girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (233)
  • medya (1)

233. Benim başıma bir lahmacuncuda geldi. Üniversitenin ilk yılı, muhafazakar diye bilinen ama içinde dönmeyen pisliğin olmadığı bir şehirde okuyorum.

Şehrin en işlek caddesinde oturduk lahmacun yiyiyoruz arkadaşımla. En fazla 15 yaşındaki garson yanıma geldi ve ‘hanfendi üstünüzü başınızı düzeltir misiniz’ dedi!

Ne diyorsun sen dedim ama öyle böyle şok geçirmedim. 

Meğer kazağımın altından atletim görünüyormuş! Atletten tahrik olmuş örümcek kafalılar!

17 ağustos 13:27

232. Karşılaştığım en efsane yobazlıklardan biri, çocuk tecavüzü ve çocuk gelinlerdir. Bu noktada “bu da onların inancı” deyip geçmeli miyiz? Veya ben etek giydiğim için bana saldıran adam “o da onun inancı” diye hoşgörülmeli midir?

İnançlar, insana umut vermek, toplumda daha huzurlu bir hayat sürmek, ihtiyaç duyanın büyük bir güce sığınıp rahatlaması gibi iyi amaçlar içerirler. Ancak inancı kullanarak toplum mühendisliği yapılan bir ülkede “sana ne?” Aşaması geçileli çok oldu. Çünkü her inanç, gelenek, alışkanlık iyi olacak diye bir kaide yok.

Bu tür yobazlıklarla savaşılmazsa, toplum bizi şekillendirir. İstediğimiz gibi giyinemez, sokağa çıkamayız. “O da öyle giyinmeseymiş” veya “pembe metrobüs” çok güzel iki örnek. 

En güzeli, “sana nasıl davranılmasını istiyorsan başkalarına o şekilde davran” kuralı. Hoşgörülü, saygılı, eşit. ancak özgürlüğüne müdahale varsa mücadele etmelisin, yoksa sen de şekillenirsin. 

ekleme: cımbızla almıyorum. kültürel bazı davranışların, toplumu şekillendirme gücünden bahsediyorum.

(link: https://www.birgun.net/haber-detay/fransa-tokalasmayi-reddeden-kadinin-vatandasligini-iptal-etti-212952.html tokalaşmadığı için fransız vatandaşlığı iptal edilen kadın)

şimdi burada fransa "bu da onun inancı" diyebilirdi. ama onun yerine "bana uyum sağlayamayacaksan topraklarımda işin yok" demeyi seçmiş. bu gibi hareketlerin altında yatan zararlı fikirler, toplumda sorun yaratırlar.

aslında çarşaf giyen kadınlardan yana bir sorunum yok. ama çarşaf giyerek savunduğu fikrin, toplumu şekillendirişinden ve ileride bunun sorun yaratacağından bahsediyorum. erkekleri iradesiz sapkın yaratıklar olarak ilan edip kendini korumak, kadını zamanla eve hapseder.

17 ağustos 00:00 17 ağustos 00:09

231. Adam kendince bir inancı seçiyor, ya da doğduğu ailenin inancını kabul edip devam ettiriyor, ve bu inancın gereklerine göre yaşamaya çalışıyor, sen bunu kalkıp da kabul etmiyorsun (hiçbir hakkın olmamasına rağmen) ama yobaz olan o adam oluyor öyle mi? Yahu size ne? Size ne açık giyinen insanlardan, çarşaf giyen insanlardan, size ne karşı cinsle tokalaşmayan insanlardan, size ne sevgilisiyle aynı evde yaşayan ya da karşı cinsle ilişkisi olmadan aynı evde yaşayan insanlardan, size ne namaz kılmayandan, size ne inanmayandan? SİZE NE! Karşısındakinin kararına saygı duymayan, hakkı olmayıp yargılayan, küçümseyen kişiye yobaz denir, hoşgörüden yoksun, kendi inandığına takılı kalan insana yobaz denir. ne tarafta olduğunun hiçbir önemi yok. belki de bambaşka bir bakış açısından bakmanız gerekiyordur, belki de kendinizden bu kadar emin olmak sizin kendinizi geliştirmenize engel olmuştur? Biraz bunları da düşünmek gerekmiyor mu?

