yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (711)
  • medya (17)

  711. Middlemarch-(bkz: George eliot) (Mary ann evans)

  Bir çok eleştirmene göre ingilizlerin en büyük romanı kimine göre ise dünyanın en büyük romanı sayılan bir eser.

  Hakkında yazılan bütün olumlu düşüncelere katılmakla birlikte biraz kitaptan bahsetmek istiyorum.

  Middlemarch adeta birey ile toplum arasındaki ilişkiye ışık tutuyor.Karakter analizleri çok başarılı.Eliot'un kitaba müdahele edip değindiği bir konu hakkında yazdığı metinler beni yer yer güldürdü.Kitapta dorothea adında genç ve güzel,safça bir kızımız var.Annesi- babası olmadığından amcası bakmış o ve küçük kardeşi celia'ya.Kendisi (yaşlı) peder edward'a sevgi beslemesi ve karısı olmak istemesi ile başlıyor hikayemiz.kitapta tek bir ana karakter var diyemiyorum çünkü kitapta yan karakterler bile çok baskın rol oynuyorlar fakat yine de kitabın kalbinin ve ruhunun dorothea olduğunu söyleyebilirim.Yaptığı seçimi bir kısım doğru bir kısım ise yanlış buluyor.Ben doğru bulmayan kısımdayım fakat sonunda işlerin değişmesi ile hüzünlensemde mutlu oldum.

  Tümüne baktığımda en sevdiğim ve hayatıma yer edecek karakterler mary,featherstone ve dorothea oldu.Çok büyük bir beğeni ve keyifle okudum.Kalbimde iz bırakan,arada açıp okurken gülümseyeceğim bir kitap oldu.

  Kitabı herkese tavsiye ederim,seveceğinize eminim süslülerim.aşkla kalalım (çok kalp)

  52 dk önce 29 dk önce

  710. Şe7t4n - joe hill (gizlinot: King'in oğlu)(gizlinot: 634 sayfa)

  Bram Stoker En İyi Roman Ödülü Adayı

  Locus En İyi Fantastik Roman Ödülü Adayı

  August Derleth En İyi Roman Ödülü Adayı

  2-3 saatte bitirdiğim ve sevdiğim bir gerilim romanı oldu,aldığı ödülü ve adaylıkları hakettiğini düşünüyorum.Okurken korkacağınızı sanmıyorum hatta yer yer gülebilirsiniz bile.ayrıca bazı okurların,kitapta cümlelerin tamamlanmadığını söylediğini gördüm bu yanlış .hill şöyle bir yol izlemiş

  Bölümlerin (gizlinot: Bazılarının) son cümlenin son kelimesini aynı sayfada devam ettirmek yerine o kelimeyi arka ya da yan sayfaya başlık olarak atmış.İnsanlar muhtemelen başlıkları okumuyor bu yüzden cümlenin yarım bırakıldığını düşünüyorlar.

  Basım konusuna değinmek istiyorum

  İthaki bu seriye çok önem vermiyor sanırım. çeviride devrik cümleler yer alıyor ve kapağı çok ince tüm seri bu şekilde bu yüzden aşırı hassas davranılması gerekiyor.(gizlinot: Karanlık kitap serisi)

  King okumayı sevenlerin oğlunu da seveceğini düşünüyorum çünkü yer yer babasından ilham aldığı epey aşikar.

  Kitapta her korku filminin vazgeçilmez itemi küçük çocuk ve kötü adamın peşinden ayrılmayan gaz maskeli adam (gizlinot: Bing)var(gizlinot: Ruh hastası)

  Dizisinin çekileceğini duydum eğer joe hill lock and key'de olduğu gibi her şeyi yapımcılara bırakmazsa iyi işler çıkacağını düşünüyorum.

  Kitabın içerisinde güzel çizimler var fakat ben yine de çizdim (gizlinot: Çünkü neden olmasın)

  İçerisine çizdiğim gaz maskeli adamımızı görsellere ekliyorum.

  Edit;ekleme

  ilgili medya:
  1
  4 nisan 11:15 4 nisan 11:42

  709. Haşlanmış harikalar diyarı ve dünyanın sonu-haruki murakami

  Uyumadım ve yaklaşık iki buçuk saat içerisinde bitirdim.(gizlinot: 563 sayfa)

  Çok beğendim murakami'nin sanırım çok sevemediğim tek kitabı imkansızın şarkısı(gizlinot: Bu kalbimde bir yaradır)

  Kitabı okuduktan sonra anlamsızca gölgenize karşı sahiplenici davranıyorsunuz çünkü karakterimiz gölgesinden ayrılmak zorunda kalıyor bir nevi kendi benliğinden.(gizlinot: Kitapta karakterlerin isimleri yok zaten gerekte yok,emin olun eksikliğini hissetmeyeceksiniz)

  Kitabın kapağını kapattıktan sonra tam karşımda,okuma ışığımın etkisiyle oluşmuş gölgemi gördüm ve uzunca düşündüm kitabı.

