girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (144)
  • medya (0)

144. Kapaticiyi sadece goz alti morluklarimin oldugu yere uyguluyorum, yani yanagin hemen ustune, boylece goz pinarina yakin kisimlardaki kirisikliklara dolmuyor. Benzer sekilde, agiz kenarlarindaki gulmekten olusan cizgilerin oldugu yerlere fondoteni cok az surmeye calisiyorum, zaten oralarda kizariklik vs. olmadigi icin kapatilacak bir sey yok, sadece diger yerlerle esit olmasi icin cok ince sekilde geciyorum.

11 ağustos 03:34

143. cildime makyaj öncesi krem süreceğim zaman kremi sünger ile sürüyorum ki fazla vıcık kalıp fondötenin emilimini ve kalıcılığını azaltmasın diye

makyajın istediğim gibi yayılması için mutlaka fondöteni yağsız bir kremle inceltip sürerim. hem cildim makyajı daha güzel emiyor hem de istediğim doğal görüntüyü elde ediyorum. daha sonra kapatıcılığın fazla olmasını istediğim yerlere sade fondöteni uyguluyorum.

kirpiklerinizi kıvırdığınızda düşmesini istemiyorsanız kıvrıldığı kısma maskara değdirmeyin yoksa kirpikleriniz düşer (bir zamanlar bu hatayı çok yaptım)

11 ağustos 03:08

142. Öncelikle kusursuz güzel makyaj diye bir şey olmadığını yüz şekline uygun makyajın olduğunu belirtmek isterim. Yüzünüzü tanıyın süslüler.. Yıllardır kendime çektiğim ve çok övgü alan eyeliner şeklimin bir başka arkadaşıma yaptığımda saçma durması veya highlighter bronzer gibi mimari ürünleri sürdüğünüz yerin milimetrik sınırlarları olması gerektiğini söylemek istiyorum. Size en yakışacak makyajı defalarca denemeden asla bulamazsınız bu yüzden geçin bir aynanın karsisina ve farkli kombinasyonlar deneyinn :)

10 ağustos 18:16


141. devlet sırrı değil zaten bir çok süslü biliyordur belki de ama yazmak istedim.

Gidip gidip aynı ton rujları beğenmişim zamanında. bazılarının yapısını beğeniyorum, bazılarınınkisi de cidden çok fena. sağa sola bulaşabiliyor, yeterince opak olmuyor vs. İşte bu tür rujları da hijyenik gerekçelerle elden çıkaramayacağım için bitirmeye çalışıyorum. Bu sebeple de yapısını beğenmediğim, sağa sola bulaşan rujları aynı tonlarda bir likit mat ruj ile sabitliyorum. örnek vermem gerekirse:

- wet n wild mochalicious + Pastel daylong likit mat ruj 30 numara (gizlinot: pastel ile çok az üzerinden geçince daha da güzel bir renk oluyor ve mochalicious'un dağılması engelleniyor.)

- wet n wild bare it all + Flormar silk matte 10 tender terra (gizlinot: herkesin bayıldığı o ruj benim dudağımda asla opak durmuyor, bu sebeple böyle opaklaştırıyorum.)

- pastel profashion 588 famous nude + sleek matte me volcanic (gizlinot: buradaki amaç sleek'in tek başına kullanıldığında dudakları aşırı kurutmasını önlemek... aynı tonlar değil ama birlikte kullanıldığında çok hafif metalik etkili muhteşem bir gül kurusu rengi ortaya çıkıyor.)

10 ağustos 16:34

140. 1- cam kavanozdaki kurumuş eyelinerlarımı birkaç saniye mikrodalga fırına koyuyorum. ilk açıldığı zamanki gibi oluyor.

2- yeterince opak olmayan ve matlaşmayan siyah rujumun üzerine koyu yeşil, haki, lacivert gibi farları parmağımla dokundurarak "mac on and on" tarzı marjinal rujlar elde ediyorum. aynı zamanda bu farlar ruju da matlaştırıp sabitlemiş oluyor.

3- nadiren de olsa kirpik kıvırıcısı kullanacaksam önce gözlerimi sıcak suyla yıkıyorum. boylece kirpikler daha uysal oluyor.

