girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (444)
  • medya (6)

444. Son bir haftada bitirdiğim birkaç kitabı yazmak istiyorum.

Abumrabum - İskender pala

Konu olarak güzel olan bir kitap, yazarın dünya ve siyasi görüşünü her fırsatta göze sokması nedeniyle biraz sıkıcı olmuş. Yine de dinler tarihi, arkeoloji ve az biraz mitoloji merakınız varsa okunabilir. ( bu biraz elimde sündü, beşyüz küsür sayfa, geçen günlerde bitti. ) 

Korku - stefan Zweig 

Okuduğum üç Zweig kitabı arasında en sevdiğim. 

Satranç - stefan Zweig 

Bu da çok güzeldi.

Bilinmeyen bir kadının mektubu - stefan Zweig 

Ya ben bilinmeyen kadında kendimi buldum. Aşkın en saplantılı hali, bence okunmalı. 

10 nisan 23:00

443. stefan zweig - clarissa

23 mart 01:58

442. Cengiz aytmatov - beyaz gemi

Maral ana efsanesi, iki ana karakter dede - torun, pesimist ama gerçekçi bakış açısı ve yazarın sanata bakışıyla mükemmel bir romandı.

ilgili medya:
1
22 mart 19:21


441. -fahrenheit 451 (ray bradbury): derste hocanın filmini izletmesinden sonra başladığım bir kitaptı. hem kitap-film farkını görmüş oldum hem kitabı daha çok beğendim. (yine de filmi önceden izlemiş olmak tasvir edilen şeyleri canlandırmamda yardımcı oldu.) kitapların yakıldığı ve kitapları saklayanların suçlu olduğu bir dünyada geçiyor olaylar. yazarı bu hikayeye yazmaya iten şey "bir gün yolda yürürken polisin 'ne yapıyorsun' diye sorması" olmuştur.

"artık çiçeklerin, kara toprak ve bol yağmurla yetişmek yerine, çiçeklerin sırtından geçinmeye çalıştığı bir zamanda yaşıyoruz."

-bilinmeyen bir kadının mektubu (stefan zweig): bayıldığım bir yazar olan zweig'ın tüm kitaplarını okumak 2018 hedefim. analizleri ve duygu ifadeleri çok hoşuma gidiyor, yazar kendini okutuyor. 62 sayfalık kitabı akşam üstü başlayıp bitirdim, çerez gibi diyebiliriz. kısa bir kitabın neyden bahsettiğini söylersem pek bir anlamı kalmaz, ama okumanızı çok isterim. <3

"... merakımdan arkama dönüp baktığımda senin durduğunu ve dönüp bana baktığını gördüm. gözlerindeki merak beni tanımadığını anlamamı sağladı."

19 mart 20:50

440. Kırlangıç çığlığı - Ahmet ümit 

Polisiye ve Ahmet ümit seviyorsanız, bunu da beğenerek okursunuz. 

16 mart 20:51

439. (bkz: middlesex) - jeffrey eugenides

yazarın pulitzer ödüllü, 35 dilde yayınlanmış kitabı. bir hermafroditin öyküsünü anlatıyor. kitap oldukça kalın (gizlinot: yaklaşık 600 sayfa), ama akıcı üslubu ve hikayenin sürükleyiciliği sayesinde kısa sürede okunabilir.

1900lerin başında osmanlı bursa'sının bir köyünde başlayıp, detroit'te devam eden 2000lere uzanan, böylelikle yunan kökenli 3 kuşağın yaşamını, göçmenlik, amerikan ırkçılığı, büyük bunalım, cinsel kimlik gibi çok çeşitli arka planlarla sunan bir kitap bu. ensest ilişki ve dnalarımızda taşıdığımız tüm o gizemli kodların belki de kuşaklar sonrasında sonuçlarının ortaya çıkışı kitabın en önemli noktası. aklımdaki tek soru bu kitabın otobiyografik ögeler taşıyıp taşımadığı ya da gerçek bir hikayeden uyarlanıp uyarlanmadığı..

velhasılı kelam merak edenlerin okumasını öneririm.

16 mart 14:32

438. dorian gray'in portresi - oscar wilde

15 mart 21:06


437. Albert camus- yabancı

Bu kadar geç okuduğum için senden özür dilerim.

14 mart 23:59

436. Fall of Troy - Peter Ackroyd. Postmodernism dersinin vizesinde çakmamak için 1 günde bitirmek mecburiyetinde kaldığım kitap. Ha okuduğuma pişman mıyım? Hayır, çok beğendim hatta bir müddet sonra akıcılığına çok şaşırdım.

14 mart 23:28

435. Emrah serbes - erken kaybedenler

Edit: Emrah Serbes’in kitaplarını okuyor olmam Emrah Serbes’i sevip desteklediğim anlamına mı geliyor yani bu kadar sığ düşünceyi her platforma nasıl sığdırabiliyorsunuz? Ki ben kişiliğini ne kadar beğenmesem de yazılarını seviyorum. Hoş, kimseye de açıklama yapmak mecburiyetinde de değildim fakat ne yazık ki yaşadığımız ülkede böyle durumlara maruz kalmak oldukça normal. 

14 mart 18:46 15 mart 00:03