yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (2)
  • medya (0)

  2. Bende bu durumu acı bir şekilde tecrübe ettim. Yaklaşık 6 senedir saçlarımı boyatırım hiç alerji olmamıştı. Son sefer gittiğimde kızıldan dönmek istedim. İki kere açıcı uygulandıktan sonra boya sürüldü. Kaşıntı oldu fakat zaten oluyodu diye önemsemedim. 2. Günün sabah uyandığımda alnımda bir şişlik gördüm. Buz uyguladım inmeyince acile gittim. Doktor alerji olduğunu söyledi. Serum taktı daha sonra kalçadan iğne yaptı. Hap yazdı eve geldim. Fakat şişme devam etti. Alnımdan şakaklarıma yayılmaya başladı. Tabi internette ki görsel korkunç olduğu için korkmaya başladım. Ertesi gün önemli bir sınavım vardı. Akşama doğru geçmeye başlamıştı. Gece alnımda bir rahatlık hissettim. Uyandığımda burnuma ve gözlerime inmişti şişlik. Gözlerim açıktı. Sınavdan önce tekrar acile gidip damardan iğne oldum. Şişlik inmeye başladı. Fakat hala tam geçmiş değil. Lütfen herkes buna dikkat etsin. Başınıza gelince de korkmayın. İlaçlar iyi geliyor.

  20 eylül 18:24

  1. asla küçümsenmeyecek bir durumdur. tecrübeyle yaşadım. öncelikle sadece hint kınasına alerjim olduğunu biliyordum. annemin boyaya alerjisi var ama annemin saç dipleri kaşınır, kızarırdı. bende de olacağını asla düşünmemiştim. öncelikle şunu da belirteyim bu alerjinin olması için saç diplerime boyanın değmesi gerekiyor. önceden saç diplerimden 5 parmak kadar aşağıdan saçlarımın yanlarını açtırıp maviye boyamıştım ama çok kötü açılmıştı. mavi boya sürdüğümde bir yanım mavi bir yanım yeşil oluyordu ve bu durumdan çok sıkılarak koyu kahve saçlarım biraz daha koyu dursun ve renk eşit olsun istediğimden boyatmak istedim. kuaföre gittiğimde aklımın ucundan dahi bu durum geçmedi. ki annem yıllardır organik boya kullanır annemin durumunu bilen kuaföre gitmiştim o da sende de olabilir gibi bi uyarıda bulunmadı. hiçbir test yapmadan boyadık. ilk defa boya yaptırmanın da heyecanıyla sanırım kaşındıysa da normaldir dedim geçti ama dayanılmayacak hiçbir şey yaşamadım. saçımı boyattığım gün her şey çok güzeldi fakat uyandığımda ise boynum tutulmuş gibi hareket ettirdiğimde inanılmaz bir ağrı vardı. boynum acıyordu ve yanıyordu. baktığımda boynumun enseme kadar kıpkırmızı olduğunu, kabardığını gördüm ve koşarak acile gittim. yalnız şunu da belirteyim; saç diplerimde hiçbir sorun bu noktaya kadar yoktu. boyanın değdiği saç derisi hariç boyun, alnın üst kısmı, kulak arkası ve çevresinde şişlik, kızarıklık ve kabarıklık vardı. Ayrıca kulak arkasında sanırım lefler top top kocaman şişlikler oldu ve boynumun sol kısmında pin pon topuna benzer büyük iki şişlik vardı. kitle gibi. acile gittiğimde kortizon ve alerji ilacı iğneyle yapıldı. acı ve kızarıklık bu düzeyde giderse tekrar gelmem söylendi. şans ki cildiyelerde (ki çevremde 5 dakika yüreme mesafemde 2 büyük hastane 1 km mesafede 2 hastane daha var) randevu yoktu. durum düzelmedi sonraki gün tekrar gittim tekrar aynı iğneler yapıldı. 2. günün akşamı yemek yerken erkek arkadaşım kaşımın üst kısımlarının da şişmeye başladığını fark etti koşarak başka bir acile gittik. çünkü internette bu durumu arattığınızda gözlerin ne kadar şiştiğini görebilirsiniz. ki benim o gün yanaklarım bile kıpkırmızıydı. yine kortizon verildi ve sonraki güne özel hastaneden randevu buldum ve doktor son bir iğneyle kortizon yaptırıp kortizonlu damla, hap ve kızarıklığın olduğu bölgelere merhem vermişti. ve bu yüzüme inme durumu için de saçlarını yıkarken kafanı öne doğru yıkama boya yüzüne değmesin diye tembihledi. bol bol saçlarını yıka boya saçından aksın dedi. ilaçlarla bu durumu atlattım fakat tatlı sevmeyen ben tatlı yemeye başladım(kortizondan dolayı iştahım çok açıldı) bu kısa zamanda ve kendimce aşırı diyebileceğim hiç ulaşmadığım 60 kiloya ulaşmıştım. yavaş yavaş şişlikler indi, kızarıklıklar geçti. 7-10 gün gibi bir süre içinde tamamen iyileşmiştim.

  bundan 1 ay kadar önce yine dayanamayarak(saçlarımın açık kısımları tekrar açıldığı için) boya aldım ve kuaföre alerjim olduğunu belirterek diplere değmeden yapmasını rica ettim. gayet çabaladı, dipten 3-4 parmak yukarıdan boyadı fakat sanırım beklerken boya diplere de değdi boynumun sol kısmı ve kulak arkaları beze beze yine şişti. doktorun verdiği ilaçları sakladığım için onları kullandım ve çok şükür çok az acıyla atlattım. (ayrıca canım annem ne olur ne olmaz diye kuaförden gelir gelmez doktorun verdiği ilacı da içirmişti.) her ay saç rengini değiştiren insanlara imreniyorum fakat malesef üşengeç bir insan olarak da organik boyası vs hayatta uğraşamayacağım için koyu renk saçla hayatımı devam ettiriyorum. :(

  aman dikkat edin, test yaptırmadan saçlarınızı boyatmayın. eğer bunu alerji olduğunuz için okuyorsanız da internette görsellere bakıp benim gibi paniklemeden hemen cildiyeye gözükün, verdikleri ilaçlar acınızı ve ağrınızı büyük ölçüde dindirip iyileşmeyi hızlandıracaktır. geçmiş olsun.

  7 mart 2018 15:54