girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (543)
  • medya (7)

543. İhsan oktay anar/puslu kıtalar atlası.

Tarihi ve felsefeyi bu kadar fantastik-masalsı anlatan bir yazarla tanıştığım için çok memnun oldum. ilk sayfalar biraz sıkıcı gibi gelse de Kitap gerçekten inanılmaz sürükleyiciydi,diğer kitaplarını da mutlaka okuyacağım.

bugün 01:07

542. Stefan zweig-Bilinmeyen bir kadının mektubu/

Bir kadının yaşamından 24 saat

.

Harikaydı, hele ki bilinmeyen bir kadının mektubunu hemen bitiriverdim. Ben nedense saf aşk ve bağlılık gördüm ancak arkadaşımla analizini yaptığımızda arkadaşım kadının resmen gizli sapık olduğunu düşünmüş(gizlinot: oldukça kitap okuyan ve duygulara önem veren birisidir). Stefan zweig hissettirmeyi çok iyi başarmış eserinde(gizlinot: Eserlerinde desem daha doğru) ve asıl yetenek bence okuyan her bir kişiye farklı bir yerden bir şeyler hissettirmesi. İnsanların yaşadıklarıyla okudukları arasında bağ kurulup bir hissiyat ya da düşüncenin ortaya çıkmasını sağlamak her yazarın becereceği bir şey değil bence. Zweig her şeyin ötesinde hayal dünyasının ya da olan olayların çok iyi bir gözlemcisi zaten o betimlemelerden bu çok iyi anlaşılıyor.

dün 21:51

541. • içimizdeki şeytan - Sebahattin Ali 

Bence güzel, hatta kürk mantolu madonna’ya nazaran daha reailist. 

• gazap üzümleri - john Steinbeck 

Fakirin hiçbir dönemde bitmeyen çilesi, zenginlerin bitmeyen aç gözlülüğü, tüm bu kötülüğün içinde çok güçlü bir kadın karakter. 

dün 20:28


540. Ayşe Kulin'den Son... dün gece saçma şekilde uyanıp avaz avaz ağlayan kızım sayesinde, kafam dağılsın rahatlayayım da öyle uyuyayım diye 3 sularında kitabı bitirip uyudum.

Serinin öncekilerini de okumuştum.

Bitmese dizi gibi okumaya devam ederdim ne güzel...

dün 12:56

539. Otomatik Portakal - Anthony Burgess

dün 01:11

538. gogol-üç öykü

tek kelimeyle mu az zam

18 kasım 16:06

537. Nihat Sırdar- 35i Beklerken

Ders çalışmaya 5 dk'lığına ara verdiğimde tesadüfen elime aldığım, bir saatte bitiveren akıcı ve kısa bir kitap. Nihat beyin çeşitli mecralarda yazmış olduğu kısa yazıların biraraya gelmesiyle ortaya çıkmış. Kitap okuma motivasyonumu geri kazanmaya çalıştığım şu günlerde güzel geldi. Sıcacık bir kitap. Ben sevdim.

17 kasım 19:51


536. Ziya gökalp Türkçülüğün esasları

Bence Türk’üm diyen herkesin okuması gereken bir kitap. Türk’üm diyenlere Turan hayali olanlara gerçeğin ne olduğunu anlatıyor. 

Bu kitap bittikten sonrada Atsız’ın Bozkurtlar’ını okuyacağım. Türk tarihini, Türkçülüğü okudukça daha çok merak ediyorum. Benliğimi bulmuş gibiyim. 

17 kasım 14:38

535. uçurtma avcısı - khaled hosseini

çok beğenerek okudum. yaşadığımızdan çok farklı hayatlar olduğunu, bu imkanlarımıza şükretmemiz gerektiğini insanın gözleri önüne bu kadar güzel seremezdi bir kitap.. sonunda neredeyse ağlayacaktım.

Yalnızca bir günah vardır, tek bir günah. O da hırsızlıktır. Onun dışındaki bütün günahlar, hırsızlığın bir çeşitlemesidir.

Senin için bin tane olsa yakalarım..

bunlar da en sevdiğim alıntılardır. gerçekten mükemmeldir süslülerim mutlaka okuyun.

edit: arkadaşlar okuduğum kitap siyasi bir kitap da değil, girdimin eksileyecek neyi olduğunu eksileyen arkadaşlarda birisi mesaj atabilir mi lütfen? okudum, çok beğendim ve önermek için paylaşmak istedim. bir çok şeyi anlayabiliyorum ama bunda ne kötülük var lütfen bana anlatır mısınız?

17 kasım 12:47 17 kasım 14:51

534. Tesla... tek kelimeyle ef-sa-ne

8 kasım 09:36