yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (178)
  • medya (1)

  178. Ara ara dökülürdü saçlarım. Ancak şimdi gebelikten ötürü doktorum previt positive diye bir takviye verdi içinde yok yok... Sanırım ondan olsa gerek, saçlarım eskisi kadar dökülmediği gibi, daha bi gürleşti ve güzelleşti. Emzirirken de kullanılıyormuş. Sigortanın ödediği, reçeteli bir şey değil, almadan önce mutlaka doktora danışmak lazım. Sakıncası yoksa ben hep kullanmak istiyorum çünkü

  14 haziran 23:35

  177. Saçla ilgili bütün başlıklara yazdım galiba yaptıklarımı bildiklerimi her şeyi. Son birkaç yıldır eskisi kadar ilgili değilim ama saçlarım yine dökülmeye başladı. Şans eseri yorumları da çok iyi olunca Hccare bitkisel bakim kompleksini aldım. Ve yok böyle bir şey. Gerçekten yok böyle bir şey. İki kere denedim ve yüzde elliden daha fazla oranda saç dokulmemi önledi. Hem de bakım yapıyor yumuşacik oldu saçlarım.

  Ama saç dökülmesinde yapılacaklar listesinde 1.siramda Kemik iliği maskesi var.

  2.isirgan otu demlemek ve banyoda saça dökmek.

  3. Çok fazla kimyasalı olmayan şampuana e vitamini katmak.

  Genetigimde kellik var. Onun için neredeyse saç ektirmek hariç her şeyi yaptım ve bu üçü çok iyi geldi. Derseniz ki yapamam, hccare saç yağını almanızı oneririm.

  14 haziran 18:20

  176. sürekli saç dökülme problemi olan biriyim zaten ama 3 ay önce kullandığım bir üründen dolayı çok arttı ve dökülmem. o kadar çok saçım döküldü ki saç derim daha belirgin artık. bu olaydan dolayı son 2 aydır sürekli gerek youtubedan gerekse redditten saç dökülmesi ile alakalı bir şeyler araştırıyorum ve bulduklarımı size de anlatmaya geldim. çok basit şeyler aslında ama ben en basit şeyleri bile yeniden öğrendim o yüzden basit olsa da yazacağım.

  ilk olarak ben erkek tipi dökülme değil, kadın tipi dökülme denilen kalıcı olmayan dökülmeden bahsedeceğim. eğer kronik bir hastalığınız varsa, doğum yaptıysanız, psikolojik veya fiziksel (ameliyat, yüksek ateşli bir hastalık vs) olarak stresli bir dönemden geçtiyseniz saç dökülmesi gayet normal bir olaymış. eğer saç dökülmeniz normalden fazla ise son 3 ayda stresli bir olay yaşayıp yaşamadığınızı bir düşünün. çünkü bazen o olayın saçlardaki sonucunu görmek 3 ayı bulabiliyormuş. bunlar sizde yoksa, ilk olarak en önemlisi kan değerlerinize baktırın. son yıllarda neredeyse herkesin d vitamini eksikliği var ve bu da çok etki ediyor saç dökülmesine. geçen yıl doktorum d vitamini verince saç dökülmem azalmıştı. bir de egzama gibi deri hastalıkları önemli. saç derinizde kepek, kaşıntı vs varsa bir doktora görünün.

  şimdi bu sağlık kısmını hallettiysek günlük hayatta herkesin işine yarayacağını düşündüğüm şeylere geçiyorum. başlık olarak yazmaya çalışacağım okuması daha kolay olur diye düşündüğüm için.

