girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (141)
  • medya (0)

141. Eğer o gün ten makyajı yapmak istemiyorsam ışıltılı bir bronzerı (gizlinot: Işıltılı olması şart çünkü makyajsız ciltte mat bronzer kirli ve çamur gibi durur. Benim kullandığım ürün sephora markasına ait) “w” şeklinde şakaklarımdan yanağımın ortasına, yanağımın ortasından burun üstü ve diğer yanak, diğer şakağa olmak üzere sürmek. 

Bronzer ten rengimizden koyu olduğu için özellikle benim gibi beyaz tende göz atları daha aydınlık görünüyor ve kapatıcıya ihtiyaç kalmıyor. Dilediğiniz bir ruj, bronzerdan birkaç ton daha koyu bir far ve maskarayla tamamlanınca çok iyi hissettiriyor ve fondöten, kapatıcı, bb ağarlığından kurtulmuş oluyorsunuz.

12 temmuz 17:51

140. Ten makyajı yapmadan önce cildime masaj yapıyorum.

Gözeneklerimin olduğu bölgelere fondöteni parmakla uyguluyorum.

Fondötenin cakey durduğu yerler olursa sprey şişesine doldurduğum gül suyunu beauty blenderıma sıkıp üstünden geçiyorum.

Aydınlatıcımı eklipsin far oturtma fırçası ile uyguluyorum. Hem daha kontrollü uygulamış oluyorum, hem ciltle daha iyi bütünleşiyor hem de doğal duruyor. Her yere dağılmış aydınlatıcı görüntüsünü sevmiyorum. Fan fırça kullanmıyorum artık.

Kapatıcımı fırçayla yayıp parmaklarımla oturtuyorum. Bende daha az çizgilere dolma yapıyor.

9 temmuz 18:12

139. öyle devlet sırrı değil ama ben de yazayım bir iki tane

-elleri kirletmekten çekinmemek. Başta ten ürünleri olmak üzere çoğu ürün elle baya güzel uygulanıyor. Özellikle fondöten, kapatıcı gibi ürünler tenin ısısıyla cilde çok güzel oturuyor. Krem far, krem allık,aydınlatıcı, ışıltılı far gibi ürünleri de bu yöntemle uygulamayı seviyorum ben. Zaten pek çok makyaj artisti de(lisa eldridge,monika blunder, violetta vb ellerini kullanır veya yaptıkları işin üzerinden elleriyle şöyle bir geçer.

-Bir de Charlotte Tilbury allığı hep tüm makyaj bittikten sonra uygular. Özellikle göz ve dudakta olan renklendirme bitince tam ortalarında bulunan yanak kısmına ne kadar allık uygulanacağına böyle daha iyi karar verdiğini söylemişti. O günden beri ben de bu şekilde uyguluyorum hem allığın tonuna hem de yoğunluğuna karar vermek daha kolay oluyor. Zaten diğer yanak ürünleri de uygulanıyorsa yani bronzer/kontür ve aydınlatıcı allığı sonradan aralarına yerleştimek daha iyi şekilde karışıp yanakta boşa alan bırakmayarak harmanlanmasını sağlıyor. tabi bu ürünlerin kenarından blur efekti için boş veya pudra uygulanan fırçayla geçilmesi de önemli bir önceki süslünün belirttiği gibi.

-allık ve kontür ürünlerini yukarı doğru hareketlerle uygularım hep yüzün aşağıya sarkık görünmesini engelliyor.

-allığı ve bronzerı burun çene alın gibi yüzün yüksek yerlerine hafifçe dokundurmak daha doğal bir görünüm sağlıyor.

-göz makyajını yaparken kullanılan allığı ve/veya bronzerı katlanma bölgesinden de geçmek aydinlaticiyi goz kapaklarina dokundurmak makyajda uyum yaratıyor.

