sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (159)
 • medya (0)

159. (yazar: balbebegim)in girdisini görünce benim de uyguladığım bir teknik aklıma geldi.

günlük makyajımda kalın tanecikli ve simli far kullandığımda (gizlinot: örneğin the balmın bazı farlarının yapısı gereği tanecikleri çok kalın geliyor bana) far makyajımı tamamladığımda avcuma su doldurup o suyu gözümde 5-10 saniye kadar tutuyorum. (gizlinot: umarım anlatabilmişimdir). daha sonra bir peçete ile pıt pıt şekilde gözümdeki suyu temizliyorum.

bu şekilde far hem çok pürüzsüz ve güzel duruyor (gizlinot: sanki göz kapağımın rengi o şekildeymiş gibi duruyor.) hem de kalıcılığı inanılmaz şekilde artıyor.

ben bunu makyajlı iken yüzüme su çarpmak zorunda olduğum bir gün keşfettim. (gizlinot: belki de böyle bir yöntem vardır bilmiyorum ama kesinlikle sabitleme spreyi etkisinden daha farklı bir etki veriyor.) o gün bugündür de sık sık kullanırım ve çok memnunum.

2 kasım 13:26 2 kasım 13:27

158. Öncelikle doğal bir görünüm hedeflediğim için miktar olarak az ürün kullanıyorum. Ben çok ürün sürülüp de iyi gözüken bir makyaj hiç görmedim. O ekrandan gördüğümüz makyajları canlı görmediğimiz için süper güzel gözüküyor.

Cildimi tozdan, kirden, pütürlerden arındırırım.

Yüzümü, göz altlarımı, dudaklarımı akşamdan yeterli miktarda nemlendiririm. Böylece sabaha nemlenmiş bir cilde daha az nemlendirici uyguluyorum. Makyajımın daha iyi tutunduğunu düşünüyorum.

Nemlendiriciyi tampon hareketlerle uygulayarak cildimi çekiştirmemiş oluyorum.

Ruju dudak kalemiyle uyguluyorum. Düzgün sürmeye olanak vermesinden ziyade ince sürüldüğü için herhalde daha güzel duruyor. Bu çok fark ediyor kesinlikle tavsiye ederim. Dudak kalemiyle sevmediğiniz rujları bile sevebilirsiniz. bende flormar var iyi iş görüyor.

Yüzüm nemliyse önce yağ emici mendille geçiyorum. Nem, fırçadan ürüne geçeceğinden toz ürünler taşlaşıyor.

Aydınlatıcıyı elmacık kemiğinin üzerine doğru değil biraz altına uyguluyorum çünkü o bölge biraz riskli az yukarı çıksam gözümün altı parıldıyor kötü gözüküyor.

Bir de ismini hatırlayamadığım bir blogda makyaj artistinin, yüzü doğru gölgelendirip aydınlattığınızda başka ihtiyaç duyacağınız pek bir şey kalmıyor benzeri bir yorumunu okumuştum. Buna da çok katılıyorum ne zaman gölge ve aydınlatmaya yeterli zaman ayırsam makyajım değişiyor. gölge ve ışığı makyajla yaratmak yüzü en çok değiştiren şeylerden biri bence.

Bu tarz püf noktası gibi bilgilere ulaşmak isteyenlere rıfat yüzüak’ın sil makyajını kitabını önerebilirim. yer yer tekrar ediyor ve üslubu bazen hoşa gitmiyor ama fena değil, okurken bunu bilmiyordum dediğim noktalar oldu.

2 kasım 12:01 2 kasım 12:55

157. en önem verdiğim iki şey cildi makyaja iyi hazırlamak ve ten ürünlerinin emilmesi için zaman tanımak.

bunun dışında far ve yüz paletlerinde iki rengi karıştırarak uygulamak kendime uygun tonu yakalamamı kolaylaştırıyor.

aydınlatıcıyı allıktan önce uyguladığımda daha doğal ve eşit bir görünüm sağlıyor.

yanakta kullanılan ürünü aynı fırçayla genişçe göz kapaklarından kaş altına kadar geçmek daha bütün ve tamamlanmış görünüm sağlıyor. sadece bronzer veya sadece allık olabilir. ikisi birlikte olabilir. hiç fark etmez. fırça çok büyükse parmak uçlarıyla sıkıştırılabilir.

rujun yapısı ne olursa olsun sürdükten sonra kenarlardan dudak kalemiyle geçip parmakla biraz dağıtınca dudaklar daha doğal ve dolgun duruyor.

