sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (13)
 • medya (0)

1. öncelikle (bkz: tüketmiyoruz kampanyası )

daha uygun bir başlık bulursanız talep edip değiştirebiliriz ancak bana bu işlevini görecek bir tanımlama gibi geldi. yine de önerilerinizi ve düzeltmelerinizi bildirin lütfen daha uygun bir hale getirmek için başlığı.

z raporunu bilmeyenler için mesleki terimlere çok hakim olmayarak ve işin erbablarının affına sığınarak '' bir işletmede gün sonunda kasadaki girdi-çıktıyı veren rapor'' şeklinde açıklayabiliriz. benim de bu başlıkta amacım gün içinde harcamalarımızı yazarak tüketmeme sözümüzün arkasında durabiliyor muyuzu kontrol edebilmek.

gelirimizi günlük bazda da yazabiliriz (öğrenciler için aylık/günlük harçlık bazında) aylık olarak da. girdiyi bu şekilde halletmiş oluruz. bence maaş yazmak yerine o ay ödediğimiz temel ödenekler dışında (kira- fatura -mutfak ve temizlik alışverişi- yol- dışarıda yemek zorunda olanlar için yemek/öğün) kendimize ne kadar harçlık ayırdığımızı yazabiliriz. 1 ay boyunca günlük z raporumuzu dökersek bu ana paradan düşeriz.

birbirimizi takip edip motive edersek ve hesap verme psikolojisine girersek kaçamak yapmayız gibi düşünüyorum. ayın son günü parasını arttıranı artıya boğalım, eksi bakiye vereni eksi yağmuruna tutup mesaj ile yuhalayalım ne dersiniz ghjkhjghj

ben yarın itibariyle bu başlıkta günlük girdilerimle her akşam raporumu vermeye başlıyorum inş. yukarıda saydığım temel ihtiyaçlarımı karşıladıktan sonra kendime günlük 10 lira ayıracağım hgjkljhggj yaşasın cimrilik ve yaşasın tüketmemek^^

31 ekim 2017 19:05

2. sabah fabrikanın cafesinde kahvaltı yaptım.

omlet - 5tl

su - 1 tl

bunu masraftan sayıyorum çünkü evime çiğ bademler, çeşit çeşit peynirler, çift sarılı gezen tavuk yumurtaları, chia tohumlu tahıllı ekmekler falan almıştım ama keriz gibi yine kahvaltı etmeden çıktım.

günlük 4 liram kaldı lol^^

two broke girls'deki gibi çıling sesiyle 10 liram 4'e düştü sabahın ilk saatlerinde yazıklar olsun :/

edit: az önce cafede türk kahvesi içtim - 1,5 tl.

2,5 tl ile yaşam savaşı veriyorum :(

edit 2: arkadaşım tatlı ısmarladı bana maliyeti 0 oldu gıcır gıcır 2,5 telemle güne devam ediyorum keyifler gıcır :dd

1 kasım 2017 10:17 1 kasım 2017 18:00

3. her süslüye birer mükellef gözüyle bakmama sebep olacak başlık. bunun için önce bir yazarkasa(gizlinot: yani pos cihazı)alıp, her gün en geç tarih ertesi güne geçmeden alınması gereken rapordur. z1 günlük, z2 dönemlik şeklinde de alınabilir son derece işlevseldir yani.

z raporunun diğer adı da günlük kapanış fişleridir. bu arada aldığınız fişleri ay sonunda muhasebecinize verip gerekli yevmiye kaydını da yaptırabilirsiniz tabii.

daha fazla teknik konulara girmeyeyim, ama nedense bende tüm bunları kayıt yaparak anlatma isteği uyandıran bir başlık oldu bu(gizlinot: swh).

1 kasım 2017 12:52

4. Bu gün sonu raporlarının yüzümüzü güldürmesi için ek bir fikirle gelmek istiyorum. No spend day. Bu yine bir sitede veya youtube videosunda gördüğüm bir şey. Haftada en az 1 gün hiç para harcamamak. Elbette ne kadar çok harcamama günü, o kadar iyi.

Bunu ajandama her harcamadığım gün bir tik işareti atıp haftanın sonunda (benim için pazar günü) kontrol ederek devam ettirmeye çalışıyorum. O hafta kaç çentiğim varsa o kadar iyi.

Veronika bu çok saçma, sonuçta alacağım varsa bugün almam yarın alırım diyebilirsiniz, ama işe yarıyor. Ekmek almak için markete bu akşam uğramak yerine yarın gitmek bizim o gün marketten alacağımız lüzumsuz şeyleri almamızı engelliyor. Veya o amaaan 5 lira dediğimiz dudak kalemini almazsak bu gece ölmüyoruz ama yarına alma isteğimiz geçmiş olabiliyor. Haftada bir kere liste ile süpermarkete gidip toplu alışveriş yaptığınızda haftada 3 kere gittiğiniz zamana göre daha az harcama yapmış oluyorsunuz.

Herkesin no spend day içeriği farklı olabilir. Ben o gün cebimden 5 kuruş bile çıktıysa sayıyorum çünkü hem toplu taşıma kullanmıyorum hem de evim yakın olduğundan öğlen yemeği için eve gelebildiğim ve termosumla çay kahve götürebildiğim için yemek, ulaşım, kahve harcaması yapma bahanem yok. O yüzden dışarıda yediysem o tiki atıp vicdana zabı çekiyorum. Elbette her gün ulaşım ücreti veren veya dışarıda yemek zorunda kalanlar için içerik farklı olacaktır ama suyu veya en azından sabah kahvesini evden götürmek bile harcamayı azaltır.

