yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (195)
  • medya (1)

  195. Benim hayatım boyunca saçım aşırı boyutta dökülmezdi ta ki 6-7 ay öncesine kadar. Abartmıyorum evin her yerinden ama her yerinden saç çıkıyor, banyo saç içinde anlatamam size. O dönem zaten çok stresliydim ona yorsam da doktora gittim; tiroidlerimde nodül varmış ama tiroid antikorlarım ve hormonlarım normal çıktı o yüzden sadece takip önerdi doktor. Biraz araştırınca tiroidlerin zaten çok hassas olduğunu, normal grip enfeksiyonu sonucunda bile viral enfeksiyon ile hastalanabildiği ve böyle ani nodül gelişebileceğini öğrendim. Gluten antikorlarıma da baktırdım ve negatif çıktı, demir ve b12 seviyelerim de normaldi. Doktor bana selenyum kullanmamı söyledi uyumadan önce selenyum kullandım. Hemen birkaç hafta içinde olmasa da bir iki ay içinde o dökülme %90 azaldı. Ancak bu sefer yeni çıkanlar çok elektriklenme sorunu yaşattığı için saç bakım rutinimi tamamen değiştirdim. Saçlarımda boya yok, çok ince telli ve düze yakın. Seboreike yatkın ve uzun. Dökülmeye karşılık şunları uyguladım (herkeste işe yaramayabilir)

  - klorane dökülme karşıtı kinin özlü şampuan

  - haftada bir vichy dercos kepek şampuanı

  - moremo salisilik asitli saç bakım serumu(saç dibi için) haftada 1

  - moremo saç maskesi (haftada 2 kez)

  - soğuk sıkım jojoba yağı ( birkaç damla her akşam saçlarıma sürüyorum)

  - mikrofiber havlu (normal havlu saç dökülmesi ve kırılmasını artırdığı için)

  - sadece düşük ısıda 5-10 dk çok narin kurutma

  - minimum gluten ( tiroidi olumsuz etkileyebildiği için)

  Bunlar bende işe yaradı, umarım bu şekilde devam eder. Başka sıvı saç kremleri ve maskeler de denedim ama çok iyi sonuç almadıklarımı yazmadım.

  Edit: ben özellikle covid sonrası çok büyük bir kişide tiroid problemi yaşadığına dair duyumlar aldım, bende covid ile bağlantılı olduğunu düşünüyorum kesinlikle. Çünkü ben de 1,5 sene önce çok ciddi boğaz enfeksiyonu içerecek şekilde covid geçirmiştim.

  4 temmuz 11:22 4 temmuz 11:48

  194. 100 ml şişenin içinde hazırladığım karışımla kurtulduğum şey. Ne zaman kullanmasam dökülüyor, kullanınca kesiliyor.

   Banyodan önce saç diplerine sürülüp en az yarım saat bekletilmesi lazım.

  100 ml şişenin çeyreği kadar çam terebentin esansı koyun bu püf nokta. Bir çeyrek kadar da hint yağı koyun bu da çok önemli. Kalak kısmı da tercihinize göre badem veya zeytin yağıyla doldurun. Tavsiyem dolapta saklamanız yönünde, dışarda bozulup tuhaf kokabiliyor.

  Tabi bu dediğim dönemsel- normal düzey saç dökülmesi için. Kronik, aşırı bir durum varsa kan tahlillleri, hormon kontrolleri yaptırılmasında fayda var.

  5 mart 2023 23:21 5 mart 2023 23:25

  193. erkek tipi saç dökülmem var maalesef ve çözümü yokk

  20 kasım 2022 23:19


  192. Malum salgına ilk yakalandığım zamandan tam üç ay sonra  saçım kalmayacakmış kadar çok dökülmeye başladı. İlk hafta şampuan vs. değişikliğine gitmiştim onlardan oldu sandım fakat ikinci haftada artık panik durumuna döndüm ve biotinin yanı sıra vitamin takviyeleri kullanmaya başladım. Zamanla azaldı ve bir ay içinde normale döndü. tam 7 ay sonra tekrar covid oldum ve yine üçüncü ayında aşırı derecede saç dökülmesi yaptı. artık bu durumla bir alakası olduğuna eminim. benzer süreçlere döndüm sonra toparladım. Geçiridiğimiz hastalıkların ve ilaçların saç dökülmesinde bu kadar uzun süreli etkili olduğunu bilmiyordum. sadece kullanılan ürünlerden değil, kullanılan ilaçlara ve hastalıklara da dikkat etmek gerekiyor. Bir de vitamin takviyelerini kontrollerinizi yaptırmadan almamanızı da tavsiye ederim.

