yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (694)
  • medya (14)

  694. Sun Tzu - Savaş Sanatı

  Milattan önce yazıldığı düşünülecek olursa çok etkileyici bir kitap. Kavramları açıklayışı, stratejileri anlatışı ve bunların hepsini bütünlüklü bir dünya bakışının içine yerleştirmesinden etkilendim.

  14 ekim 20:50 14 ekim 20:52

  693. Auschwitz Dövmecisi- Heather morris.

  2. Dünya savaşını, özellikle de nazi almanyasını ve yaptıklarını konu alan kitapları gerçekten çok beğeniyorum. Lale(gizlinot: Eisenberg Ludovit. Lale kısaltma hali.) sokolov da kampa düşmüş yahudilerden sadece biri. Lale, orada kampa yeni gelen mahkumlardan birisi olan gelecekteki eşine (gizlinot: Gita Furman) de dövmesini yaparken hayran olup sonradan onunla tanışması ve birlikte yaşadıkları anlatılıyor. Kitabın en sonunda kendisinin, eşinin ve çocuğunun fotografları ve bazı belgeler yer almakta. Kitap gerçekten akıcı ve güzeldi. Kitapta beni en çok vuran bölüm ise kitabın sonunda oğlunun yazısından bir parça idi. Cümleyi biraz kısaltacağım.

  "Arabamız çekici ile götürülürken ve evimizin önüne açık arttırma tabelası asılırken annem içeride eşyalarımızı topluyordu. Şarkı söylüyordu. Vay canına dedim içimden. 'Az önce her şeylerini kaybettiler ve annem şarkı söylüyor, öyle mi?' Annem beni karşısına oturtup her şeyi anlatınca ona, 'nasıl şarkı söyleyebiliyorsun?' Diye sordum. Bana kocaman bir gülümseme ile, 'Insan yıllarca beş dakika sonra sağ olup olmadığını bilmeden yaşayınca altından kalkamayacağı çok fazla şey kalmıyor.' Dedi. 'Hayatta ve sağlıklı olduğumuz sürece her şey yoluna girer.' "

  Fotoğraflarından ekliyorum medyaya.

  ilgili medya:
  1
  14 ekim 02:58 14 ekim 03:05

  692. Zaven Biberyan-Meteliksiz Aşıklar.

  Nasıl şimdiye kadar bu yazarla tanışmamışım dediğim... edebi dili, tasvirleri oldukça kuvvetli. Okurken kahramanın neler yaşadıklarını fazlasıyla hissediyorsunuz, olaylar çok gündelik, çok sade... bu kadar basit olup, keyif veren nadir kitaplar vardır, meteliksiz aşıklar da bu kitaplardan. Ara ara politikleşen, dönemin bir nevi panaromasını çizen toplu taşımada, evde, işte, orda burda rahatlıkla okunabilen güzel bir roman

  8 ekim 09:39

  691. Feminist manifesto - Chimamanda Ngozi Adichie

  İki günde bitti fakat dönüp dönüp okunması gereken bir kitap. Kız çocuğu yetiştirirken izlenebilecek tavsiyeler verilmiş ama bence erkek annelerinin de yararlanabileceği bir kitap. Çünkü eğer adil bir toplum istiyorsak sadece kızlarımızı cinsiyet eşitliğine inanan bireyler olarak yetiştirmemiz yetmez, erkek çocuklarımızı da aynı şekilde yetiştirmeliyiz.

  8 ekim 09:21

  690. Mine Söğüt- Madam Arthur Bey ve Hayatındaki Her Şey

  8 ekim 00:44

  689. William Shakespeare - İki Soylu Akraba

  Bir türlü Shakespeare okumalarına başlayamayınca 1,5 yıl önce Instagram'da bir Shakespare etkinliğine dahil oldum Her Ayın 15i Bir Shakespeare Okuyorum adında. Toplamda 15 Shakespeare okudum bu sayede ve yıl tamamlanmadan 2 tane daha, 2020 yılında da 12 Shakespeare daha okuyacağım inşallah.

  8 ekim 00:23 8 ekim 00:25

  688. en son sabahattin ali sırça köşk bitti. kitapta sabahattin alinin öyküleri var, belki bir kaçına denk gelmişsinizdir zaten daha önce. genel olarak öykülerin hepsine ayrı ayrı bayıldım. çirkince, sırça köşk, bahtiyar köpek aklımda kalanlar. tavsiye ederim kesinlikle.

  7 ekim 20:34

  687. Medya denetimi- noam chomsky

  29 eylül 23:58

  686. Tanios Kayası - Amin Maalouf. Tavsiye edilir...

  29 eylül 22:04

  685. Liseden sonra okuma alışkanlığını kaybetmiş biri olarak kendime kızıyor, içimi rahatlatmak için kitap alışverişi yapmaya devam ediyordum. Bu hafta oturdum ve karar alıp her gece yatmadan bir saat Kitap okudum;

  Olağanüstü bir gece-stefan zweig

  Bir kadının yaşamından yirmi dört saat-stefan zweig

  Bilinmeyen bir kadının mektubu-stefan zweig

  Rahel tanrı’yla hesaplaşıyor-stefan zweig

  Mutlu prens-oscar wilde

  Özellikle bilinmeyen bir kadının mektubu’nu okumak benim için inanılmaz bir zevkti. Çoğu zaman öneri listelerinde görüp elim gitmiyordu ancak stefan zweig’in psikoanalizlerinden, kadın ruhunu resmedişinden çok büyük keyif aldım ve en sevdiğim filmi izler gibi bir heyecan duydum. Kimi sayfada kalbimde sızı hissettim, kimi sayfada kendimi gülümserken buldum. Diğer kitaplarında da benzer duygu yoğunlukları yaşadım. Çok akıcı, gerçekçi ve duygu anlamında kuvvetli kitaplar. İçinde sizden çok farklı hayatlarda kendinizden izler bulabilirsiniz. 

  Mutlu prens ise küçükken en sevdiğim öyküydü. (gizlinot: neden bu kadar duygusal bir çocuksam) Okuyup günlerce ağlamıştım. Bir de 22 yaşımda okumak ve Ne hissedeceğimi görmek istedim. Kitapta oscar wilde’ın masaldı dünyasından toplam 5 farklı öykü yer alıyordu.

  *Tüm kitaplar iş bankası modern klasikler dizisi’nden.

  28 eylül 23:58