Edit: yanlış anlaşılmamak için tekrar ekleme yapmak zorunda kaldım, malesef. Ben asla taciz edenle, el sıkılmayan adamı bir tutmam, bu girdiden bunları çıkarıyorsanız algıda seçicilik yapıyorsunuz demektir, bu da ayrı bir yobazlık. Zira kendi görüşünüze uymayan bir görüşe, anlamaya çalışmadan bambaşka bir taraflara çekiyorsunuz. Size ne inanmayandan, size ne şort giyenden gibi ifadelerimi görmezden gelip ses çıkarmamanız gerektiğine dair bir anlam çıkarmak, kendi inandığınıza ne kadar takılı kaldığınızı gösteriyor. Yobazlık sadece dini baskıyla, yadırgamayla değildir süslüler, dediğim gibi hoşgörüden yoksun olup bir görüşe körü körüne bağlanmaya da yobazlık denir.

16 ağustos 23:41 17 ağustos 07:37


230. 2 hafta oncemi ne oldu bu olay Ortaköy camiinin bahcesindeki bankta oturmus arkadaslarimin camiiden çıkmasını bekliyordum,ustumde kisa kollu bol tisort ve altimda da lacivert,bol ve uzun, yazın giyilen efil efil rahat şeylerden olur ya ondan vardi.(gizlinot: o kumaşın adını tam bilmediğim için boyle anlatmak zorunda kaldim umarim anlatabilmisimdir)Adamin biri bana dik dik bakıp cık cık cık diye soylene soylene gitti.Şok oldum resmen,arkadaslarim gelincede anlattim bosver,dengesiz insan cok deyip sakinlestirdiler.Velhasıl insanlar kafayi yemiş 

16 ağustos 20:44

229. Lisenin ilk yılı dersaneye gitmiştim. Serbest kıyafetti. Ben de altıma bol bir boyfriend kot, üstüme de bol bir tişört giyip, tişörtün kenarını düğüm yapmıştım(gizlinot: Çok anlatamadım ama umarım anlamışsınızdır ). Bir parmak kadar belim gözüküyordu. 

Dersanede de bir eğitim görevlisi vardı ama benim dersime girmiyordu. Beni yanına çağırıp “ninastiacım ya belini üşütürsün o tişörtünü düzeltsene.” Demişti esprili bir dille. Sonrasında bu hocanın dersine girdiği öğrencilerine tayt da giydirmediğini duymuştum. Baya da aydın görüşlü bir dersaneydi ama kimse çıkıp da bu adama dur dememişti..

Edit: imla

16 ağustos 18:13 16 ağustos 18:15

228. benim değil ama tanımadığım bir hem cinsimin şort giydiği için ünlü bir restoran zincirinde başına gelenler... kendisi gibi bir başka müşterinin "şort giyiyorsun burada yemek yiyemezsin" demesi üzerine olayların büyüdüğü ve sonunda şort giyen arkadaşın polis tarafından mekandan çıkartılmak istenmesine kadar dayanan hikaye. umarım bir kısmı basına yanlış yansımıştır.

16 ağustos 18:04

227. Ohhh sıcak sıcak benden de gelsin. Çalışmaya başladığım yerden bir abi ara ara gelip program hakkında yardımcı oluyor. Tabiki 1 metre uzaktan, bana vereceği belgeleri elime vermek yerine en yakınında ne varsa oraya koyuyor. Belge aracılığı ile bile temas yok yani mazallah iletkendir falan. Neyse programda işlem oluşturmak için "yarat" butonu var. Başta bana öğretirken "oluştura basacaksın" dedi. 1 saat bilgisayar ekranında oluştur yazısı aradım. Ben bulamayınca "yarat yarat, tövbe estağfurullah" dedi. Meğer adam adı yarat olduğu için o kelimeyi söylemiyormuş, onun yerine bana oluştur diyormuş, Yaratmak allaha mahsus olduğu için günaha girmemek adına adam yarat demek yerine oluştur demeyi tercih ediyormuş.

