sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (55)
 • medya (0)

55. 1) çay ağacı yağı 

2) lavanta suyu (yağlı ciltlere)

3) zdrave krem 

4) acnelyse

5) doğal aleo vera jeli

6) cilde uyumlu ph'a sahip temiz içerikli kekik sabunu 

5 mart 15:12

54. Bu yazacağım girdi sivilce ile 12 yıllık savaşımı, büyük darbeler alsam da en sonunda zaferimi ilan ettiğimi anlatmaktadır.

Bundan yıllar önce ortaokula geçtiğim yaz yüzümde minik sivilceler cıktı ama tam olarak sivilce de denilmezdi hafif pütürler. Henüz cildim tertemiz lekesiz haliyle tek tük sivilce sırıtıyordu ten rengim de açık olduğu için. Limon suyu vs sürüyorum geçsin diye bazen hafifliyor öyle günler geçiyor. Ama iki yıl içinde o sivilceler ağır aknlere dönüştü ailemin patlat demesiyle (gizlinot: Bilinçsizlik ) lekeler ıyice oluşmuş hem kızarık hem sivilceli hem lekeli bir yüzüm olmuş. Zaten ergenlikteyim yüzüm burnum yanaklarım şiş üstüne böyle korkunç bir yüz. Fotoğraf çektirmiyorum dışarı çıkmıyorum bu yüzden zaten beni gören herkes ya yüzüme bakıp kötü şeyler diyor ya da iyi niyetinden herkes bir öneri veriyor şu kremi kullan şunu sür.. vs tek sosyal diyalogum bu olduğu için anti-sosyal olmuşum ıyice. Lise 1 in bittiği dönemde yaşadığımız büyük ailevi problemlerle ıyice sivilceler kötüleşmiş doktordan doktora gidiyoruz ne isotrexin ne aknetrentler.. bildiğiniz tüm sivilce kremlerini kullandım o dönemde bitkisel yöntemleri vs herşeyi ama yok hicbir şekilde gecmiyor. Bazı günler kriz geçirip tüm yüzümu tırmaliyorum gözyaşları içinde.. Güneş kremi ve nemlendirici diye bir şey bilmediğim için yüzüm korkunç bir vaziyet almış. 2011 yılında bulunduğum şehirde ünlü bir cildiye doktoru zoretanin tedavisi başlattı 5 ay sonunda biraktim çünkü çok zayıflattı beni 44 kilo ya düşmüştüm ama sivilceler geçmişti sonunda sırada lekeler vardı. Sıra onlar için envayi cesit krem kullanmaya geldi tabi yine sonuç yok. (gizlinot: Lekeler için yaptıklarımı ilgili başlığa yazacağım ). Bir-kac yıl rahat ettim artık eskisi gibi ağır aknelerim çıkmadı sonra üniversiteye başladım yine hafif sivilcelenmeler başladı ergenlikte bitmis artık çıldırmak uzereyim neden gecmiyor diye o dönem kadın doğum a gittim testestoran hormonun yüksek cıktı diane 35 i iki 6 aylık dönem kullandım ama son aylara dogru hala çıkmaya devam etti çünkü o hormonla ilgili değildi. En son geçtiğimiz yaz insanlar gözümun önünde cipsler,çikolatalar yağlı yiyecekler yiyor ergenlikte olmalarına rağmen benim daha fazla sivilcem çıkıyor . Bir gün oturup bi liste yaptım sivilce nedenleri hangi hormonlar vs. Dahiliye bölümüne gittim detaylı kan hormon testi yaptırdım ve d vitaminim aşırı düşük cıktı şu anda 4. Sise coledan d3 damla kullanıyorum mucizevi bir şekilde sivilcem yok ilk defa bu kadar uzun süredir. Ama ben hala ikna olmuyorum yok yine çıkacak bu da çözüm değil diyorum. Hafta sonu biraz fazla çikolata pasta tükettim bilerek denemek için. Sağ yanağımda çeneye doğru bir sivilce cıktı ancak iki gün sivilce bakımı yapınca dün sabah baktım ki hiç var olmamış gibi ne leke ne sivilce kalmış. Çok mutluyum artık bunu sadece ağır düzeyde sivilce problemiyle baş edenler anlayabilir..

Ama hala fotoğraf çektirme, az da olsa bir bir kalabalığa girme fobimin devam ettiğini fark ettiriyorum bilinçaltıma ciddi bir hasar bırakmış malesef ama umarım bunu da zamanla yeneceğim. Sizlerde susluler lütfen ıyice araştırın okuyun cildinizi vücudunuzu kobay olarak kullanmayın ve temel bakimininizi asla ihmal etmeyin.

5 mart 09:40 5 mart 13:58

53. Ergenlikten sonra tek tük çıkıyorlardı ama pcos tedavisi için doğum kontrol hapı almaya başlayınca onlar da bitti.

17 şubat 06:11

52. Probiyotik , zardeçal ve d vitamini takviyesi alarak kurtultum. Temelinde yatan nedeni anlamak gerekiyor önce, dr house gibi lol.

