yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (62)
  • medya (1)

  62. bir roaccutane hikayesi de ben ekleyeyim dedim.

  10 yaşımda başlayıp ortaokul sonlarına doğru iyice ilerleyip ciddileşen bir sivilce sorunum vardı. annem jinekolog, kendisi bu durumu 12 yaşında adet gördüğüm için 10 yaşlarımda "yüzünü iyice yıkamayıp, saçlarını iyice durulamayıp yastıkta her türlü bakterinin birleşip yüzüme bulaşması" ile açıklıyordu. bunun farkında olarak kendince önlemler alıp geçirmeye çalıştı ama 12 yaşımda ergenliğe girmemle önlenemez bir hal almıştı durum. ellerim sürekli yüzümdeydi, sivilcelerle oynuyordum ve bu da işi daha da içinden çıkılmaz bir hale sokuyordu. karşılaştığım herkes maalesef sivilcelerime bakmaktan gözüme bakamıyordu. bundan dolayı çok da zorbalık gördüm. hamama giderim, envai çeşit koca karı tekniği deneriz, tıbba zaten başvurmuşuz ve dermatologun masasında bulunan tüm dermokozmetik ve medikal reçetelerden en az 1 ürün denemişim falan... öyle bir durumdayım. önüme gelen bana kendince işe yarayacağını düşündüğü, dıdısının dıdısındaki sivilceyi çözmüş teknikler anlatır... enseme bıçak sırtıyla vurulup kirli kan akıtmak veya bu yaraya dere sülüğü yapıştırmak gibi fantastik şeyler dinledim. en son site güvenliğindeki abi de konuya kendi yorumunu getirince daha fazla dayanamadım ve 14 yaşındaki ben artık konuya daha ciddi bir adım atılması gerektiğine karar verdi.

  işe yaradığını pek çok insandan duyduğum ama annemin karşı çıkması sebebiyle kullanmadığım ilaca başladım. roaccutane benzer, İzotretinoin içeren aknetrent isimli ilacı kullandım. dermatolog gözetiminde, her ay kan tahlili yaptırarak ilerliyordum. annemin içi rahat olmasa da artık sivilcenin psikolojik etkisinden korktuğu için rıza göstermişti. zaten bu ilaç reşit olmayanlar için ebeveyn rızasıyla kullandırılıyordu. jinekolog olduğu için pek çok "hormon bozukluğu" şikayetiyle gelen hastasından bu ilaç geçmişini gördüğü için annemin içi hiçbir zaman rahat olmadı. bense bundan bihaber olarak mutlulukla yüz gözümün kurumasını ve sivilcelere elveda demenin sevincini yaşıyordum.

  bu ilacı kullanırken asla yapılmaması gereken bir şey yaptım: anneannemlerde yaz tatili geçirirken koyu sunnî ev halkının baskısıyla oruç tuttum. zaten vücuttan suyu ve yağı silip atan bir ilaç, bir de kullanırken akılsız gibi suyu &beslenmeyi kestiğin günlük bir rutine girdim 1 aylığına. tam ortasında yine kan tahlili vereceğim gün geldi, tahlillerde karaciğer enzimlerinin ters takla attığını gören bölge dermatologu bana ilacı kestirdi ve o günden beri de kullanmadım.

  ardından gelen yan etkileri anlatmama izin verin. evet, sivilcelere elveda demiştim, artık her ortalama insan gibi tek tük sivilce çıkartıyorum/dum. fakat annemin korktuğu hormon bozuklukları başlamıştı. adetlerim, ilk başladığı günlerden bile bozuk ilerliyordu, 26 yaşındayım ama hala düzelmedi bu. tüylenme problemim oldu. belimde, göğüs aramda, göbeğimde, favorilerimde. bakın bunlar genetik olarak olacaktıysa zaten 12-13 yaşlarında olması gereken şeylerdi, bir anda 14-15 yaşlarımda olması çok garipti. lazer epilasyona gidip işi bir nebze çözdüm. bir miktar saç dökülmesi problemi yaşadım. 17-18 yaşlarım bununla geçti. ne kadar ağladığımı ve yıprandığımı anlatamam. inanılmaz özgüven problemleri yaşadım. neden adetlerim düzensiz? neden kıllarım çıktı? neden saçım dökülüyor? tanrım! o kadar yaşanmaması gereken ama tek tek yaşadığım bir olaylar zinciri ki... şimdi dönüp bakınca o ilacı kullanır mıydım diye soruyorum kendime: evet, ama 13-14 yaşında değil. ergenliği geçirdikten ve yetişkin olduktan sonra kullanılmalı, çok net!

