yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (17)
  • medya (0)

  17. şubat ayından beri dışarı hiç çıkmadım (çöpe inmek, fırın ya da eczaneye gitmek gibi durumlar hariç). hiç kimseyle de görüşmedim haliyle. bir de insanlar yaz boyu tatil fotoğraflarını paylaşıp durdu, böyle bir dönemde tatile gitsem fotoğraf paylaşmaya utanırdım yahu.

  15 eylül 20:51

  16. bir süredir evde vakit geçiriyorum. dışarı çıkmıyorum.

  sürekli elimi yıkıyorum.

  süpürge, bulaşık gibi ev işlerini yapıyorum.

  dün sıkıntıdan kakaolu kek yaptım. ileride domatesli şehriye pilavı, rus salatası... yapmayı düşünüyorum.

  arkadaşlarımla ve bazı akrabalarla sadece what's app üzerinden mesajlaşıyorum.

  arada internette geziniyorum.

  25 mart 16:40

  15. temizlik veya dezenfektan olarak sirke kullanmak bunlardan biri olmamalı. zira hiçbir güvenilir kaynakta sirkenin adı geçmiyor. sars-cov-2'ye karşı temizleme aracı olarak sabun veya başka bir ev temizlik maddesi/deterjan ve su öneriliyor. dezenfektan olarak ise üç şey önerilmiş:

  1) %0.5'lik hidrojen peroksit: yani oksijenli su, klorsuz hijyen vadeden temizleyicilerde var.

  2) %70'lik etanol: yani alkol, kolonyalarda var. başka alkoller de değişik yoğunluklarda etkili.

  3) sodyum hipoklorit: yani klor, çamaşır sularında var. yuvarlak rakamlarla 3800 ml suya 240 ml veya 240 ml suya 20 ml çamaşır suyu çözeltisi yeterli.

  kaynaklar:

  (link: https://www.epa.gov/pesticide-registration/list-n-disinfectants-use-against-sars-cov-2 https://www.epa.gov/pesticide-registration/list-n-disinfectants-use-against-sars-cov-2)

  (link: https://www.rutgers.edu/news/best-ways-kill-coronavirus-your-home https://www.rutgers.edu/news/best-ways-kill-coronavirus-your-home)

  (link: https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/prepare/cleaning-disinfection.html https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/prepare/cleaning-disinfection.html)

  not: keşke eczacılar, kimyacılar vs. bir birlik çıksa ve ABD'deki kimyacılar birliği gibi ev temizlik ürünlerinin hangilerinde ne var, hangileri kullanılabilir bir liste yayınlasalar. böylece elma sirkesi gibi iyi niyetli hatalar yapılmasa.

  20 mart 22:15


  14. Mümkün oldukça dışarı çıkmıyorum. Ev ihtiyaçları için çıkıyorum dün mesela eczane ve yufkacıya gittim. herkesin dokunduğu yerlere elimi ceketimin içine sokup dokunuyorum. yanımda dezenfektan taşıyorum yalnışlıkla böyle yerlere temas ettiysem hemen sürüyorum. eve gelince ceketimi çıkarıp yere bırakıyorum sonra direkt banyoya, eller yıkanıyor, cüzdan, kredi kartı, güneş gözlüğü hepsi dezenfekte ediliyor. Ceketimi de dışarı asıyorum ertesi sabah güneş banyosu alsın diye.

  20 mart 15:28

  13. öncelikle belirteyim, tatil ilan edildikten sonra ailemin yanına geldim. kendi evimde değilim. ve harika haber : geldiğimin ertesi gün hasta oldum. ilk gün sürekli ateşimi kontrol ettik ama Allah'tan yoktu. dün sağlık ocağını aradım, geleyim mi diye. maske takıp gelin dediler.maskemi,eldivenimi takıp gittim. bronşit olmuşum. doktor eğer ateşiniz çıkarsa ve solunum zorluğu çekerseniz hemen 184'ü arayın dedi. ilaçlarımı kullanmaya başladım ve şükür ki ateşim, solunum zorluğum yok.

  aldığımız önlemlere gelirsem :

  - mendile öksürüyorum, hapşuruyorum ve mendili bir kaç kullanımda atıyorum.

  - evdekilerden olabildiğince uzak duruyorum. zaten temas etmiyor kimse kimseyle.