  Saçı yıkama/Şampuanlama

  benim kafam saç yıkama sıklığı konusunda çok karışıktı. saçım en çok duşta döküldüğü için en son nasıl haftada 1 saç yıkanır videoları izlemeye başlamıştım. öğrendim ki bu kişiden kişiye ve saç tipine göre değişir, bunu biraz deneme yanılma ile bulmak gerekiyor. çünkü saçı çok sık yıkarsanız saç derisi kuruduğu için dökülüyor, çok az yıkarsanız da yağ ve saç ürünleri biriktiği için dökülüyor. sağlıklı bi saç için amacımız bu ikisinin ortasını bulmak. şampuanlara gelirsek, çoğumuz sls,silikon vs içermeyen şampuanlar kullanıyoruz ama ikisi de kötü şeyler değil aslında, ihtiyacınıza göre kullanılabilir. bu da saç tipinize göre değişebilecek bir şey ama kendim için uygun olanı söyleyeyim; sls içeren şampuanlar çok kurutuyor ama 1-2 haftada bir arındırıcı olarak sls içeren ama silikon içermeyen şampuan kullanıyorum. günlük olarak kullandığım sles ve silikon içermiyor. bence bu biraz saçınızın yağlı/kuru olması ile ve kullandığınız saç ürünleri ile alakalı. yağlı veya saç ürünleri kullanan biriyseniz bence her gün olmasa da arada bir sls içeren şampuan kullanmanız gerek. biraz daha anlatıcam bunu aşağıda

  Nemlendirici saç ürünleri

  duşta kullanılan saç kremleri, durulanmayanlar ve saç maskelerinden bahsediyorum. saç kremi zaten herkesin kullanması gereken bir şey. burda dikkat etmemiz gereken de ürünlerin ağırlık yapmaması. ağırlık derken de bunu gözle fark edemeyebiliriz. çok fazla veya çok sık kullanmakla saçımızda ürün birikiyor. saç maskesi(bazıları) hariç bunların hiçbirini saç dibine sürmüyoruz zaten. ama saç uçlarında ürün birikmesi de saçı ağırlaştırıp fazladan yük olacağı için saç dibini çekiştiriyor ve böylece saç dökülmesi artıyor. bu ürünlerin çoğunda silikon var. silikonun da 3 çeşidi var; buharlaşanlar, suda çözünenler, suda çözünmeyenler. buharlaşanlar genelde dolaşıklık açma özelliği olan sıvı kremlerde oluyor. bunların hiç bi zararı yok zaten gidiyor hemen saçtan. Suda çözünenler de adı üstünde... saçlarınızı seyrek yıkıyorsanız bu tiptekilere biraz dikkat etmek lazım bence. sık yıkıyorsanız bunlarda da sorun yok. son olarak suda çözünmeyenler var. eğer kullandığınız saç ürünlerinde (durulanan kremlerin çoğunda) bu tip silikon varsa, sülfat içeren bi şampuanla temizlemek gerekiyor yoksa tamamen çıkmıyor. sls/sles de sülfat zaten, o yüzden yukarıda da dediğim gibi arada kullanmak gerekiyor. rutinden tamamen çıkarmak bence hata. silikon da kendinize uygun kullanma şeklini bulursanız çok iyi bir içerik çünkü saç üstünde bir film oluşturup saçı daha yumuşak yapmaya yarıyor ve koparak dökülmeleri azaltan bir şey. aşağıya suda çözünen ve çözünmeyenleri yazıyorum. he bir de şeyi ekleyeyim buraya, kuru şampuanı olabildiğince az kullanın hatta bırakabilirseniz hiç kullanmayın en azından dökülmeniz azalana kadar. o da saç köklerinin nefes almasını engelliyor çünkü.

  Suda çözünenler (birikme yapmıyor)

  Dimethicone copolyol

  Hydrolyzed wheat protein (hydroxypropyl polysiloxane)

  Lauryl methicone copolyol

  önünde "PEG" yazan silikonlar

  Buharlaşanlar

  Amodimethicone

  Behenoxy dimethicone

  Cyclohexasiloxane

  Cyclomethicone

  Cyclotetrasiloxane

  Stearoxy dimethicone

  Suda çözünmeyenler (birikme yapanlar)