-eğer yazsa ve omuzları açıkta bırakılan kıyafet giyiliyorsa kullanılan aydınlatıcıyı omuz başlarına sürmek çok hoş bir görüntü yaratıyor

9 temmuz 15:33 9 temmuz 21:37


138. Makyaj yaparken dikkat ettiğim ve makyajımı çok daha iyi gösterdiğine inandığım bazı ufak adımlar/ipuçları var:

-nemlendirilmiş bir cilt her şeyin başı. Genelde geceleri cilt bakımıma gündüzden daha çok önem veririm. Gündüzleri temizleme jeli ve güneş kremi ile yetinip geceleri nemlendirmemi çok iyi yaparım ki sabaha dinlenmiş ve nemli bir ciltle uyanayım.

-yüzüme kullandığım ten ürünü her neyse (fondoten, kapatıcı, vs.) Mutlaka cildime iyi oturturum. Makyaj süngerleri tercihim bunun için. El yatkınlığına göre değişir elbette, siz fırçayla iyi anlaşıyorsanız o da olur ama iyi oturtulması önemli. Aşırı bastırmadan ama sabırla süngeri tampon tampon kullanarak kapatıcımı uygularım. Günlük olarak fondoten yerine kapatıcı tercih ediyorum.

-ihtiyaç duyduğum yerleri mutlaka transparan pudra ile hafifçe sabitlerim ki yüzüme toz ürün yapışıp kalmasın.

-bronzerımı alnımın üst kısımlarına ve köşelerine, yanaklarımın yüksek yerlerine ve burnuma mutlaka uygularım. Sadece yanaklarda uygulanması ya da alnın köşelerinde bırakılması bronzer uygulaması için bana göre eksik. Çünkü bronzerın mantığı yüzümüzün yüksek yerlerinin güneşin etkisiyle bronzlaşmış gibi gözükmesi sonuçta. Yanaklarımız bronzlaşırken alnımızın boş gözükmesi ya da burnumuza hiç güneş değmemiş gibi gözükmesi bana saçma geliyor. Şahsi fikrim tabii ki.

-bronzer, allık ve aydınlatıcımı uyguladıktan sonra mutlaka boş, büyük ve sık kıllı olmayan bir fırça ile hafifçe üzerlerinden karıştırarak geçerim. Bu tekniği melissa alatorre'den öğrendim. Bu sayede hem ürünler iç içe geçiyor hem de geçişleri çok güzel görünüyor.

-göz makyajında karıştırmanın önemini zaten biliyoruzdur hepimiz.

-krem ürünler her zaman daha doğal duruyor ancak genelde benim gibi toz ürünler kullanıyorsanız makyaj sabitleyici sprey veya herhangi bir sevdiğiniz cilt spreyi ile makyajdaki toz görünümü almak cildi daha sağlıklı gösteriyor. Krem ürünler de kullanılsa bence sprey önemli yine de.

-makyajı nasıl özenli yapıyorsak gün sonunda bir o kadar da özenle çıkarmak gerek. Cildimizin sağlıklı ve güzel görünüp öyle kalmaya devam etmesi için yağ veya misel su artık neyi seviyorsak o şekilde çıkarmalıyız gün sonunda makyajı.

Öyle sır niteliğinde veya aşırı bilinmeyen şeyler değil ama benim için makyajı daha iyi gösterdiğine inandığım, uyguladığım ipuçları bunlar.(gizlinot: 🙂)

9 temmuz 04:39

137. Profesyonel adım adım kusursuz bir makyaj yapacaksam eğer öncesinde cildimi çok yormadan ve de çok bastırmadan peeling uyguluyorum.lorealin ışıltı canlandırıcı peelingi bu iş için çok uygun.sonra kağıt bir nem maskesi uyguluyorum markası fark etmez gratiste satılan teklide olabilir yada klasik nem maskenizde olabilir sonra üstüne mac fix plus uyguluyorum ve 3-4 dk bekliyorum.arkasından makyaj bazını cildimin kusurlarına göre uyguluyorum mesela parlayan yerlerime matlaştırıcı cansız yerlerime ışıltılı gözenek yerlerine gözenek gibi. Daha önceden ıslattığım süngere fix plus sıkıyorum ve öncesinde düz bir fırçayla yüzüme oturtup sonrasında süngerle dağıtıyorum.Mesela sayılırmı bilmem ama krem kontür ürünlerini direk ürünü alıp yüze sürüp sonrasında fırçayla dağıtmıyorum. Süngere sürtüp yüzümün belirli yerlerini ısıtıyorum.burun kontürü içinse far karıştırma fırçaları bence mükemmel. bammmmm! Etkisi yaratan highlighter içinse önce süngere sürttüğüm kremsi veya likitimsi lighlighterla hafif elmacık kemiklerimden geçip sonrasında toz highlighter uyguluyorum.dudaklarımada önce lip balm sürüp sonra dudak kalemi sonra ruj şeklinde devam ediyor.