  Evet bazı yerler uzatılmış ve derine dalabilme imkanı yaratılmışken yapılmamıştı fakat bunun kitabın güzelliğinden çaldığını düşünmüyorum ayrıca okuyanlar bilirler ki murakami daima uzatmayı sever (gizlinot: Olsun )

  İlk defa murakami okumaya başlayacaklar bu kitabı ile başlamamasını öneririm.eklemeden geçemeyeceğim bir konu da var ki o da herkesin murakami'yi anlayıp sevemeyeceğidir.bu sebeple herkese "murakami okumalısın" tavsiyesinde bulunamıyorum,okuyup okumayacağınıza siz karar verin süslülerim (gizlinot: Siz de uslu bir şirin olursanız murakamileri görebilirsiniz)

  ilgili medya:
  1
  3 nisan 05:04


  708. Yaşar kemal -üç anadolu efsanesi

  Efsaneleri yaşar kemal'den ,onun harika folklorik betimlemelerinden okumak cok zevkliydi.

  2 nisan 23:18 2 nisan 23:18

  707. Bugün başladığım büyük umutları (gizlinot: Charles dickens)bitirmiş bulunuyorum.

  Dickens sanırım en sevdiğim klasik yazarlarından bir tanesi yine beni şaşırtmadı,heyecan ve gözyaşı içerisinde bitirdim.

  Pip'in karakterini martin eden'e benzettim hırs uğruna yaptıkları fakat ellerinde kalan hüzün ve içten içe çektikleri yalnızlık...

  Martin eden ile ardarda okusaydım eğer küçük pip'in büyütüp Martin eden'e çevirirdim muhtemelen (gizlinot: Lol)

  Kesinlikle tavsiye ederim eğer bu kitaba odaklanamıyorsanız (gizlinot: Ki bu olası) okumayı bırakın ve kitabın sizi çağırmasını bekleyin çünkü hemen içerisine girilebilecek bir kitap değil.

  2 nisan 23:15

  706. Faulkner'ın Ses ve Öfke'sini okudum,kesinlikle zor bir kitaptı bilinç akışı tekniğinden dolayı.Kitap okuma alışkanlığınız varsa öneririm.

  30 mart 00:59

  705. Harry potter serisini baştan (3. Kez) okumaya başladım. Melez Prensi okuyorum şu an.

  29 mart 20:50


  704. Orhan pamuk'un Cevdet bey ve oğulları adlı kitabını bitirdim. Neredeyse üç aydır gidip gelip okuyordum, arada başka başka kitaplar bitirdim. Artık beni oku ve kitaplığı geri koy diye yalvarıyordu neyseki bitti. Böyle dediğime bakmayın aslında rahat okunan bir kitap ama çok sürükleyici diyemem. Yaklaşık 600 sayfa. Yazarın ilk kitabıymış bu arada, 22 yaşında yazmaya başlayıp 4 yılda tamamlamış. İlk defa orhan pamuk okuyacaksanız şahsen tavsiye etmem.

  29 mart 20:44

  703. şu son bir haftada 3 kitap bitirdim. en sevdiğim kitaplar modern klasikler ve polisiye türden kitaplar. genelde ağır bir klasik okuduysam veya bir modern klasik, araya bir polisiye kitap katmaya çalışıyorum çerezlik olması adına. bu sefer pek öyle olmadı tabi, nedense birden ahmet ümit okuma isteği geldi ve ilk defa iki kitabını okudum.

  1) ahmet ümit - aşkımız eski bir roman:

  ahmet ümit'in okuduğum ilk kitabı ve sanırım kendisinin en son çıkardığı kitap. içinde üç farklı cinayet hikayesi var. buna rağmen kısa bir kitaptı, bir gün gibi bir sürede bitirdim ve oldukça beğendim. kafa dağıtmak için okunabilir. başkomiser nevzat karakterini ve yazarın dilini oldukça beğendim.

  2) stefan zweig - bilinmeyen bir kadının mektubu:

  oldukça kısa bir kitap, spoiler vermek istemiyorum fakat aşkın hem ne kadar masum hem de ne kadar takıntılı olabileceğini gösteriyor. ilgiyle okudum.

  3) ahmet ümit - kırlangıç çığlığı:

  "aşkımız eski bir roman"ı okuduktan sonra daha önce yazarı okumuş arkadaşlarım özellikle bu kitabı önerdi. iyi ki önermişler. açıkçası çok etkilendiğim, üzerine düşündüğüm bir kitap oldu. kitap Türkiye'de yaşanan birçok önemli sorundan ikisi üzerine eğiliyor: çocuk istismarı ve Suriyeli göçmenler. açıkçası bir polisiye kitabı olması bir yana, insanı bazı şeyler üzerine oldukça düşündürüyor. elimden bırakamadım. bir günde bitti.

  29 mart 19:46

  702. Sofie'nin dünyası

  Felsefeden biraz biraz bilgim olsun, kimin bakış açısı ne, şu felsefi terim ne anlama geliyor diyorsanız bu kitap bütün felsefe tarihini kısa kısa özetlemiş (gizlinot: Kısa dedim ama 570 sayfa tutmuş)

  Daha çok lise kitlesine hitap ediyor aslında çünkü son sayfalara doğru iyice dikkat çekmek, biraz eğlendirmek felsefeyi sevdirmek için kurgulanmış. Onun dışında anlatımını sevdim, sade ve gereksiz detaya girmiyor. Zaten bir dönem veya filozof ilgini çekerse diğer kaynaklardan uzun uzadıya araştırma yapılabilir. Bir de güzel tarafı sayfaların üstünde neyden bahsediliyorsa yazılmış isimleri dönemler (rönesans, barok gibi) ve filozoflar (sokrates, hume, spinoza gibi) o yüzden merak ettiğim zamanlarda tekrar açıp okuyabiliyorum.

  29 mart 17:57