yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (941)
  • medya (6)

  941. almanya 'da yaşayan süslünün üzerine çok fazla gidilmiş. sanki biz burda yaşamaya bayılıyoruz gibi anlaşılmasın. yada anlayın umrumda değil. yabancı programları izlerseniz.(emlak ile ilgili)(benim izlediğim almayayı anlatıyordu) ordada ucuza tuttuğunuz ev güvenli olmayacaktır. sanki avrupa'da hiç suçlu yokmuş gibi davranmanız komik. dünyanın neresine gidersen git güvenli,geniş,işe yakın bir ev tutmaya kalktığında pahalı bir ücret ödersin. burdakilerin algısına bakarsan avrupa'da yaşayınca herşey çalışmadan ayağınıza geliyor.

  2 saat önce

  940. avrupa'da yaşamamış insanların avrupa'yla ilgili bu kadar net fikirlerinin olmasının komikliği. internet pahalı olabilirmiş ama sınırsız ve aşırı hızlıymış. ehehe. almanya'nın genelinde internet ağı inanılmaz eski ve problemli. bu sadece bir örnek, gerçi siz daha iyi bilirsiniz almanya'da ikamet etmemiş insanlar olarak. üzerine gidilen yazar gayet haklı, diğer kişiler de anlamamakta ısrar etmiş. avrupa olağanüstü bir cennet değil, burada da olumsuzluklar var demek türkiye'ye aşığım ama işte burda kurulu düzenimiz var yeğenim demekle aynı şey değil. yakınından bile geçmiyor ama işte çıkışmak, tartışmak, bilmediği konuda konuşmak olsun insanımıza.

  bugün 12:46 bugün 12:49

  939. dünyada milyonlarca ailesiz çocuk varken ve dünya nüfus yükünü kaldırmakta zorlanırken sırf kendi kanından olsun diye 10 kere tüp bebek tedavisi için uğraşıp milyona yakın para dökmeyi, düğünlerde akrabalar kuruyemiş yesin diye eşek yüküyle borca girmeyi, birini bile düzgün besleyemiyorken 5 çocuk yapmayı, sırf akrabalar evde kalmış demesin diye yapılan sevgisiz evlilikleri, depresyonu basit bir şey sanan ve bu konuda ahkam kesen insanları, atanmış rektörleri, öğrencileri kyk kredisine muhtaç bırakmayı, ahırdan bozma evlerine 1000 lira istemeyi, üniversite sınavında dereceye girip de cimri patronlar yüzünden asgari ücrete mahkum kalmayı yanlış buluyorum ve buna sebep olanlardan nefret ediyorum.

  bugün 11:17 bugün 11:17


  938. “ama avrupa’da ev kiraları çok pahalığaaa türkiye çok ucus dua edin” diye ağlayanları  sahibinden kiralık evlere bakmaya yönlendirmek istiyorum. özellikle bir yazar 600 euro kira verdiğinden bahsetmiş. evet türkiyede de çok ucuza kiralık evler bulabilirsiniz. 500 tlye de bulursunuz ancak o ev ahırdan bozma olur, ısıtması olmaz, lokasyon olarak böbreğinizin gideceği bi bölge olur, komşularınız türkçe bilmeyen mülteciler olur. mutfak alışverşinden bahsetmiyorum bile. kendinize lüks hiç bişey alamazsınız zaten. evet bi faruraya 100 euro ödeyebilirsiniz örneğin internete ama o internet sınırsızdır nerdeyse, indirme hızı falan türkiyeyle kıyaslanamaz bile. burda zaten en ucuzu 80 tlden başlıyor. diğer faturalar 100 den aşağı gelmiyor. avrupa bu kadar kötüyse neden hala orda yaşamaya devam eder bu insanlar hiç anlamıyorum. zira ben türkiyeden gitmek için herşeyi yapıyorum şuan. 2-3 seneye gidicem zaten. kısacası karşılaştırırken biraz mantıklı olun. asgari ücretle zaten türkiyede de yaşayamazsın. memnun olmayan herkesin geri dönme hakkı var biliyorsunuz ki...

  edit: yazarımız türk insanın kendisini eziklemesinden bahsetmiş ama kendisinin yaşadığı avrupa ülkesini eziklemeye çalışması farklı bi durum sanırım. tipik “ucu bana dokunmayan yılan bin yaşasın” yazın tatile türkiyenin ege kıyılarını gezmeye gelen herkese türkiye cennettir.

  bugün 09:59 bugün 10:06

  937. Her yerde Yeşilin Kızı Anne adlı kitabı görmekten illallah geldi, yakındır kusacağım. Her üç kişiden beşi bunu okuyor. İçeriğine hiç lafım yok, güzele de benziyor ama cidden o kadar çok gördüm ki okuma isteğim sıfır. 

  bugün 04:20

  936. kendimi yırtarak girdiğim, neredeyse her gün (yasal karşılığını almayarak) fazla mesai yaptığım işten 4800 birim maaş alıyorum. evin kirası 1750 birim, faturalar 400 birim, market alışverişi 1000 birim. üniversiteye binde birlik dilimde girmeme rağmen kredi aldığım için ödemem gereken meblağ 600 birim. bana kalan meblağ aylık 1050 birim. 120 euro ediyor sanırım. en ucuz kağıt gibi araba 100000 birim, en ucuz telefon 2000 birim, en ucuz evi söylemek istemiyorum yaşadığım yerde. çektiğim trafik, pislik, burada yaşamanın verdiği korku, verdiğim vergi de cabası. Ponçik miyim neyim.