2 temmuz 20:20 2 temmuz 20:23

136. Kozmetik piyasasında hem kapatıcı özelliği yüksek hem de mat durmayan bir fondöten olmadığından mütevellit kuru ve yer yer kapatılacak kusurlar bulunduran cildime uygun bir ten makyajı rutini geliştirdim. İlk adım olarak cildi 2 kat nemlendiriyoruz. Sonra baz uyguluyoruz. (gizlinot: Ben after shave balsam kullanıyorum) daha sonra cildimizle aynı renk (gizlinot: Makyajın püf noktası bu) bir kapatıcıyı gereken yerlere sürüp parmaklarımızla (gizlinot: Bu da önemli bir detay) cildimize pıt pıt vurur gibi uyguluyoruz. İstersek de transparan bir pudra kullanıyoruz. Böylelikle hem kapatıcı hem de ışıltılı bir kuru cilt makyajı elde ediyoruz. Şimdi süslüler ben bu yöntemi kendim buldum dedim ama bu çoktaaaan bilinen ve uygulanan bir yöntemse lütfen çok dalga geçmeyin :d hepinize esenlikler dilerim.

2 temmuz 16:58

135. bir hevesle kiremit-şeftali tonlarında likit mat ruj almıştım ama maalesef bana hiç yakışmadı. ama yine de renk tonu ve sabitlenmesi çok güzeldi, tam bir allık rengi. yanağıma bir nokta kadar sürüp real techniques'in stippling fırçasıyla hızlıca dağıttım. kesinlikle çok hoşuma gitti. yerinden oynamayan bir allık elde ettim.

26 mayıs 00:06


134. lip balm rujların yapısını değiştirdiği için mac all fired up ve ruby woo gibi rujlarımdan önce dudaklarıma göz kremimi sürüyorum. hem rujun yapısını bozmuyor hem de böyle sürümü zor rujlar için daha iyi bir zemin hazırlıyor.

13 mayıs 18:08

133. güneş gözlüklerinin burundaki makyajı silmemesi, makyajın daha uzun süre sabit kalması için, tam olarak gözlüğün değeceği kısımlara far bazı sürüyorum kapatıcı/fondöten öncesi, örneğin put a lid on it çok ideal bunun için.

tabi bu teknik yağın paramparça ettiği bölgelerde de işe yarıyor (gizlinot: çene :() ama far bazı ml olarak düşük bir ürün olduğundan değmez. sadece özel günlerde belki.

16 nisan 14:03

132. Gözlerimi büyük göstermek için eskiden uzun zaman harcardım ki benim gibi uykuyu seven biri için işe giderken büyük bir eziyetti. Son zamanlarda bulduğum kısa yol şampanya rengi hafif ışıltılı farı tüm göz kapağıma sürdükten sonra önce bir kat uzatan maskara sonra kurumaya yakın bir katta hacim veren bir maskara sürüyorum. Eğer biraz vaktim varsa katlanma yerine kahve rengi bir far ya da bronzer sürerek daha aydınlık ve büyük gözlere sahip oluyorum. Bir de beğendiğim maskara fırçalarını atmıyorum, fırçasını beğenmediğim maskaralarla değiştiriyorum hem vicdanım hem cebim rahatlıyor.

30 ağustos 2017 20:05