yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (2221)
  • medya (7)

  2221. Scarface. İkinci kez izledigim bu filmde bir kez daha al pacino'nun oyunculuk yeteneği karşısında pür dikkat seyredaldim

  2 saat önce

  2220. (girdi spoiler içermektedir) iki tane türkan şoray filmi izledim.

  birincisi 1977 yapımı ''baraj''. geçtiğimiz yıl dizi versiyonu da çekildi ancak bildiğim kadarıyla orijinal konudan bayağı bir saptılar. bir hayat kadını olan aysel'in inşaat işçisi nazım usta'yla mektuplaşması ve sonrasında gelişen olaylar konu alınıyor. sonunu bilmeme rağmen büyük bir heyecanla izledim, senaryosu çok katmanlı ve inandırıcı bir biçimde kaleme alınmış. aysel'le nazım mutlu olsalardı keşke. istediği her şeye sahip olabileceğini düşünen orhan'a sinir oldum, aysel'in asya'yı andıran seçimi ve finaldeki davranışı da takdire şayandı. (gizlinot: kime göre neye göre gerçi. nazım usta kendisini eşini ve eşinin sevgilisini öldürmüş, orhan nazım usta'yı öldürüyor, aysel orhan'ı. zincirleme cinayetler dizisi resmen, vahşet oranı aşırı doz. bir filmde aşırıya kaçılmadığı takdirde her şey işlenilebilmeli, önemli olan nasıl anlatıldığı. maalesef gerçek hayatta da olan dramlar bunlar.) kabuslar evi'ndeki emlakçı olarak bildiğimiz bilge şen de filmde yer alıyor. ilk filmlerinden biri olsa gerek, filmde kendi sesini kullanmış ve siması hep aynı kalmış.

  ikincisi 1974 yapımı ''yüreğimde yare var''. kardeş gibi büyüyen nurten'in ve yakup'un aşkı anlatılıyor. açıkçası bu filmi sevemedim. zaten eldeki konu çok kısır, sonunda ne olacağı başından belli yani sıfır merak unsuru, yan karakterlerin hikayeleri (gizlinot: turgut boralı'nın oynadığı karakter, tek varlığı kuşu olan balıkçı dimitri vb.) filmi zenginleştiriyor ve çok iyi oyuncu performansları var ama filmde bir yavanlık var. ikilinin film boyunca kararsızlıkları insanı yoruyor, pek de etkileyici bir aşk hikayesi göremiyoruz. bir de yakup'un izleyiciye abi deme lazım olur dedirten ''ben senin abinim'' kisvesi altındaki kıskançlık krizleri, nurten'in finaldeki ''ister vur, ister öldür'' şeklindeki teslimiyeti insanı iyice sıkıyor. güzel istanbul görüntüleri ve şoray'ın güzelliği için izlenilebilir tabii. bir de filmin tema müziklerinden biri bülbül yuvası'nın müziğiydi, o filmi de eski türk filmlerini sevenlere önerebilirim.

  13 nisan 22:55 13 nisan 22:57

  2219. 2020 yapımı borat subsequent moviefilm.

  ---spoiler---

  oscar adaylığı olmasa ve çoğu kişi (gizlinot: gain'in golden globe yayınındakiler ve kutsal motor'dakiler) övgüyle bahsetmese önyargılı yaklaşıp izlemeyebilirdim. aslında filmi ortalama buldum. ortalarında, tutar ortadan kaybolunca biraz sıkıldım ama finali güzel bağladılar. filmi izledikten sonra izlediğimiz sahnelerin gerçek olduğunu öğrenince ekibe olan saygım arttı. trump dışındaki siyasi figürleri tanımadığım için kurgusal karakter olduklarını veya onlara benzeyen oyuncuların oynatıldığını düşünmüştüm. rudy guilani (otel sahnesi) ve mike pence (miting sahnesi) sahneleri gerçekmiş. tabii ki olayın kahramanları yanlış anlaşıldıklarını ve görüntülerde oynama olduğunu iddia ediyorlarmış.

  filmin sonunda her şey covid-19'a bağlanıyor. borat, virüsü yaymak için amerika'ya gönderilmiş. hatta sonunda, corona virüse yakalanan ilk ünlülerden biri olan tom hanks de görünüyor, meğer ona virüsü bulaştıran kişi borat'mış. (gizlinot: swh) şiki şiki baba şarkısını duymak güzeldi, atla gel şaban'ı andık.

  ofansifliği, deyim yerindeyse herkese giydirdiği için rahatsız etmedi (gizlinot: yani borat'ı izleyip fazla ofansif demek, adam sandler filmi izleyip çok sulu, hugh grant filmi izleyip ama bu klişe bir romantik komedi filmi demek gibi bir şey olur. insan kendini hazırlayarak izlemeye başlıyor.) ama absürtlüğün dozu yer yer kaçmış. bu tarz bir filmin çok komik olmasına veya mide bulandırıcı bulunan unsurlardan beslenen bir mizaha ihtiyacı yokmuş, eleştirdiği konular başlıbaşına bir mizah unsuru zaten. yer yer acı bir tebessümle güldüm. (gizlinot: kelime oyunları, göndermeler komikti ama kahkaha da atmadım yani, dediğim gibi bir komedi filminden çok eleştiri filmi olarak gördüm.) tutar'ın kendini keşfetmesi ve kadına olan bakış açısıyla ilgili verilmek istenen mesajlar da yerindeydi.