6 ağustos 22:01

139. Eğer o gün ten makyajı yapmak istemiyorsam ışıltılı bir bronzerı (gizlinot: Işıltılı olması şart çünkü makyajsız ciltte mat bronzer kirli ve çamur gibi durur. Benim kullandığım ürün sephora markasına ait) “w” şeklinde şakaklarımdan yanağımın ortasına, yanağımın ortasından burun üstü ve diğer yanak, diğer şakağa olmak üzere sürmek. 

Bronzer ten rengimizden koyu olduğu için özellikle benim gibi beyaz tende göz atları daha aydınlık görünüyor ve kapatıcıya ihtiyaç kalmıyor. Dilediğiniz bir ruj, bronzerdan birkaç ton daha koyu bir far ve maskarayla tamamlanınca çok iyi hissettiriyor ve fondöten, kapatıcı, bb ağarlığından kurtulmuş oluyorsunuz.

12 temmuz 17:51

138. Ten makyajı yapmadan önce cildime masaj yapıyorum.

Gözeneklerimin olduğu bölgelere fondöteni parmakla uyguluyorum.

Fondötenin cakey durduğu yerler olursa sprey şişesine doldurduğum gül suyunu beauty blenderıma sıkıp üstünden geçiyorum.

Aydınlatıcımı eklipsin far oturtma fırçası ile uyguluyorum. Hem daha kontrollü uygulamış oluyorum, hem ciltle daha iyi bütünleşiyor hem de doğal duruyor. Her yere dağılmış aydınlatıcı görüntüsünü sevmiyorum. Fan fırça kullanmıyorum artık.

Kapatıcımı fırçayla yayıp parmaklarımla oturtuyorum. Bende daha az çizgilere dolma yapıyor.

9 temmuz 18:12


137. öyle devlet sırrı değil ama ben de yazayım bir iki tane

-elleri kirletmekten çekinmemek. Başta ten ürünleri olmak üzere çoğu ürün elle baya güzel uygulanıyor. Özellikle fondöten, kapatıcı gibi ürünler tenin ısısıyla cilde çok güzel oturuyor. Krem far, krem allık,aydınlatıcı, ışıltılı far gibi ürünleri de bu yöntemle uygulamayı seviyorum ben. Zaten pek çok makyaj artisti de(lisa eldridge,monika blunder, violetta vb ellerini kullanır veya yaptıkları işin üzerinden elleriyle şöyle bir geçer.

-Bir de Charlotte Tilbury allığı hep tüm makyaj bittikten sonra uygular. Özellikle göz ve dudakta olan renklendirme bitince tam ortalarında bulunan yanak kısmına ne kadar allık uygulanacağına böyle daha iyi karar verdiğini söylemişti. O günden beri ben de bu şekilde uyguluyorum hem allığın tonuna hem de yoğunluğuna karar vermek daha kolay oluyor. Zaten diğer yanak ürünleri de uygulanıyorsa yani bronzer/kontür ve aydınlatıcı allığı sonradan aralarına yerleştimek daha iyi şekilde karışıp yanakta boşa alan bırakmayarak harmanlanmasını sağlıyor. tabi bu ürünlerin kenarından blur efekti için boş veya pudra uygulanan fırçayla geçilmesi de önemli bir önceki süslünün belirttiği gibi.

-allık ve kontür ürünlerini yukarı doğru hareketlerle uygularım hep yüzün aşağıya sarkık görünmesini engelliyor.

-allığı ve bronzerı burun çene alın gibi yüzün yüksek yerlerine hafifçe dokundurmak daha doğal bir görünüm sağlıyor.

-göz makyajını yaparken kullanılan allığı ve/veya bronzerı katlanma bölgesinden de geçmek aydinlaticiyi goz kapaklarina dokundurmak makyajda uyum yaratıyor.

-eğer yazsa ve omuzları açıkta bırakılan kıyafet giyiliyorsa kullanılan aydınlatıcıyı omuz başlarına sürmek çok hoş bir görüntü yaratıyor

9 temmuz 15:33 9 temmuz 21:37

136. Makyaj yaparken dikkat ettiğim ve makyajımı çok daha iyi gösterdiğine inandığım bazı ufak adımlar/ipuçları var:

-nemlendirilmiş bir cilt her şeyin başı. Genelde geceleri cilt bakımıma gündüzden daha çok önem veririm. Gündüzleri temizleme jeli ve güneş kremi ile yetinip geceleri nemlendirmemi çok iyi yaparım ki sabaha dinlenmiş ve nemli bir ciltle uyanayım.