  Bu arada haset filan duymuyorum, ezikleme de değil asla kendimi bunlari ifade etmemin sebebi. Kendimi niye ezeyim bir şekilde var olmaya ve kendime bir hayat kurmaya çalışıyorum, deli gibi çalışarak. Kendi şartlarımıza ve bizden çalınanlara, daha insancıl şartların mümkün olabildiğini gördüğümüzde öfkelenmemiz niye başkasına haset oluyor.

  dün 23:54 bugün 00:01

  935. Avrupa'da yaşayıp türkiye övenlerin iki yüzlü birer almancı olmaktan öteye gidemeyeceği gerçeği.

  dün 23:09


  934. "birim para" muhabbeti yapanların düşük zekalı olduğunu düşünüyorum. şöyle ki, her gelişmiş ülke-türkiye fiyat kıyaslamasında "adamlar 10 birim paraya et yiyor/ bilmemne alıyor bizde 100 birim para, onlara ne güzel hayat" diyen bir güruh var. Bunların %1'i bile yurt dışına (avrupa, amerika gibi görece gelişmiş ülkelerden bahsediyorum) turistik amaçlar dışında gitmemiş insanlar, yine de konuya tamamen hakimmişçesine canhıraş bu fikri savunup yurt dışında yaşayan insanlara nefret kusuyor.

  bunları görünce avrupa'da küçük bir şehirde en uygun yollusundan olan 2+1 daireme 600 euro kira, 100 euro elektrik faturası ödediğimi, devlet sağlık sigortasının aylık 300 euro olduğunu, 1 adet hıyara 1,5 euro verdiğimi söyleyip hadi bunu da tl'ye çevirsene ponçik diyesim geliyor. türkiye'de 10 bin tl aldığınız işin karşılığı burada 10 bin euro değil, kendini yırtsan en fazla 3000 euro'dur. aldığın hizmetin ya da ürünün kalitesi farklıdır, onu söylersin, sonuna kadar desteklerim ama şu birim para geyiğinden bi kurtulun artık.

  aslında bu konuda tartışılacak çok şey var ama hasetle karışık gurbetçi linci ya da kendini ezikleme daha çekici geliyor çoğu insana. özetle hayat kapıkuleden sonra bu "birim paracılar"ın hayal ettiği gibi değil. bu sanrıdan vazgeçin, kendinizi üzmeyin.

  edit: birincisi ülkede insanların emeğinin karşılığını alamamasının sebebi ülke gençliğinin çok büyük kısmının planladığı gibi yurt dışına eğitim görmeye/ çalışmaya gitmiş olan insanlar değildir. öfkeniz, kendi halinde, tıpkı sizin yaptığınız gibi kendi hayatını yaşamaya çalışan insanlara karşı değil, içinde bulunduğunuz koşulların müsebbiplerine yönelik olursa anlamlı olur. aksi takdirde bu sorgusuz sualsiz etiketleyip "hater"lık yapmaktır. herkesi iktidar yanlısı euro yükselsin diye bekleyen düşük zekalı tiplerle bir tutup tipik gurbetçi damgası yapıştırmadan önce ülkeden ayrılıp daha iyi koşullarda yaşama hayallerinizi gözden geçirin. yarın aynı muameleyi görmek için tc sınırlarının dışına çıkmaktan başka hiçbir şey yapmanıza gerek olmayacak.

  bunun yanında girdimde türkiye'yi öven bir taraf göremiyorum, ezberlediğiniz kalıpları her yere yerleştirmeye çalışmayın. evet uzakta tamamen başka, pamuk şekeri gibi bir dünya olduğunu düşünmek ve bir gün ulaşabilme hayaliyle yaşamak güzel. ama bu gerçekleri değiştirmiyor. gerçeklerle yüzleşemiyorsanız yapabileceğim bir şey yok.

  dün 22:38 bugün 00:56

  933. İnsanların izledikleri, okudukları, dinledikleri yani kısaca başka kimseye  zararı olamayacak tercihlerinden dolayı yargılanmasından çok sıkıldım. Türkçe popa bayılırım yabancı müzik benim için hiç bir zaman çok ilgi çekici olmadı; survivor da izlerim master chef'de, Müge Anlı' yı da takip ediyorum. 

  dün 01:07

  932. Kalın kaşları beğenmiyorum.(gizlinot: Özellikle iyice yukarı taranıp sabitlenmiş olanlar)

  2 mart 19:44