  - elimi ve yüzümü özellikle ağız burun çevremi gün içinde bir kaç defa su ve sabunla yıkıyorum.

  - gün içinde en az bir defa bütün ev kolonyalanıyoruz.

  - herkesin havlusu ayrı.

  - dışarıya market ihtiyacı haricinde çıkılmıyor. dışarıdan gelen ellerini yıkayıp dezenfekte edip kıyafetlerini hemen makineye atıyor.

  - dışarıdan gelen paketli özellikle plastik olan ürünleri dezenfektanla siliyoruz.

  - annem kapı kollarını sirkeyle ve çamaşır suyuyla siliyor her gün.

  - evi sık sık havalandırıyoruz.

  - salata ve bol bol meyve tüketiyoruz.

  umarım bir an önce fazla can kaybı yaşanmadan atlatırız bugünleri. o çinlilere de laflar hazırladım ama neyse...

  20 mart 14:54 20 mart 15:10

  12. Evden sadece market, eczane ve atm için dışarı çıkıyorum. 1 haftada sadece bir kez çıktım. Çıkarken telefonumu yanıma almıyorum. Deri değil bez çantayla çıkıyorum ki yıkayabileyim. Ekstra eldiven, maske ve kolonya taşıyorum. Ev içinde ortak alanları kullandıktan sonra el yıkamaya dikkat ediyorum. Çamaşırları 60 derecede yıkamaya başladım. Sık sık odamı havalandırıyorum. Su, uyku ve vitamin gibi şeylere özen göstermeye çalışıyorum. Kronik hastalıklarım var. Bağışıklığım mükemmel değil. Yaş da 30 oldu.

  20 mart 11:09 20 mart 11:13

  11. otobüsle işe gidip gelenlerdenim. bugün itibariyle bizde kapatacağız. ancak hala aramızda maalesef çalışmaya devam edenler olacak. lütfen maske takın. çin de ölüm sebeblerinden biri maske takmayan insanlar yüzünden .kendinizi koruyun. otobüse binip indikten sonra mutlaka jelle ellerimiz temizliyorum. işten eve dönerken hiç bir yere dokunmadan banyoda soyunup mont vs gibi kıyafetlere alkollu spiey sıkıyorum. daha sonra balkona koyuyorum. mutlaka duş alıp saçımdan vs bulaşabilecek tüm mikropları en aza indirgiyorum. yemeklerde mutlaka soğan sarımsak kullanıyorum. (gizlinot: ne kadar doğru olduğu onemli değil. sarımsak ve soğan antibiyotik etkili,bağışıklık güçlendirir diye tercih ediyorum.)yerleri alkollu suyla silip tüm camları açıyorum. eşim kronik hasta ayrıca evde 2 kedim var. şuana kadar hayvana bulaşmış bir vaka yok . en azından kediler için. ancak onlarıda korumam gerek. paketli ürünlerin hepsini alkolle siliyorum. (gizlinot: hasta biri paketli bir ürüne dokunup bırakmış olabilir diye :( dışardan gelen tüm poşetleri çöpe atıyorum. ben üzerime düşeleri yaptığımı düşünüyorum. annemi asla evden dışarı çıkartmıyorum. saolsun oda riskin farkında beni hiç zorlamıyor. lütfen bıkmadan usanmadan bunu etrafınızdakilere anlatın. bu zorlu süreci birlikte atlacağız.

  20 mart 08:27


  10. Dışarıya çıkmıyorum. Eğer çoook gerekmedikçe evden çıkmazsak yeni vakalara sebep olmayız. Herkes özverili davranmak zorunda. Evden çıkmamak önemli.

  19 mart 20:12

  9. Evdeki telefon ve kumandaları her gün dezenfekte etmek

  Kapı kollarını dezenfekte etmek

  Ayakkabı mont gibi eşyaları balkona koymak

  İş haricinde dışarı çıkmamak ve insan kabul etmemek

  Evi havalandırmak

  Bol sıvı tüketimi

  Sağlıklı beslenme

  Egzersiz

  (Sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için yapmamız gereken şeyleri virüs sebebiyle yapmamızda ayrı bir ironi umarım hepimizin yaşamında kalıcılık sağlar.)

  19 mart 11:57 19 mart 12:20

  8. Patronum evden çalışmama izin vermediği için işten ayrıldım. Hem kendimi hem ailemi riske atamazdım.

  19 mart 11:11