sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (51)
  • medya (0)

  51. 1) çay ağacı yağı 

  2) lavanta suyu (yağlı ciltlere)

  3) zdrave krem 

  4) acnelyse

  5) doğal aleo vera jeli

  6) cilde uyumlu ph'a sahip temiz içerikli kekik sabunu 

  5 mart 15:12

  50. Ergenlikten sonra tek tük çıkıyorlardı ama pcos tedavisi için doğum kontrol hapı almaya başlayınca onlar da bitti.

  17 şubat 06:11

  49. Probiyotik , zardeçal ve d vitamini takviyesi alarak kurtultum. Temelinde yatan nedeni anlamak gerekiyor önce, dr house gibi lol.

  17 şubat 01:48

  48. 6 ay boyunca acnemix kullandım, çok güzel geçirdi sivilcelerimi, cildimi yeniledi vs derken tam 3.kutuya yeni başlamıştım akşam sürüp yattım sabah kalktığımda suratım kıpkırmızı olmuş ve kabarmıştı. inanamadım çünkü önceki günlerde hiç böyle bir sorun olmadı. haliyle korkumdan ilacı bıraktım bir daha da kullanmadım. birkaç ay sonra da yüzüm eskisinden bir tık iyi fakat hala sivilceli haline geri döndü hala da öyle maalesef

  17 şubat 01:17

  47. tetradoxlar, sivexler, acnemixler ve binbir çeşit maskeler ile geçen uzun bir bocalama süreci sonrasında başlanan roaccutane ve 4.ayda pırıl pırıl olan cildim.

  roaccutane gerçekten zor ve mahveden bi ilaç ama cildim her geçen gün güzelleştiği için o kadar mutlu oluyorum ki bu bana devam edecek motivasyonu veriyor. şuanda suratımda tek bir sivilce yok, lekelerim azalıyor ve cildim gerçekten o klasik roaccutane sonrası söylenenler gibi bebekleşti ve güzel nemlendirdiğim için parlıyor. daha 4 ayım daha var ama şuan bile kurtuldum denebilir.

  darısı hepinizin başına süslüler!

  16 şubat 23:50

  46. Üniversitenin ilk yılında başlayan sivilce sorunum yüzünden dermatoloğun yolunu tutmuştum. Birden fazlasına gittim hatta.  Her biri farklı farklı kremler denemişti. Hatta bir tanesi “biraz deneme yanılma işi bu” demişti. İlginçtir ki hiçbiri de “bi kan tahlili yapalım hormonlarına falan bakalım nedenini öğrenelim bu sivilcelerin” demedi. Hepsi de cilt bakım rutinimi doğru buluyordu (bu sebepten olması imkansızdı yani) Çeşitli kremlerle daha da beter hale geldi suratım. Sevgilimle gezerken “neden sana bakıyor herkes?” derdi. “Yüzümün halinden dolayı” diyordum çünkü baya hastalıklı gibi olmuştum.

  Neyse en sonunda ben gidip isyan ettim hormonlarıma bakılsın diye. Ve hormon kaynaklıymış tabi ki. Doktor buna yönelik ilaç yazdı, sivilcelerim de 3 ay içinde lekeleriyle beraber yok olup gitti.

  Sokağa çıkmak istemezdim, suratımdaki kusurları hiçbir fotoğraf editleme programı kapatamazdı selfie çekemezdim. Şu anda yalnızca nemlendiriciyle, güneş kremiyle her yere gidebiliyorum. Cildim için herhangi bir kozmetik ürün kullanmaya gerek duymuyorum. 

  Yani diyorum ki kendimizi her doktorun eline öylece teslim etmeyelim. Kafamızdaki soru işaretlerinin cevabını alana kadar soralım, tahlil isteyelim. Bilinçli olalım.

  Bu son paragraf 19 yaşımdaki halime vereceğim tavsiye temalı oldu biraz (gizlinot: swh)

  16 şubat 21:27

  45. önce azeltin kullandım ama nafile en ufak etkisini göremedim. İlk iki ay şahane güzel olan cildim sonrasında eskisinden kötü olunca doktorumun kanaatiyle başka bir ilaç (gizlinot: tetradox) kullandım. Yaklaşı dört ay kadar... Şu an regl dönemi iki tane falan sivilcem çıkıyor. Sabah akşam, yalnız akşamları konjac sünger kullanarak temizleme jelimle yıkayıp haftada bir defa beyaz kil maskesi yapıyorum. Rose hastası olduğum için nemlendiricim vs klinik ürünler... Ve doktorumun tavsiyesiyle peeling yapmıyor haftada üç kere kuru ve temiz havluyla yüzümü ovalıyorum kese yapar gibi. Aslında en az kimyasalla en iyi sonucu alıyorum. Öyle çok şey sürünce ya da şu ürünü kulllanırsam düzelir demek yerine doktora iyi bir doktora gidin derim ve iyi moral = güzel cilt hatırlatmasını yapmak isterim. Umarım sivilce problemi olan süslüler eeeen kısa zamanda kurtulur :)

  16 şubat 20:37

  44. Roaccutane diyorum başka bir şey demiyorum.

  İyi gelen olur gelmeyen olur buna doktorunuz karar verecek elbette.

  Ben her ay kan tahlili oluyordum zaten bir şey çıktığı yok sadece tedbir amaçlıydı.

  Sivilce o yaşlarda psikolojik açıdan çok yıpratıcı oluyor şimdi hayal meyal hatırlıyorum lise yıllarımı. Yüzümü her gören onu yeme, bunu yeme, şunu sür, bunu uygula derdi. bilen bilmeyen herkes bir şeyler söylerdi.

  Bu arada yüzümdeki sıradan bir sivilce değildi akne idi. İltihap dolu irin fışkıran kırmızı korkunç şeylerdi.

  İyi ki tedavi olmuşum diyorum çünkü ne kremler, merhemler, losyonlar, temizleyiciler, doğal sabunlar hiçbiri fayda etmiyordu meğer bunun tedavisi içten yapılması gerekiyormuş.

  Felaket tellallarına bakmayın zaten doktorunuz yazmazsa alamazsınız dolayısıyla ilaç ismi vermekte bir sakınca yok.

  Kesin bunu kullanın geçer demiyorum elbette sadece zamanla geçer, ergenlikte olur sonra biter diye düşünmeyin öyle olmuyor.

  Mutlaka ciddi bir dermatolojik tedavi olmak gerekiyor.

  16 şubat 19:45

  43. Hormonal olduğu için kurtulamadım. Birde şey var neden ilaç ismi yazanları eksiliyorsunuz ki? Bazen ilaç gerçekten son çare oluyor ve mecbur başlanılıyor. (gizlinot: 🤷🏻‍♀️)

  16 şubat 17:28 16 şubat 17:32

  42. önce clindoxyl, sonra tekrarlayınca roaccutane. 

  16 şubat 15:44 16 şubat 15:44