yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  • girdiler (9)
  • medya (0)

  1. gözenek ve siyah/beyaz nokta şikayeti olanlar için kesinlikle asitli ürünler diyorum. başka şeylerle uğraşmayın asitlere yönelin kesinlikle.

  21 kasım 2020 21:44

  2. çok pahalı bir sürü ürün kullanıp güneş kremi kullanmıyorsanız çok büyük ihtimalle paranız çöpe gidiyordur

  22 kasım 2020 03:52

  3. çift aşamalı temizlik diyorum kesinilkle yağlı ciltli olanların özellikle bakması gerekiyor çünkü siyah nokta diye bir şey kalmıyor.

  22 kasım 2020 07:26 22 kasım 2020 11:54


  4. tıkalı gözenekleri açmak, cildi derinlemesine temizlemek ve cildi pamuk gibi yapmak içi haftada bir (gizlinot: ya da ihtiyaca göre) yüzü sıcak havlu ile temizlemek.

  nasıl mı? küçük bir yüz havlusunu kaynar olmayan sıcak suyun altına tutup hafifçe sıktıktan sonra yüzümüzün üzerine koyup 5-6 saniye bekliyoruz ve bu işlemi 3-4 kere tekrarlıyoruz. son yapışımızda da havluyla yüzümüzü çok bastırmadan siliyoruz.

  bu işlemin sonrasında cilt bakımı için kullanılan hangi ürün varsa çok daha etkili oluyor, bu yüzden ürünleri bol kullanmamaya dikkat edin.

  bence en ucuz ve en etkili cilt bakımı yöntemi.

  22 kasım 2020 12:11

  5. Yılların bana kattığı tecrübeyle tavsiyem suratınızla çok uğraşmayın.

  Olabildiğince içeriği temiz ürün kullanın.

  Güneş kremini evde otururken dahi sürün.

  Siyah nokta burun bandınızı banyodan çıktığınızda buharla gözenekleriniz açılmışken kullanın.

  Suratınızı çok sıcak ya da soğuğa maruz bırakmayın.

  Yüz yogası yapmayı alışkanlık edinin (Youtube da videolar var)

  Cildinizi temizlemeden gece yatmayın.

  En önemlisi bol su içmek, dengeli beslenmek ve düzenli bir uyku

  Cilt sorunu yaşayan biriyseniz gluteni hayatınızdan çıkartabilirsiniz ayrıca acı ve ekşiyi de.

  Çay ve kahve tüketimi de cildi olumsuz etkileyebiliyor.

  Mide rahatsızlığı olanların cildinde de sorun olabiliyor, yukarda dediğim gibi dengeli beslenme çok önemli. Önce içten başlamak gerekiyor.

  Aslında iyi bir cilde sahip olmak o kadar da zor değil sadece en basit şeyleri atlayarak mucizevi şeyler arıyoruz bazen.

  22 kasım 2020 12:27

  6. 1-) asitlere yönelin diyen süslüme katılmakla beraber HER KONUDA aşırıya kaçmamak vereceğim en büyük tüyodur. lakin her gün asit uyguladığınız cildinize kendini iyileştirmeye zaman vermeden yıpratmış olursunuz, aynı şekilde bir kil maskesini de haftada max 2'den fazla yapmamalısınız (ben haftada 2 yazın cildimin ihtiyacına göre yapıyorum yoksa haftada bir yeterli)

  2-) diğer vereceğim tüyo ise -maalesef ne kadar zor olsa da- bir cilt bakım ürününü gördüğümüz gibi alıp denemek istiyoruz ama hali hazırda kullandığımız ürünleri gözardı ediyoruz. rutininize aynı anda çok fazla ürün eklemek faydadan çok zarara yol açabilir, benim cildim hemen tepki gösterir mesela. Ve hangi üründen olduğunu da anlayamam. oysa ki tek tek rutinime katsam hiç öyle olmayacak :)

  3-) cildinize göre bir cilt bakım yağını rutininize eklediğinizde eminim bir fark göreceksiniz. bu benim için kuşburnu çekirdeği yağı. bu başka ciltler için jojoba, tamanu, squalene, kayısı çekirdeği gibi yağlar olabilir.

  22 kasım 2020 12:52

  7. cildinize iyi gelen bir şey varsa da sırf başkası önerdi diye başka ürünlere yönelmeyin, kendi cildinizi en iyi siz bilirsiniz size ne uyuyorsa öyle devam edin

  22 kasım 2020 13:11


  8. Öncelikle çok fazla ürün bulundurmamaya çalışın elinizde, ne kadar iyi olursa olsun düzenli kullanmadığınız üründen verim alamazsınız. Çok iyi diye aldığım ürünler kenarda bekliyor maksimum 4 adımdan sonra ekstra bakım yapmaya çok üşeniyorum ben.

  Daha önce denemediginiz bir ürün alacaksanız içeriğine iyi bakın derim yoğun asitlerle bile anlaşan cildim en ufak alkol denattan, parfumden çok kötü etkileniyor. Formülasyonu süper diye pazarlanan instabloggerlar tarafından övülen ürünler dahi mahvetti cildimi. çünkü biliyorum alkol (gizlinot: nemlendirici alkoller haric) nasıl formüle edilirse edilsin karma ciltli olmama rağmen bana iyi gelmiyor. Siz de cildinize kötü gelen içerikleri belirleyip kaçının bence. Hassas cildiniz varsa onerim benim gibi alkol ve parfumden kaçınmanız.

