girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (12)
  • medya (0)

12. ülkemizde bilgisiz, cahil insanların sağlık personeline uyguladığı fiziksel/sözlü şiddettir.

bugün beş yaşında bir hastam vardı. şiddetli erken çocukluk çağı çürüklerine sahipti. bir çocucuğun bu yaşta bu ağıza sahip olmasının en büyük nedeni ailedir. diş hekimi arkadaşlar bilir zaten. her neyse çocuğu aldım. en acil olanından başlamak istedim çünkü küçücük dişinin her tarafını çürütmüştü. sağ taraf , sol taraf, yanağa bakan kısım. o yaşta kanal tedavisine gitmemesi için tüm dikkatimle çürüğü temizledim. başkası olsa eminim perfore edip kanal tedavisine gönderecekti. çocuğa kıyamadığımdan uzunca uğraştım.

çocuk beş yaşında. beş yaşındaki bir çocuğun diş hekiminden ne kadar korkacağını tahmin ediyorsunuzdur. gözleri dolu dolu koltuğa oturdu. ağlata ağlata tedavi etmek benim vicdanıma uygun olmadığı için; yarım saat güzelce ikna ettim. anlattım, oynadım ve onlarca şebeklik yaptım. neyse ki çocukla anlaştık ve işleme başladım. bu yaştaki çocuğu koltuğa oturtup, tedaviyi bitirmek gerçekten zorlu. çünkü işlemi yaparken bir dakika sadece bir dakika susun. çocuk hemen sıkılıp-korkup-paniğe kapılıp ağlamaya başlıyor. yani işlemi yaparken hikayeler mi anlatmadım, saçmasapan kendimce oyunlar mı oynamadım size anlatamam.

fakat bu sırada çocuğun babası 15 dakikada bir(gizlinot: bazen daha kısa) gelip, başlamadınız mı? bitmedi mi? bir dolgu bu kadar mı sürer? beş yaşındaki çocuğun dolgusundan ne olacak? ne biçim doktorsunuz? bu ne biçim iş? ben sizi mi beklicem? işe gitmem lazım? insanların işinin olacağını tahmin etmiyor musunuz? (gizlinot: çünkü beyefendi-ki nezaketen beyefendi diyorum öküzün tekiydi-çocuk küçük olunca hemen temizlenip dolacağını düşünüyor. çünkü beyin bedava) diyip durdu. tüm dışarı çıkarmalarıma rağmen tepeme gelip baskı yapıyordu.

en sonuncusunda hakaretlere başladı. başta düzgünce cevap veriyordum, artık yıldım. (gizlinot: bu arada hastanın velisi başta zamanının olmadığını söylerse ona göre kısa sürecek bir dişten başlıyoruz) artık çevredekiler müdahale etmeye başladı. fakat susturabilene aşk olsun. elleri, kolları havada eline geçirse dövecek beni. millet sakinleştirmeye çalışıyor ama susmuyor. çocuk da çok korktu bu durumdan. dört beş kişi adamla konuşmaya çalıştı ama asla laftan anlamadı. bağırdı durdu. çünkü o kalabalıkta beni eline geçiremedi. bu arada işlem süresini merak ediyorsanız yarım saat çocukla konuştum. 40 dakika(gizlinot: tabii bunun yarısı adama laf anlatmakla geçti) kadar da işlem sürdü. çünkü çocuk aralarda dinlenmek istiyordu. ben de başka hasta almayıp sadece çocuğun rahatlığını düşündüğüm için izin verdim.

bir hastada bu kadar vakit kaybetmek hiçbir hekimin işine gelmez. uyumsuz çocuklar sedasyona yönlendiriliyor. sedasyon; çocuğa damardan anestezi verip, baygın halde tedaviyi gerçekleştirmek. ben göndermek istemedim ama kendim sedasyonluk oldum diyebilirim. çocuğu gönderdikten sonra o kadar ağladım ki.(gizlinot: çünkü ilk defa bu kadar hakaret duydum bir hasta yakınından)(gizlinot: üstelik tamamen iyi niyetim yüzünden) herkes çok üzüldü, alışmam gerektiğini çünkü daha çook başıma böyle şeyler geleceğini belirttiler.