  Cetearyl methicone

  Cetyl dimethicone

  Cyclopentasiloxane

  Dimethicone

  Dimethiconol

  Phenyl Trimethicone

  Stearyl dimethicone

  Trimethylsilylamodimethicone

  Saçı kurutmak/şekillendirmek

  duştan çıkınca saçı havlu ile kurulamıyoruz çünkü havlu sert bi materyal ve hem saç diplerini çekmiş oluyoruz hem de saç karışıyor ve kırılıyor. havlu yerine tshirt veya %100 pamuk bir şey kullanmak saçlar için daha iyi. saçı tshirt ile kurularken de hunharca girişmiyoruz, nazikçe tshirtü saça bastırıp suyunu alıyoruz. saçı kurutmaya gelince, hepimiz ısının saça ne kadar zarar verdiğini biliyoruz zaten. kurutma makinesinin soğuk ayarı varsa onunla kurutabiliriz pek zarar vermeden. eğer yoksa veya ille sıcak ayarı ile kurutacaksak da ısıdan koruyan sprey kullanmamız gerekiyor kurutmadan önce. kendi halinde kurumaya bırakma konusunda kesin bir yargı bulamadım açıkçası herkes farklı şeyler söylemiş. saçı ısı ile şekillendirmiyoruz mümkün olduğunca. eğer düzleştirici/maşa kullanıcaksak da yine öncesinde koruyucu sprey gerekiyor.

  Saçı taramak

  çok basit ama benim çok yanlış yaptığım bir adımmış bu. saç ıslakken taranmazmış. çünkü saç ıslakken daha kırılgan oluyormuş (tırnaklar gibi), ve saç telleri düğümlendiyse eğer, saç ıslakken saçımızı taradığmızda o düğüm daha da sıkışıyor ve saç kopuyor. o yüzden duştan çıkınca saçımızı bir şekilde kuruyoruz ve sonrasında tarıyoruz. saç kremi kullanmak bu tarama aşamasında verdiğimiz hasarı minimuma indiriyor o yüzden durulanan/durulanmayan vs bir şekilde saç kremi kullanın. genel oalrak saçımızı tararken uçlardan başlayıp yukarı doğru yavaş yavaş çıkıyoruz, bunu da çoğumuz biliyoruz bence. ama tararken saçı tutup havaya kaldırıyoruz ve uçları öyle tarıyoruz. (link: https://youtu.be/RFmeWIrWjxY?t=153 bu videoda) göründüğü gibi havada tutuyoruz yani saçı. bunu yapmak benim hayatımı değiştirdi lol. normalde tarakta çok daha fazla saç görürdüm ama sadece bu basit şeyi yapmak bile çok fark etti.

  saç stilleri/tokalar

  genel olarak amacımız saça en az kuvveti uygulamak. bu yüzden sıkı modeller (at kuyruğu, sıkı topuzlar vs) çok kullanmamamız gereken şeyler. kullanıyorsak bile sıklığını azaltmak lazım çünkü hep aynı modeli yapmak, aynı saç tellerini hep çekmek anlamına geliyor. ve erkek tipi dökülmeniz olmasa bile hep aynı modeli yapmak bazı bölgelerde kalıcı kelliğe yol açabilir. mesela at hep sıkı at kuyruğu yapıyorsanız, saçınızın ön kısımları kalıcı olarak seyrekleşebilir. bol ve saçı çekiştirmeyen modellerde zaten bir sorun yok. saçı ensede toplamak, bol örgüler mesela bu açıdan uygun. saçı salık bırakmak da kökten dökülme açısından uygun ama saç sağa sola savrulacağı için biribirine karışıp koparak dökülmeyi/kırılmaları arttırabilir. toka olarak da lastik toka kullananlar görmüştür zaten tokayı çıkarınca hep saç teli oluyor çevresinde. (link: https://www.google.com/search?q=kablo+toka&tbm=isch&ved=2ahUKEwjy9Nbq_4DqAhWS0oUKHW-UCYQQ2-cCegQIABAA&oq=kablo+toka&gs_lcp=CgNpbWcQAzICCAAyBggAEAUQHjIECAAQGDIECAAQGDoECCMQJzoFCAAQsQM6BAgAEENQ9-UBWNbvAWCL8QFoAHAAeACAAdcBiAGhDZIBBTAuOS4xmAEAoAEBqgELZ3dzLXdpei1pbWc&sclient=img&ei=sO7lXvLcApKllwTvqKagCA&bih=625&biw=1366 telefon kablosu) gibi olan tokalar veya (link: https://www.google.com/search?q=crunchy+hair+tie&tbm=isch&ved=2ahUKEwiUgM2j_4DqAhUJgRoKHfTHAy0Q2-cCegQIABAA&oq=crunchy+hair+tie&gs_lcp=CgNpbWcQA1AAWABg6oEJaABwAHgAgAEAiAEAkgEAmAEAqgELZ3dzLXdpei1pbWc&sclient=img&ei=Gu7lXpSLPImCavSPj-gC&bih=625&biw=1366 crunchy) dedikleri tipte tokalar böyle bir şey yapmıyor.

