sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (13)
 • medya (0)

1. sağlıklı cilt için çok kural var ama belki de e vitamini deposu zeytinyağı tüketimine gereken önemi ve özeni gösterirsek cildimize taa fas'lardan gelen argan yağlarını ya da binbir türlü e vitaminli ve fakat kimyasalı bol içerikli bakım ürününü falan sürmeye pek ihtiyaç hissetmeyiz.

haftada 2 kez balık yemek de ciltte çok olumlu değişikliklere yol açıyor ki balığın sağlık ve cilt için olan faydaları buralara sığmaz.

zeytinyağı ve balık tüketimi çok olan ege ve marmara'da hanımların yüzlerinin pırıl pırıl olduğu dikkatimizi çekiyorsa e vitamini denen hedeyi içerden savaşa dahil etmenin gerekliliği açıkça belli oluyor değil mi?

bu arada zeytin ve zeytinyağı üreten ülkeler içindeyiz ama tüketme konusunda berbat durumdayız. tıpkı 3 yanımız denizlerle çevrili bir yarımada iken balık tüketmediğimiz ve nüfusun büyük çoğunluğu olarak yüzme bilmediğimiz gibi!

sahip olduklarımızın kıymetini bilmemek genetik mi ola?

2 kasım 2014 13:59 2 kasım 2014 16:18

2. abur cuburdan uzak kalmak,baharatı azaltmak,her gün meyve yemek,bol su içmek.. ben yeşil çayın da çok faydasını görüyorum.

2 kasım 2014 14:11

3. var olduğuna inandığım kurallardır. mesela ne zaman zamanım bol olsa ve su içsem cildim ışıldıyor resmen. ama ilk farkettiğim zaman 2013 yazıdır. şöyle ki; o yaz hiç bir şey yiyemez olmuştum sıcak ve bazı sorunlar dolayısıyla neredeyse sabah akşam 2-3 dilim karpuz yerdim bir hafta kadar sonra aynaya bir baktım cildim hiç olmadığı kadar güzel, resmen ışıldıyor. cildimi ne kremler ne jeller ne peelingler o kadar canlı yapmadı bir daha. öyle ki neşem yerine geldi resmen hayata bağlandım. tabi karpuz mevsimi bitince yine aynı halime döndüm ama bu döngüyü de her yaz yapmaya başladım. size de tavsiye ederim tabi tuvalet sorununuz yoksa. malum karpuz :))

2 kasım 2014 14:19

4. Başta su olmak üzere bol bol sıvı tüketmek en önemli kural. Yeni işime başlamadan önce günde 3 litreye yakın su içiyordum. Çok sorunlu bir cildim yok ama yüzüm aydınlandı diyebilirim. O dönemde bacaklarımdaki kuruluk problemi önemli ölçüde azalmıştı. Şimdi yoğunluktan ihmal ediyorum aradaki fark çok bariz hissediliyor. Bunun dışında ceviz, badem, fındık gibi sağlıklı yağlar içeren kuruyemişleri beslenme düzenine dahil etmek çok işe yarıyor. Ben yanıma her gün 5 badem, 10 fındık, 1 ceviz alıyorum. Bazen kaju fıstığı da ekliyorum paketime, gün içinde tüketiyorum bunları. Yer fıstığının da ezmesini yapıyorum , bir tatlı kaşığı da ondan tüketmeye çalışıyorum. Bunları yaparken sağlıklı beslenmenin bir bütün olduğu da unutulmamalı tabi. Yani bunlar yapılması gerekenlerin çok küçük bir bölümünü oluşturuyor. Yine de bir yerlerden başlamak iyidir :)

2 kasım 2014 15:05

5. benim gibi avuç avuç skittles yememektir mesela.

2 kasım 2014 16:59

6. Cildin ciddi bir problemi yoksa sağlıklı olmasının tek yolu olan kurallardır bence. Vücuduna ne kadar iyi bakarsan o da aynadan sana o kadar iyi bakar.

Sağlıklı beslenme adına verebileceğim tek tavsiye su içmek. Fakat şu küçük sırrı da paylaşmak isterim ki süslüler sigara sağlıklı cildin baş düşmanı. Bırakınca cilt parlıyor rengi açılıyor resmen birebir şahit oldum. Annem sigarayı bıraktı ve suratı aydınlandı resmen. Renk Değiştirdi kadın. Lekeleri gitti, sağlık geldi.

Bir araştırma vardı bir sitede, biri sigara içen diğeri içmeyen yaşlanmış ikizlerin fotoğrafları. İçenlerin suratları darmadağın, çökmüş, renk değiştirmiş ve artık daha ne varsa. İcmeyenlerinse sadece yaşlanmış görünüyordu. Benim gibi ciddi bir sigara içicisi için sarsıcı fotoğraflardı. O zaman tam olarak idrak ettim olayı. Sağlıklı cilt için sigara icmemek gerekiyor.(gizlinot: sadece onun için değil tabi de) mesela şu an sivilce problemi yaşıyorum ve sanırım sebebin yüzde ellisi sigara. Kanıtlanmış bir şey değil ama ben öyle olduğuna inanıyorum. keşke yazmak kadar bırakmak da kolay olsa.(gizlinot: neyse okul bitince bırakıcam)(gizlinot: bırakmadı)(gizlinot: :(()

2 kasım 2014 17:24

7. bol su, sebze, meyve tüketimi. taze ve işlenmemiş gıdalar tüketmeye çalışmak. protein alımını ihmal etmemek.

