girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (127)
  • medya (0)

127. "Niçin ilk defa gördüğümüz bir peynirin evsafı hakkında söz söylemekten kaçtığımız halde ilk rast geldiğimiz insan hakkında son kararımızı verip gönül rahatlığıyla öteye geçiveriyoruz?" Kürk Mantolu Madonna - Sabahattin Ali

18 ekim 22:05 18 ekim 22:09

126. Yürekten sevdiğin biri varsa hayatın kurtulmuş demektir. Edit:1q84

17 ekim 22:50 17 ekim 22:50

125. Bunu yarın düşüneceğim, çünkü yarın başka bir gün.    

 Margaret Mitcell - Rüzgar Gibi Geçti.

17 ekim 21:36


124. -It is impossible to live in the past, difficult to live in the present and a waste to live in the future.

-My father once told me that respect for truth comes close to being the basis for all morality. 'Something cannot emerge from nothing,' he said. This is profound thinking if you understand how unstable 'the truth' can be.

Dune-Frank Herbert(aslında buraya bütün kitabı koysam yeri)

17 ekim 17:28

123. Hatta şu anda, içinde derin bir eziklik hissediyordu, hani yazgının en belirleyici anları, size dokunmadan burnunuzun dibinden geçip gider ve sizi solmuş yapraklardan oluşan bir burgacın ortasında bırakırlar ya, işte yiten korkunç ama dev fırsat duygusunu hissediyordu.

tatar çölü- dino buzzati(iletişim yayınları-90)

17 ekim 17:22

122. İstediğin kadar saksağanı vur vurabilirsen ama unutma, bülbülü öldürmek günahtır."

17 ekim 17:01

121. Namuslu olmak ne zor şeymiş meğer! Bir gün Almanların pabucunu yalayan ertesi gün İngilizlere takla atan, daha ertesi gün de Amerika'ya kavuk sallayan soysuzlar gibi olmak istemedik. Yalnız ve yalnız bir tek milletin önünde secdeye vardık. O da kendi cefakeş milletimizdir. Meğer ne büyük günah işlemişiz! Kanunlu, kanunsuz baskılar altında ezile ezile pestile döndük. Bugünün itibarlı kişileri gibi, kese doldurmadık, makam peşinde koşmadık. İç ve dış bankalara para yatırmadık, han, apartman sahibi olmak, sağdan soldan vurmak ve milleti kasıp kavurmak emellerine kapılmadık. Bütün kavgamızda kendimiz için hiçbir şey istemedik. Yalnız ve yalnız, bu yurdun bütün yükünü omuzlarında taşıyan milyonlarca insanın derdine derman olacak yolları araştırmak istedik. Bu ne affedilmez suçmuş meğer! Neredeyse, yoldan geçerken mide uşaktan arkamızdan bağıracaklar: "Görüyor musun şu haini! İlle de namuslu kalmak istiyor ve ahengimizi bozuyor... " Çalmadan, çırpmadan, bize ekmeğimizi verenleri aç, bizi giydirenleri donsuz bırakmadan yaşamak istemek bu kadar güç, bu kadar mihnetli, hatta bu kadar tehlikeli mi olmalı idi? - Sabahattin Ali

17 ekim 14:47


120. “Ben ölmek istemiyorum. Yaşamak ve herkesin burnundan getirmek istiyorum. Bu nedenle, sevgili bilge, mutlak bir yalnızlığa mahkûm edildim.”

17 ekim 00:08

119. “iyi hissetmek” kimi zaman zor. David Eagleman’ın incognito kitabındaki şu paragrafla ufak bir aydınlanma yaşadım ve sizinle paylaşmak istedim. Bu denli küçük adımların sandığımızdan daha büyük etkileri varmış meğer:

“Bu kurgulama süreci, yalnızca ayrık beyin hastalarıyla sınırlı değildir. Onlarınki gibi sizin beyniniz de vücudunuzun hareketlerini yorumlar ve bu bağlamda öyküler kurgular. Psikologlar, bir şey okurken bir yandan da bir kalemi dişlerinizin arasında tutarsanız, okuduğunuz şeyi daha komik bulduğunuzu keşfetmişlerdir. Bunun nedeni, beynin yorumunun yüzünüzdeki gülümsemeden etkilenmesidir. Kambur durmak yerine dik oturursanız, kendinizi daha mutlu hissedersiniz. Beyniniz, ağız ve omurganızın yaptığı bu hareketlerin, sizin neşenizden kaynaklandığını varsayar.”

16 ekim 13:21

118. “gözleri içine düşmüş kırık bir kukla gibiyim.”

-emil cioran, burukluk.

12 ekim 02:34