sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (67)
 • medya (1)

67. Son derece ilginç buldum bu başlığı.. 

Ben tamamen sevdiğim ve zevk aldığım için yapıyorum. Kusurları gizleme (-ki çok var), olmadığım biri gibi görünme amacım yok..

Zaman zaman üşeniyorum.. makyaj yapmadan çıkıyorum dışarı. Çümkü canım istemiyor, zevk almayacak durumda oluyorum.

Kimse ‘ıyyyy sivilce lekerine bak’ ya da ‘oha yanakları ne kadar kırmızı, berbat görünüyor’ ve ya ‘göz altlarını bari kapatsaydın’ demiyor. 

Makyaj yaptığımdaysa ‘cildin inanılmaz görünüyor’ ya da ‘göz makyajında kullandığın renkler ve renk geçişleri muazzam olmuş’ da demiyor..

Makyajı tamamen ve sadece kendim için yapıyorum.

18 nisan 16:50

66. Açıkçası kış boyu yoğun bir cilt bakımına yoğunlaştığım için şimdilik daha çok dönemsel yorgunlukları maskelemek adına uyguladığım işlemdir. Aslında ben, Makyajlı olma durumundan çok makyaj yapma faaliyetini seviyorum sadece kendime ayırdığım bir zaman dilimi, ayrıca her adımdan sonra görüntümdeki ufak değişme moralimi düzeltiyor terapi gibi benim için aSla başkası için, başkasına göre ya da başkası gibi yapılmaması gereken eylemdir.

18 nisan 06:16

65. Çünkü makyaj yapmayı seviyorum. Daha da ilerisi sadece kendime değil; çevremdekilere de makyaj yapmayı seviyorum. Sebep sadece bu. Ihsan oktay anar suskunlar adlı kitabında "kusur benim imzamdır." Sözünü söyletmişti karakterlerden bir tanesine. Ben de bu sözü "makyaj benim imzamdır." Olarak kendime uyarlıyorum.

17 nisan 23:57 18 nisan 00:01

64. 1- beyaz-soluk ten: makyajsız olduğum günler “hasta mısın” sorusuna maruz kalmam. 

2- Yaşımdan küçük göstermem: makyajsız dışarı çıkınca 18-19 sanıldığım için dediğim/yaptığım şeylerde -özellikle işte- ciddiye alınmamam. 

3- tinted olmayan güneş kremi: renksizliğime renksizlik katan bembeyaz güneş kremleri. Üzerine renkli pudra ve allık sürmeden vampire dönmem. 

17 nisan 00:32

63. 5 yaşındayken adana’dan dayımın asker arkadaşı ve eşi gelmişti. Kadın o kadar güzeldi ki şu an bile gözümde canlandırabiliyorum. Beline kadar siyah saçları, küçük burnu, buğday teni ve bal rengi gözleri... sabah kalkınca,gezmeye gitmeden önce, mutlaka makyaj yapardı. Annem de yapardı ama  Annemin makyaj anlayışı bir ruj, bir göz kalemi,bir rimel. Ben çocukken de öyleydi hala öyle .Dudak kalemini ilk kez o kadında görmüştüm. Hayranlıkla izlerdim makyaj yapmasını. Başlığı görünce bu anım zihnimde canlandı. Demek ki çok etkilenmişim kadından, makyajından. Makyaja ilgi duymamda ki büyük etkenlerden biri bence.

17 nisan 00:11

62. Kansızlık. Damarlı ve koyu renk göz çevresi. Pigment yoksunu dudaklar. Kaş jeli olmadan gün içinde 500 farklı şekle bürünen kaşlar. Renk eşitsizlikleri.

