girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (145)
  • medya (0)

145. Bu “aşırı feministliğimizden dolayı” asla doğru düzgün bir yuva kuramaz, “evlenemezmişiz”. Karşı taraf çekemezmiş bir kere. Aşırı feministlik ve evlen-e-memek evet. Şaka gibi ama değil, ciddi ciddi söylendi bu bize. Çünkü evlenmek başlı başına bir başarı, feminizm ise entel dantel, kötü bir şey.....

Çok zor sözlük. bu değişmez fikrin sahibi yakınınızdaysa ve size bakışı buysa ölü taklidi yapmak, buna içerlemeden devam etmeniz gerekiyor ve bu çok zor.

19 mayıs 23:42

144. üniversite 2. sınıftayım o zamanlar, hem çalışıp hem okuyorum çünkü babam yok. 8 yaşımdayken kaybettim. dehşet zorluklar yaşıyorum yaşım 20 bile değil henüz. sülalede kimse yardım etmiyor aksine köstek oluyorlar falan. annemi darlıyorlar kız başına başka şehirde napıyor? kimbilir nasıl para kazanıyor? diye. avmde yemek katında kan ter içinde koşturuyorum akşama kadar halbuki. yaşıtlarım gezip eğlenirken..

neyse mevzu bu değil. bir gün avmdeki kız erkek karışık grup olan diğer çalışan arkadaşlarla fotoğraf çekilip facebook'a yükledim. kuzenim (halamın oğlu, benden 4 yaş büyük) mesaj attı. "orada ne haltlar yiyorsun? baban olsaydı böyle olamazdın. heryerin açık geziyorsun. bir haltlar yersen duyarım ayağını denk al" diye. şoka girdim. hiç muhabbetimiz yok, bana hiçbir faydası yok. yıllardır aramamış sormamış. ama beni tehdit etme hakkını buluyor kendinde. seneler sonra fetöden yargılanıp işinden atıldı zaten. ilahi adalet.

edit: ekleme

8 mayıs 11:14 8 mayıs 11:54

143. Bulunduğum şehirden erkek arkadaşımla bir gün geçirmek için Antalya ya gitmiştim.10 saat falan yol ben perişan.Güllük caddesinde sırtımda çanta bekliyorum.Ağzımda minik bir sakız ama dışardan gören anlamaz yani.Tat olsun açlığı bastırsın diye çeviriyorum.Bir teyze geldi pii hippi midir homo mudur sizin yüzünüzden bu sıcaklar kafir tipsiz dedi tükürdü gitti.Ramazanmış :( Nasıl gördü sakızı hala çözemedim.

İlk patronum kıdemli muhasebecileri olan yarı kapalı ablamızın destekli sutyen taktığını anlayıp dikkat çektiğini ve değiştirmesi gerektiğini söylemişti.O da gidip değiştirmişti.

Ben de askılı tulum giydiğimde evinize gidip üzerinizi değiştirin demişti.Ben de çıkıp bir daha dönmemiştim.

7 mayıs 15:00


142. Erkek arkadaşı sevgilisinin ayaklarını beğeniyor diye kıza terlik, açık ayakkabı vs giymeyi yasaklayan insan çeşidi gördü bu gözler.

6 mayıs 22:44

141. Uzun bir yolculukta otobüste yanimdaki koltuk boş ve ben cam kenarında uyuklarken kayseri'ye geldik.İzne çıkan bir grup asker otobuse bindi 2 saat sonra ineceklermis ben de yanim boş gelin oturun dedim veee en önden muavin ,sofor ve birkac kişi 'hayiiir'diye aniden bağırdı.Ben:' bisey olmaz otursun biri diyince 'olmaz bayan ve erkek oturamaz' dediler.Zavallılar ayakta gitti.Not:otobus Kayseri otobüsü değil itiraz edenler Kayserili değil.

13 nisan 19:54

140. a101e başladığımda mağaza sorumlum erkekti. diğer 3 kişi kız ve üçümüzde kapalıyız. ama hani makyaj falan yapıyoruz. bize yüzünü yavaş yavaş göstermeye başladı mağazaya kara çarşaflı biri geldi hepimiz bir aradayız, tartışıyoduk. onu göstererek "siz de kendinizi kapalı sanıyosunuz boyalı maymun gibisiniz kapalı böyle olur" dedi. bana geldiler üçümüzde saydırdık bozuldu gitti. sonra bunun beyinsiz nurettin yıldız yandaşı olduğunu öğrendik, onun sözlerini destekleyen yazılar falan paylaşıyo. mağazalarda ayrılmıştı o zaman numarasını her şeyini sildim.

aynı kişi yine atama "put" dediği için kavga etmiştik. sonra şikayet edince anlaşmazlıktan onu başka mağazaya aldılar. çok takipçili instagram sayfası var yine aynı şekilde ithamlarda bulunduğu için şikayet ettim ama faydası olmadı.

13 nisan 17:33

139. Sülalenin yobaz olmasını, kadını ikinci sınıf sayan bir sürü adet olmasını ne yapalım? Gerçi erkeğe de yobazlık yapıyorlar.

