yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (19)
  • medya (0)

  19. sorun sütte ya da süt ürünlerinde değil süslüler sorun besin seviyesi düşük kimyasallı ürünler tüketiyor oluşumuzdan.çok klişe olacak ama rahmetli babaannemin teni ipek gibiydi çünkü evlenene kadar köyde hep taze ve besin değeri yüksek ürünleri tüketmişti.şu an ne içtiğimiz süt gerçek süt ne yediğimiz peynir gerçek peynir.

  17 ekim 10:32

  18. öncelikle bu yazdıklarım tamamen kendi görüşlerim ve deneyimlerimdir. ben hayvanlar konusunda uzman veya veteriner değilim. keza veteriner bir süslünün burayı aydınlatmasının iyi olacağı görüşündeyim. bir bilgilendirici entry girilirse iyi olur.

  öncelikle ineğin sütünün sadece buzağısına ait olduğu görüşüne katılmıyorum. babam hayvanları çok sevdiği için pek çok besi hayvanı yetiştirdik. birincisi inek evcil bir hayvandır yani insan eline muhtaç konumdadır. ikincisi yeni buzağılamış bir ineğin sütü zaten yetiştiriciler tarafından buzağısına içirilir. bu süte ağız sütü denir. ineğin yavrusuda insan yavrusu gibi hemen hemen 6 ay annesinin sütüyle beslenir. bu sütü isteseniz de pazarlama unsuru haline getiremezsiniz. ağız sütü kaynamaya başladığı anda supangle kıvamı alır. kaynatmadan da içilemeyeceğine göre pazarlama unsuru haline getiremez. bu şekilde yavru anne sütünden mahrum kalmamış olur. üçüncüsü inek buzağıladıktan sonra yavrusu sütten kesilse bile, bir daha döl tutamasa bile, sağlığı yerinde olduğu sürece süt vermeye devam eder. hatırladığım kadarıyla ortama günde takribi 30 litre. ha buzağısı sütten kesildikten sonra sağmayalım diyebilirsiniz. inek sabah-akşam 2 defa sağılır. bu zamanlardan birinde bir kere bile sağmasanız göğüsleri inanılmaz ağrır ve huzursuz olur yani sağılmak zorundadır. şimdi şöyle bi soru var madem sağılmak zorunda o zaman sağılan bu sütleri dökelim mi? imha mı edelim? ha inekler insanlar yüzünden çaprazlama ve ıslaha maruz kaldığı için bu konumda şu an diyebilirsiniz fakat konumuz o değil sonuç olarak ineğin normal hali bu. binlerce yılda yapılan ıslah işlemlerini değiştiremeyeceğimize göre yaşadığımız zamana çeki düzen vericez.

  bir başka söyleyeceğim şey düşünülüyor ki her besi hayvanı yetiştiren hayvana eziyet ediyor. 2 tane veteriner akrabam var ikisininde avrupa standartlarında çok hijyenik ve sağlıklı besihaneleri var asla hayvanlarına şiddet veya zorlama söz konusu değil. gebe olan hayvanı gece her saat başı kontrole giderler hatta sağlıklarına çok dikkat ederler. bu tür işler yapmak istediğinizde ab'den bir ekip gelip ortamınızı inceliyor ve ab standartlarında üretim yapan besihane ünvanı alıyorsunuz ki burada üretilen ürünlerin fiyatları normal ürünlerden daha pahalıdır. şehrinizde de araştırırsanız mutlaka vardır böyle besihaneler. hatta reklam yapmış gibi olacak ama genelde bu üretim yerlerinin sütlerini yörükoğlu markası satın alır.

  ezcümle süt ürünleri tüketmeyi reddedebilirsiniz saygı duyarım ama inek sütünün (en azından diğer hayvanların ürünleri kadar) sömürüsü yüksek bir meta kaynağı olduğunu düşünmüyorum. faydasını görürsünüz veya görmezsiniz herkesin kendi metabolizmasıdır ben belki çocukluğumdan beri doğal süt içtiğim içinde olabilir hiçbir zararını görmedim. sabah mutlaka peynirimi yerim, öğlen bir kase yoğurt, yatmadan öncede bir bardak ballı sütümü içerim. cilde kötü etkisinin olduğu ile ilgili makalelerin yayınlanmasına da şaşırdım açıkçası ne yalan söyleyeyim. çünkü ne kendimde ne de çevremde böyle birşey gözlemlemedim.

  16 ekim 20:56

  17. Şimdi bu konuda birkaç bir şey söylemek istiyorum. 25 yaşındayım ve bilimum süt ürünlerini tüketen seven bir insandım. Sabahları peyniri akşamları yoğurdu yemezsem kendimi eksik hissederdim. 1.5 yıl önce yüzüm önce minik minik sonra tek tük ve ardından yanlış cilt bakımlarımla durdurulamaz bir sivilce akımına uğradı. Düzenimi değiştirdim cilt bakımımı sadeleştirdim. ( Bu konuda farklı entrylerim olacak) Ama her zaman bir ağrılı büyük sivilcem çıkardı. Daha sonra hayatımdaki alkolü paketli gıdaları vs sıra sıra çıkardım. Hepsinin olumlu etkisi oldu tabi ki. Fakat süt ürünlerini hayatımdan çıkardığımda ekstra abur cubur şeker vb tüketmezsem yüzümde bir şey çıkmadığını gözlemledim. Tabi çok uzun bir süre bunun tesadüf olduğunu düşündüm. Kabul etmedim çünkü benim için yeri çok farklıydı bu besinlerin. Çeşitli denemeler yaptım, cilt bakım rutinim düzenli/risksiz, Pms döneminde değilim, şeker abur cubur yağ vb tüketmiyorum. Sadece bir gün peynir/yoğurt tüketiyorum ve bam! Hemen sivilce. Süte girmiyorum zaten süslüler. Minimum tüketiyorum tabi mecburen, çorbalarda krema oluyor yemeklerde peynir oluyor. Çok nadiren arada bir çıkıyor yine ama doğru rutinle idare edebiliyorum. Yani kısaca süslüler böyle bir şey yok diye çok direnmeme rağmen süt ürünlerinin cilt üzerindeki etkisi tartışılamaz bence