  bu arada yüzümdeki sivilce izlerini hiçbir şekilde geçiremedim, halen daha tek tük kırmızılık ve fiziksel iz var. bunun için bir hap kullandım hatta 17 yaşımda, bol suyla içilmesi gereken bir şeyi farkında olamdan azıcık suyla hüpletip uyuyunca yemek boruma yapışmış, bu yüzden ösofajit oldum, yemek borusu tahriş oldu yani. bir süre ılık çorbayla beslendim falan... çok badireler atlattım bu sivilce ve cildiye hikayesinde. umarım kimse kaderimi paylaşmaz, umarım bu tür şeyler yüzünden toplumca dışlanıp garipsenmediğimiz günler gelir. çünkü işin tıbbi yani bir tarafa, bunlardan bu kadar büyük çapta etkilenmemizin en büyük sebebi toplum bakısıdır.

  12 mart 11:41

  61. bilmem kaç yıl sonra sivilcelerimden kurtuldum. yok denecek kadar çıkıyor artık. öyle mutluyum ki.

  bu mucizeleri gerçekleştiren ürünlerden bahsedeyim sizlere.

  the inkey list hyaluronic acid serum

  the inkey list retinol serum

  purest solutions enzim tozu (yeşil olan)

  revolution skincare vitamin c serum

  skinfood yuja whitening essence (lotion da olabilir)

  hada labo anti aging day cream

  banila co köpük temizleyici

  avene cilt temizleme yağı (pompalı olan)

  sabahları skinfood essence ve vitamin c serum kullandım, akşamları da sandviç tekniği ile hyaluronic acid serum - retinol serum - hada labo krem kullandım. day cream olarak geçiyor ama spfli değil ve yapısı yoğun. bir sorun yaşamadım.

  iki haftada bir enzim peeling yaptım. en en en en önemlisi kimsenin işe yaramıyor dediği kağıt maskeleri her gün kullandım. garnier'nin ve tonymoly'nin maskelerini tercih ettim, özellikle garnier'den çok memnunum. cildimde nem açısından kocaman bir fark yarattılar. aynaya baktığımda resmen ay gibi parlıyorum süslüler. şu an sadece kaşımın üstünde bir adet aknem var, o da kaşlarımı usturayla aldığım için. kuru kuru aldığımdan dolayı bariyerini biraz zedeledim sanırım. şimdi geriye kalan tek şey izlerden kurtulmak. 

  bu rutini uygularken cildinizin asitlere ve aktif içeriklere alışkın olduğundan emin olun. özellikle retinol'ü yavaş yavaş ve az miktarda kullanmalısınız. benim cildim mukavvadan hallice olduğundan bir sorun yaşamadım.

  ve güneş koruyucu krem olarak da ducray tercih ediyorum.

  9 mart 01:11

  60. sırttaki sivilceler için --> silikonlu şampuan ve saç kremini bırakmak ✅

  9 şubat 2022 16:32


  59. Çok yaygın sivilceleriniz varsa roaccutane + cilt tipinize uygun bir bakım rutini ile çoğunlukla düzelir. Milletin roaccutane için organlarını mahvediyor şöyle korkunç böyle korkunç laflarıyla kendinizi korkutmayın. Yüksek doz a vitamini türevi bir ilaç bu. Çoğu ilaç gibi karaciğer değerlerinizi bozabilir ve en önemlisi kesinlikle gebelik olmamalı bu ilaç kullanılırken. Bu yüzden de bu ilaç için düzenli kontrol önemlidir. Millet bize bir şey olmaz cahilliğiyle günlük paket paket sigara içiyor, alkol kullanıyor da iş ilaçlara gelince hemen profesör kesiliyorlar. 

  Not: üstteki mesajı yazan süslüye laf atmak için yazmadım, çoğu yerde sivilce ilaçlarıyla ilgili korkutucu yorumlar, ilaç kullanımı hakkında bu şekilde olumsuz yorumlar çok var, böyle yorumlar aslında ilaç tedavisiyle kısa sürede cildi düzelecek insanlara engel oluyor, bu yüzden yazmak istedim.

  9 şubat 2022 13:36

  58. Benim sivilce hikayemin tedavisi hiçbir temizlik ürünü, kozmetik ya da dermatolojik başka ürünler olmadı. Bir süredir doktora tezi sürecinin zorluğunu yaşadığım için anksiyete ilacı kullanıyorum. Yanağımda falan sivilce olmazdı da, alnımdaki pürüzler asla geçmezdi. Hep pütür pütür, kırmızı sivilceler. İnanır mısınız yüzüm bebek gibi oldu ilacı kullanmaya başladıktan 2.5-3 hafta sonra.  Yani sinir stres, endişe, panik olmayınca sivilceler de gitmiş oldu. Tabii sonsuza kadar bu ilacı kullanmayı düşünmüyorum, tez savunmasına girene kadar. Sonrasında ise kendimi bu gördüğüm, deneyimlediğim ve çok sevdiğim endişesiz hayatı ilaçsız yaşayabilmenin olanağını aramaya adayacağım. En azından bunu yapabileceğimi düşünüyorum, çünkü şu an tam da böyle yaşamanın ne demek olduğunu biliyorum. 

