yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (680)
  • medya (13)

  680. Camdaki kız - gulseren budayicıoglu

  1 gunde bitirdim. Akici bir kitap. Gercek bir hikayeden uyarlama. D&R cok satanlar kisminda gorup almistim.

  dün 23:18

  679. Bin Muhteşem Güneş.. İnanılmaz sürükleyici ve etkileyici bir kitap. Bir günde bitti. En beğendiğim cümleler de şunlar kitaptan:

  "bir erkeğin kalbi fesat, habis bir şeydir meryem....kanamaz, sana yer açmak için genişlemez."

  "pusulanın hep kuzeyi gösteren ibresi gibi, bir erkeğin suçlayan parmağı da daima, bir kadını gösterir. her zaman. bunu hiç unutma meryem''

  dün 20:24

  678. fahrenheit 451.

  akıcı, sade bir kitap. bilim kurgu sevenler bakabilir. kesinlikle abartıldığı kadar müthiş değil, daha iyilerini okudum.

  11 eylül 23:05

  677. Toni morrison - En mavi göz

  Güzelliğin yalnızca sarı saç, mavi göz, beyaz ten ile geldiğine ve çirkin olduklarına, çirkin oldukları için kötü şartlarda yaşamaları gerektiğine inandırılmış siyahilerin, özellikle toplumda daha da düşük konumda olan siyahi kadınların hikayesi.

  Empati yapamıyorum, ben de sarı bukleli saçları olan beyaz bir çocuktum, her yıl barbie çantalarım, dantelli yakalıklarım ve deri ayakkabılarım oldu. Bu yüzden empati yapamadım çoğu yerde.

  Spoiler

  Genel olarak kitap favorim olmadı konu çok muhteşem olsa da doğru yerden bakılmadığını düşünüyorum. Ne olursa olsun cholly'nin hayatı umrumda değil. hikayesi ne kadar acı, ne kadar karanlık olursa olsun insanların davranışlarını akladığına inanmıyorum. Belki yazarın amacı o değildi ama ben tüm yanlış davranışlara determinist yaklaşıldığını hissettim. Bunu yaptı çünkü böyle gördü, şunu söyledi çünkü böyleydi, insanları hep bu döngüde kalmaya iten şeyler. Biri annesiz babasız büyüdüğü için, ırkçılığa uğradığı için kızını hamile bırakmaz. Bize pecola'yı doğru düzgün anlatmadı bile, gitti evinde kedisinin ölümüne tanık olduğu esmer kadını bile sayfalarca anlattı ama pecola'yı hiç anlatmadı. Ben pecola'nın hikayesini okumak isterken bambaşka insanların hikayesinde buldum kendimi. Her türlü dramı barındırması için zorlama geldi Bu yüzden sevemedim belki de empati kuramadım. Dışarıdan pecola annesinin yaptığı turtayı yere döken, zengin kızların ona dondurma ısmarlamasına İzin veren, hiç tanımadığı insanın evine girip kedi seven ve babası tarafından hamile bırakılan mavi gözlü olma sevdalısı arlanmaz pecola. Sevilmek için mavi gözlü olması gerektiğine inanan pecola ama tek bildiğimiz bu, başka hiçbir şey bilmiyoruz. Bu yüzden empati kuramıyorum. Yazarın ilk kitabı olduğu için tolere edilebilir ama stili kitabın akışını çok bölüyor.

  11 eylül 22:44

  676. robert louis stevenson/dr. jekyll ile bay hyde & tuhaf bir vaka

  kitap gündüzleri ve geceleri birbirinden tamamen zıt bir karakterle(gizlinot: biri saf kötüyü temsilen) hayatını idame ettiren birini anlatıyor. genel hatlarına baktığınızda kitabın konusu iyi-kötü çatışması. victoria döneminde kaleme alınmış, devrin ahlak anlayışını(gizlinot: ikiyüzlülüğünü) yeriyor. kitapta carl jung'dan ve freud'un psikanalitik kuramından izler görülüyor. bana biraz dövüş kulübü'nü de andırmadı değil.

  çevirmenin(gizlinot: celâl üster) ön sözünde okuduğum kadarıyla birkaç çerezlik bilgi(gizlinot: namıdiğer trivia) vereyim.

  -ingilizcede tavırları sık sık değişkenlik gösteren kişiler için kullanılan "jekyll and hyde" diye bir deyim varmış.

