girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (82)
  • medya (0)

82. “Kendi kendimden nefretimin çerçevelediği ve çirkinleştirdiği bir dünyada yalnızım.”

Peyami Safa-yalnızız

dün 20:15

81. "kâmran, ben sadece senden değil, senin olduğun yerlerden de nefret ediyorum." (gizlinot: Reşat Nuri Güntekin - Çalıkuşu)

19 ağustos 21:27

80. “Bırakıp gitti beni," dedim dokunsan ağlayacak gibi. İçki bugün her zamankinden hızlı etki ediyordu. "Âşıktım ben ona."

"Üzülme delikanlı," diye omzumu sıvazladı Amca Bey. "Aşk her zaman yaşanmış bir şeydir."

Bir süre sessiz kaldık. Sonunda Tahtakafa hepimizin merak ettiği soruyu sordu. "O da ne demek yahu?"

"Aşk hiç yaşanmakta olan bir şey değildir," diye açıkladı Amcabey. "Ancak bir hatıra olabilir. Aşk acısı zannettiğin şey, aşkın kendisidir."

"Hayatta aşk diye bir şey yok mudur yani?" diye sordum gözlerim yaşlarla dolu.

"Yoktur," dedi Amcabey. Rakısından bir yudum aldı. "Ölümde aşk diye bir şey vardır.”

---------------------------------------

"aşka inanmıyor musun sanem?"

"sadece aptallar aşka inanır."

"emin misin?"

"tabii ki eminim."

"sadece aptallar emin olur."

-Alper canıgüz, gizli ajans (içimi dağladı valla)

19 ağustos 01:05


79. "vücuduna dokunan her damla, su iken nur olur."

Namık Kemal - intibah

16 ağustos 23:33 ed.17 ağustos 09:26

78. Eğer ölecek olursam ve bu çemberin dışına çıkarsam, yokluğumu hissederler mi? Ya da ne kadar süreyle bunu hissederler? Kaç gün? İnsanoğlu böyle geçicidir. Kendi varlığına en çok inandığı, sevdiklerinin anılarında ve kalplerinde derin izler bıraktığını sandığı yerlerde bile, hızla silinip gider.

Goethe ~ genç werther'in acıları

16 ağustos 23:14

77. Arthur Schopenhauer'ın yaşam bilgeliği üzerine aforizmalarından az önce denk gelen kısım gerçekten muazzamdı:

“Aslında kendimize biçtiğimiz yüksek değerle ilgili bu kadar abartılmış bir fikrimiz olmasa, yani kibrimizde ölçülü, öte yandan herkesin birbiriyle ilgili gerçek anlamda ne düşünüp hissettiğini iyice bellemiş olsak, çoğunlukla saygısızlık ifadesinden oluşan hakaretler karşısında daha az çileden çıkardık. (gizlinot: buradan sonraki ifadelerin altını kalın kalın çiziyorum) Çoğu insanın kendine yönelik en hafif eleştiriye karşı gösterdiği duyarlılıkla başkası hakkında söylenenleri duyduğunda gösterdiği duyarlılık arasında ne büyük fark vardır!”

8 ağustos 08:05

76. "Harry, haydi gel geceye adım atalım ve macera denilen o kaprisli, baştan çıkarıcı hanımın peşine düşelim." Harry potter ve melez prens

“Let us step into the night and pursue that flighty temptress, adventure.”

-Albus Dumbledore (gizlinot: Dövme olarak yaptırabilirim ingilizcesini)

12 temmuz 00:47


75. kadın bir erkeğe varmaz, kadın bir erkeğe verilmez ve bir erkek kızı almaz, bu tabirler kadını kıymetten düşüren, ona ahkar mahiyeti veren şeylerdir. &çakıcı'nın ilk kurşunu&sabahattin ali

12 temmuz 00:24

74. “Her şey söylenmiş olduğunda, her şey hâlâ söylenmek için kalır, her şey hâlâ söylenmiş olmak için kalacaktır daima.”

Letter to D: a love story

Avusturya’lı bir yahudi olan Andre Gorz’un, 58 yıllık hayat arkadaşı İngiliz Dorine keir’e yazdığı mektup niteliğindeki kitap. 

Başlangıçta da çok sevdiğim şu sözü yer alıyor;

“Yakında seksen iki yaşında olacaksın. Boyun altı santim kısaldı, olsa olsa kırk beş kilosun ve hâlâ güzel, çekici ve arzu uyandırıcısın. Elli sekiz yıldır birlikte yaşıyoruz ve ben seni her zamankinden daha çok seviyorum. Sadece benimkine değen bedeninin sıcaklığıyla dolan, kahredici bir boşluk taşıyorum göğsümün tam ortasında yeniden.”

Herkesin yaşaması gereken aşklardan. Dorine Keir, amansız bir hastalığa yakalanınca ve hastalığı çekilmez bir hale gelmeye başlayınca, ikisi de 2007’nin bir sonbahar günü birlikte intihar ediyor ve birlikte son buluyor seksen yıllık yaşamları. 

Ülkemizde ayrıntı yayınlarından çıkmış olan bu minicik ama etkileyici mektup, herkesin kitaplığında bulunması gerekenlerden. Kafka’dan değil ama Andre Gorz’dan gerçek aşk neymiş, öğreniyorum. 

21 haziran 00:24 21 haziran 00:27

73. “O kadar yalnızsın ki midemi bulandırıyorsun”

Hakan günday - daha

17 haziran 01:57