yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (67)
  • medya (0)

  67. doktorumun önermediği eylem. saç diplerini kurutacağını ve doğal yağlanmayı engelleyeceğini düşünüyor. Önerisi aynı şampuanı devamlı kullanmak yerine farklı medikal şampuanları değiş tokuş kullanmak. Ama annem sabunla yıkıyor 4 aydır ve şu anda çok memnun.

  8 kasım 09:11

  66. katı sabunlar sıvı sabun ve dererjanlar gibi değillerdir, oda ısısında katı halde bulunmalarını sağlayan malzeme içeriği özellikle suyun sert olduğu yerlerde saçın üzerinde tabaka bırakarak dolaşmasına, yağlı görünmesine, tarak ve fırçalarda kalıntı bırakmasına sebep olacaktır, diyor (link: https://www.self.com/story/can-you-wash-your-hair-with-so# Linkteki ) bilgiler. Lushta falan conditionerlı özel içerikli saç sabunları satılıyor mesela, onlarda da bahsedilen sorunlar var mı bilemiyorum, ama sonuçta onlar da katı sabun. 

  8 kasım 06:23

  65. Sabunun içeriğine bağlı olarak saçları mahvedecek ya da sağlığına kavuşturacak durum.

  Pek çok kalıp sabun saçlar için kullanılmaya kesinlikle uygun değil. O yüzden sabun iyi oluyormuş diye oradan buradan duyup herhangi birini saçlarınızda kullanmayın. Sabunun doğru bir formülle yapılması, içinde neler olduğu son derece önemli. Bu yüzden muhakkak güvenilir bir yerden alınmalı. (bkz: Badecanlar)

  23 ekim 22:33

  64. Bugün denediğim işlem. İlk ve son olacak benim için sanırım. Saçlarımda boya var ama boyayalı 4-5 ay olmuştur. Çok yıpranmış bir saça sahip değilim. Orta gürlükte, göğüs hizasında saçlarım var. Bir kaç yerde saçı sabunla yıkamak saçı güzel gösteriyor vs yazılar görünce denemek istedim. Zaten hali hazırda vücudumu ve yüzümü duşta kalıp sabunla yıkarım. saçımı köpürtüp duruladığımda gıcır gıcır ses geldi kafamdan. Normalde şampuanla yaptığım gibi 2 kere yaptım sabunlama işlemini. Saç kremi de uyguladım. Saçımı tarayacağım zaman elimde olan herhangi bir saç serumunu uygularım. Bugün saç serumu da sürdüğüm halde saçımı açabilmek benim için çok zor oldu. Saçımda yapış yapış bir his vardı ve sürekli elime dolandılar. sanki saçımı hiç yıkamamışım gibi duruyordu. Kuruttuktan sonra kafama iyice yapıştı. Daha sonra bu şekilde duramayacağım için kafamı eğerek şampuanla tekrar yıkadım. Bir daha deneyeceğim bir şey kesinlikle değil. 

  23 ekim 18:15

  63. Bıttım sabunuyla denedim. Sadece bıttım sabunu kullanınca saçlarım çok sert, karmakarışık, taranmaz bir hâle geldi. Bu sabunla yıkadıktan sonra bir kere de şampuanla geçersem sorun kalmıyor, saçlarım gayet güzel oluyor. Eskiden bu iş için marketten sabun alıp kullanmıştım, berbattı.

  27 temmuz 10:50 27 temmuz 16:41

  62. eğer saçlarınız uzunsa ve gürse asla tavsiye etmediğim eylem. ben ne zaman saçlarımı sabunla yıkasam sonu hüsran oluyor. yapış yapış, karmakarışık, kabarık bir görüntü. maalesef bu yüzden şampuana devam.

  26 temmuz 16:33

  61. Son birkaç ayda üç kere kalkıştığım eylem. vücudum ve yüzüm için zaten sabun kullanıyorum saçım için de kullanayım dedim. Önce iki farklı sabun denedim ama saç için uygun sabunlar olmadıklarını öğrenip bıraktım. Şimdi instagramda Aze's handmade isimli bir hesaptan tavsiye üstüne aldığım saç sabununu kulanıyorum. Dalgalı, kalın telli ve çok kuru saçlarım olduğunu da belirteyim.

  Şu anki sabun denememin ikinci haftasındayım. Bende keçeleşme şikayeti hiç olmadı hatta özellikle başımın arka tarafındaki saçlarım çok yağlı bir his veriyor, bu iyi bir şey mi kötü bir şey mi anlayamadım. Saçlarım normalde bir hafta yıkamasam katiyyen yağlanmaz. Ya iyi durulayamıyorum ya sabunun etkisi böyle.

  Taramakla açılmayacak hale hiç gelmedi, tarıyorum gayet normal. Sirkeli su da kullanmıyorum kokusundan hoşlanmadığım için. Bir müddet daha devam edeceğim, umarım alışırım. Daha sonra bu girdiyi güncelleyeceğim.

