yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (10)
  • medya (0)

  1. Sevgili süslüler, başlığı açmamın sebebi korkmam. Soru cevap aparatında bazen hastalıklarla, şikayetlerle ilgili sorulara oldukça fazla ilaç tavsiyesi yapıldığını görüyorum. Normal şartlarda kronik rahatsızlığı olan, şikayetlerinden tam emin olunamayan kişilere eczanelerde besin destek ürünü dahi önerilmezken burada ciddi ciddi ilaçlar öneriliyor. Bir kişi ellayı temin edemediğini yerine ne alabileceğini sormuş, x ilaçtan 4 tane iç gibi şeyler söylemek ne kadar doğru? Benim ağrı kesici diye bildiğiniz dolorex'ten hastanede yatan arkadaşım oldu dışındaki şeker kaplamasından dolayı. Bilinçsiz kullanım sebebiyle uzun süredir antihistaminik (gizlinot: alerji ilaçları) ve antidepresan ilaçlar reçetesiz eczanelerde verilemiyor siz burada prozac falan övüyorsunuz yapmayın lütfen

  19 kasım 2016 00:10

  2. (yazar: bahar)'a katılıyorum. Tehlikeli sonuçlar yaratabilecek bir durum. Reçete yazmak, ilaç vermek sadece doktorun yapabileceği bir şey. Hatta ilaçlarla ilgili bende şu yan etkiyi yarattı tarzı kötü yorumlar da o ilacı kullanacak insanın kullanmamasına ya da gereksiz paranoyaklık yapmasına neden olabiliyor.

  Sadece yorum yapmak değil lütfen sağlıkla ilgili bilgilerde internete güvenmeyin. Doktora gidin.

  19 kasım 2016 00:21

  3. Yaşadığımız toplumdan dolayı normalleşmiş, olmaması gereken durum.

  Bir hemşire olarak, doktor bana şu şeker ilacını verdi çok iyi geliyor al bi tane iç diyen hasta gördüm ben. Malesef ki sözlükte de çok fazla dönüyor bu muhabbet. Vitamin takviyeleri vs bunlar bile olmaması gereken şeyler hadi neyse diyelim ama doğum kontrol hapı da önerilecek olay değil.

  (yazar: bahar ) a katılıyorum, özellikle antidepresan olayı dönüyor sözlükte bu ara. Antidepresan kullananlar aslında ilacın onlara çok da fayda vermediğini ya da, kullandım çok iyi geldi vs şeyler yazınca, karşıda psikolojik sıkıntısı olmayan anlık bir buhrana kapılan kişi bile o haplarda mutluluk var sanıp umut ediyor. Bir nevi uyuşturucu mantığı.

  Demem o ki En azından bir sağlık profesyoneline danışın, her semtte artık aile sağlığı merkezleri var. Sağlık oyuna gelmez.

  19 kasım 2016 00:49


  4. Kuzenimin sivilce izlerinin geçmesi üzerine sürdüğü kremin aynısını ben de sürdüm ve cildimi yaktı. O günden beri karşıyım.

  19 kasım 2016 02:22

  5. Hatırlıyorum bize ta ilkokulda bu konuda ders vermişlerdi, başkasının ilacını kullanmayın diye sıkı sıkı tembihlemişti o zaman öğretmenimiz. O çocuk aklımla bile bunu yapan insanlar var mıymış demiştim kendi kendime. Yapmayın etmeyin hepimiz aklı başında insanlarız.

  19 kasım 2016 02:29

  6. çok doğru düşünülerek açılmış, kesinlikle hepimizde farkındalık yaratacak türden bir başlık. maalesef sadece burada da değil günlük hayatta da artık kendi kendimize araştırarak hastalık teşhisi koyar, peynir ekmek gibi de birbirimize ilaç tavsiye eder hale geldik. en basit bir ağrı kesici bile bir sürü etken madde içerip, doğru ve dikkatli kullanılmadığında alerjik reaksiyonlardan tutun da pek çok yan etkiye yol açabiliyor ne yazık ki.

  ilaç firmaları süs olsun diye sayfalarca prospektüs çıkarmıyor herhalde. o prospektüslerin bir amacı olmasa sadece formül olarak ne içeriyor onu yazar geçerlerdi.

  adamlar endikasyonlarından kontrendikasyonlarına, yan etkilerinden doz aşım durumlarına kadar, hatta birlikte kullanılacak belli rahatsızlık halindeki ilaçlarla etkileşimlerine kadar hepsini tek tek açıklıyor ki bu bir zorunluluk zaten.