  18 kasım 2022 14:06

  191. ırsi olduğu sürece engellenmesi bu zamanın ilmi bilimiyle imkansız olan süreç. ırsi değilse gerekli tetkikler yapılıp çıkan sonuca göre tedavi olduğunuzda engellenebilir.

  17 kasım 2022 15:14

  190. Saçlarımın rengi ile sürekli oynadığımdan en sonunda dayanamayıp dehşet dökülmeye başlamasıyla aslında saç dökülmesi ile ilgili başlıklara ve ürünlere ilgim arttı diyebilirim. Normalde gür ve ince telli saçlarım var fakat oryalden dolayı yılların yıpranmasından dolayı incecik kedi kuyruğu gibi kalmışlardı.

  * İlk olarak saçlarımı kullanabileceğim en kısa boyda kestirerek başladım ve yaz döneminde asla saçımı kurutma makinesi ile kurutmadım. Şimdi de kurutacağım zaman orta ısıda kurutuyorum asla en sıcağa getirmiyorum. Ve de asla fön, maşa gibi işlemler yapmıyorum. Saçım çok tülerdiyse ve kendi halinde kullanamayacaksam mutlaka örüyorum.

  * Saçı dıştan olduğu kadar içten de beslemek gerekli bu nedenle de biotin kullanmaya başladım. Yıllar önce solgar kullanıyordum fakat şu an Canfeza Sezgin markasını kullanıyorum. Bu markayı Filiz Özçeviren'den görmüştüm kendisi çok övüyordu ve hapların boyutu da solgar gibi çok büyük olmadığı için kullanımı da konforlu geldi bana. 

  * Eczane ürünü dökülme karşıtı şampuanlar kullanmaya başladım. İlk Prozinc markasını kullanıyordum fakat geçen indirimde Bioxcin'in siyah sarımsaklı olan şampuanından aldım ikisinden de çok memnunum. Şampuanı saç derisi için silikon aplikatörler ile iyice saç derisine masaj yaparak uyguluyorum bu sayede kan dolaşımı da hızlanmış oluyor. 

  * Duşta saç maskesi kullanmıyorum ama genelde saç maskesi tercih ediyorum. Daha önce en memnun kaldığım maskeler için bir girdi yazmıştım (saç maskesine olabildiğince bütçe ayırmaya çalışıyorum). Şu aralar en memnun kaldığım ürün Moremo'nun profesyonel serisi. Şampuandan sonra saçıma ilk olarak serumunu (1 dakika bekleyip yıkıyorum), ardından da maskesini (yaklaşık 10-15 dakika bekletiyorum) yapıyorum. Saçlarım gerçekten ipek gibi oluyor, parmaklarım içinden akıyor resmen. 

  * Duş sonrası mutlaka bir durulanmayan saç kremi kullanıyorum yoksa saçlarımı tarıyamıyorum. Şu aralar Matsu markasını kullanıyorum ve bayağı da memnunum. Hem saçları kolay açıyor, hem de 500 ml o nedenle de çok ekonomik oluyor aslında. 

  * Saç köklerime düzenli olarak dökülme önleyici serumlar kullanıyorum her gün olmasa da 2 günde bir mutlaka bir serum uygulayıp yine aynı masaj aleti ile 2-3 dakika masaj yapıyorum. Daha önce Kerastase ve Ducray kullanıyordum fakat bütçemi zorladıkları için son indirimde Vichy ve Bioblas aldım. İkisinden de çok memnunum elimdeki ürünler bitince Bioblas ve Ducray'i dönüşümlü kullanmayı düşünüyorum (sadece yüksek fiyatlı ürünlerle zor oluyor ne yazık ki). 

  * Duş öncesi saç diplerime hızlı ve sağlıklı uzaması adına bazen yağ bakımı uyguluyorum. Daha önceden kendim hint, badem, fındık, biberiye gibi yağları karıştırarak uygulardım fakat artık üşendiğim için hazır ürünler alıyorum. Son zamanlarda en favorilerim Kolajenkafe ve Bone Sante markalarının ilik yağı ve Daily dream care markasının keratin yağı. Genelde duş alacağım sabahın gecesinde uygulamayı tercih ediyorum.