hastane sorumlusu, adama; defalarca tavrının yanlış olduğunu, memnun kalmadıysa bir dahaki sefere başka bir yere gitmesini söyledi. gidicem de bilmem ne de diye bağırmaya devam etti. gidemeyeceğini o da biz de biliyoruz. her klinikte çocukların tedavisi yetişkinlerden daha pahalıdır. sanırım güvenlik görevlisiydi. bir aylık maaşına bile o ağzı tedavi ettiremez. bu siniri de benim üzerimden çıkardı.

son zamanlarda halkın doktorlardan nefret etmesi ve baskı kurmaya çalışması o kadar arttı ki. kötü doktorlar yok mu? var. ama her meslekte olduğu kadar. konuyla ilgili hiçbir fikri olmayan doktorları küçümseyen, katil gibi gösterenler bile var. bu sözlükte bile var. neyin ne olduğunu bilmeden yazılan girdileri, gerçekten çok kibarca konu hakkında bilgim varsa açıklıyorum. en son aldığım dönüş dalga geçer bir cümleyle, gülücük içeriyordu. çoğu kişi bilgisi olmadan konuşuyor.

eğer bir doktorun işini yanlış yaptığını düşünüyorsanız şikayet edebilirsiniz. bağırmak, hakaret etmek tamamen sizi haksız duruma düşürüyor. çoğu doktor hasta yakınına dava açsa kazanabilir kimsenin fakat uğraşacak vakti yok.(gizlinot: hangi birine açılsın ki..) bir de ülkemiz malum..

ayrıca sürekli, doktorların on dakika içerisinde teşhis koyup, hastayı göndermesinden şikayet ediliyor. o süre uzasa bu halk; "doktor bilgisiz, ne olduğunu anlayamadı ondan içeride tutuyor" diyerek ortalarda dolanır. böyle halka böyle sağlık sistemi. performans sistemiyle cahiller mutlu, paragöz doktorlar mutlu. tek sorun; kurunun yanında yaş da yanıyor.

dün 18:20

11. Alttaki girdilerden birisine binaen ufak bir bilgi vermek isterim. Tabiki tıbbi her girişim hasta rızası alındıktan sonra ve profesyonelce bir yaklaşımla gerçekleşmelidir. Epizyotomi kulağa korkutucu gelebilir ama doğru durumlarda kadın için hayat kurtarıcıdır. Zira doktor tarafından kesilip gerekli açıklığa kontrollü şekilde ulaşılamadığında o bölgedeki kaslar doğum sırasında kontrolsüz şekilde yırtılır. İyileşmesi de oldukça zordur ve idrar ve gaita tutamamaya neden olur. Yani kadın sünneti gibi görülüyor şu bu demek çok yanlış bu konuda. Bazen hekim tam bebeğin kafası çıkarken fark eder durumu o anda atması gerekir kesiyi. Eminim hamile süslüler vardır, okuyup endişeye kapılabilir ya da gerekli olsa bile reddetme yoluna gidebilir. O yüzden tıp camiasının içinden biri olarak bu açıklamayı yazmayı istedim. Tvye çıkıp gebelikte şeker yüklemesi zararlıdırrrr diye hiçbir bilimsel çalışma göstermeyen canan karatay yüzünden belki de ne bebekler diabetik anne sebebiyle hasta doğdu. Demiyor ki bacım baklavada da şeker var onu doktor suya karıştırıp verince mi zararlı oluyor?? 

Velhasıl kelam evet maalesef her meslekte olduğu gibi hekimlikte de çürük elmalar var. Ben de çok denk geldim.  Ancak doğru ellerde olduğunuzu biliyorsanız ve hekiminiz size mantıklı şekilde açıklamasını sunuyorsa diretmeyin lütfen.  