17 şubat 01:48

51. 6 ay boyunca acnemix kullandım, çok güzel geçirdi sivilcelerimi, cildimi yeniledi vs derken tam 3.kutuya yeni başlamıştım akşam sürüp yattım sabah kalktığımda suratım kıpkırmızı olmuş ve kabarmıştı. inanamadım çünkü önceki günlerde hiç böyle bir sorun olmadı. haliyle korkumdan ilacı bıraktım bir daha da kullanmadım. birkaç ay sonra da yüzüm eskisinden bir tık iyi fakat hala sivilceli haline geri döndü hala da öyle maalesef

17 şubat 01:17

50. tetradoxlar, sivexler, acnemixler ve binbir çeşit maskeler ile geçen uzun bir bocalama süreci sonrasında başlanan roaccutane ve 4.ayda pırıl pırıl olan cildim.

roaccutane gerçekten zor ve mahveden bi ilaç ama cildim her geçen gün güzelleştiği için o kadar mutlu oluyorum ki bu bana devam edecek motivasyonu veriyor. şuanda suratımda tek bir sivilce yok, lekelerim azalıyor ve cildim gerçekten o klasik roaccutane sonrası söylenenler gibi bebekleşti ve güzel nemlendirdiğim için parlıyor. daha 4 ayım daha var ama şuan bile kurtuldum denebilir.

darısı hepinizin başına süslüler!

16 şubat 23:50

49. Üniversitenin ilk yılında başlayan sivilce sorunum yüzünden dermatoloğun yolunu tutmuştum. Birden fazlasına gittim hatta.  Her biri farklı farklı kremler denemişti. Hatta bir tanesi “biraz deneme yanılma işi bu” demişti. İlginçtir ki hiçbiri de “bi kan tahlili yapalım hormonlarına falan bakalım nedenini öğrenelim bu sivilcelerin” demedi. Hepsi de cilt bakım rutinimi doğru buluyordu (bu sebepten olması imkansızdı yani) Çeşitli kremlerle daha da beter hale geldi suratım. Sevgilimle gezerken “neden sana bakıyor herkes?” derdi. “Yüzümün halinden dolayı” diyordum çünkü baya hastalıklı gibi olmuştum.

Neyse en sonunda ben gidip isyan ettim hormonlarıma bakılsın diye. Ve hormon kaynaklıymış tabi ki. Doktor buna yönelik ilaç yazdı, sivilcelerim de 3 ay içinde lekeleriyle beraber yok olup gitti.

Sokağa çıkmak istemezdim, suratımdaki kusurları hiçbir fotoğraf editleme programı kapatamazdı selfie çekemezdim. Şu anda yalnızca nemlendiriciyle, güneş kremiyle her yere gidebiliyorum. Cildim için herhangi bir kozmetik ürün kullanmaya gerek duymuyorum. 

Yani diyorum ki kendimizi her doktorun eline öylece teslim etmeyelim. Kafamızdaki soru işaretlerinin cevabını alana kadar soralım, tahlil isteyelim. Bilinçli olalım.

Bu son paragraf 19 yaşımdaki halime vereceğim tavsiye temalı oldu biraz (gizlinot: swh)

16 şubat 21:27

48. önce azeltin kullandım ama nafile en ufak etkisini göremedim. İlk iki ay şahane güzel olan cildim sonrasında eskisinden kötü olunca doktorumun kanaatiyle başka bir ilaç (gizlinot: tetradox) kullandım. Yaklaşı dört ay kadar... Şu an regl dönemi iki tane falan sivilcem çıkıyor. Sabah akşam, yalnız akşamları konjac sünger kullanarak temizleme jelimle yıkayıp haftada bir defa beyaz kil maskesi yapıyorum. Rose hastası olduğum için nemlendiricim vs klinik ürünler... Ve doktorumun tavsiyesiyle peeling yapmıyor haftada üç kere kuru ve temiz havluyla yüzümü ovalıyorum kese yapar gibi. Aslında en az kimyasalla en iyi sonucu alıyorum. Öyle çok şey sürünce ya da şu ürünü kulllanırsam düzelir demek yerine doktora iyi bir doktora gidin derim ve iyi moral = güzel cilt hatırlatmasını yapmak isterim. Umarım sivilce problemi olan süslüler eeeen kısa zamanda kurtulur :)

16 şubat 20:37

47. Ben de isterdim helehölö yağını, zartzurt ununa birkaç damla döküp maske yaparak bir hafta içinde kurtulmak. Ama olmadı, bütün yağları maskeleri denedim. Ben de hapla kurtuldum (gizlinot: Roaccutane değil, daha hafif birşeydi) artı olarak doktorumun verdiği kremleri lekeli bölgelerime sürdüm. Su bazlı bir nemlendirici ve haftada sadece 1 defa kil maskesi. Size en uygun krem doktorunuzun vereceği krem, en güzel kurtulma yöntemi de derdinizi dinleyen bir dermatologdur.

16 şubat 20:09 16 şubat 21:50

46. Roaccutane diyorum başka bir şey demiyorum.

İyi gelen olur gelmeyen olur buna doktorunuz karar verecek elbette.

Ben her ay kan tahlili oluyordum zaten bir şey çıktığı yok sadece tedbir amaçlıydı.

Sivilce o yaşlarda psikolojik açıdan çok yıpratıcı oluyor şimdi hayal meyal hatırlıyorum lise yıllarımı. Yüzümü her gören onu yeme, bunu yeme, şunu sür, bunu uygula derdi. bilen bilmeyen herkes bir şeyler söylerdi.

Bu arada yüzümdeki sıradan bir sivilce değildi akne idi. İltihap dolu irin fışkıran kırmızı korkunç şeylerdi.

İyi ki tedavi olmuşum diyorum çünkü ne kremler, merhemler, losyonlar, temizleyiciler, doğal sabunlar hiçbiri fayda etmiyordu meğer bunun tedavisi içten yapılması gerekiyormuş.

Felaket tellallarına bakmayın zaten doktorunuz yazmazsa alamazsınız dolayısıyla ilaç ismi vermekte bir sakınca yok.

Kesin bunu kullanın geçer demiyorum elbette sadece zamanla geçer, ergenlikte olur sonra biter diye düşünmeyin öyle olmuyor.

Mutlaka ciddi bir dermatolojik tedavi olmak gerekiyor.

16 şubat 19:45