girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (91)
  • medya (0)

91. İnsan, gerekli olduğu düşüncesinin verdiği zevk uğruna fedakarlıklarda bulunur ve bunu herkes bilsin ister. Oysa fedakarlık sadece Tanrı tarafından bilinen ve yalnız onun tarafından takdir edilendir.

8 eylül 02:57

90. Montaigne, Denemeler

`Aslında bizler, sandığımızdan çok daha zenginiz. Ama ne yazık ki bizi oradan buradan isteyerek, dilenerek yaşamaya alıştırmışlar. Kendimizi bir kenara atarak her durumda çokça başkalarından yararlanmaya zorlamışlar bizi.`

Sanırım içinde bulunduğumuz hâli anlatıyor..

8 eylül 02:48

89. Bulmanın bir yolu da hiçbir şey aramamak, sahip olmanın bir yolu da bir şey talep etmemek...

7 eylül 14:16


88. zaten küçüklüğümden beri saadeti israf etmekten korkar, bir kısmını ilerisi için saklamak isterdim. bu hal gerçi birçok fırsatları kaçırmama sebep olurdu, fakat fazlasını isteyerek talihimi korkutmaktan her zaman çekinirdim.

(bkz: kürk mantolu madonna)(gizlinot: sabahattin ali)

7 eylül 09:13

87. "Kelimelerim seni korkutmasın; ölmüş olan biri artık hiçbir şey istemez, sevilmeyi de, kendisine acınmasını da, teselli edilmeyi de istemez."

6 eylül 02:20

86. hayatımın en mutlu anıymış, bilmiyordum. bilseydim, bu mutluluğu koruyabilir, her şey de bambaşka gelişebilir miydi? evet, bunun hayatımın en mutlu anı olduğunu anlayabilseydim, asla kaçırmazdım o mutluluğu. derin bir huzurla her yerimi saran o harika altın an belki birkaç saniye sürmüştü, ama mutluluk bana saatlerce, yıllarca gibi gelmişti.

masumiyet müzesi - orhan pamuk. 

bir de tavsiye olarak orhan pamuk’un kara kitap eserini öneririm. bence türk edebiyatının en iyi romanlarından biridir.

4 eylül 00:19 4 eylül 09:40

85. İnsanlar okunmamış birer kitaptır. En basitleri hakkındaki hükmü bile tamamının okunmasına bırakmalı. Biraz derince olanların ise, iyice okunduktan sonra üzerinde az veya çok düşünmek lazım.

3 eylül 20:00


84. Ölüm buydu işte. Sen ölürdün ve o çok önemsediğin, içinde varolabilmek için ömrünü harcadığın koskoca dünya, ardından bir çizgi film sesiyle haykırırdı: ''Güle güle, sen bir hiçtin!'' Suyun yeni açılan bir boşluğu dolduruvermesi gibi, hayat da senin eksildiğin yeri kaplayıverirdi. Bazen söylediği tek kelimeyi önemseyip büyüttüğümüz birinin ölümü o kadar etkilemezdi bizi. Ne de olsa söylediği sözde biz vardık ama ölümüne yoktuk. ''Vah vah'' der geçerdik, ''akşama ne yiyelim?''

Hande Altaylı

28 ağustos 21:43

83. “Allahım, onu neden yalnız bıraktın? Neden, yalnızlığının verdiği çaresizlikle can sıkıcı ilişkiler kurmasına izin verdin? Neden, geçirdiği her dakikanın hesabını sordun, içini ezdin? Neden, korkuyu göğsünden çekip almadın? Neden, suçluluk duygusunu üzerinden atmasına yardım etmedin? ...

Neden, onu canı kadar seven annesinin bile Selim’i; 'Benim korkak oğlum' diye okşamasına göz yumdun? 'Benim akıllı oğlum, güzel oğlum' dediği zaman da neden, şımarmasını önlemedin? Bir duvardan bir duvara çarpıp durdun onu. Bir uçtan bir uca itip durdun onu. Öğretmeni: 'Yalan söyleme, bu resmi sen yapmadın,' dediği zaman neredeydin? Neden, bir karşılık bulmasına yardım etmedin? Oysa, o resmi Selim yapmıştı. On bir yaşında, 'benim kızla konuşuyorsun,' diye Erdal’dan ilk tokadı yediği zaman, aslında kızla konuşmamıştı. Neden, babasının verdiği on liranın üstünü bir kerede yolda düşürmesini sağlamadın da, önce iki buçuk lirayı düşürdü ve koşa koşa dönüp bu parayı ararken kalan dört lirayı da kaybetti? Soruyorum: neden? Sonra, neden karakola gönderdin Selim’i parayı bulan oldu mu diye sormaya? Neden polisleri güldürdün ve Selim’i ağlattın? ..."

26 ağustos 01:47

82. "Onlar ne feci mahlûklardır ki hürriyet ve adalet çığırtkanlığı ile sürüleri peşlerine taktıkları halde iş başına geldikten sonra istibdadın koyusunu ve zulmün en hasını yaptılar."

""Askerlik öldü general! Sinsi siyasetçilere sırf üniformalı oldukları için asker diyemem!""

"Senin herkes dediğin kalabalık içinde cahilleri, hainleri, budalaları bol bol barındıran bir kuru gürültüdür. Çünkü herkes dediğin şey bir hayvan sürüsüdür."

"henüz içinde hiçbir kötülük, ikiyüzlülük bulunmayan bu çocuğun da zamanla insanlık çirkefine bulaşacağını düşününce yüreğine acı çökerek ufuklara bakıyordu."

"Bana insanlardan mı bahsediyorsun? İnsanlar mazide ve tarihin yaprakları arasında kaldılar. Bu gördüklerin birer karikatürden başka bir şey değildir."

"İnsanlar okunmamış birer kitaptır. En basitleri hakkındaki hükmü bile tamamının okunmasına bırakmalı."

"Tiyatro bitti. Beklemeye lüzum görmüyorum!"

"Bir insan hakkındaki hüküm ancak onun tabutu geçtikten sonra verilebilir."

"Ağlamak da hayata dönmenin işaretiydi."

"Kudurmuş bir fırtınada denize düşen bir insan gibi ümitsizdi."

"Ummadık yerden gelen iyilik ve nezaket insanları daha çok sarar ve sarsar."

"Tımarhaneler Tanrılık, Peygamberlik, Padişahlık taslayan çılgınlarla doludur."

25 ağustos 21:45