ürünü fırçaya aldıktan sonra elin üzerinde biraz çevirerek ürünün kılların arasına geçmesini sağlamak yüze uygulamayı kolaylaştırıyor. tam olarak istenilen yere uygulamayı sağlıyor. bronzer ve kontürde daha çok ihtiyaç duyuyorum buna. özellikle fırça yıkandıktan sonraki ilk kullanımda bunu yapıyorum.

hiç bilinmedik sırlar değil tabii ki ama makyajımı gerçekten güzelleştirdiklerini düşünüyorum.

edit: son maddeyi ekledim.

2 kasım 11:12 2 kasım 12:03


156. Kirpiklerimin dış kısmına daha yoğun maskara sürünce gözlerim daha çekik oluyor gibi hissediyorum.

Bronzer’ı olması gerekenden bir tık daha yukardan geçiyorum, yüzüm daha ince gibi oluyor ondada.

Bir de mat pembe tonları kahverengi gözümü daha elaymış gibi gösteriyor bence

1 kasım 19:50

155. kendi keşfetmediğim ama makyajımın sırrı olarak gördüğüm tek şey mükemmel kaşlar.

düzgünce doldurup, kaşın kuyruk kısmının altını aydınlattığımda çok iyi hissettiriyor ve yüzüme daha iyi biçim veriyor.

sonraki sırrım ise üst dudak çizgisini hafif taşırarak, blurlaştırılmış dudak kalemi. yemin ediyorum marvel gücüm olsa bu ikisi olurdu hgffhfg

1 kasım 18:54

154. Bunu bir tek ben mi yapıyorum acaba diye düşündüğüm bir sırrım var.(gizlinot: Gerçekten sır mı bilemedim ya neyse) kahverengi göz kalemini alt ve üst kirpik diplerime sürüp sonra gözlerimi suyla hafiften ovuşturarak yıkıyorum. Al sana doğal duran buğulu göz makyajı (gizlinot: Eşim çok beğeniyor :))

1 kasım 14:28 1 kasım 14:29

153. Çok sır değil ancak her göz makyajımda mutlaka üst göz kapağımın kirpik dibine siyah kalem sürerim, adı tightlining imiş. Maskara sürünce simsiyah oluyor kirpik dibi ve kirpikleri daha dolgun gösteriyor.

5 ekim 19:07


152. Galiba bir makyaj sırrım yok daha çok genel olarak bilinen şeyler ama göz altlarımı v şeklinde videolardaki gibi kapatmak yerine gerçekten küçük noktalar koyup onları dağıtıyorum. Göz kapaklarımı da esitliyorum. Kesinlikle aydınlık ve doğal duruyor. Aydınlatıcım hem çizgi gibi durmasın hem de içten parlıyormus gibi görünmesi için ilk likit aydınlatıcı üzerine toz aydınlatıcı ile sabitliyorum. Ve sünger tercih ediyorum. Ilk aydınlatıcı ondan sonra bronzer veya allık sürerim. Dudak girintisinin üstünü aydınlatır alt dudağımın tam orta yerine alttan gölgelendiririm. Estetiksiz dolgun dudaklar. 

Bazen sevdiğim renk rujları far olarak kullanıyorum. Far karıştırırken fırçayı uçtan tutuyorum far yerleştirirken daha içten tutuyorum.(bunu tati'de gördüm). 

5 ekim 02:51 5 ekim 21:21

151. kışın ten makyajı yapmadığım zamanlar, seyrek bir fırçayla kırmızı allığı hafifçe gülerek yanaklarımın ön kısmına uyguluyorum. soğuktan kızarmış bir ifade veriyor ki bayılıyorum. kırmızı rujla da pıt pıt uygulayarak yapabilirsiniz:)

4 ekim 19:26

150. asla ve asla bir ruju tek başına kullanmıyorum. illaki bir iki renkle karıştırıyorum. ve mutlaka soruyorlar.

sebebiyse aslında piyasadaki nudeların (ya da makyaj çantamdaki diyeyim) çok nude, kahvelerin çok kahve ve kırmızıların çok kırmızı olması. ara tonlar pek yok. ben bu yüzden kahverenginin altına kırmızı sürüyorum ki o acılığı kırılsın. kesinlikle öneririm.

4 ekim 15:13