girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (486)
  • medya (3)

486. Julius Fuçik - Darağacından notlar.

Fuçik'in idam edilmeden önce hapishanede gizlice yazdığı günce, ölümünden sonra kitap haline getirilmiş.

"Celladın ipi, ben bitiremeden boğazımı sıkarsa, geride filmin mutlu sonunu yazacak milyonlarca insan var."

9 ağustos 18:45

485. Cengiz Aytmatov- Dişi Kurdun Rüyaları 

*Cengiz Aytmatov benim en sevdiğim yazarlar arasında. Çoğu kitabını okudum, başucuma koydum. Adı geçen kitabı da 4-5 sene kadar önce almıştım ama sarmadığı için bırakmıştım. Bu yaz elimdeki okumadığım kitapları okuma kararı aldığım için daha yeni bitirmiş bulunmaktayım. 

####spoiler#####

Akbar ve Taşçaynar karı-koca iki kurttur ve Orta Asya’nın bozkırlarında yaşarlar. Gayet mutlulardır ta ki insanlar gelene dek. İnsanlar gelir ve yuvalarını dağıtır, yavrularını kaçırırlar. İki kurt intikam almak için ant içerler. 

Kurtların yaşamlarının yanı sıra insanlara da değinir. Uyuşturucu bağımlısı gençlerin tabiri caizse zıvanadan çıkmalarını, doğru bildiği şeyler uğruna yaşamını feda eden adamı, ilahi adaleti sorgulayan, cümleleri üzerinde biraz düşünüldüğünde anlaşılabilen edebi zevk yaratan bir kitaptı. İlk 100 sayfa kadar zorlandım okumak için açıkçası ama sonra elimden bırakamadım. Vermek istediği mesajları- özellikle doğanın tahribatı hakkındakileri- nokta atışı olarak yorumladım. Biraz sosyal konulara da değinmiş. Komünizm-sosyalizm olaylarına yani. Aytmatov zaten, sosyalizme yahut komünizme muhalefet bir insandır kitaplarında da bunun izlerini görürüz. Bu kitabında da karakterler üzerinden fikirlerini göstermesi oldukça başarılıydı.

####spoiler####

9 ağustos 16:28

484. Stefan zweig- mecburiyet 

Stefan zweig 2. Dünya savaşı’nın ağır havasını görüp yaşamış bir yazar biliyorsunuz. Bu ince öyküsünde savaşa çağrılan bir sanatçıyı, onun ikilemlerini, ruh halini öyle güzel anlatmış ki, okurken içim ezildi. Tavsiye ediyorum kesinlikle. 

6 ağustos 17:13


483. Zeynep selvili çarmıklı - pembe fili düşünme

18 temmuz 21:54

482. Gabriel Garcia Marquez - kolera günlerinde aşk

18 temmuz 00:43

481. Tess gerritsen - ateşin şarkısı.

18 temmuz 00:36

480. peter adey - mobility.

maalesef türkçe çevirisi yok ama günümüzle çok yakından bağlantılı bir konu, ilgisi olanlara şiddetle tavsiye ederim. temelde yazarın anlattığı şey; mobilite = belli bir bağlamda anlam kazanmış hareket. havaalanlarında yapılan güvenlik aramalarından, yabancı bir insanın herhangi özel bir mülkte izinsiz doşalmasına kadar aslında en basit bir hareketin içinde bulunduğu ortamla nasıl farklı anlamlara büründüğünü en detaylı şekilde açıklıyor.

17 temmuz 23:56


479. george orwell - hayvan çiftliği

''bütün hayvanlar eşittir, bazıları daha eşittir.''

içinde bulunduğumuz durumu öyle iyi anlatıyor ki, siyasi hiciv sevenler mutlaka okumalı.

17 temmuz 17:44

478. Saatleri Ayarlama Enstitüsü - Ahmet Hamdi Tanpınar 

Başta dili ağır gelse de konuya odaklanana kadar biraz sıkılsam da kitabın içine girmeyi başardığımda, okuduğum en güzel ve yazarının hayal gücüne saygı duyduğum kitaplardan biri oldu. 

17 temmuz 13:26

477. Jose Saramago-Körlük 

17 temmuz 13:10