  Bu rutin ile saçlarım 3 ayda 10 santim gibi bir boy uzadı ve eskisine oranla dökülmem normal bir insanınkine döndü. Tabii ki arada kopan saçlarım olduğu ve onların da normal saçlarımı yakalaması ve incecik kalan saçlarımın dolgunlaşması için bu rutinime en az 1 sene devam etmeyi planlıyorum. Ürünlerin markaları değişse bile genel olarak böyle. Belki ileride bir dermastamp alarak serumları uygulamayı düşünüyorum çok güzel sonuç alanları gördüm. Eğer denersem onun da sonuçlarını paylaşırım. 

  16 kasım 2022 22:42

  189. Ağustos sonu-Eylül başı civarından beri yaşadığım sorun. Sonbahardandır dedim üstünde durmadım ilk haftalar. Ama benim bildiğim mevsimsel dökülme 1 ay falan sürer. Baktım durmuyor hatta artıyor doktora gittim kan testi için. B12 değerim çok düşmüş. Kullanmaya başladığımdan beri dökülmede azalma var ama hala çok dökülüyor. Kime sorsam görünürde bir fark yok diyor ama psikolojik mi bilmiyorum saçlarım azaldı gibi geliyor. Moralim çok bozuk. 

  B12 eksikliği ruh Halimi mahvetmiş, takviyeye başlayınca fark ettim. Ağlamalarım, sinirlenmelerim, üzülmelerim ve genel olarak hassasiyetim azaldı. İstesem de ağlayamıyorum hatta bu aralar. Saçlarıma olmasa da psikolojime yaradı b12'ye başlamak. 

  Saç dökülmesi çok moral bozucu bir şey. Yaşayan herkese şifa diliyorum. 

  16 kasım 2022 22:20


  188. kardeşim saç dökülmesinden muzdarip, başıma gelmemesi için her türlü önlemi alıyorum

  15 kasım 2022 16:35

  187. 2 senedir uğraştığım sorundur kendisi.

  bu başlığa uğrayıp derdine deva arayan varsa doğru yerde öncelikle. Bir kadının ağzından yazılmış gerçek bir hikaye anlatacağım çünkü sizlere.

  Öncelikle saç dökülme tipinizi ayırt etmemiz gerekiyor. Eğer mevsim geçişlerinde, hasta olduğunuzda veya herhangi bir stres kaynaklı saçınız dökülüyorsa bu muhtemelen TE dökülmedir. Panik yok, hiçbir şey yapmasanız bile bu saç dökülme tipi kendiliğinden bitmekte ve kaybedilen saçlar yeniden gelmektedir. peki TE olduğunu nasıl anlarız? 

  Normalde her gün dökülen saçınızın daha fazla döküldüğünü görüyorsanız, yastığınızda, duş giderinde daha fazla saç bulmaya başladıysanız, elinizi attığınızda normalden fazla saç geliyorsa muhtemelen Te tiplidir. Bu durumda aslında bir şey yapmanıza gerek yok, vitamin eksikliğinden kaynaklanıyor da olabilir. Ama korkmayın dediğim gibi bunun geri dönüşü var.

  İkincisi AA olabilir yani halkdilinde saçkıran, şimdi efenim bu zaten özellikle bir alandaki saçların dökülmesi durumu oluyor kısaca. Genelde bozuk para kadar boşluklar oluşabiliyor saç derisinde. Yine korkmuyoruz. Hemen doktora gidiyoruz, belirli iğneler ve ilaçlarla bir kaç aya düzeltiyoruz. 

  Son olarak maalesef türkiyede erkek tipi dökülme diye bilinen ama işin aslı erkek tipi dökülme olmayan kadın tipi dökülme veya genetik saç dökülmesi AGA. Eğer şakaklarınızdan tepenize doğru bir gerileme yaşıyorsanız evet erkek tipi dökülme diyebiliriz, o genelde şöyle gözüküyor (link: https://res.cloudinary.com/jerrick/image/upload/v1614596983/603ccb77539f65001c1aad4a.jpg örnek)

   Ama eğer saçınızda genel bir incelme (hair thinning), yapısında bozulmalar ve en önemlisi saç çizgisinde çam ağacı şeklinde bir dökülme görüyorsanız bilin ki bu kadın tipi saç dökülmesidir. Yani şöyle bir dökülmeden bahsediyorum (link: https://preview.redd.it/k4w253tp3fr61.jpg?width=1085&format=pjpg&auto=webp&s=55edd082e80ba4b800f000ac7add784082aa8830 örnek)

  Şimdi gelelim neler yapabilirize. Ben kendi deneyimlerimden yola çıkarak kadın tipi saç dökülmesinden bahsedeceğim.  Öncelikle bu sorundan müzdarip tüm arkadaşlara redditteki femalehairloss subredditini öneriyorum. Doktorlardan, uzmanlardan bulamadığım bilgileri burada yaşadıklarını paylaşan kadınlar sayesinde edindim.

