yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (68)
  • medya (1)

  68. 9 yaşındayken dedemin ölmesi ile beraber ciddi ciddi dizilerdeki gibi bir günde saçlarımın beyazlamaya başlamasıyla meydana gelmiş hadise. ancak ben bu duruma açıkçası seviniyorum. ilk beyazlarımı 9 yaşında değil de 30lu yaşlarımda görmeye başlasaydım 'yoksa yaşlanıyor muyum' hissi beni üzebilirdi. gel gelelim ki şu an zaten saçlarımda çok fazla ak var ve bu durum hoşuma gidiyor, bana özgü gibi geliyor. ayrıca o kadar saç boyası seçeneği ve kuaför var. çözümü olan şeye üzülmemek lazım.

  11 temmuz 23:06

  67. 13 yaşımda bir tutam beyaz saç sahibi olmuştum, sonum ne olacak hiç bilmiyorum...

  11 temmuz 17:35 11 temmuz 22:58

  66. anne genlerinden ilk beyazımı 15-16 yaşlarımda görmüştüm. şimdi bakıyorum baya bi artmış. iki yıldır falan saçımı çok boyadım dipten acaba etkisi oldu mu? boyamanın etkisi olur diyen var, olmayan diyen var. ama ben beyazlarımın bu kadar çoğaldığını fark edince aşırı üzüldüm ne yalan söyleyeyim. iki yıldır saçımı çeşitli renklere boyamak bana zevk veriyordu, hevesimi alayım bırakırım diyordum ama bağımlılık oldu resmen. fakat benim kardeşlerimde de çok erken yaşta beyazlar çıktı, özellikle erkek kardeşim saçını hiç boyamamasına rağmen şu an benim gibi bir sürü beyazı var. annemin 30lu yaşların başında başlamış beyazlamaya şu an orta yaşlı kategorisinde olmasına rağmen bembeyaz saçları. bizim ailede genetik biraz. ama bu genetiği saçımı boyamamdan çok yaşadığım stres faktörünün tetiklediğini düşünüyorum. bir iki yıldır okul hayatı, arkadaşlık problemleri, aile problemleri derken kendime çok yükleniyordum. stres zaten hayatımda hep büyük bir yer edindi hala da ediniyor neyse. çoğaldıklarını görünce üzüldüm keşke olmasaydı ama olan olmuş kapatmayı düşünmüyorum beyazlarımı.

  14 haziran 21:01


  65. 26 yaşındayım. Hayatımın bana göre zor bir dönemini geçiriyorum 2,5 yıldır. Alışık olmadığım bir takım sorunları aşmaya çalışıyorum. Yalnız yaşıyorum ve telefon görüşmeleri, iş arkadaşlıkları ya da sosyal zorunluluklar dışında ruhsal olarak da yalnız hissediyorum. Öğretmenim, yani stres hayatımdan çıkarabileceğim bir faktör değil.

  Bunları genetik dışında saç beyazlamasına katkıda bulunan etmenler olduğunu düşündüğüm için yazdım.

  Genetiğe gelirsek... Babam bu konuda çok şanslı. Saçları çok geç beyazlaşmaya başladı. Şu anda da tek tük sayılabilecek beyazı var yaşına göre. Annem daha şanssız. Saçlarının yarısından fazlası beyaz ve düzenli olarak boyatıyor.

  İlk beyazımı iki yıl önce fark ettim. Resmi olarak yaşlanıyorum diye düşünmüştüm, biraz canım sıkılmıştı. şimdi her geçen ay daha fazla beyaz fark ettim saçlarımda. Artık o kadar dert etmemeye hatta içten içe sevmeye başladım. Her biri aştığım bir zorluğu temsil ediyor gibi düşünüyorum. 

  Başarısız günlerim oluyor. Meslekte yeniyim, zorlandığım konular var. Her bir beyazım çabalarımı anlatıyor aslında.