  16 ekim 15:35


  16. Bebeğinizin alerjisi olunca öyle bir bırakırsınız ki. Ben peynirsiz, yoğurtsuz yaşayamam derdim, 4.5 aydır hiçbirini ağzıma sürmüyorum. Kistik aknelerim olurdu önceden artık yoklar. Ben yumurtayı da kesmiştim, şimdi diyeti açınca fark ettim ki o da egzama yapıyormuş. Diyeti tamamen açtığımda da çok yememem lazım. Tabi bu arada kalsiyum takviyesi alıyorum.

  16 ekim 14:25

  15. yukarıda süt ürünleri kemik gelişimini sağlıyor vs yazılmış. bu tam olarak doğru değil. yayınlanan makaleler aslında kemiğin kırılganlığını artırdığını gösteriyor, faydalı olduğunu söyleyenlerde var; ancak şüpheliyim. çünkü süt ve süt ürünleri büyük bir sektör, devletler de buradan para kazanıyor.

  çin ve japonyada süt içilmiyor. gerçekten bir faydası yok. inek tamamen onu yavrusu için yapıyor, insan sindirim sistemine uygun değil. o yüzden süt tamamen hayatımızdan çıkmalı.

  yoğurt arada tüketilmeli. aslında yoğurt menapoz döneminde kemik erimesini engeller diye çalışmalar var. ancak da bu durumda belirsiz. yine çin'de yapılan çalışmalar yoğurt tüketmeyen kadınlarda bir fark görülmemiş.

  süt ürünleri bağırsaktaki candida mantarını besliyor. bu sebeple yorgunluk ve uyku hali yapıyor. fazlası zarar. canımız çok istiyorsa aslında bu bakterinin çokluğunun göstergesi. dönem dönem bu sayı azalması için kesmekte fayda var.

  kısacası bir süre bırakmak ve vucüdu dinleyerek karar vermek daha doğru olur. eğer dinç hissediyorsanız tüketmediğinizde iyi geliyor demektir. çok arada az miktar tüketilebilir.

  16 ekim 12:11 16 ekim 17:27

  14. Sütü laktozdan dolayı anlarım da yoğurdun suçu ne arkadaşlar? Cildiniz için kemiklerinizden mi vazgeçeceksiniz? Takviye gıda almayı ihmal etmeyin bari. Doğru bulmadığım bir aktivite.

  16 ekim 00:18

  13. Süt ürünleri tüketmeyi bırakabileceğime ihtimal vermiyorum çünkü peynir, tereyağı, süt, sütlü kekler, sütlü tatlılar bunların hepsini gerçekten çok seviyorum. Eğer hepsini zamana yayarak tüketirsem yüzümdeki kapalı durumda olan pütür pütür sivilcelerin azalacağına neredeyse eminim.

  15 ekim 22:14


  12. Bütün sütlü tatlılardan vazgeçmek.

  Kahvaltının olmazsa olmazı, şarap yanı lezzeti peynir çeşitlerinden vazgeçmek.

  Pahalı bitkisel sütlerle cebe bir delik daha açmak, Yemiyorsa kahveyi sütsüz içmek.

  mantıyı yoğurtsuz yemek.

  Tencere yemeklerinin ve birçok tatlının olmazsa olmazı, balın ekürisi tereyağından vazgeçmek.

  Valla yapamam.

  15 ekim 22:12 15 ekim 22:15

  11. bir ay kadar denediğim ve cildime olumlu etki ettiğini gördüğüm olay.

  normalde peynirle neredeyse hiç aram yoktur, yoğurdu da diyetisyenim yazdı diye yiyorum. ama kahve bağımlılığım yüzünden sütten kopamadım. sade kahve de içebiliyorum ama sütlü olan her zaman tercihimdir. bir süre sonra geri döndüm.

  kendimde gözlemlediğim tek etkisi yüzümde oldu. sivilceler ve pötürcükler bayağı azalmıştı, hatta kullandığım aha+bha kremin lekelerde daha etkili sonuç verdiğini de gözlemlemiştim, bilmiyorum ne kadar alakalıdır...

  onun dışında gazdır, uykudur vs. gündelik yaşantımda olumlu-olumsuz pek de etkisini görmedim açıkçası. gerçi benim vücudum böyle şeylere karşı bayağı bir dirençlidir, o yüzden başkalarına iyi bir referans olamam ne yazık ki.

  15 ekim 22:05

  10. kendiniz ve hayvanlar için yapabileceğiniz en iyi şey.

  15 ekim 22:03

  ilginizi çekebilecek benzer başlıklar