  uyurken

  uyurken saçı bol bir şekilde örmek de saçın kırışmasını önlüyor. yastık kılıfı olarak saten kullanmak veya saten saç bonesi takıp uyumak çok iyi oluyormuş. mantık olarak havlu ile olan aynı mantık aslında, kullandığımız yastık kılıfları saçı dolaştırıp koparak dökülmeye sebep oluyor, saten kumaş çok daha yumuşak olduğu için bunu minmuma indiriyor. şu yazdıklarımdan denemediğim tek yöntem bu saten kılıf, çünkü evde yok ve çıkıp alamadım da bu korona döneminde ama en kısa zamanda bunu da yapacağım.

  ay galiba bitti yazacaklarım. saç boyası, brezilya fönü, perma vs bunlardan olabildiğinde uzak duruyoruz. bir de yağlarla yapılan bakım cidden çok iyi geliyor. ben normalde de yapıyordum. saç dökülmesi için dermotoloğa gittiğimde de aynısını verdi,eczacı hazırladı ama üstünde içeriği yazıyor ve sadece bir kaç içerik farklı kendi yaptığımdan. doktorun verdiğini yazıyorum; zeytinyağı, badem yağı, evingen, bepanthen, devit. haftada bir saça sürüp bir kaç saat bekletip yıkıyoruz. daha fazla okumak isterseniz (bkz: bepanthen evigen bemiks)

  bir de en önemlisi sabır sanırım. ben son 2 aydır bu dediklerimi yapmayı deniyorum, kullandığım ürünleri deneme yanılma ile ara ara değiştirdim, kullanma sıklığımı değiştirdim. 2 aydır yaptığım şeylerin etkisini ancak şimdilerde fark ediyorum yavaş yavaş. saçım eskisine kıyasla az da olsa hala dökülüyor ama saçım çok güzel görünüyor. uzun zamandır saçımı bu kadar hafif, parlak ve sağlıklı görmemiştim. umarım bu yazdıklarım yardımcı olur, eğer yanlış olduğunu düşündüğünüz bir şey varsa mesaj atabilirsiniz düzeltmeye çalışırım

  edit: (yazar: esmanurs) un önerisiyle kendi kullandığım ürünleri de eklemeye geldim. öncelikle kendi saç tipimden bahsedicem, saç derim yağlı ve hassas, saç tellerim kuru. saçım düz ama tülerik. 3 ay önce yarı kalıcı boya ile saçımı boyadım ama tam olarak akmadı o yüzden biraz boya var saçlarımda. saç tellerim de kalınlık olarak normal. normal şampuan olarak (bkz: otacı argan şampuan) kullanıyorum. sles içeren şampuan olarak (bkz: loreal professional expert density advanced şampuan) benim elimde bu olduğu için bunu kullanıyorum ama bence ille de buna gerek yok fiyat olarak çok ucuz değildi diye hatırlıyorum çünkü. isminde arındırıcı, detox geçen şampuanlar genelde işinize yarar ya da yağlı saçlar için olan şampuanların da içeriğine bakarak alabilirsiniz. saç kremi olarak (bkz: yves rocher yıpranmış saçlar için onarıcı saç kremi) bunu kullanıyorum. sıvı saç kremi olarak da (bkz: bee beauty sıvı saç kremi) serisinden mavi su olanı kullanıyorum. bunu da saçımı taramadan önce saç uçlarına sıkıyorum. bunlar dışında da haftada 1 yukarıda bahsettiğim yağlı maskeyi yapıyorum.