  ---spoiler---

  13 nisan 13:57 13 nisan 15:02


  2218. 1976 yapımı bir komedi filmi, aman karım duymasın. ediz hun ve necla nazır başrolleri paylaşmış ama filmin oyuncu kadrosu saymakla bitmeyecek kadar zengin. (gizlinot: mürüvvet sim, turgut boralı, semih sezerli, salih güney, azarlanan hizmetçi rolüyle görmeye alışkın olduğumuz cevat kurtuluş...) ediz hun'un sinemayı bırakmadan önce (gizlinot: yakın tarihte televizyon dizilerine ve filmlere döndü ama yeşilçam dönemindeki son filmi bu film. canlandırdığı ilhan karakteri gibi arkadaş düşman başına.) yer aldığı son film, ayrıca mağrur adam rolü yerine çapkın birini canlandırdığı nadir filmlerden biri. (bkz: nevra serezli) de şemsi'nin spiritüel işlerle uğraşan karısı rolüyle filmde yer alıyor.

  ---spoiler---

  filmin ismini görünce konunun zamparalık yapan bir adamın hikayesi olacağını düşündüm ama öyle bir şey anlatılmıyor. arkadaşının zoruyla bir gece kulübüne giden ve zil zurna sarhoş olup orada karşılaştığı bir kızı evine getiren şemsi'nin hikayesi anlatılıyor. bundan sonrası tam bir yanlış anlaşılmalar zinciri ama her şey çok güzel bir şekilde bağlanmış. necla nazır (bkz: çarıklı milyoner) filminde de insanların hayatına sızıp haber çıkarmaya çalışan bir gazeteciydi, burada da buna benzer bir rolde. filmin anlatmak istediği fikirlerden biri de insanların batıl inançlara prim vermemesi gerektiğiydi. (gizlinot: nurten'in ruh çağırması, köprüden kafalarına yumurta attığı insanların bunu bir kıyamet alameti olarak yorumlaması vb.) en çok güldüğüm sahne de şükran'ın nurten'e ruh taklidi yaptığı kısımdı. filmde ajda pekkan'ın ''yere bakan yürek bakan'' ve filmden önce de bildiğim ve çok sevdiğim ''ne varsa bende var'' şarkıları kullanılmış. gerçek hayatta da çok çapkın bir adam olduğu söylenen bülent oran, yine kadın - erkek ilişkilerini ele aldığı muzip (gizlinot: ''biz bu maydanozlu laflara perhiziz oğlum'' swh.) bir senaryo yazmış. mehmet dinler çok güzel tek plan çekimleri yapmış ama kamera kullanımı yer yer daha iyi olabilirmiş, başım döndü.

  ---spoiler---

  12 nisan 16:53

  2217. gönül işleri, aşk üzerine muhteşem bir fransız filmi. 

  11 nisan 23:56

  2216. Sen hiç ateş böceği gördün mü. Sanırım netflixte bu gece başladı. Hemen hemen her yılmaz erdoğan filmi gibi siyasi noktaları var. Genel olarak sevsemde biraz havada kalmış buldum filmi. Sanki anlatılmak istenen duygu biraz daha güzel aktarılabilirdi. Yine de sıcak aileyle izlenebilecek tatlı bir film olmuş

  11 nisan 01:10

  2215. The lobster. 2 buçuk yılın ardından tekrar bekâr kaldığım bir dönemde tesadüfen karşıma çıkan ve beni gerim gerim geren film. Toplumun bekârlar, çiftler üzerindeki etkisini hiç hayal edilmeyecek şekilde ele almış. Oldukça metaforik ve başarılı film. Yönetmenin diğer filmlerini de izleyeceğim.

  10 nisan 22:42


  2214. Serena van der Woodsen hatrına The Shallows (Karanlık Sular) u izledim.

  10 nisan 19:53

  2213. the great gilly hopkins (muhteşem gilly hopkins) filmini izledim. katherine peterson isimli yazarın kitabından uyarlanmış bir çocuk filmi. kitap hırsızı filminde oynayan sophie nelisse, kathy bates, octavia spencer, glenn close ve julia stiles gibi oyuncular yer almış.

  ---spoiler---

  evlilik dışı bir ilişkiden dünyaya gelen ve annesi tarafından bir kuruma emanet edilen gilly (gizlinot: tam adı galadriel, adını yüzüklerin efendisi'nden alıyor.), trotter isimli bir kadının evine yerleştirilir. filmin başında annesiyle yaşamak isteyen ve asi bir kız olan gilly'nin karakteri zaman içinde değişir ve yaşadığı yere uyum sağlar ancak annesine yazdığı ve trotter'a iftira attığı mektup yüzünden, ortaya yıllardır varlığından haberdar olmadığı anneannesi çıkar. film insana aile kavramını sorgulatıyor ve her şeyin kan bağı olmadığını bir kez daha gösteriyor. çocuk filmlerinden hoşlanıyorsanız (gizlinot: bu tarz filmler nice baba filmden daha çok dokunuyor bana, içimde bir yeri cız ettiriyor. kısa süreli, basit çekimli, iyi oyunculuklar içeren çocuk filmleri kalp ben. bir yanım çocuk hala.) ya da çocuklara izletecek film arıyorsanız izlemesi son derece keyifli, yer yer ağlatan yer yer güldüren duygusal ve anlamlı bir film.

  ---spoiler---

  trotter: w.e. etkileyici değil mi gilly?

  gilly: onun konuşabildiğini bilmiyordum.

  trotter: küçük william'ımız konuşabilir, ona güven. yalnızca uygun zamanı bekler. (gizlinot: w.e. küçükken şiddet görmüş, yaralı bir çocuk. yerine göre konuşan ve sessiz insanları tam anlamıyla anlatan süper bir replik.)

  10 nisan 11:45 10 nisan 11:47

  2212. the broken circle breakdown...

  bu film yeryüzünde en sevdiğim film.

  özellikle son sahnesi. 

  9 nisan 23:06