- kadının ve erkeğin anne/baba, kayınpeder/kaynana kombinasyonunun yanında çocuğunu kucağına almaması, ismiyle seslenememesi ve asla sevememesi, hatta eşlerin aynı kişilerin yanında birbirlerine dahi ismiyle hitap etmelerinin istenmemesi,

- kadının erkeklerle yemek yememesi,

- gelinin. kaynanasından ve kayınpederinden izin almadan anne evine ziyarete gidememesi,

Misal amcamın eşi, anne ve babası geldiğinde çocuklarına anne bile dedirtmezdi. Kuzenlerim, İsmiyle çağırırlardı annelerini. 

Bunu dışında Erzurum’a gittiğimde İspanyol paça pantolon üstüne diz hizamda bir trençkot giyip dışarı çıktığımda, kuzenim pantolonla çıkmamamı, gidip etek giymemi istemişti. Başka bir kuzenim ankara’ya Gittiğimizde onların apartmana girecekken karşılaştığımız hacı amcayı işaret ederek, boynundaki şalı başına ört demişti. ( yapmamıştım tabiki )

- amcamın kızı (yukarıdaki yengemin kızı) yaz günü 7 yaşındaki kızına elbise altına zorla tayt giydirip, kendi de arabaya çarşafla biniyordu. Babam, ‘sıcak kızım, zaten arabayla gidiyorsun ne çarşafı?’ Diyince, ‘olur mu amca, kahvelerin önünden geçiyoruz.’ Demişti. 

Hatta aynı yengem, başka bir evli kızının evine gittiğinde, evin diğer gelinini, kayınpederin yanında şortla otururken görünce tansiyonu fırlamış. Bir ilahi adalet olarak diğer iki kuzenimin şort da mini etek de giyen kızlar olması bir nebze yobazlık seviyesini aşağı çekti. 

Benim Annem bile, eve gelen akrabalara, ‘bu da okudu ya ondan açık.’ Diye açıklama yapıyor, sanki ayıplıymışım gibi. Bana bir şey demese de, içten içe açık olmamı yadırgıyor bence. 

13 nisan 16:57


138. Sıcağı sıcağına sabrımı taşırandır.

Evde tadilat olduğundan sabrımın son damlalarını oldukça iyi saklamaya çalışıyordum ki ben peygamber sabrı var denilen insanlardanım. Evde 4 tane usta, 2 tane komşu var, ben en dip odada temizlik yapıyorum ve artık duvar delme sesinden tiksindiğim için müzik açtım. Komşu koşarak odaya geldi, öyle ki sanki yangın çıkmış gibi telaşlı "ayyyy çabuk müziği kapat" dedi. "Noldu ya birşey mi oldu?" Diyorum, "bugün kandil, kandilde müzik dinlenmez, çok günah" dedi.

Ay resmen sabrımın son damlasını akıttım kadına "ya ne alaka kandille bi çık şuradan, zaten g.tümden ter akıyor, kandil diye temizlik de yapmayalım o zaman" dedim. Kapı dışarı edip kapıyı kapadım. Artık böyle insanlara tahammülüm kalmadı ya.

13 nisan 16:26

137. Soru cevap aparatındaki sokakta öpüşme temalı soru ve birtakım cevapları. 

güncelleme: silinmiş. soru sahibi kendisi gibi düşünmeyenlerin anonimlikten çıkmasını istedi, nickiyle yazan birkaç süslü oldu. soru sahibi anonim, keşke sen de anonimlikten çıksaydın da öyle silseydin. 

12 nisan 22:32 12 nisan 22:34

136. sözde "normal" olmayan bir erkek olarak, rutin olarak yobazlanmaya alıştım. fakat geçenlerde karşılaştığım bir mesele yine canımı sıktı.

annemin doğum günü, her yıl özel bir şekilde kutlama şansım olmadı, bu sene mutlu etmek dedim. en sevdiği tatlıya mum diktim, bir tanecik gül ve küçük bir hediye alıp iş yerine kadar gittim. süpriz başarılıydı, fazlasıyla sevindi. çok mutluyuz hayat güzel falan. neyse sonra çok yakın bir aile dostumuz iş çıkışında oraya geldi. annem anlatıyor doğum gününü.

adam dinledi dinledi, sonra sıkıntılı bir "heeüüüüf yıaahuah" çekti, bana döndü. başladı "olm bunlar layt erkek işleri, kadına böyle şeyler yaparsın şımarır. erkek dediğin romantik momantik olmaz, ezdirmez kendini" gibi birşeyler zırvaladı. orda karşı çıksam, bu mesele bir kaç saat süren bir tartışmaya dönecek, belki de aylarca aklımı çelmeye gayret edecek, konu dönüp dolaşıp "laytlığa" varacak. tansiyonum yükseldi, birşeyler geveleyip geçiştirdim. keşke anlatmaya gayret gösterseydim, ama eski nesillerin kalıplarını sökmek altından kalkılır şey değil.

en iyisi bilinçli sosyal izolasyon.

11 nisan 23:04 11 nisan 23:08