  14 haziran 13:00 14 haziran 13:57


  175. Son 4 yıldır hayatımda hiç dökülmediği kadar döküldü saçlarım bitmek bilmeyen bir kaşıntıyla birlikte. Kaç tane doktora gittim bir şey gözükmüyor diyorlar, en son bir doktor " kızım kafanda bişi yok psikolojik bence seninki" dedi. Ancak kimse bana çare olamadı. Sanki bitliymişim gibi sürekli bir kaşınma hissi ve yumak yumak saç dökülmesinden bıktım. En son bir eczacı bana "selyum" diye şampuan önerdi. bu şampuan sayesinde saç dibimdeki kaşıntı bir nebze azaldı. Ancak dökülmem durmadı. kaşıntıyı da geçici alıyor. Şayet elidr gibi marketten alacağım bir şampuan kullanırsam daha da kötü kaşınıp dökülüyor. Ne yapayım bilemedim.

  14 mayıs 15:06

  174. bir sürü yazar arkadaş çözüm önerileri sunmuş, ben biraz şikayet etmeye geldim. banyoya girdim mi bir saat işim bitmiyor, imdat diye bağırasım geliyor, bıktım. dökülmesi ayrı, temizlemesi toplaması ayrı. her yerdeler, kalben misali her yerde saçlar, kimin bu saçlar... en iyisi sıfıra vurdurup kurtulmak galiba.

  14 mayıs 14:09

  173. gerekçeleri değişse de dönem dönem hepimiz yaşıyoruz bu durumu.

  ben de naçizane kendi çözümümü paylaşayım, belki benzer sıkıntılar yaşayanlara da şifa olur.

  yaklaşık 8 yıldır hunharca boyadığım, ince telli, uçları yıpranmış, uzun saçlarım var. maalesef şimdiye kadar kullandığım hiç bir kozmetik ürün saçlarımın döklmesine çare olamadı. taa ki ihtiyacım olan bakım rutinini keşfedinceye kadar. saçlarımı çok sık (her gün veya günde birkaç kez) ve seyrek aralıklarda (3 günde bir, daha uzun süre yıkamadığım olmadı) yıkamamın saç derimi irrite ettiğini ve dökülmeyi hızlandırdığını fark ettiğimden beri saçlarımı gün aşırı yıkıyorum. her yıkamada saç diplerime 1 bardak sıcak suya 13 adet karanfil atarak hazırladığım karanfil çayını sprey şişesine doldurup sıkıyorum ve duştan çıkınca taramayı kolaylaştıran bakım kremlerinden uygulayıp dolaşık saçlarımı tararken yaşadığım dökülmeyi de en aza indiriyorum. bu basit, ucuz ve eforsuz yöntemle saç dökülmemi %80 azalttığımı söyleyebilirim. karanfil kesinlikle çok etkili, şimdiye kadar tavsiye ettiğim ve bu yöntemi uygulayan herkes de olumlu sonuç aldı.

  6 mayıs 16:23

  172. (link: https://www.suslusozluk.com/saç-dökülmesi?i=1085725 6 ay önceki yazım)ı buraya ekleyerek uzunca yazmaya başlıyorum.saç tipimle durumla alakalı en azından önden bir fikir verir diye düşündüm.

  geçen yazdan beri saçımı toparlamak için ciddi adımlar atıyorum. bunun için defalarca kadın hastalıkları ve dermotoloji bölümünden farklı farklı doktorlara gittim. mevsimsel bir durum değilse doktora gitmek ve detaylı tahliller almak çok önemli.

  kan tahlillerimden sonra önce iğne sonra hap olarak demir çinko b vitamini gibi çeşitli vitaminler aldım. bu süreçte dökülmem büyük oranda azaldı ancak yine de saçımın görüntüsü pek iç açıcı değildi.

  ilk iki ay çok güzeldi, devamlı kullanıyor dikkat ediyordum ancak sınav dönemi okul vs durumlarla tekrar aksatmaya başladım. sadece saçımı yıkıyor ve egzamam için ketoral kullanıyordum. ekstra bakım ya da takviye kullanmıyordum. aklıma geldikçe bir iki hafta düzenli gidiyordu sonra bir iki hafta hiç aklıma gelmiyordu. saçlarım istediğim gibi canlı ve sağlıklı gözükmüyordu.yeni yılla beraber tekrar başlamaya kendime bir şans vermeye karar verdim ve evde kaldığım son 1 aydır da çok fazla gelişme kat ettim. bu işte en önemli şey sabır ve kararlılık.

