yapmış bir insan olarak söylüyorum ki başkasında görüp yapmam dediklerimizin yaparken farkında olmuyoruz. (gizlinot: Kastettiğim düşüncelerden, ergenken yapılan saçma şeylerden ötürü linç yemek, suçlu kimseleri kastetmiyorum yanlış anlaşılmasın )

  18 nisan 05:08

  1376. çişi gelince altına işememek için insan kendini tutar ya, hah işte aynı öyle tutuyorum kendimi aşık olmamak için.

  17 nisan 11:15

  1375. Vaka sayısı günlük 50 bin gibi korkunç bir sayıya ulaşmışken kapanma olsun demek çok masum geliyor. Yarım yamalak, turizmi yaşatmaya yönelik gelecek yasaklar anca ramazanla bayramı birleştirip tatile, köye gidecek tek hücreli halka yarar, kapanma 35 güne uzatılmış bayram tatiline döner. İl sınırlarını kapatmadan, halkı evde kalmaya ikna etmeden kapanmanın bir esprisi var mı gerçekten?

  6 nisan 21:12