-yüzüme kullandığım ten ürünü her neyse (fondoten, kapatıcı, vs.) Mutlaka cildime iyi oturturum. Makyaj süngerleri tercihim bunun için. El yatkınlığına göre değişir elbette, siz fırçayla iyi anlaşıyorsanız o da olur ama iyi oturtulması önemli. Aşırı bastırmadan ama sabırla süngeri tampon tampon kullanarak kapatıcımı uygularım. Günlük olarak fondoten yerine kapatıcı tercih ediyorum.

-ihtiyaç duyduğum yerleri mutlaka transparan pudra ile hafifçe sabitlerim ki yüzüme toz ürün yapışıp kalmasın.

-bronzerımı alnımın üst kısımlarına ve köşelerine, yanaklarımın yüksek yerlerine ve burnuma mutlaka uygularım. Sadece yanaklarda uygulanması ya da alnın köşelerinde bırakılması bronzer uygulaması için bana göre eksik. Çünkü bronzerın mantığı yüzümüzün yüksek yerlerinin güneşin etkisiyle bronzlaşmış gibi gözükmesi sonuçta. Yanaklarımız bronzlaşırken alnımızın boş gözükmesi ya da burnumuza hiç güneş değmemiş gibi gözükmesi bana saçma geliyor. Şahsi fikrim tabii ki.

-bronzer, allık ve aydınlatıcımı uyguladıktan sonra mutlaka boş, büyük ve sık kıllı olmayan bir fırça ile hafifçe üzerlerinden karıştırarak geçerim. Bu tekniği melissa alatorre'den öğrendim. Bu sayede hem ürünler iç içe geçiyor hem de geçişleri çok güzel görünüyor.

-göz makyajında karıştırmanın önemini zaten biliyoruzdur hepimiz.

-krem ürünler her zaman daha doğal duruyor ancak genelde benim gibi toz ürünler kullanıyorsanız makyaj sabitleyici sprey veya herhangi bir sevdiğiniz cilt spreyi ile makyajdaki toz görünümü almak cildi daha sağlıklı gösteriyor. Krem ürünler de kullanılsa bence sprey önemli yine de.

-makyajı nasıl özenli yapıyorsak gün sonunda bir o kadar da özenle çıkarmak gerek. Cildimizin sağlıklı ve güzel görünüp öyle kalmaya devam etmesi için yağ veya misel su artık neyi seviyorsak o şekilde çıkarmalıyız gün sonunda makyajı.

Öyle sır niteliğinde veya aşırı bilinmeyen şeyler değil ama benim için makyajı daha iyi gösterdiğine inandığım, uyguladığım ipuçları bunlar.(gizlinot: 🙂)

9 temmuz 04:39

135. Profesyonel adım adım kusursuz bir makyaj yapacaksam eğer öncesinde cildimi çok yormadan ve de çok bastırmadan peeling uyguluyorum.lorealin ışıltı canlandırıcı peelingi bu iş için çok uygun.sonra kağıt bir nem maskesi uyguluyorum markası fark etmez gratiste satılan teklide olabilir yada klasik nem maskenizde olabilir sonra üstüne mac fix plus uyguluyorum ve 3-4 dk bekliyorum.arkasından makyaj bazını cildimin kusurlarına göre uyguluyorum mesela parlayan yerlerime matlaştırıcı cansız yerlerime ışıltılı gözenek yerlerine gözenek gibi. Daha önceden ıslattığım süngere fix plus sıkıyorum ve öncesinde düz bir fırçayla yüzüme oturtup sonrasında süngerle dağıtıyorum.Mesela sayılırmı bilmem ama krem kontür ürünlerini direk ürünü alıp yüze sürüp sonrasında fırçayla dağıtmıyorum. Süngere sürtüp yüzümün belirli yerlerini ısıtıyorum.burun kontürü içinse far karıştırma fırçaları bence mükemmel. bammmmm! Etkisi yaratan highlighter içinse önce süngere sürttüğüm kremsi veya likitimsi lighlighterla hafif elmacık kemiklerimden geçip sonrasında toz highlighter uyguluyorum.dudaklarımada önce lip balm sürüp sonra dudak kalemi sonra ruj şeklinde devam ediyor.

2 temmuz 20:20 2 temmuz 20:23