  17 şubat 2021 13:58 17 şubat 2021 13:59

  57. ciddi sivilce problemi yaşayanlar için değil, ama dönem dönem minik minik yüzü dolan ve geçme süresi uzun süren ben öncelikle yağlı yemeyi ve abur cuburu kestim. 1,5 ay falan çikolata dahi yemedim. Düzenli uyumaya ve düzenli beslenmeye çalıştım. Bol su ve yeşil çay içtim. Kullandığım havlu, yastık kılıfı gibi şeyleri sık sık değiştirdim. Sabah akşam kil ya da keçi sütlü sabunla yüzümü yıkamak, nemlendirmek dışında bi şey sürmedim. Nihayetinde yüzümde nokta kadar bile sivilce kalmadı. Cildim de parladı, sıkılaşmış hissi veriyordu. Bu basit ama etkisini gördüğüm şeyleri ben de buradan, başka forumlardan okuya okuya deneyimledim. Bazı dönemler tekrarlıyor, aynı düzeni tekrar başlatıyorum. Benim döngüm bu oldu. 

  17 şubat 2021 09:15

  56. kişiye göre çok değişkenli, beslenme alışkanlığı tetikler, içte yatan bir hastalık tetikler, benim ise; validol, düzenli uyku, stresi elimden geldiğince azaltmaya gayret ettim sivilceler gitti. 40 tane ürünle yüzümü paklamadım. bazı hastalıkları zihnimizi hayatımızı sakinleştirip, stresten uzak kalarak kurtulabiliriz, zihin sağlığı çok önemli, yüzüm daha bir ışıldadı.

  16 şubat 2021 11:28 16 şubat 2021 11:35


  55. yaptırdığım bir yığın testle sabittir, akne tetikleyici hiç bir hormonal bir problemim olmadığı halde yıllardır çektiğim çiledir bu.

  yıldız içerikler;

  retinol

  benzoil peroksit

  niasinamid

  sülfür

  çinko

  salisilik asit

  ayrıca ve tabi ki;

  "gıcır gıcır" yapıp cildin bütün nemini alıp götürmeyen, uygun pHlı bir yüz temizleme jeli

  iyi ve yalın içerikli bir nemlendirici

  mineral filtreli bir güneş kremi

  yüze asla havlu kullanmamak

  düzenli yastık kılıfı değiştirmek

  süt ve süt ürünleri tüketimini azaltmak

  stres, üzüntü gibi faktörleri aza indirmeye gayret etmek (olduğu kadar)

  yavaş yavaş tanıyorum cildimi, oturuyor bazı şeyler. yine yağlı, yine akneye yatkın ama roaccutaneın bile derman olamayacağından emin olduğum eski halimi düşünürsek bayağı bir yol kat ettiğimi düşünüyorum.

  16 şubat 2021 11:18 16 şubat 2021 11:35

  54. 50 yaşını geçtim hala çenemde sivilcelerle uğraşıyorum. 

  Hormanlarımla başım dertte. 

  Sivilceler ve lekelerle uğraşmaktan kırışıklıklara sıra gelmedi. 

  Ama 20li yaşlardan beri temizlik, tonik ve nemlendirme rutinimin olması sivilce ve lekelere değil kırışıklıklara işe yaradı. Cilt doktoruma göre çoğu yaşıtımdan iyi duruyormuşum. 

  15 şubat 2021 01:20

  53. Ergenliğimde bile çıkarmadığım sivilceleri 23 yaşında çıkarmaya başladım ve 2 yıldır bu bela ile uğraşıyorum. Bu sivilce problemlerini yaşamaya başladığımda doğru düzgün cilt bakım rutinim yoktu. Sadece geceleri makyajımı çıkarıp sabunla cildimi yıkıyordum, yağlı cildim olduğu için de nemlendirici kullanmıyordum. Bazı geceler bunu bile yapmıyordum. Rutinimi değiştirmeye hiç uğraşmadım çünkü o zamanlar sabunla yıkamanın gayet yeterli olacağını düşünüyordum. İlk olarak devlet hastanesinde bir doktora gittim ve 2 ay monodox kullanmamı ve sonrasında kontrole gelmemi söyledi. Kullandım ve cildim düzeldiği için kontrole gitmedim (gizlinot: Maalesef :(). 1 ay içinde aynı sorunlar geri geldi. Bu sefer özel bir hastanedeki dermatoloğa gidip durumu anlattım, kapalı komedonlarımı gösterdim ve her ne kadar istemediğimi belirtsem de beni ikna etti ve zoretanin tedavisine başladık. Bu sırada doktorun önerisi ile bioderma ürünleri aldım ve 5 ay boyunca düzenli olarak onları kullandım. İlk 3 ay 10 mg, Sonraki 2 ay 20 mg olacak şekilde kullandım. Farklı bir şehirde olduğum için 5. Ayın sonunda başka bir doktora kontrole gittim ve o da ilacı bırakabileceğimi söyledi.

