yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (3)
  • medya (0)

  1. Son zamanlarda özlemini çektiğim,her insanın sahip olması gereken yaşam şekli.

  Spor,sağlıklı beslenme,bol su,stresten uzak durmal, üretkenlik ve en önemlisi de sürerlilik olarak tanımlanabilir.

  Beslenme:Genel geçer bir beslenme düzeni vardır:3 ana 3 ara öğün,süt,yumurta,kırmızı et gibi yiyecekler tüketmek.Ama şöyle bir gerçek var ki herkesin vücudu farklı.Başkası için mükemmel olan yeme düzeni sizi alt üst edebilir.Herkesin sağlıklı diye basbas bağırdığı şeyler sizin için sağlıksız olabilir.

  Kendimden örnek vereyim.3 ana 3 ara öğün şeklinde besleniyordum.Evet aslında benim için bu olması gereken bir şey çünkü aç kalınca gözlerim falan kararıyor ancak kendimi 3+3 diye şartladıkça sürekli bir şeyler yeme ihtiyacı duydum ve bu da zaten benim en büyük sorunum(sürekli bir şeyler atıştırmak)Sonra benim için en iyisinin bu olmadığına karar verdim.Mesela badem gayet sağlıklı,süt de öyle değil mi?Ama ikiside bende aşırı sivilce yapıp ağrılara ve mutsuzluğa sebep oluyordu.Süt midemi rahatsız ediyordu.Bu durumda diyetimden(gizlinot: beslenme düzen anlamında kullanıyorum bunu)çıkarttım bu ve benzerlerini.Unutmayın ki sağlıksız olan şeyleri ara sıra yemek sorun değil,olması gereken bir şey ve sağlıklı olduğu söylenen her şey de herkes için sağlıklı değil.Sizin için en iyi olan beslenme düzenini deneye yanıla bulursunuz.

  Spor:Bu da aynı şekilde deneme yanılma meselesi.Hem vücudunuzdan olan beklentiniz hem de sevip sevmemeniz açısından.

  Mesela sıkılaşmak istiyorsunuzdur pilatese başlarsınız.Aslında sonuçları güzeldir ama sizi tatmin etmez,sıkılırsınız.O zaman bırakın.Aynı etkiyi yaratıp sizi mutlu edebilecek birçok spor var çünkü.Sevmediğiniz bir şey size asla fayda sağlamaz.

  Ya da vücudunuzdan olan beklentinize göre hangi sporu yapacağınızı bilmiyor olabilirsiniz.

  Yine kendimden örnek vereyim:Direnç egzersizleri ve koşuyla başladım temel olarak ama başlarda daha sistemsizdi.Zamanla düzenledim,istediğim bölgelere ağırlık verdim.Yapmaktan nefret ettiğim hareketler vardı,onları rutinimden çıkardım ve böylece çok daha keyifli oldu.Sonra ağırlık arttırmaya başladım ki daha sonra bunun benim isteklerime ters bir uygulama olduğunu fark ettim.Son olarak kendim için en uygun düzeni buldum:Koşu ağırlıklı,direnç egzersizleri ya da pilates(gizlinot: ya da ikisi birlikte) ve plyometrics içeren bir düzendi bu.Bazı sebeplerden dolayı devam edemedim ancak şimdiye kadar yaptıklarımı düşünürsek cidden isteklerimi karşılayacak bir düzen olduğunu net bir şekilde görebiliyorum.Eğer imkanınız varsa spor salonunda hocalarla ayarlayın bunu.Ama araştırmaktan asla çekinmeyin.Belki size söylenenler değilde başka bir spor dalı sizin aradığınız şeydir.

  su:cam bir şişe alıyoruz,günlük içmemiz gereken su miktarını belirleyerek sürekli bu şişeyle geziyoruz.Sıkılırsak içine istediğimiz meyveyi sebzeyi atıyoruz.Hiçbiri olmuyor diyorsak meyve ve sebzeden karşılamaya çalışıyor ama tabiki bu yetersiz,kesinlikle su içmeye çalışın.Bardaklar ve şişeler motive edici olabilir.

  stres:olabildiğince negatif,size iyiliği dokunmayan insanlardan ve olaylardan uzaklaşmaya çalışın.Tabi her zaman bu söylendiği gibi kolay olmuyor ama takmamaya çalışmak altın kural bence.İçinize atıp problemlerinizle boğuşun demiyorum sadece kendinizi bu şeylere adamayın.Kitap okumak,dizi film izlemek,yazmak,şarkı söylemek,spor yapmak,yürümek,çizmek...belki sadece kendinizle baş başa kalmak yeterli olur stresten uzaklaşmak için.Psikolojik destek her zaman başvurabileceğiniz bir şey ayrıca.

  üretkenlik:bir şeyler yapıyor,başarıyor olmak size hayatta bir amacınız olduğunu hatırlatır.Üretkenlik çok çeşitli bir şey.Bir cihaz da yapabilirsiniz,yazı da yazabilirsiniz.Kendinize göre şekillendirin ama bir uğraşınız mutlaka olsun.

  sürerlilik:Tüm bunları severek yaptığınızda zaten hayatınızın bu yönde gitmesini isteyeceksiniz ve bu en büyük motivasyon kaynağınız olacak.Ama bazen elimizde olmayan şeyler yüzünden bu yetersiz kalır.O zamanlarda asıl sorunun ne olduğunu bulup onu çözerek ve bir adım atarak;belki instagram sayfaları,youtube kanalları izleyerek bulabilirsiniz bu motivasyonu.

  24 aralık 2017 22:19 24 aralık 2017 22:20

  2. Ekonomi bu haldeyken sağlıklı beslenmek bile zenginlerin yapabileceği bir şey haline gelmiştir. 

  29 nisan 2020 22:06

  3. sağlıklı yaşan denildiğinde genel olarak akla ilk gelen diyetimsi yemeklerle beslenip spor yapmak oluyor. oysa bu tamamen kısır bir düşüncedir.

  Sağlıklı yaşam dediğimiz şey düşüncelerimizle, yaptığımız aktivitelerle, uykumuzla da bağlantılıdır.

  kitap okumak, bir şeyler öğrenmek veya bildiğimiz şeyleri geliştirmek gerekir.

  müzik dinleyip ruhu dinlendirmek gerekir.

  meditasyon yapıp beyni arındırmak gerekir.

  kötü/negatif duygulardan kalbi ruhu temizlemek gerekir.

  sağlıklı gıda ile beslenmek gerekir (sabah et akşam ot olarak kısıtlamamak gerekir)

  bol bol su tüketmek gerekir.

  8 saat gece uykusu gerekir.

  cildine bakmak gerekir.

  Önce gerekir sonraları alışkanlık haline gelir. bir bakarsınız sağlıklı bir yaşamınız var

  30 nisan 2020 16:10