2 kasım 2014 17:25

8. Muz tüketin süslüler. her gün 1 adet muz yediğim zaman cildim cok guzel gözüküyor. Parlak ve nemli.

2 kasım 2014 19:15

9. Olmazsa olmazı bol su. Ama alkali su. Bizim su diye içtiğimiz değil. Bir şekilde onu alkali hale getirdiğimizde işe yarıyor. Suya taze limon suyu veya sirke, ya da karbonat eklediğimizde suyu alkali hale getiriyoruz. Ben suyu öyle içemem diyorsanız eczanelerde özel damlalar var. Sonra, her gün sızma zeytinyağı tüketin. Her sabah 1 ya da yarım avokado yemeye çalışın. Çok abartmadan bir bardak kefir için her gün, ya da olabildiğince doğal olan bir kase yoğurt yeyin. Yalnız yağsız bir şekilde tüketseniz daha iyi olur, light kefir gibi, light yoğurt gibi. (Light ürünlerin doğalını bulmak zor olsa da... Ama mesela evde yağsız sütten kefir yapılabilir.) Bunları her gün düzenli tüketmek çok önemli, arada bir aklımıza geldiğinde değil. Beslenme rutini içerisinde olmazsa olmaz statüsünde olacak yiyecekler bunlar. Birkaç ay sonra farkı çok açık ve net göreceksiniz. Mesela, avokado için gençlik iksiri de denir, mucizevi bir meyvedir, hatta ilaçtır resmen. Ve çok lezzetlidir, öyle içine bal filan koymayın, üzerine limon sıkın az karabiber serpin ama yemeden mutlaka olgunlaşmasını bekleyin. Alışkanlık haline getirirseniz cildinizin güzelleştiğine tanık olacaksınız. Bir de tuz denen zehirden uzak durmak gerekiyor ki sanırım en zoru bu. Kuruyemişler faydalıdır ama kavrulmuş ve tuzlanmış hali ile zararlıdır. Çiğ badem, ceviz, fındık tüketin ama günde bir avucu geçmesin. Şekerli meyveler sandığınız kadar masum değil, özellikle akşam 5-6'dan sonra yenilen meyve cildi hızla yaşlandırıyor. Türk milleti olarak meyveyi gece tüketme alışkanlığımız var ki kendimize verdiğimiz en büyük zararlardan biridir. Meyve sabah tüketilmeli. Olmadı en geç akşam 5'ten önce meyve ile işinizi bitirmelisiniz. O saatten sonra hiç yemeyin daha iyi. Ben bunlara dikkat etiğimde, bu şekilde beslendiğimde cildim çok daha güzelleşiyor, aydınlık ve hoş bir görüntüsü oluyor. Cildimize dıştan ne yaparsak yapalım, içten verdiğimiz destek her zaman çok daha önemli olacaktır. Aaa en önemlisini unuttum. Düzenli sigara içme alışkanlığınız varsa, bu yazdıklarımın hepsini unutun. Sağlıklı bir cilde sahip olma şansınız yok, sigara içerek geçirdiğiniz her sene cildiniz biraz daha soluk, cansız, yaşlı görünecek. Arada bir kahvenin ya da bir kadeh şarabın yanında içilen keyif sigarasından bahsetmiyorum, her gün sigara içiyorsanız cildinizin iyi görünme şansı yok diyorum. 18-20 yaşında belki... Ama 30-40 yaşında asla.

7 kasım 2014 05:17 7 kasım 2014 05:20

10. en sağlıklı beslenme hayvansal proteinleri hiç almamak yada tamamen organik almaktan geçiyor bence cilt için. çünkü yediğimiz hayvansal proteinlerin organikleri bile hormon dolu maalesef, hayvanların hormonları vücudumuza girdiğinde uyarı görevi görüyor. birde biz gidip bu hayvansal proteinlerin katkı maddeli olanlarını, bir günde olgunlaşan tavukların etini falan yersek (gizlinot: gerçi tavuk yemiyorum sözüm yiyenlere ) eyvah eyvah.

maalesef hayvanlara hormon aşılanıyor bizde onları bir güzel yiyoruz; peynirlerine, sütlerine katılan katkı malzemeleri kim bilir nasıl etkiliyor cildimizi.

bence en sağlıklı beslenme tamamen organik olandır. illa ki etsiz yaşayamam diyenler için haftada 1 kere balık yenir bence o kadar. (gizlinot: balığa hormon enjekte edilemiyor bldiğim kadarıyla)

peynir,süt ve yumurtaya gelirsek; bence bu ürünlerde özellikle tamamen organiğe geçmeli.

onun dışında zaten su, kuruyemiş ve meyve baş tacımız zaten :) aman diyim kuruyemişi çok yemeyin. ben bir oturuşta 200 gram falan badem yiyebilme kapasitesine sahip bir insanım, biraz dozajı kaçırıyım anında sivilceler pörtlüyor.

edit: yazım hatası

7 kasım 2014 11:40 7 kasım 2014 14:54