yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (8)
  • medya (0)

  8. başlığa daha önce yazmışım ama yazdığımı unutmuşum, o yüzden güncellemek yerine yeni girdi yazayım dedim. başlığı hortlatan (yazar: uniquevictory) ye teşekkürler...

  bu başlığı unutmakla birlikte instagramda uzunca bir süredir z_raporum hesabında paylaşım yapıyorum. orada döne döne anlattım z raporu nedir, biraz da burada anlatayım.

  z raporu temelde gün sonu kapanışını anlatan finansal bir terimdir. girdilerin ve çıktıların derlenmesini ve raporlanmasını tanımlar. kişisel olarak z raporu ise gün içinde yaptıklarımızın ve yapamadıklarımızın bütünüdür. yani ne sadece yapılacak iş listesindeki tikler, ne de yapamadığımız için dövündüklerimiz...

  ben bugün ne yapmak istedim? neden bunu yapmak istiyorum? yapabildim mi? bunu yapmak bana ne kattı, ne hissettim? yapamama sebebim nedir? bahane değil gerçek sebebim?...

  bu ve benzeri soruları kendime sorarak hazırlıyorum ben z raporumu. bir nevi uyumadan önce günü gözden geçirme gibi de düşünebilirsiniz, sadece ilave biraz sorgulama katılmış hali.

  son not: yaptıklarınız için kendinizi taktir etmeyi ve yapamadıklarınız için kendinize şefkat göstermeyi unutmayın. ben kendi omzumdan öpmeyi seçiyorum ama her yol serbest.

  3 aralık 2019 11:32

  7. Benm yazacağım maddi değil de manevi bir harcama 5 bardak kahve ve 5000 kişilik bir data sonuçta ağrıyan mide kör olan bir çift göz ayrıca mesaideyim

  29 kasım 2017 17:52

  6. geçen haftayı harcamadan kapattım diye havalı havalı yazmaya gelmiştim ki, işe arabayla gidip geldiğimi ve benzinin fiyatını hatırladım. sonra cuma günü eve yaptığım market alışverişini hatırladım. ulaşım ve evin mutfağı sayılmaz diye kendimi ikna ediyordum ki, kartımı evde unutup sonra veririm diyerek anneme ödettiğim 135 tl lik kıyafet alışverişimi hatırladım. küstüm oynamıyorum.

  6 kasım 2017 08:27


  5. Zayıflamak beni olduğumdan farklı bir insana dönüştürdü şahsen hiç üşüyen bir yapım yoktu benim. Bu yüzden işe giderken pantolon altına giyerim diye tayt aldım.

  -17 TL.

  2 kasım 2017 18:55

  4. Eskişehir'deki son günüm diye "bi daha mı gelcez dünyaya be!" dediğim bir gün oldu.

  Benden nefret etmeyecekseniz kahvaltımı saat 5 gibi goril burger'le ettim o saate kadar hiç bir şey yiyesim gelmemişti, dedim bu harika burgerle günümü kapatırım. Eskişehir'deki süslülere yana yakıla tavsiye ediyorum burayı, İstanbul'da 30dan aşağı yiyemeyeceğim şeyi 20 liraya dolu dolu patatesiyle gömebiliyoruz. Gözlerim dolu dolu yedim öyle diyeyim. Bacon burger'i falan efsoş. Neyse konumuz dağıldı.

  Burada "Kızılay dağıtmış sanki" şeklinde olsa da İstanbul'da olmadığı için addax'tan son bi alışveriş daha yaptım dönmeden. Çok ucuz ve gerçekten kaliteli parçalar. Bak yine gözlerim dold

  Skinny jean: 35 lira

  Çizgili triko: 26 lira

  Elektrik mavisi yumuşacık boğazlı kazak: 26 lira

  Triko kumaşından askılı bebek mavisi crop top: 12 lira

  Gitmeden bi yiyeyim ama diye wanted'dan sufle söyledim, bi tane de arkadaşıma ısmarladım, 16 lira

  Ve İstanbul'a yht bileti aldım, 35 lira

  Toplamak istemiyorum.

  1 kasım 2017 23:08

  3. Bu gün sonu raporlarının yüzümüzü güldürmesi için ek bir fikirle gelmek istiyorum. No spend day. Bu yine bir sitede veya youtube videosunda gördüğüm bir şey. Haftada en az 1 gün hiç para harcamamak. Elbette ne kadar çok harcamama günü, o kadar iyi.