  3-4 Ay cildim çok güzeldi. Cilt bakımını bazı günler aksatsam bile aynı ürünlerle aynı şekilde devam ettim. Bu bir kaç ayın sonunda kapalı komedonlarım geri geldi, minik minik sivilceler ve renk eşitsizlikleri başladı. Kullandığım jel temizleyici ve nemlendiriciyi bir kaç kez değiştirdim ama hep dermokozmetik ürünleri satın aldım, asla cilt makyajı yapmadım. Cildim düzelmeyince tekrar kendi doktoruma gittim ve gereken dozu tamamlamadığımı söyledi, 1 paket 10 mglik zoretanin verdi. Bu paketi de bitirince tedavinin tamamlanacağını ve bi sorun olmazsa kontrole gelmem gerekmediğini söyledi. Cildim 1 ay çok güzeldi, ve bu sefer asla aksatmadım cilt bakımımı her gece yaptım ama yine de aynı sorunlar geri geldi. Karantinanın da etkisi ile delirip bir daha asla cildiyeye gitmeme yemini ettim.

  Hayatımın bu kısmında son 1,5 yıldır uyguladığım rutinimi söylemek istiyorum. Geceleri bioderma ya da lrpin yağlı ciltler için olan yüz yıkama jeli ile yüzümü yıkayıp, nemlendirici olarak bioderma sebium hydra/mat control/sensitive dönüşümlü sürüyordum. Sabahları da duruma göre jel ile veya sadece su ile yıkayıp, yine duruma göre nemlendirici sürüyordum ve güneş kremini hiç aksatmadım.

  Kendi cildimi ancak kendimin düzelteceğine inanıp okumaya araştırmaya koyuldum. Bana en çok yardımı dokunan YouTubeda (gbkz: Naturally serein),(gbkz: Dr dray) ve de redditteki r/skincareaddiction oldu. Bu süreçte aha, bha, cilt bariyeri gibi terimleri ve içerik listesi okumayı öğrendim. Cildimi tanıdım ve rutinime asit eklemeye karar verdim.

  Henüz çok başındayım ama son 3 ayda benim cildimi tamamen değiştirip istediğim noktaya getiren iki şey oldu.

  İlki çift temizlik yapmak. Misellar su ve sonrasında su bazlı temizleyici kullanarak yapıyorum bunu.

  İkincisi (gbkz: Dermoskin acnegun night cream ) kullanmak. İçerisinde hem aha hem bha asitleri var. Bunu rutinime çok yavaş dahil ettim ve cildim alıştıktan sonra da iki günde bir kullanmaya başladım.

  Bu iki adım dışında rutinim ve kullandığım ürünler eskisiyle aynı. Kapalı komedon ve siyah noktaların neredeyse tamamı gitti, son bir aydır sivilce problemi yaşamadım, renk eşitsizliği gitti ve cildim çok sağlıklı parlıyor.

  Sivilce problemleri ile uğraşanlara tek söylemek istediğim ilk olarak düzgün ve cildinize uygun bir cilt bakım rutini oluşturun. 3 ay düzenli olarak bunu uygulayın. Kendi kendinize yapamıyorsanız bilen birilerine sorun, dermokozmetik satan eczanenize veya dermatologa sorun. Bana da mesaj atabilirsiniz özellikle cildiniz yağlı veya karmaysa yardımcı olmaya çalışırım diğer ciltler için pek bilgim yok. Bu cilt bakımı işe yaramıyorsa son çare olarak ilaç tedavisine başlamayı düşünün. Ben çok pişmanım ilacı kullandığım için çünkü düşük doz olmasına rağmen kullandığım dönemde günlük hayatımı çokça etkileyen yan etkiler yaşadım ve sonuç olarak da katlandığım acılara değmedi. Basit bir rutin ile sorunu düzelttim. Eminim ki zoretanin kullanmadan, sadece cilt bakımı ile de düzeltilebilirdi benim sorunum ama gittiğim hiç bir doktor cilt bakımının nasıl olması gerektiğini anlatmamıştı.

  15 şubat 2021 00:48 15 şubat 2021 00:59