  -çoklu kişilik bozukluğuyla bağlantılandırıldığı için kitap üstüne sayısız bilimsel makale ve inceleme yazılmış.

  -henry james, vladimir nabokov, john fowles, italo calvino dahil birçok edebiyatçı bu kitap üzerine yazılar yazmış.

  kitap çok akıcı, kısa(gizlinot: 83 sayfa) da olduğu için kolaylıkla bir oturuşta okunabilir. çok kez filme uyarlanmış, birini izlerim muhakkak.

  ben iş bankası kültür yayınları'ndan okudum. kurgu, çeviri, ön söz, çevirmenin notları, kısaca her şey enfes. neden önceden okumadım, bilmiyorum.

  ilgilenirseniz kitapla ilgili şöyle hoş, minik bir (link: https://fularsizentellik.com/journal/2019/5/5/dr-jekyll analiz) var.

  edit: anlatım bozukluğu.

  8 eylül 19:20 12 eylül 18:19

  675. Paulo Coelho - Veronika Ölmek istiyor

  2000 basımı paramparça bu kitap yıllardır kütüphanemde, kütüphanemdeki kitapları okumaya karar verince döndüğüm kitaplardan biri.

  İnceleme (spoiler)

  Kitabın aldığı eleştirilere çok şaşkınım çünkü veronika'nın intihar sebebi sığ olmaktan öte çok yeterli. İstisnalar harici çoğumuz önümüzdeki hayatın bize neler getireceğini biliyoruz ama bunları görmek istediğimiz anlamına gelmiyor. Kitabın ana konusundan çok kitap içindeki küçük hikayelerden ve sorgulamalardan çok haz aldım. Mari'nin bir avukat olarak adem ile havva'yı hukuken aklama fikri bana inanılmaz haz verdi tanrı'yı "idari ihmal" ve "suça kışkırtma" ile suçlaması...

  "sonuçta, insanoğlu bütünüyle, hem de temyiz hakkına sahip olmaksızın mahkum olduğuna göre, insanlar da kendilerine göre bir savunma mekanizması yaratmışlar, tanrı ileride keyfine göre başka güç gösterilerine kalkışırsa kaygısıyla. Ancak bin yıllar, o kadar çok, o kadar karmaşık yasalar yaratmış ki, insanoğlu biraz fazla ileri gittiğinin farkına varmadan, adalet mekanizması, içinden çıkılmaz bir yumak, birbirinin karşıtı metinlerden oluşan, kimsenin çözemediği bir düğüm olup çıkmış.

  Öyle ki, tanrı insafa gelip dünyayı kurtarması için oğlunu gönderdiğinde ne olmuş? Kendi icat ettiği adaletin pençelerinden kendisi bile kurtulamamış."

  Eğer bir tanrı varsa, onunla ciddi sorunları olan Biri olarak tanrı ile mari'nin duruşması bana korkunç bir haz verdi. Bu kitap Veronika ve amacından daha büyük sırf birkaç kısım aklınıza yatmadı diye koca kitabı böyle kestirip atmayın rica ederim.

  Eduard'ın okuduğu o kitabın adını bulan, bilen varsa mesaj kutuma bekliyorum. Google amcaya sordum, bilen yok.

  8 eylül 13:41 8 eylül 13:45

  674. A'dan z'ye seri katiller ansiklopedisi. Özellikle mindhunter'ı izleyen yazarlara öneririm, dizide bahsedilen birçok katilden bu kitapta da bahsediliyor. Yer yer tekrara düşüyor, aynı bilgiyi beş kere okuduğum oldu ama gerçekten akıcı ve ilginç bir kitaptı, 2 gün içinde bitti. Tavsiye ederim.

  6 eylül 15:27

  673. Nicholas D. Kristof, Sherly WuDunn - Gökyüzünün yarısı.

  "Gökyüzünün yarısını kadınlar ayakta tutar"

  "19. yüzyılın temel ahlaki mücadelesi kölelik karşıtlığıydı. 20. yüzyılda totaliter rejimlere karşı mücadeleydi. Bu yüzyılda en büyük mücadele ise dünya çapındaki cinsiyet eşitliği alanında olacak."

  Kitap dünya genelinde kadınların "sırf kadın oldukları için" - en hafif tabir ile - yaşadıkları olumsuzlukları ve bu durumla nasıl mücadele etmeye çalıştıklarını anlatıyor.