  yaklaşık 2 aydır demir ve magnezyum-çinko alıyorum. demir hapı midemi çok yorduğu için 10 gün biri 10 gün biri şeklinde ilerliyorum. böyle bir paket demir ve magnezyum-çinko hapını bitirdim. bunun yanında saçımı yıkama sıklığımı her günden 2 günde 1'e düşürdüm saçımı dalin ve ketoralle yıkıyorum.saçlarım duştan sonra sertleşiyor ama ekstra bir şey kullanmıyorum çünkü saç kremleri saçımı ağırlaştırıp daha da sönük cansız gösteriyor. bunun yanında haftada iki haftada bir kendi bakım yağımı ve maskemi yapıyorum ve saçımda minumum 3 saat tutuyorum.saçıma saç derime iyi gelen yağları deneye yanıla buldum ve gerçekten çok fark var. özellikle seyrek ve saç çıkmasını istediğim yerlere yoğun masaj yaparak uyguluyorum. bebek saçı gibi cılız saç dolu kafamdan siyah siyah kalın telli saçlar çıkıyor. evdeyken bu rutini en az hazirana kadar devam ettirmeyi planlıyorum.

  saç bakımıma eklediğim yağ maskesinin tarifini yazıyorum.

  -5 yemek kaşığı zeytinyağı

  -2 yemek kaşığı susam yağı

  -2 yemek kaşığı badem yağı

  -3 yemek kaşığı hint yağı

  -1 tatlı kaşığı sarımsak yağı

  -1 tatlı kaşığı lavanta yağı

  -1 çay kaşığı çam terebentin özü

  ben 2 şampuanlama yaparak saçımdan arındırıyorum. bitkisel kokuları sevmiyorsanız saç boylarına 3.şampuanlamayı yapabilirsiniz.

  zeytin,susam ve badem vitamin yönünden çok güçlü ayrıca nemlendirme özelliği yüksek ve taşıyıcı yağlar.hint yağı gerçekten saçı güçlendiriyor zamk gibi yapışıp resmen saç telini kalınlaştırıyor.sarımsak yağı vitaminlerle beraber çeşitli amino asitlerde bulunduruyor ve kan dolaşımını tetikleyip düzenliyor.çam terebentin güçlü bir antibiyotik ve antiseptik bu yüzden bu taşıyıcı yağlarla beraber kullanmak çok önemli.lavanta da çam terebentin gibi antiseptik özelliklere sahip özellikle egzama teşhisinden sonra bu karışıma ekledim.saç derimi rahatlatıyor aynı zamanda sarımsağın yoğun kokusunu bir nebze olsun bastırıyor.

  3 aylık demir hapım en nihayetinde bitti şuan sadece magnezyum çinko ve haftada 3 kere biotin-selenyum-kolajen-hyaluronik asit içeren bir takviye daha kullanıyorum. su içmeyi arttırdım ve beslenmeme çok daha dikkat ediyorum.sağlıklı yağlar içeren çiğ besinler tüketmeye özen gösteriyorum. geçen yaza göre çok çok daha iyi durumdayım.umarım buraya haziran temmuz gibi öncesi sonrası şeklinde fotoğraf atabilir duruma gelirim.

  edit: eklemeyi unutmuşum çok uzun süredir çay ve kahve içmiyorum.demir hapı kullanırken özellikle hiç içmiyorum. sigara alkol tüketmiyorum.

  18 nisan 15:16 18 nisan 15:22


  171. Hormonlarla ilgili olabilir. Doğum kontrol hapını bıraktıktan sonra saç dökülmesi yaşadım, 2 3 ay sürdü. Kendiliğinden de geçti. Hormonların tekrar düzene girmesiyle geçtiğini düşünüyorum. Ama o dönemde aklımı kaçıracaktim, ciddi bir dökülme idi. Kadınlarda doğum yaptıktan sonra da saç dökülmesi olmasi yaygındır.

  Eger saç dökülmesi problemi varsa hormon faktörünü de akilda bulundurup değerleri kontrol ettirmekte fayda var.

