girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (541)
  • medya (7)

541. Otomatik Portakal - Anthony Burgess

bugün 01:11

540. gogol-üç öykü

tek kelimeyle mu az zam

dün 16:06

539. Nihat Sırdar- 35i Beklerken

Ders çalışmaya 5 dk'lığına ara verdiğimde tesadüfen elime aldığım, bir saatte bitiveren akıcı ve kısa bir kitap. Nihat beyin çeşitli mecralarda yazmış olduğu kısa yazıların biraraya gelmesiyle ortaya çıkmış. Kitap okuma motivasyonumu geri kazanmaya çalıştığım şu günlerde güzel geldi. Sıcacık bir kitap. Ben sevdim.

17 kasım 19:51


538. Ziya gökalp Türkçülüğün esasları

Bence Türk’üm diyen herkesin okuması gereken bir kitap. Türk’üm diyenlere Turan hayali olanlara gerçeğin ne olduğunu anlatıyor. 

Bu kitap bittikten sonrada Atsız’ın Bozkurtlar’ını okuyacağım. Türk tarihini, Türkçülüğü okudukça daha çok merak ediyorum. Benliğimi bulmuş gibiyim. 

17 kasım 14:38

537. uçurtma avcısı - khaled hosseini

çok beğenerek okudum. yaşadığımızdan çok farklı hayatlar olduğunu, bu imkanlarımıza şükretmemiz gerektiğini insanın gözleri önüne bu kadar güzel seremezdi bir kitap.. sonunda neredeyse ağlayacaktım.

Yalnızca bir günah vardır, tek bir günah. O da hırsızlıktır. Onun dışındaki bütün günahlar, hırsızlığın bir çeşitlemesidir.

Senin için bin tane olsa yakalarım..

bunlar da en sevdiğim alıntılardır. gerçekten mükemmeldir süslülerim mutlaka okuyun.

edit: arkadaşlar okuduğum kitap siyasi bir kitap da değil, girdimin eksileyecek neyi olduğunu eksileyen arkadaşlarda birisi mesaj atabilir mi lütfen? okudum, çok beğendim ve önermek için paylaşmak istedim. bir çok şeyi anlayabiliyorum ama bunda ne kötülük var lütfen bana anlatır mısınız?

17 kasım 12:47 17 kasım 14:51

536. Tesla... tek kelimeyle ef-sa-ne

8 kasım 09:36

535. Hıfzı Topuz - Başın Öne Eğilmesin.

Yazar, Canım Sabahttin Ali'nin mektuplarından, dostlarının ve ailesinin anlatımından yola çıkarak tüm yaşamını anlatmis. Kendince onun kaçırılış hikayesini de yorumlayıp sonuca bağlamış.

Oysa hala Türkiye 'nin bu ilk siyasî faili meçhul cinayetinde bir sonuç yok. Bu caniligin kurbanı olarak nerede yattığı bilinmiyor. Gerek siyasi atmosfer ve ülkedeki kutuplaşma, gerek derin devlet karşısında aydınların çabaları.. CHP'nin basiretsizlikleri sonucu sosyalist aydınların Demokrat Parti'den dahi umut duymak zorunda kaldığı bir acziyet dönemi.. Her yönden can yakıcı bir kitap. (gizlinot: Çetin emeç, turan dursun, bahriye üçok, uğur mumcu, abdi ipekçi ve daha nicelerinin kaybına neden olan, devlet destekli karanlık güçlere, bir kez daha lanet edeceğiniz bir yapit.)

7 kasım 22:15 7 kasım 22:20


534. Haberci çocuk cinayetleri, Perihan Mağden’in ilk romanı. Ben daha önce başka kitaplarını da okumuştum kendisinin ama bu kitap bir ilk roman olamayacak kadar iyiymiş, büyük bir şaşkınlıkla ve coşkuyla okudum desem abartmış olmam. Helal olsun demekten alıkoyamadım kendimi. Tasvir, olay örgüsü, araya sıkışan bilgece tespitler ve tabi ki akıcılık. Hepsi yerli yerindeydi. 

7 kasım 19:56

533. Virginia woolf - kendine ait bir oda

Sanatta ve edebiyatta kadınların neden geride kaldıklarına-bırakıldıklarına dair mutlaka okunması gereken bir kitap.

"Bu konuşmam sırasında Shakespeare’in bir kız kardeşi olduğunu söylemiştim; genç yaşta öldü, ne yazık ki tek bir sözcük bile yazmadı. Şimdi otobüs duraklarının olduğu bir yerde gömülü, Elephant ile Castle’ın27 karşısında. Ben, tek bir sözcük bile yazmayan ve o kavşakta gömülü olan şairin hâlâ yaşadığına inanıyorum. Sizin içinizde ve benim içimde yaşıyor, ve bulaşık yıkadıkları, çocuklarını yatırdıkları için bu gece burada bulunamayan pek çok kadının içinde. Ama o yaşıyor; çünkü büyük şairler ölmezler; onlar süregiden varlıklardır; bizlerin arasında ete kemiğe bürünüp dolaşmak için fırsatları yoktur sadece. Bu fırsatı ona vermek sizin elinizde artık, diye düşünüyorum. Çünkü inanıyorum ki, bir yüz yıl kadar daha yaşarsak ve herbirimizin eline yılda beş yüz pound geçerse ve kendimize ait odalarımız olursa; özgür yaşarsak ve düşündüğümüzü aynen yazacak cesarete sahip olursak o zaman fırsat doğacak ve Shakespeare’in kız kardeşi olan ölü şair kaç kez çıkarıp bıraktığı bedene bürünecektir. Kendisinden önce abisinin yaptığı gibi, hayatını, öncülleri olan meçhul kadınların hayatlarından çekip alarak doğacaktır."

7 kasım 16:20 7 kasım 16:23

532. selen baranoğlu - basit ve mutlu yaşam

1 kasım 11:07