1 kasım 2017 14:46

5. Eskişehir'deki son günüm diye "bi daha mı gelcez dünyaya be!" dediğim bir gün oldu.

Benden nefret etmeyecekseniz kahvaltımı saat 5 gibi goril burger'le ettim o saate kadar hiç bir şey yiyesim gelmemişti, dedim bu harika burgerle günümü kapatırım. Eskişehir'deki süslülere yana yakıla tavsiye ediyorum burayı, İstanbul'da 30dan aşağı yiyemeyeceğim şeyi 20 liraya dolu dolu patatesiyle gömebiliyoruz. Gözlerim dolu dolu yedim öyle diyeyim. Bacon burger'i falan efsoş. Neyse konumuz dağıldı.

Burada "Kızılay dağıtmış sanki" şeklinde olsa da İstanbul'da olmadığı için addax'tan son bi alışveriş daha yaptım dönmeden. Çok ucuz ve gerçekten kaliteli parçalar. Bak yine gözlerim dold

Skinny jean: 35 lira

Çizgili triko: 26 lira

Elektrik mavisi yumuşacık boğazlı kazak: 26 lira

Triko kumaşından askılı bebek mavisi crop top: 12 lira

Gitmeden bi yiyeyim ama diye wanted'dan sufle söyledim, bi tane de arkadaşıma ısmarladım, 16 lira

Ve İstanbul'a yht bileti aldım, 35 lira

Toplamak istemiyorum.

1 kasım 2017 23:08

6. günaydın kardeşlerim, soylular, romalılar!

bugün erken havlu attım. efsane bir kerizlikle sabah kapı girişinde ayakkabımı giyerken keratayla yaşadığım seviyesiz kavga sonucu 1 dklık bir farkla patatesimi büyük boya çevirdim fghjkhgj şaka şaka 1 dklık farkla servisi kaçırdım tüüüh yazıklar olsun bana :(

yol parası - 5 tl

kahvaltı da yapamadım oysa dün gece evde badem sütü yapmıştım sabah da labne peynirimin üzerine serpiştiriririm diye nar ayıklamıştım. hepsi dolapta boynu bükük kaldı bu sabah yine:(

cafede omlet - 5 tl

gece huzur içinde yatağımda uykuya dalmayı beklerken süslüye göz atıp indirimleri duyurma kampanyası başlığında Physicians Formula indirimini görünce doğu anadolu dolaylarından içli bir türkü eşliğinde içimi çeke çeke ağladım inanır mısınız yatak odamın tabanında göl birikti:/ başlığı dün engellemiştim ama sonra organik yiyeceklerle ilgili falan da güzel indirim haberleri oluyor, onları kaçırmayayım diye geri açtım. rabbim benim bu hayattaki çilem neden hiç bitmiyor neden 2 gün önce değildi o indirim neden aşk olsun allahım komik mi :(

velhasıl-ı kelam saat 09.48 ve ben daha sabahın köründe günlük 10 tl'lik hakkımı bitirdim. kasam bugün 0 veriyor ve ben günün geri kalanında Physicians Formula indirimini düşünmeyeye çalışarak survivor mücadelesi vereceğim.

cherie sen nasıl bir kralsın ümstad paran daha sabahın ilk saatinde bitti?

2 kasım 2017 09:50

7. cafede pasta yedim kahve içtim: 10 tl

-10 tl açık veriyorum. dış borcum katlanarak büyüyor geleceğimi borçlandırıyorum.

sanırım almanya beni kıskanıyor :(

2 kasım 2017 17:10

8. Zayıflamak beni olduğumdan farklı bir insana dönüştürdü şahsen hiç üşüyen bir yapım yoktu benim. Bu yüzden işe giderken pantolon altına giyerim diye tayt aldım.

-17 TL.

2 kasım 2017 18:55

9. dün kasamı -10 tl açıkla kapatmıştım.

güne yine efsane bir ke-ke-k-kerizlik shooow ile başladığım ve uyanamadığım için servis kaçtı ehehehe:D (ağlarken içim güldü gözlerim)

-5 tl yol parası

iphone şarj kablom ve kulaklığım kayıp bir yerlerde unutmuş olabilirim ve günlerdir bulamıyorum. orijinal parça kullanmaktan yanayım. ikisinin fiyatlarına baktım. öncelikle apple'a ''o fiyatlar ne öyle fetöcü israil dölü'' demek istiyorum.

1 mt kablo - 129 tl

kulaklık en ucuzundan - 129 tl

bu ikisi fuzuli alışveriş değil ihtiyaç olduğu için günlük harçlığımdan değil de ihtiyaçlar fonumdan kullanacağım ama bu tutarı göreceğime kafama sıksalar daha iyiydi...

kaldı bugüne 5 liram.

tüketmiyoruz kampanyasına başlayan cherie'ye seri ek masraf şoku :/

3 kasım 2017 12:05

10. geçen haftayı harcamadan kapattım diye havalı havalı yazmaya gelmiştim ki, işe arabayla gidip geldiğimi ve benzinin fiyatını hatırladım. sonra cuma günü eve yaptığım market alışverişini hatırladım. ulaşım ve evin mutfağı sayılmaz diye kendimi ikna ediyordum ki, kartımı evde unutup sonra veririm diyerek anneme ödettiğim 135 tl lik kıyafet alışverişimi hatırladım. küstüm oynamıyorum.

6 kasım 2017 08:27