yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (49)
  • medya (0)

  49. Annem senelerdir hiç şampuan kullanmaz, klasik zeytinyağlı sabunlarla yıkar saçlarını. Ben bir altı ay kadar denedim doğal sabunlarla ama saçlarım çalı süpürgesine döndü, alıştı alışacak dedikçe. En son annemle şu karara vardık, annem çocukluktan beri sabunla yıkamış saçlarını o yüzden saçları doğallığa alışık ama ben hep şampuan kullandım ve saçlarım o şampuan yapaylığını istiyor.(gizlinot: Malesef)

  13 ekim 2019 22:19

  48. saçıma kullanamıyorum zaten kuru ve boyadan yıpranmış birde sabunla yıkasam elimde kalır diye.

  ancak vücudum için hacışakir beyaz saf sabun dan asla vazgeçemiyorum bir kere temizlenmiş hissettiriyor yağlı olan cildime iyi geliyor tabii ki duştan sonra bir gerilme kaşınma oluyor onu da duş sonrası vücut losyonu ve ya duşta ıslak vücuduma bebe yağı sürerek çözmüş oluyorum.

  2 ekim 2019 14:09

  47. zaten über kuru olan saçlarımda denemeye asla cesaret edemeyeceğim ama vücudumda bayıla bayıla yaptığım eylem. duş jelleri asla istediğim temizlik hissini vermiyordu ve parfümlü bir ürünü cildimde bu kadar sık kullanmak rahatsız ediyordu. araştırıp kaliteli ve doğal bir keçi sütlü sabun alarak başladım. (gizlinot: kalan duş jellerimi vileda suyuna veya sıvı el sabunuma karıştırarak değerlendirdim.) sadece ardından iyi şekilde nemlendirmek gerekiyor.

  2 ekim 2019 13:50 2 ekim 2019 16:13


  46. (bkz: yıktın ph'ı eyledin viran)(gizlinot: varayim sebamed'e haber edeyim heman)

  bunu hep yapmak istemiştim...

  1 ekim 2019 20:42 1 ekim 2019 20:43

  45. iyi temizlediğini düşündüğüm ve kokusunu sevdiğim için vücuduma sabun kullanmayı seviyorum fakat hijyen açısından iyi olduğunu düşünmüyorum.

  saçımı ise kazık gibi yaptıgı için sabun kullanmayı sevmiyorum.

  1 ekim 2019 18:14

  44. eskiden hacı şakir ve örgü lifle haşır huşur yıkanırdım. ne güzeldi o zamanlar ama şimdi yapamıyorum. banyoda 3 değişik duş jeli olmazsa rahat edemiyorum. eskiden hacı şakir ile temizlenir duş jeli ile cila çekerdim

  1 ekim 2019 18:04

  43. çeşitli sabunları denedim ve son 2 yıldır defne sabunu kullanıyorum. saçlarım ince telli ve düz. ama sadece sabun kullandığımda saçlarımı matlaştırıyor. bir sabun bir şampuan yaptığımda saçlarım hacimli ve parlak oluyor. vücuduma da jojoba sabunu kullanıyorum. gayet memnunum.

  1 ekim 2019 12:02


  42. Saçım bir dönem çılgınlar gibi dökülmeye başlamıştı. Yok efendim mevsim değişimidir, vay efendim strestendir diyen birçok kişinin önermesi üzerine ne kaybederim diyerek zeytinyağlı, doğal bir sabun denedim. Keşke denemeseydim. Ne saç dökülmem durdu ne de başka bir artısı oldu. Ayrıca saçınız boyalıymış, boyasızmış, ince telliymiş, kalın telliymiş hiçbir önemi yok. Sabun saça temas eder etmez, saçınızı keçi kılına dönüştürüyor bu da daha kuru saçlara ve daha kolay kopmalara sebep oluyor. Tabii ki gidip marketlerdeki o leş içerikli şampuanları alıp kullanın demiyorum ama sabun da kullanmayın bir zahmet. Saçın ph değeriyle uyumlu bir sürü doğal içerikli şampuan varken saçınıza bu eziyeti çektirmek niye?...

  1 ekim 2019 00:51 1 ekim 2019 01:01

  41. Saçımda hiçbir zaman iyi sonuç alamadım. Sanırım tıpkı eski zamanlarda olduğu gibi, en başından doğal zeytinyağlı sabunlarla yıkanmaya alışan, hiçbir kimyasal işlem görmemiş, klor vb. Henüz kullanılmayan katkı maddeleri içermeyen sularla yıkanan saçlarda sonuç veren, saçı öyle güzelleştirip gürleştiren bir yöntemmiş. Hatta ninemin zamanında kadınların saçları öyle gürmüş ki, kabarmasın diye aradan birkaç tutam kestiriyorlarmış.

  Vücutta sabun (beyaz/zeytinyağlı) kullanmayı ise tek geçiyorum. Küçükken annem bizi sadece sabunla yıkardı, bu alışkanlığım ergenlikte ve sonrasında da sürdü. Ne zaman ki duş jellerine sardım, vücut cildinde o zaman problem görmeye başladım. Bu da şaşırtıcı bir şey değil. arınmayan, yağlı, sls içeren, beyaz sabundan çok daha kimyasal, zeytinyağlı sabuna göre ise direkt kimyasal bir karışım kullanıyorsun. Sabuna dönünce, hormonal yahut yanlış/yetersiz beslenmeden kaynaklanmayan, sırtta/omuzda sivilce, gözenek tıkanması gibi problemler bitiyor. Başta cildi kurutur gibi gözüken bir yöntem olsa da, cilt zamanla alışarak kendi doğal nem dengesini baştan kuruyor.

  Ben hatta buradaki bir süslünün tavsiyesiyle, kremlenmiş saçımı duşta sırtıma değdirmemeye karar verdim. Durulama işlemi biten saçımı topuz yapıp sırtımı öyle sabunlayacağım, ve daha da iyi sonuç alacağıma inancım tam.

  Bir de binlerce kez yazılmış ama verdiği temizlik duygusu rakipsiz... Sadece o his için bile değer.

  Duş jelinin kokusuna aşerdiğimde (ki oluyor) çözüm de en baştan onunla şöyle bir lifi köpürtüp, tadını almak için (!) yüzeyselce vücuda sürmek, ardından da normal sabunla devam etmek...

  30 eylül 2019 11:30 30 eylül 2019 11:31

  40. bir kere uyguladım kekikli veya nar özlü bir sabundu rossmanden almıştım ama aşırı ağırlaştırdı saçımı belki çok iyi temizlemiş olabilir fakat o ağırlığa dayanamadım açıkçası

  29 eylül 2019 14:06