  15 nisan 00:53

  170. merhaba susluler,

  2019 eylul'de uzunca bir girdi girmisim buraya: https://www.suslusozluk.com/saç-dökülmesi?i=824000

  cok karisik ve uzun yazmisim daha duzenli sekilde sac dokulme tecrubemi paylasmak istiyorum sizlerle, yine biraz uzun olacak sanirim.

  -saclarim: bir cogunuzda oldugu gibi inanilmaz uzun ve gurdu. universite baslarinda ortaya cikan dokulme ile abartisiz 4-5 senedir ugrasiyorum. zaman zaman azaldi tabi ama her zaman vardi. suan tekrar cok dokulmeye basladigi icin dertlenip basliga girmis bulundum.

  -cesitli dermatologlar:

  6-7 tane farkli dermatologa gittim. iyi hastanelerde onerilen dermatologlara gittim. cogu guzel bir cozum sunamadi, bir tanesi ic hastaliklarina yonlendirdi. orada yapilan testler sonucunda cinko, demir, d vitamini ve b12 oranlarim cok dusuk cikti ve ilac kullanmaya basladim. aylarca ilac kullandim, belki biraz azaltti ama tam kesmedi. tekrar ayni doktora gittim kendisi yumurtaliklarda kist olabilecegini soyleyip gerekli bolume yonlendirdi. burada bir sey cikmadi. yapilacak bir sey yok suan degerlerin gayet iyi dedi.

  -ilaclar: yukarida dedigim gibi demir, cinko, b12, d vit eksiklerim vardi. dvit icin damla digerleri icin ilac kullandim. bir de disaridan ek destek olmasi icin solgar'in biotin haplarini kullandim. biraz azaltmis olabilir fakat temelli durdurmadi degerlerim normale donmesine ragmen.

  -erkek tipi sac dokulmesi: (?)

  en son gittigim doktor bana sac dokulmemin erkek tipi sac dokulmesi olabilecegini soyledi cunku dokulmen en cok onde ve yanlarda var arka taraf gayet gur. kadin bunu sac diplerimi bir alet ile inceledikten sonra soyledi. bu bana da mantikli geliyor acikcasi.

  bu doktorun onerisi - mezoterapi/prp yaptirmak oldu. bunun buyuk oranda faydali olacagini soyledi. denemeyi dusunuyorum ama henuz firsatim olmadi, biraz da tuzlu bir islem.

  yalniz soyle bir sey soyleyebilirim, bu doktor iclerinde en guvendigim doktor cunku beni gercekten karsisina alip bi seyleri aciklamaya cozum bulmaya calisan tek doktordu. uzunca konustuk ve bana 'bu sekilde 10 yil dokulmesi lazim kel kalman icin korkma, yerine yeni saclarin cikmaya devam edecek' dedi o yuzden biraz rahatlatti :)

  -kullanilan urunler:

  her turlu sac dokulme karsiti sampuan (bioblas, sebamed, zigavus, restorex, urban care, mecitefendi vb.) bu sampuanlarin hicbiri net bir fayda saglamadi acikcasi. bioblasin biraz etkisi olur gibi oldu ve urban care biotinlu sampuan iyi gibiydi ama malesef sabirsiz oldugum icin cok sik degistiriyorum. suan bioblas ile devam ediyorum, urban care'i daha uzun sure kullanmak istiyorum.

  -bittim sabunu: uzunca bir sure kullandim, kesinlikle sac cikariyor, dokulmeyi belki bi nebze azaltmis olabilir de. yalniz cok sert yapiyor saclari ve cok tuhaf bir his birakiyor. dayanamayip biraktim ama geri donebilirim. dokulme olsun olmasin, cok saglikli bir urun aslinda. kafaniza surebileceginiz en temiz sey su an piyasada.

  -sac maskeleri: pirinc suyu, sarimsak vb. - bunlar pek bir ise yaramadi ama cok uzun sure yaptigimi soyleyemem.