Daha da nicesini sayabilirim. Bunları kusur olarak algılayıp düzeltme gereği duydum en başında ve kapattıkça güzel hissettim. Kendimi değiştirdikçe sanki olması gereken buymuş gibi davranmaya başladım. Bir de etrafınızdaki herkes haldır huldur sabah 6'da kalkıp makyaj yaparken siz inatla yüzünüzü yıkayıp gelince bir şeyler hep eksik kalıyor gibi hissediyorsunuz. Yani şimdi dürüstçe düşününce beni makyaj yapmaya toplum itti diyebiliriz. Aslında birçoğumuz öyle; evet severek yapıyoruz, bu bizi eğlendiriyor ve zamanla sırf zevk için yapmaya başlıyoruz fakat makyaj yapmaya ufak tefek başladığımız zamanlarda birçoğumuz toplumun bizde olanı kusur olarak zihnimize aşıladığı özellikleri değiştirmek amacıyla yaptığımız kanaatindeyim. Genel olarak gözlemim bu şekilde.

Yine de yukarıdaki girdileri okuduğumda beni mutlu etti, çünkü birçoğumuz medyanın kadının var olma amacını güzel olmak gibi lanse etmesine karşın bu konuda bilinçliyiz. Güzel görünmek zorunda olduğumuz için yapmıyoruz, canımız istediği için yapıyoruz. Kadınlar olarak kusur dedikleri özelliklerimizle git gide daha çok barışıyoruz. Slick Woods, Sophia Hadjipanteli gibi mankenler de toplumun dayattığı güzellik algısını kırma konusunda gün geçtikçe daha çok kitleye ulaşıyor. Gözlerimi kapatınca görülen damarlarımdan rahatsız olmuyorum artık. Burnumun üzerindeki görülmesi için 30 cm yakınıma gelinmesi gereken siyah noktalarımı kapatma gereği duymuyorum. Dudaklarımla barıştım, çoğu zaman sadece lip balm kıvamında hafif şeyler sürüyorum nemlendirmesi için. Kimin yüzüm hakkında ne düşündüğünü asla dikkate almıyorum. Çoğumuz almıyoruz. Başkalarına değil, kendimize makyaj yapıyoruz.

Şu an her gün makyaj yapmıyorum. Haftada 2 veya 3 oluyor maksimum. Canım makyaj yapmak isterse zevkine ruj sürüyorum, eğer zamanım varsa maskara, biraz göz farı ve allık. Bunun ruhuma daha iyi geldiğini düşünüyorum. Çünkü sırf canım istedi diye yapıyorum. Kendim için yapıyorum. Değiştirmek, örtmek için değil, kapatmak zorunda olduğum için değil. Sırf canım istediği için. Böyle olunca insan ferahlıyor. Makyaj zorunluluktan çıkıyor, adeta bir detox halini alıyor. Umarım gün geçtikçe daha fazla kadın katılır bu duruma çünkü biliyorum ki hala ciddi bir kesim toplumun dayattığı güzellik algısı çerçevesinde zorunda hissettiği için makyaj yapıyor. Kendimizi olduğumuz gibi güzel görmeye ve değiştirmek zorunda hissetmekten vazgeçmeye başladığımız an dünya çok daha güzel bir yer olacak eminim.

16 nisan 23:18

61. Çünkü tatlı canım öyle istiyo.. istemediğinde de yapmıyorum valla(gizlinot: Swh)

16 nisan 22:15

60. çabuk kızaran yüzüm ve yanaklarımla aynı tonda olan dudaklarım. bu yüzden en çok kullandığım makyaj malzemesi ruj, sürmediğimde çevremden " iyi misin, ne oldu, hasta mı oldun..?" cümlelerini mutlaka duyuyorum

16 nisan 22:13

59. Sadece pürüzsüz bir tenim olsun diye. Şu sıralar sıkıntı ve stresten yüzüm sivilcelendi. Lekesi falan kaldı. Oysa pürüzsüz olsa valla bi concealer uygular göz altlarıma öyle çıkarım dışarıya :)

16 nisan 18:34

58. Makyaj yapmama sebep olan en önemli şey sivilcelerim ve sivilce lekelerim. Cildimdeki renk eşitsizliğini gidermek için makyaj yapıyorum. Kendimi çok daha güzel hissettiğim için daha özgüvenli hissettiğim için. Keşke makyaj yapmaya ihtiyaç duymayacak kadar güzel bir cilde sahip olsam malesef olamadığım için makyaj malzemeleriyle kendimi öyle hissetmeye çalışıyorum.

16 nisan 17:46