  Özellikle Afrika bölgesinde kadınların çektiği eziyetleri okudukça sürekli üç maymunu oynayan mevcut sisteme karşı kin beslesem de kitapta bu sisteme baş kaldırmış güçlü kadın figürleri görmek bana gerçekten ilham verdi. Konuya ilgisi olan her insan bu kitabı okuyabilir. Her anlamda dolu bir kitap.

  6 eylül 11:46

  672. "şimdi artık biliyorum ki, bütün yaşantımız içinde ancak bir/kaç kişiye böyle bir hak tanırız. onu şımartır, yüz verir, alttan alır ve hatta ona teslim bile oluruz. o da bunu zaten taa en başından beri bilmektedir. eğer çok şanslı değilseniz, karşınızdaki şımarır, ipin ucunu kaçırır. bin pişman olur, incinir, düş kırıklarıyla yaralanır ve acı çekersiniz sonunda. bazen, çok ender de olsa şanslısınızdır ve bir mucize yaşarsınız. çünkü karşınıza dilinize akraba biri çıkmıştır. (tanrım, mucizeleri ne çok seviyoruz böyle!) o sırada kaç yaşında olduğunuzun kesinlikle önemi yoktur. (hayır yoktur!) ben şanslıydım."

  Kumral Ada Mavi Tuna.. İlk 30 sayfa kitaptan çok sıkıldım ve 5 günde okudum ancak ama geri kalan 450 sayfa bir çırpıda bitti. İnsanı derinliklerine sürükleyen kendinizi karakterin ya da karakterlerin yerine koyabileceğiniz bir roman.. Yer yer sıksa da kesinlikle okunması gereken bir kitap diyebilirim. Kitap bittiğinde ben karakterlerin hepsine ayrı ayrı üzüldüm üstüme de bir hüzün çöktü.Bundan sonraki kısımda en içime dokunan kısım var. Spoiler içerir aman dikkat

  "sen hiç kimsenin olamayacağı kadar çok şeyimsin benim... yüreğimde sana ayrılan yer herkesinkinden büyük. yalnızca bir arkadaş, bir kan kardeş, bir sırdaş, bir çok yakın dost değil, bir büyük sevgisin sen... yanında sonsuz şımarabileceğim ve hala kaybetmekten kormayacağım tek kişi... yani biraz annem, biraz babam, hatta hiç görmediğim dedem, belki hiç doğmayacak oğlum... sonra daimi hayranım ve tabi dokunulmamış sevgilim... sen benim masumiyetimsin tuna... benim en yakınımsın! aslında belki öbür yarımsın? bütün bunlar ne demek anlıyor musun? hı?"

  5 eylül 21:12 5 eylül 21:17

  671. "eğer bu kitabı okumaya niyetliyseniz vazgeçin. kendinizi kurtarın. televizyonda mutlaka daha iyi bir şeyler vardır. burada anlattığım şeyler önce sizi kızdıracak. sonra her şey daha da kötü olacak."

  chuck palahniuk/tıkanma

  yazarın okuduğum ikinci kitabı. önceden dövüş kulübü'nü okumuştum ve bunu çok daha fazla beğendim. kurgusu biraz tuhaf(gizlinot: kötü anlamda değil) ve güzel.

  tıp öğrenimini yarıda bırakıp boğulma taklidi yaparak geçimini sağlayan bir sekskoliği anlatıyor. kitapta çokça flashback var, benim çok hoşuma gidiyor. bir süre sonra alışıyorsunuz zaten.

  kitapta en sevdiğim karakter ida mancini. gerçek hayatta ida mancini gibi bir arkadaşımın olmasını hakikaten isterdim. chuck palahniuk gibisini isterdim aslında. çavdar tarlasında çocuklar'dan bir alıntı iliştireyim: "bir kitabı okuyup bitirdiğiniz zaman, bunu yazan keşke çok yakın bir arkadaşım olsaydı da, canım her istediğinde onu telefonla arayıp konuşabilseydim diyorsanız, o kitap bence gerçekten iyidir."

  kitapta birçok şey(gizlinot: ilişkiler, din, sistem) alaya alınmış, eleştirilmiş. düşündürücü ve bunun yanında çarpıcı bir kitap. okuduğum en iyi kitaplardan biri. yazarın kullandığı dile bayılıyorum kesinlikle.

  hassas olanların okumasını pek önermem açıkçası. biraz ofansif gelebilir. bir de filmi varmış ama gördüğüm kadarıyla pek beğenen yok gibi, izler miyim emin değilim.

  5 eylül 21:05 6 eylül 11:09