15 ağustos 21:26 15 ağustos 21:36


226. Bugün başıma gelen hadiseyi sıcak sıcak servis edeyim size.

Daha önce defalarca telefonla konuşup, mail ortamında yazıştığım bir firma yetkilisi ile bugün yüz yüze gelmem gerekti.

Fuara yetiştirme telaşında ben, hazırladığım prototipleri kendisine teslim edeceğim, o da benim işten beklentimi dinleyip olurunu olmazını ayak üstü anlatacak, bu hafta içinde yetiştirmesi için ben de üstüne ısrar edeceğim. Aklımda bunlar var.

Gittim. İlk karşılaşma anı, gayri ihtiyari elimi uzattım selamlaşmak anlamında. Uzattığım eli havada bırakarak, kendi elini aldı omzuna yakın bir yere götürüp pış pışlama hareketi yaparken “ben inancım gereği bayanlarla tokalaşmıyorum” dedi. Şok içinde havada unuttuğum elimi nereye koyacağımı bilemez vaziyette, yaşadığım dumuru zihnimde kenara itip birkaç cümle ile işi anlatmaya çalıştım adama. Söylediği şeye cevaben bir şey üretecek durumda değildi bilincim.

Böyle insanların varlığından elbette haberim vardı ancak ilk kez karşılaşarak tecrübe ettim. Sonuçta sosyal hayatımda bu tip insanlarla ortak payda yaratamayacağımdan hiç muhatap olmamıştım.

Domatese tapan insana saygı duyarım ama bu sapıklığa saygı duymam mümkün değil. karşı cins ile tokalaşırken senin zihninden ne geçiyor da o inancın sana bunu yasaklıyor a be yobaz?

15 ağustos 17:31

225. yobaz sayılabilecek bir yerde, mezarlığın bitişindeki bir lisede okudum. 12.sınıfta okula serbest gelmemize izin vardı, o yüzden kot tişört halimle mezarlığın ününden geçerek durağa yürüyordum. yürürken sarıklı amcanın teki ''kapan, kapan, cehennemde yanacaksın. mezarlığın önünden böyle çıplak geçilir mi, aileniz ahlak öğretmedi mi'' diye bağırmaya başladı. ben o an şoktan hiçbir cevap veremedim ama bizim okuldan birileri karşılık verip amcayı kovaladı. şort gibi şeylerle mezarlığa gidilmez denilse anlarım ancak kot tişörtle mezarlığın önünden geçilmez diye bir şeyi ilk kez duyuyorum. beden dersinde topumuz kaçınca tayt ve askılılarla girdiğimizi öğrense kalp krizinden gider heralde.

6 ağustos 04:55

224. Soru cevap aparatında göz şeklini soran şahsıma “arap kölesi olduğun için bu soruna cevap vermiycem” diye yazan kişinin, ve destekçilerinin yaptığıdır. Modern, aydın geçinip böyle bir yobazlığı yapmak? Açık giyinenlere yanarsın diyenlerle sırf başörtülü diye birine köle demek, gözümde aynı şekilde geri kafalılıktır. Üzgünüm, çok aydın sandığınız kafanız hala karanlığa gömülü. Sadece birbirimizi kabul edersek, aynı değiliz diye kalp kırmaktan vazgeçsek huzuru bulabiliriz, bunu neden kabul etmiyorsunuz? Gözümde şort giydi diye bir kadına tekme atan adamın zihniyetinden bir farkınız yok, ne yazık ki.

Edit: İmla

5 ağustos 09:51 5 ağustos 10:42