  hekim bile size muayene sonucu bir ilaç yazsa dahi, mutlaka prospektüsünü ben anlamam ki orada yazanları demeden bir kere okuyun. hekim her zaman sizin o ilacın içindeki bir maddeye alerjiniz olduğunu/olabileceğini bilemeyebilir çünkü.

  yeri geldiğinde bazı hususlar hekimlerin bile dikkatinden kaçarak olumsuz sonuçlara yol açabiliyorsa , tavsiye halindeki ilaçlarla gelinebilecek noktayı varın siz düşünün artık.

  lütfen iyi niyetli de olsanız birine , o kişi sizin en yakınınız bile olsa kendi kullandığınız bir ilacı tavsiye etmeyin. basit bir örnek olarak nasıl ki bir parfüm bile her kişinin teninde farklı duruyorsa ilaç vücutta nelere yol açmaz ki.

  ayrıca yeri gelmişken şunu da ekleyeyim yine bir ilacı doktora danışmadan kendi kendinize, siz o ilacı sürekli kullanıyor olsanız bile kullanım şeklini, dozunu lütfen değiştirmeyin.

  bir de son olarak kolay içebilmek adına hapları kırma, parçalama, ezme ya da su haricinde başka bir sıvı alarak yutma yolunu tercih etmeyin. çünkü her ilaç midede çözülmez. özellikle film tablet ve kapsül şeklindeki bazı ilaçlar mide asidi nedeniyle bağırsakta çözülür. siz bunu parçalayarak aldığınızda aslında doğrudan etkisinin azalmasına neden olursunuz.

  bu yüzden mutlaka doktor tavsiyesine göre ya da hiç değilse bu konuda bir eczacıya ilacı nasıl en doğru şekilde içebileceğiniz konusunu danışın diyerek,kamu spotu halini alan girdimi burada sonlandırıyorum.

  19 kasım 2016 03:32 4 ocak 2017 14:49

  7. Makyaj malzemesi önerirken bile alerjik reaksiyona karşı uyarırken verilmemesi gereken önerilerdir.

  İyi niyetle işine yaracağını düşünüp yazmış olabilirsiniz ama araştırmadan, deneyim bir ya diyerek kullanıp zarar görebilme ihtimali var yazarların

  19 kasım 2016 14:04


  8. ya ben 3 aydır aknetrent kullanıyorum ve başladığım zamanlar ortalıkta hep işte şöyle etkisi var böyle bilmem nesi var yazıyorlar ama ona çözüm olarak ne yaptığını yazmıyordu insanlar ben doktorumla farklı şehirlerde olduğumdan zırt pırt gidip soramıyordum kadını yakaladığım her an darlayarak öğrendim ne yapacağım ne kullanacağım diye işte bazen diyorum yazayım elbet birinin işine yarar saç kuruluğu için şunu,dudak için bunu,makyaj için onu yapıyorum diye ama sonra aklıma burada roaccutane yazdıracak doktor arayan insanlar geliyor vazgeçiyorum özendirici olur diye. ya hu neticede ilaçtır doktor kullan demeden bana bunu yaz demek ayrı saçmalık gidip kulaktan dolma bilgiyle eltim şunu kullanmıştı sen de kullan demek ayrı saçmalık.

  19 kasım 2016 15:27

  9. Sadece süslüler değil kimse birbirine ilaç tavsiye etmemeli, edemez. Herkesin metabolizması farklı olduğu için her ilaç farklı etki edebilir. Hastalıklara kafasına göre tanı koyulmaz. Koyulmamalı. Çok tehlikeli ve sağlıksız bir durum. Gidip doktora danışın, eczacıya danışın.

  19 kasım 2016 16:02

  10. Aramızdaki eczacı veya doktor olan süslülerin şimdi yazacağım şeye şaşıracağını tahmin ediyorum, benim parasetamol alerjim var. Ve bu madde ağrı kesicilerin %70 inin etken maddesi. Lise sonda bir arkadaşımdan ağrı kesici isteyip, vermidon içerek acillik oldum, öyle anladım. parasetamol alerjisi milyonda 1 görülüyor ve örneğin trafik kazasında bilinciniz kapalı hastaneye gittiniz, muhtemelen verilecek ilk ağrı kesici damardan bu parasetamol. Aynı zamanda astım hastası olduğum için diğer çoğu ağrı kesici, hatta en basit en masum dediğimiz aspirin bile beni astım krizine sokuyor.

  Lütfen, bilip bilmeden ilaç kullanmayın. Büyüklerinizi, özellikle yaşlıları da uyarın. Her ilaç herkese iyi gelmediği gibi çok kötü sonuçlara sebep olabilir.

  19 kasım 2016 16:13 19 kasım 2016 16:15