  Edit: Sanırım iyi durulayamıyormuşum. Duştan çıkmadan başımı öne eğip soğuğa yakın ısıda suyla bir tur daha durulayınca arka taraflardaki yağlılık hissi kalmadı. Şu an gayet memnunum, hatta elimdeki sabunu bitirip yeni bir sabuna geçtim. Sanırım bundan sonra şampuan zor alırım.

  25 temmuz 18:08 15 ağustos 00:15

  60. Bundan sonra uygulayacağım eylemdir. Şöyle ki; 2 gün önce duşa girip saçımı ıslattıktan sonra şampuanımın bittiğini ve almayı unuttuğumu farkettim, hiç şampuan yoktu. E saçımı da ıslatmıştım ne yapsam ne etsem derken bildiğiniz kalıp sabunla yıkamaya karar verdim. Yıkadım, saçlarımı kuruttum ve nasıl bir kuruluk, bir karmaşıklık keçelik sertlik anlatamam. Bir daha asla derken saçlarımda çok uzun zamandır görmediğim bir şey gördüm; yer yer lüleler, yer yer de su dalgaları.. Aslında saçımın doğal hali ergenliğimin bitimine kadar böyleydi, aynı zamanda dolgun ve parlaktı, sonra yok oldu o hal. Ama bunun sebebi boyayla yıpranma veya ısı uygulamam değil. Saçlarımı hiç boyatmadım, senede 2 hadi en fazla 3 kere ısı uygularım. Bunu farketmemle saçımdaki o dolgunluğu da farkettim. Evet kuruttu sertlestirdi ama bir dolgunluk da verdi sabun. Derken 2. akşam benim için mucizevi olan bir şey farkettim; saçlarım dökülmüyordu. Ki benim saçlarım korkutacak derecede fazla dökülür. Ama sabunla yıkadıktan sonra resmen saçım dökülmedi, saçımı çekiyorum, savuruyorum yok. En fazla 2 tel düşüyor. Ve o anda bende jeton düştü, yıllar öncesine gittim. Ben saf sabun kokusuna bayılırım, ama öyle böyle değil eğlencesine kalıp sabun köpürtüp koklayan bir insanım. Bu yüzden 19-20 yaşıma kadar saçımı önce sabunla köpürtür sonra şampuanla yıkardım. Ve dediğim gibi saçım o zamanlar doğal halinde, çok dolgun ve parıl parıldı. Neden bilmiyorum saçlarımı sabunlamayı bırakıp sadece şampuanla yıkamaya başladım. O zamanlar bu kuruluk ve sertlik yoktu ve bunu saçlarımın o zamanlar sabuna alışkın olmasına bağlıyorum. Yani şimdi de sabunla yıkamaya devam edip saçımı alıştırınca bir de krem uygulayınca muhtemelen o kuruluk zamanla olmayacak. Ki olursa da sabunla yıkayacağım çünkü artıları daha fazla.

  19 aralık 2018 16:36 19 aralık 2018 16:50

  59. Dax supergro ve badem yağıyla maske yaptığımda kuru yıkama işlemi için önce elimi ıslatıp defne sabunuyla kafamı sabunluyorum. Yavaş yavaş ıslatarak köpürterek durulayıp daha sonra şampuan kısmına geçiyorum.

  17 aralık 2018 17:43

  58. saçlarım seyrek, ince telli ve çabuk yağlanır. ben bu sabunla yıkama aşamasını şöyle gerçekleştiriyorum: önce hacı şakir beyaz sabunla yıkıyorum ve üstünden herhangi bir şampuandan üç-dört damlalık bir miktar kullanarak saçıma sadece durular gibi uyguluyorum. böylelikle saçlarım keçeleşmiş olmuyor, bende işe yarayan güzel bir yöntem oldu. çünkü normalde şampuanı tek başına kullandığımda saçlarım evet yumuşacık oluyor ama hacimsiz ve gün daha bitmeden yağlanmış oluyor. böyle sabunla beraber ufak bir miktar kullandığımda istediğim aşırı yumuşak olmayan, sürekli önüme düşmeyen ve aynı zamanda hacimli saçlara sahip oluyorum. bir de nedense saçlarım düz iken hafif dalgalı konuma geldi bu da benim için güzel bir artı. sadece tararken biraz sıkıntı oluyor onu da sıvı saç kremi ile hallediyorum. işin aslı benim maksadım burada doğallık vs. değil sadece saçlarımın istediğim forma gelmesi ve bunun etkisini fazlasıyla görüyorum. saçlarım yumuşacık değil ama keçe gibi de değil, tam ortası. 

  edit: bugün sadece sabunla yıkadım ve sonuç beklediğimden daha iyi çıktı. saçlarım canlı, parlak ve orta yumuşaklıkta. 

  17 aralık 2018 15:07 20 aralık 2018 15:14