  Benim zor bir hayatım olmadı. Annem ve babam benim için her şeyi kolaylaştırdı. Bu durum ben öğretmenliğe başlayıp 1700km uzağa savrulunca değişti. 

  Bu beyaz saç telleriyle birlikte olgunlaştığımı da düşünüyorum. 

  Kısacası biraz genetik biraz da stres ya da yaşam tarzı gibi etmenler aklar düşürüyor. Ama her konuda olduğu gibi kabullenip barışınca insan kendini daha iyi hissediyor.

  8 aralık 2019 15:12

  64. tamam genetik çok önemli bir faktör kabul ediyorum. yalnız bir ay içinde iki kere saç boyatmak zorunda bırakan yoğun stres faktörü tek başına bu kadar etkili olmamalı. yok organik boya, yok bitkisel boya falan filan da bir yere kadar. resmen kapanmayan beyaz yapmışlar. ilk yıkamadan sonra bile beyazlar ben buradayım diye göz kırpınca, artık yeter deyip gidip aldım bir tane markette satılan boyalardan. bakalım bunlarla nereye kadar gidecek? bu beyazlar yüzünden saç boyatmak bile eziyete döndü. bir de her gören neden saçların beyazlamış arkadaş modunda yaklaşıyor vallahi yıldım. hayır herkese de elinin köründen denmiyor ki.

  9 ekim 2019 18:00

  63. 5 yaşımdayken ablamın feryadıyla bende başladığını öğrendiğim durum. hiç unutmuyorum "eyvah" diye bağırmıştı. lise hayatım boyunca "aa saçında beyaz var" cümlesi en sık duyduğum cümle olabilir. "yüzünde sivilce çıkmış" kadar gereksiz bir cümle bu. "senin o kartal gözlerinle farkettiğin durumu görmemiş olmamın imkanı var mı?" diye de soramıyordum. öyle ufak bir eziklikle uzun yıllar yaşadım.

  Sülalemizde maalesef 30 yaşına gelmeden saçları bembeyaz olanlar da var. annem mesela başının önünde o zamanın tabiriyle meçli gibi iki tutam beyaz saçla dünyaya gelmiş. Bir arkadaşımda da aynı durum mevcut ve o tutamları çok sevdiğini söyleyip asla boyamıyor. ben henüz bu bilince ulaşamadım mı böyle bir kabullenişi hiç mi tadamayacağım bilmiyorum ama saçlarımın kendi gördüğüm yerlerindeki beyazlara dip boyası yapıyorum. saçlarımın üçte biri beyaz ve arkadan görenler beyazlarımla karşılaşmaya devam ediyorlar. "demek ki derdim kendimle" diyorum, boyamayanlara özeniyorum. Fakat boyayı bırakacak cesareti de kendimde bulamıyorum.

  2 ekim 2019 17:13

  62. 20'li yaşların ortalarında olmama rağmen benim de bir çok beyazım var. Hele gaflette bulunup kopartırsanız hızla çoğalıyorlar (en azından benimkiler öyle oldu) saçlarım tamamen sarıyken belli olmuyordu ama kendi rengime dönüp, ombre yaptırdığım için sürekli kendilerini öne atıp her yerden gözükmeyi çok seviyorlar. 

  2 ekim 2019 11:27


  61. 28 yaşındayım, saçlarımı boyatmasam % 80 oranında beyaz. bende böyle olmasında en önemli etken; genetik.

  ama insan alışınca bir yerden sonra kafasına pek takmıyor bu durumu.

  2 ekim 2019 10:01

  60. saçları devamlı dökülen biri olarak keşke beyazlasa ama dökülmese diyorum o yüzden üzülmeyin saçı beyazlayan süslüler. Dökülmenin maalesef tam anlamıyla bir çözümü yok çünkü.

  2 ekim 2019 09:37

  59. Annemin saçının 47 yaşında beyazlamaya başlaması peki... tek temennim anneme çekmiş olmak. 

  2 ekim 2019 09:31