  Siyah nokta, komedon gibi sorunlarınızı asitlerle çözebilirsiniz. Bha siyah noktalarımı kesinlikle geçirdi artık kil maskesi bile kullanmıyorum gereksiz bir adım oldu benim için. Çok yoğun asitlere alışık değilseniz düşük oranlarla başlayın lütfen yüksek oran daha faydalı olur diye cildinize yüklenirseniz faydadan çok zarar görürsünüz. Bilgili olmadigim dönemlerde cildimi yaktigim oldu benim ve geri düzelteyim derken hem hassas ciltle hem siyah noktalarla tekrar tekrar uğraşmam gerekti.

  Her içerik, her ürün herkese iyi gelmez olayını kabullenmemiz lazım. Kapalı komedon tedavisi için doktorlar tarafından acnelyse isimli ilacı kullandım yıllarca içindeki yoğun retinol mahvetti cildimi kıpkırmızı pütür pütür suratla dolaştım. Doktorum cildin daha iyi olacak sonunda bırakma sakin dese de artık iyi gelmediğini kabullenip bıraktım. Içindeki retinol oranı çok yüksek bundan fayda gören olduğu kadar aslında zarar gören sayısı da çok yüksek. Bize iyi gelmeyen ürünü kabullenip alternatiflerini aramalıyız daha düşük oranli retinol kullanmaya başlayacağım yakında. En azından cildimin şu anki halinden daha memnunum.

  Yoğun sivilce sorununu eş geçiyorum ama diğer sorunlarınız için mutlaka günceli takip eden doktorlar bulun yıllarca güneş kremi sakin sürme cildin yağlı daha kötü olur diyen doktora gittim cocuklugumdan beri leke problemim var.

  Güneş kremini büyük harflerle yazmak istiyorum her gün kullanmalıyız. Kendinize uygun oldugundan emin olduğunuz ürünü bulmaya çalışın. Yapısı ağır ya da çeşitli ufak sorunlar yaşatan ürünlerin kullanımında süreklilik yakalayamiyoruz maalesef. Ağır, yapış yapış kremlerle eziyet ediyoruz aslında kendimize hafif yapılı kremlere geçtiğimden beri severek uyguladigim bir adım oldu. Ben missha apieu ürünlerinden memnunum.

  Nemlendirici herkese lazım kimisine daha yoğun kimisine daha hafif ama bence nem veren bir ürün olmayan rutin bana eksik geliyor. En çok bu konudan muzdaribim ben de maalesef isteğime uygun olan ürünü bulamadım. Karma ciltliyim kimi ürün yoğun geliyor kimisine hafiflesin diye alkol koyuyorlar cildim yanıyor. Hala arayışımı sürdürüyorum.

  Cildinize nazik davranın, güvendiğiniz bir doktorun kontrolünde olmadan agresif yöntemler kullanmayın. Ufak yoğunlukta düzenli kullandığınız ürünlerden daha çok fayda alırsiniz. Ben cilt bakım rutinimden kese, fiziksel peeling gibi ürünlerin kullanımı kaldırdım. Markette satılan çoğu ürünü artık almıyorum içeriklerine baktığımda hep bana zarar verecek maddeler gördüğüm için bazı istisnalar var tabii(gizlinot: Neutrogena turuncu yüz yıkama jeli yaz için favorim içeriği çok iyi).

  22 kasım 2020 18:17

  9. -çift aşamalı temizlik yapmak

  bence cildin bozulmasındaki en büyük nedenlerden biri biriken kir, tamamen temizlediğinde cilt oldukça sağlıklı bir hal alıyor. özellikte yağlı ciltler için aşırı yararlı olduğunu düşünüyorum. bunu yaptığımdan beri cildimin yağlanması ciddi anlamda azaldı.

  -güneş kremi kullanmak

  lekeyi önlemek, erken yaşlanmanın ve cilt kanserinin önüne geçmek için kullanılması gereken en önemli şey.

  -iyi nemlendirmek

  yağlı ciltler için çok önemli bir şey. gözenek görünümü, aşırı yağlanma gibi problemlerin önüne geçebilmek için iyi nemlendirmeniz gerekiyor.

  -kuşburnu çekirdeği yağı kullanmak

  yine yağlı ciltler için önemli olan bir şey. cildinize uygun yağı kullanmak da yağlanmayı azaltacaktır. bu yağ cildi onarıyor resmen, lekeler azalıyor parlaklık geliyor.

  -nemlendiriciyi yüze sürdükten sonra yüze çok hafif vurarak nemlendiriciyi yüze yedirmek.

  bunu koreli bir kadından duymuştum. bunu yaptığımdan beri cildim daha bir parlıyor sanki.

  -yüz yogası ve gua sha masajı yapmak

  cildime en iyi gelen şeylerden biri. yanaklarım ve gıdım eridi sayesinde. doğal estetik gibi. ikisini beraber uyguluyorum ve 1 sene önceki halimden eser yok diyebilirim.

  10 temmuz 2021 16:02