girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (709)
  • medya (4)

709. Tehlikeli yakınlaşmaya başlamaya karar vermiştim. Fakat bir türlü başlayamadım. Türk bir yazar okumak istedim. Şu an Barbarın Kahkahasını okuyorum. Oldukça güzel ve akıcı bir dili var yazarın. Herkese iyi okumalar süslüler.

19 mart 12:42

708. sevgili (yazar: sevenwonders)ın önerisi üzerine yukio mişima'nın bereket denizi dörtlemesine başladım bu ay.

japon kültürünü yakından tanımaya çalıştığım bir dönemdeyim. japonya'ya dair önyargılarımı kırmak ve kültürle daha haşır neşir olmak adına ve çeşitli toplumsal sorunlara sağlam bir bakış açısı kazanabilmek için romanlardan başlamak istedim.

dörtlemenin ilk kitabı bahar karlarını bir çırpıda bitirdim, biraz ara vereyim hemen bitmesin dörtleme istedim ama yine yatmadan önce dayanamayıp başladım okumaya.

serinin ikinci kitabını okuyorum: "kaçak atlar".

ilk kitap 1912-13-14 yıllarını anlatıyordu. şimdi ise 1930'lu yıllara geldik. yine karakterlerin çocukluklarından yetişkinliklerine dair ömürlerini okuduğum bir dörtleme ile karşı karşıyayım ve oldukça keyifliyim.(gizlinot: seviyorum böyle bir ömrü anlatan eserleri)

16 mart 00:47 16 mart 00:52

707. şu ara haruki murakamiden sputnik sevgilim. daha önceki okuduğum dört kitabını da sevmiştim, sıra bunda.

14 mart 23:13


706. The last mafioso. Okulumu bir sene dondurdugum için İngilizceyi unutmamak amacıyla okuduğum kitap.

Yazarı ovid demaris ve ilk ağızdan anlatılan gerçek bir hikayeye dayanıyor. Olay şu: 1900 bilmemkaclarda Amerika'da bir İtalyan mayfa kardeşliği var. bunlardan biri yakalaniyor. Kendisi Jimmy the weasel frantianno ve FBI tanık koruma programinda polislere ve yazarımıza herşeyi ötüyor aynı zamanda adam şimdiye kadar kardeşliğe ihanet edip de öten tek kisi. İşte kitap bu adamın hayatini, anlattıklarını, mafyanın içini ve gerçekte nasıl bişey oldugunu, o yıllarda mafyanın nerelere kadar sokuldugunu ve elbette the weasel abimizin nasıl yakalandığını anlatıyor.

Henüz çok baslardayim ve baya kalın bir kitap ama sanırım en sevdiğim kitaplarımdan biri olacak. Gerçeklere dayandığı için de kafamdaki the godfather'da gördüğümüz aslında özü iyi olan, babacan, önce aile gerisi bahane diyen, bize mafyayı "sevimli" gosteren o algiyi opup atacak gibi duruyor.

Kitabın kapağında yazan bir bölüm; the night Jimmy frantianno became a government witness, not a single mafia boss slept...

14 mart 17:38 14 mart 17:39

705. Cadılık - malcolm gaskill

(yazar ingiltere'deki east anglia üniversitesinde erken modern dönem tarihi bölümü öğretim üyesi, çalışma alanı ise cadılık ve spiritüalizm.)

Dost kitabevi yayınları- kültür kitaplığı serisi, no:160

Batı Avrupa tarihindeki cadılık olgusunu ve ortaçağdaki cadı avlarını konu alıyor. Kendince bir inceleme ortaya koyan yazar doğru bilinen yanlışları çeşitli arşiv kayıtlarını göstererek düzeltmeye çalışıyor.

Kitabın çevirisi biraz sıkıntılı maalesef :/ bir çok yerde oldukça uzun cümlelere rastlıyorsunuz, sonuna geldiğinizde başında ne dediğini unutuyorsunuz. Bu da akıcılığı önemli ölçüde sekteye uğratıyor. Ancak ortaçağ tarihi, cadılık, okültizm, spiritüalizm, cadı avları vs konulara ilginiz varsa temel oluşturmak için iyi bir tercih olabilir.

(kişisel fikrim yazarın şahsi kanaatlerini kitabın içine gereğinden fazla kattığı yönünde. Bu yüzden kitabı beğendim diyemeyeceğim lakin yukarıda da değindiğim gibi konuya bir yerden giriş yapmak için ideal.)

14 mart 16:34 14 mart 17:46

704. Ntv yayınları’nın ‘başvuru Kitapları’ serisinden

“Mitoloji” 

Yunan, mısır, iskandinav, çin, kelt, hint, viking, yakındoğu, roma, japon, amerikan, avusturya ve okyanusya mitolojileri hakkında genel bir bilgiye sahip olmak, hangisinin ilginizi daha çok çektiğine karar vermek için okunabilecek bir kitap. 

Her mitolojik hikayeyle ilgili genel bilgi ve resimler bulunuyor. Bilgi açısından çok tatmin edici olmadığını, daha ziyade (az yazıyla çok bilgi aktarabilmek adına) kafa karıştırıcı olduğunu belirtmek isterim. 

ilgili medya:
1
14 mart 13:16

703. Öldum Çık.

Twitter fenomeni Perihan Gün'ün ( @perizekalıyım ) kitabı. Yaşadığı olayları, acılarını ve yeniden ayağa kalkarken yediği darbeleri anlattığı bir kitap.

Perihan; kuzeni, kardeşi tuana türkan sarıkaya'yı ağustos 2016'da kadın cinayetine kurban vermiş bir kadın. Bir cani tarafından dövülerek günlerce yoğun bakımda kalacak hale getirildi ve kurtarılamadı tuana. Googlea tuana türkan sarıkaya yazarsanız detayları görebilirsiniz zira ben anlatabilecek gibi değilim.

Gece elime aldım kitabı, okuyamadım.

Peri'nin yaşadığını yaşadığımı bir saniyeliğine hayal dahi edemedim. Kuzenleriyle kardeş gibi büyüyenler beni de onu da anlayacaktır.

Bir 100 sayfa okudum bıraktım, ağlamaktan içim çıktı, gece başımın ağrısından uyuyamadım. Devamını merak ediyorum ama sanırım henüz elime almayacağım. Ah peri, ah..

14 mart 11:11


702. Üçüncü şempanze

Yazarı: Jared Diamond

Evrim ve biyoloji ile alakalı bir kitap.

14 mart 09:45

701. hüsnü arkan mino'nun siyah gülü

"...benim yerime tasalanmayın! ben kendim icin tasalanabilecek yaşta ve güçteyim... şayet üzülmemden korktuğunuzu sanmamı istiyorsanız, boşuna! siz beni üzmekten filan korkmuyorsunuz. gelecekte sizi üzmemden korkuyorsunuz. korkmakta da haklısınız; benden her şeyi bekleyin!

ama benim adıma korkmayın!

korkacaksanız kendi adınıza korkun!"

14 mart 09:38 14 mart 09:53

700. Okumakta olduğum kitabı bitirdim. Bugün tehlikeli yakınlaşma'yı okuyacağım. Yıllardır alışkanlık olarak sürdürdüğü evliliğini bitiren bir kadının komşusuyla olan yakınlaşmasını ve normal bir insanın sahip olabileceği kötülüğü anlatıyor.

14 mart 09:16