  Saç dökülmesine kadınlarda ve erkeklerde iyi gelen FDA onaylı tek ilaç minoxidil. Önce bunu bi kabul edelim. Biliyorum kulağa çok korkutucu geliyor. Ama aslında değil, gelin anlatayım.

  Şimdi efenim minoxidil kullanacağız diyelim, buradaki en önemli en en önemli nokta sabırlı ve düzenli kullanmak. Minoxidil bir hafta kullanayım bırakayım tarzında bir ilaç değil, belki ömür boyu kullanmanız gereken bir solüsyon. Etki göstermesi de 1 yılı bulabiliyor. İlk kullanmaya başladığınızda şok dökülme denilen bir dökülme yaşanabiliyor, güçsüz saçlar dökülüyor yerine güçlülerin gelmesi için. Ama bu da kişiden kişiye değişiyor, şok dökülme yaşamayan da bir çok kadın var. 

  Başladık minoxidile, malesef yan etkileri arasında kaşıntı ve kepek var, ben bu sorunu türkiyedeki versiyonuyla çözemedim. ülkemizde bunun alkolsüz köpük versiyonu bulunmuyor ne yazık ki. Çareyi yurtdışına çıktıkça Rogaine Foam stoklamakla buldum. Eğer böyle bir imkanınız yoksa minoxidil kullanıp, saç derinizi rahatlatmaya yönelik ürünlerle destekleyebilirsiniz. dediğim gibi kişiden kişiye değişiyor belki de hiç rahatsız etmeyecektir sizi. Ben günde 1 kez, gece yatarken sürdüm. Yastığa sürüp yüzüme gözüme gelmemesi için de uyku bonelerinden kullandım. Yüzümde vs kıl çıkmadı bu sayede. Yaklaşık 1 yıl oldu kullanmaya başlayalı ve arada ciddi bir fark var. Bazen unuttuğum, tatile geçtiğimde es geçtiğim oldu ama genelde düzenli kullandım. Diş fırçalamak gibi basit bir eyleme dönüştü benim için. 

  Gelelim Bırakınca saçım daha çok dökülür mü? sorusuna, bu soruya yanıtım şu minoxidil saçınızı dökmez, ama bırakırsanız saçınız minoxidil hiç kullanmasaydınız ne kadar dökülecekse o kadar dökülebilir. 

  Minoxidile ek olarak vitamin ve hormonlarımıza baktırıyoruz tabi ki, hatta ilk yapmamız gereken şey bu aslında. Kadınlarda demir eksikliği en büyük tetikleyecilerden biri. Burada şu yanlışı da düzeltmek istiyorum. Atıyorum ferritin değeriniz test sonucu 30 çıktı, bazı doktorlar sınırlar içerisinde diye eksikliğin yok diyebiliyor. Fakat araştırmalar diyor ki ferritin değeri sağlıklı bir saç için en az 50'nin üstünde olmalı. Tiroitlere baktırıyoruz, pcos var mı baktırıyoruz.

  Yurtdışında 2. adım olarak oral minoxidil kullananlar var. Ülkemizde olmadığı için yorum yapmıyorum, keza spiro isimli ilacı da bu sebeple kullanan kadınlar çok fazla. Ama hatırlatmak isterim, yazdıklarım kişisel deneyimlerim ve redditten toparladıklarım. Asla ve asla internetten duyduklarınızı doktorunuza sormadan uygulamayın. Herkesin vücudu farklı tepkiler verebilir.

  3.adım olarak da saçımızdaki dhtyi azalttığı bilinen bir şampuanı haftada 1 veya 2 kez kullanabiliriz. Ben ketoral isimli şampuanı haftada 2 kez kullanıyorum. Araştırmalara göre ketekonazol maddesi saç derimizde dht birikmesini engelleyebiliyor. Araştırmayı inceleyebilirsiniz (link: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3262531/ şuradan)

  dediğim gibi korkmayın, çaresi var. 

  10 kasım 2022 02:48

  186. hava değişimine, kullanılan bakım ürünlerine bağlı bir durum. Bazen vitamin eksikliğinden de kaynaklanıyor olabilir. Örneğin; vücutta B12, demir gibi vitaminler eksikse, saç dökülmesine neden olabiliyor. Bir dönem yaşadığım dökülme probleminin sebebi; vitamin eksikliğiydi.

  10 aralık 2021 12:07