  Bunu ajandama her harcamadığım gün bir tik işareti atıp haftanın sonunda (benim için pazar günü) kontrol ederek devam ettirmeye çalışıyorum. O hafta kaç çentiğim varsa o kadar iyi.

  Veronika bu çok saçma, sonuçta alacağım varsa bugün almam yarın alırım diyebilirsiniz, ama işe yarıyor. Ekmek almak için markete bu akşam uğramak yerine yarın gitmek bizim o gün marketten alacağımız lüzumsuz şeyleri almamızı engelliyor. Veya o amaaan 5 lira dediğimiz dudak kalemini almazsak bu gece ölmüyoruz ama yarına alma isteğimiz geçmiş olabiliyor. Haftada bir kere liste ile süpermarkete gidip toplu alışveriş yaptığınızda haftada 3 kere gittiğiniz zamana göre daha az harcama yapmış oluyorsunuz.

  Herkesin no spend day içeriği farklı olabilir. Ben o gün cebimden 5 kuruş bile çıktıysa sayıyorum çünkü hem toplu taşıma kullanmıyorum hem de evim yakın olduğundan öğlen yemeği için eve gelebildiğim ve termosumla çay kahve götürebildiğim için yemek, ulaşım, kahve harcaması yapma bahanem yok. O yüzden dışarıda yediysem o tiki atıp vicdana zabı çekiyorum. Elbette her gün ulaşım ücreti veren veya dışarıda yemek zorunda kalanlar için içerik farklı olacaktır ama suyu veya en azından sabah kahvesini evden götürmek bile harcamayı azaltır.

  1 kasım 2017 14:46

  2. her süslüye birer mükellef gözüyle bakmama sebep olacak başlık. bunun için önce bir yazarkasa(gizlinot: yani pos cihazı)alıp, her gün en geç tarih ertesi güne geçmeden alınması gereken rapordur. z1 günlük, z2 dönemlik şeklinde de alınabilir son derece işlevseldir yani.

  z raporunun diğer adı da günlük kapanış fişleridir. bu arada aldığınız fişleri ay sonunda muhasebecinize verip gerekli yevmiye kaydını da yaptırabilirsiniz tabii.

  daha fazla teknik konulara girmeyeyim, ama nedense bende tüm bunları kayıt yaparak anlatma isteği uyandıran bir başlık oldu bu(gizlinot: swh).

  1 kasım 2017 12:52


  1. öncelikle (bkz: tüketmiyoruz kampanyası )

  daha uygun bir başlık bulursanız talep edip değiştirebiliriz ancak bana bu işlevini görecek bir tanımlama gibi geldi. yine de önerilerinizi ve düzeltmelerinizi bildirin lütfen daha uygun bir hale getirmek için başlığı.

  z raporunu bilmeyenler için mesleki terimlere çok hakim olmayarak ve işin erbablarının affına sığınarak '' bir işletmede gün sonunda kasadaki girdi-çıktıyı veren rapor'' şeklinde açıklayabiliriz. benim de bu başlıkta amacım gün içinde harcamalarımızı yazarak tüketmeme sözümüzün arkasında durabiliyor muyuzu kontrol edebilmek.

  gelirimizi günlük bazda da yazabiliriz (öğrenciler için aylık/günlük harçlık bazında) aylık olarak da. girdiyi bu şekilde halletmiş oluruz. bence maaş yazmak yerine o ay ödediğimiz temel ödenekler dışında (kira- fatura -mutfak ve temizlik alışverişi- yol- dışarıda yemek zorunda olanlar için yemek/öğün) kendimize ne kadar harçlık ayırdığımızı yazabiliriz. 1 ay boyunca günlük z raporumuzu dökersek bu ana paradan düşeriz.

  birbirimizi takip edip motive edersek ve hesap verme psikolojisine girersek kaçamak yapmayız gibi düşünüyorum. ayın son günü parasını arttıranı artıya boğalım, eksi bakiye vereni eksi yağmuruna tutup mesaj ile yuhalayalım ne dersiniz ghjkhjghj

  ben yarın itibariyle bu başlıkta günlük girdilerimle her akşam raporumu vermeye başlıyorum inş. yukarıda saydığım temel ihtiyaçlarımı karşıladıktan sonra kendime günlük 10 lira ayıracağım hgjkljhggj yaşasın cimrilik ve yaşasın tüketmemek^^

  31 ekim 2017 19:05