  -sac tonikleri/spreyleri: suan baska bir suslu'nun girdisinden gorup aldigim iki urunu kullaniyorum. biri urban care biotinli sac spreyi digeri ise isana

  2 haftaya yakin oldu, benim saclar kabarik oldugu icin uygulamasi zor biraz bereketsiz geldi urunler bitmek uzere cunku. ama devam edecegim kesinlikle, ikisini de ayni anda kullandigim icin hangisi iyi gelir bilemeyecegim ama bu sefer uzun sure kullanacagim. suanda gozle gorulur bir azalma yok dokulmemde.

  -sac kestirmek: annemin gaziyla bunu cok kez yaptim. bunun dokulmeye kesinlikle ve kesinlikle bir faydasi oldugunu soyleyemem. ancak saclariniz gur/karisik ise taramaya bagli dokulmeleri azaltabilir daha kolay taranacagi icin. gittigim her doktor da dokulmeye bi cozum olmadigini sadece saclarin bi nebze toplamasini sagladigini soyledi zaten.

  -mezoterapi/prp: su karantina bitsin kesinlikle denemeyi dusunuyorum. zarari olacagini sanmiyorum, faydasi olursa ne ala.

  -brezilya fonu/keratin bakimi:

  simdi en alakasiz gozuken sey bu olsa da en umutlu oldugum seyin bu oldugunu soyleyecegim. gecen kis eylul ekim gibi saclarim korkunc dokulurken, brezilya fonu yaptirdim guvendigim bi yere - ama burada oyle asiri duman cikan formaldehitli tip degil de daha kisa sure duzluk saglayan keratin bakimi gibi bir seydi. 3 ayi gecmiyor duzlugu hatta bende dumduz bile olmuyor 2.aydan sonra. fakat suana kadar hayatimda gordugum en az sac dokulmesini bu 2-3 ayda yasadim. inanilmaz azalmisti sac dokulmem, soka girmistim. kuafor bakim da oldugu icin ve duz oldugu icin azaldigini soyledi.

  yalniz bu kadar kisa sureli bi sey icin 400-500 tl istiyordu ve cok fazla geldi. o yuzden arastirmalarim sonucunda evde yapma yontemleri buldum. bir tane keratin satin aldim, formaldehit orani cok az olan. sadece karantina sonuna dogru uygulamak istiyorum ki normal hayatta da duz kullanabileyim saclarimi :) (bu yine faydali olursa burayi update ederim) ama dedigim gibi inanilmaz derecede azaltmisti sac dokulmemi, bir iki tele dustu diyebilirim. suan tabi eskiye geri dondu

  -stres: e buna dencek bir sey yok. korkunc derecede stres yapan bir insanim ve OCD baslangici gormustu gittigim bir psikolog. Suan eski donemler gibi olmadigim icin ilac vs kullanmiyorum ve terapi almiyorum ama obsesiflik seviyem tavan ve dolayisiyla stres cok fazla. azaltamiyorum, napicam bilmiyorum artik. duzenli bir terapi/tedavi iyi gelebilir. bunun da sac dokulmesinde tabi ki cok etkisi var fakat su yasadigimiz dunyada stres yapmamak icin cok ust duzey bi beyin kontrolune sahip olmak lazim :)

  -sonuc: eger buraya kadar okuduysan, sen de benim gibi sac dokulmesinden cok cekmis birisin suslu. seni anliyorum, sana net bir cozum bulamam ama yasadiklarini cok iyi anliyorum. uzuntunu paylasiyorum. gercekten kalbimin en derinlerinden diliyorum ki bu sorunlari asabilelim. basit bir sorun gibi gozukebilir ama insanda ne kadar buyuk etkiler birakabilecegini biliyorum. guclu ol ve cozum aramaya devam et, muhakkak dokulmenin bir sebebi vardir. olumden baska her seye care var sonucta. yani her sey olmasa da cogu seye :p. temelli bitiremesen de azaltabilirsin. doktorumun da dedigi gibi, kel kalmayacaksin merak etme. seni seviyorum <3

  -

  14 nisan 10:36

  169. geçtiğimiz bir kaç ay içinde hayatımda ilk defa yaşadığım problemdir. her pazar saç maskesi, yağ karışımları ile takviye yapsam da dengesi fena bozuldu sanırım bu sefer.

  3 mart 14:29