14 mart 17:09

10. Bi köşe yazısında okumuştum.

Devlet hastanesinde kürtaj sırası bekleyen hamilelere hemşirenin ettiği hakaret ve eziyetler. Oturacakları sandalyenin kılıfını hastalara değiştirtiyormuş. Bağıra çağıra muamele ediyormuş. Hakaretler ediyormuş adamın altına yatarken iyiydi şimdi gelip kürtaj diye yalvarıyorsunuz falan diye. Ayşe armanın yazısıydı yanlış hatırlıyor olabilirim de. 

Dişçiye gittiğimde ağzıma bakıp bakıp gelen kötü kokuya rağmen kalk ya niye geldin buraya, bişey yok dişinde diyerek beni kovan doktor da şiddet uygulamıştır bence. Ki 1 ay sonra o baktığı ve tamamen sağlıklı olduğunu iddia ettiği yerden çene kisti ameliyatı oldum.

Velhasıl çalışanlar hastalara, hastalar çalışanlara, çalışanlar çalışanlara, hastalar hastalara, hatta bu ülkedeki herkes birbirine şiddet uyguluyor  artık.

14 mart 13:45


9. (link: https://www.suslusozluk.com/sağlıkta-şiddet?i=751042 şu) girdiden iyice kadın doğumcu fobisi edindim resmen.

artık ileride işimiz düşerse amerika olmasa da kendimizi en azından bir yunanistan/ kıbrıs'a falan iteleriz. zaten doğu avrupa ülkelerinde kalburüstü hastanelerin ücretleri buradaki ortalama özel hastanelerin ücretleriyle aynı.

hadsizliğe bak daha dar dikmişmiş. o iş için kegel egzersizi diye bir şey var. kaldı ki vajinayı kesmek ne haddine. şok oldum. girdi de neden eksilenmiş anlamadım. çünkü vajinamın kesilme riski varsa gider sezaryen olurum. yuh.

hani kasap mıdır cerrah mıdır belli değil derler ya, aynen öyle.

13 mart 22:20

8. Büyük, kalabalık ve huzursuz şehirlerin ızdırabı. 

Saygısız, küstah ve çoğunlukla derdini sözlerle anlatmaktansa şiddetle çözümü daha makul gören insanların sebep olduğu durum. 

Sağlıkçıların ne kadar zor koşullarda çalıştığını biliyorum. Uykusuzluk, yorgunluk bir kenara, en zoru da gözü seyirdiği için (misal) öleceğini sanan hastalara ve özellikle hasta yakınlarına dert anlatmaya çalışmak. her iş gibi sağlıkçı olmak da zor. Ama ‘hayat’ gibi hassas bir konu üzerine olduğu için bu iş biraz daha zor. Canını emanet ettiği kişiye saygı duymalı insan. Ah saygı duymalı ama diğer yandan ‘deveye sormuşlar boynun neden eğri diye. Deve -nerem doğru ki?! Demiş’ işte öyle bir durum.

13 mart 20:59

7. Sağlıkta şiddet düzenli olarak şait olduğum,insanı meslekten soğutan durum. Hastaya damar yolu açtığımda kan geldi diye ortalığı yıkması (kan gelmese damara girmemiş olurum ki gelmesi intraketin doğru yerde olduğu anlamına geliyor.) Doktoru odasında bulamadığı için,defalarca kez bilgi verilmesine rağmen,hastanın hemşire bankosundan üstümüze atlaması. Beyaz kod verildiğinde şiddete maruz kalanın bişey yok ben şikayetçi değilim diyip konuyu kapatma çabası 🙄 Arkadaş ne korkuyorsunuz şu koddan. Bizim güvenliğimiz için o... 

Bazen alnıma 'biraz saygı' yazıp dolaşasım geliyor. 

13 mart 18:37

6. Sağlıkta şiddet sadece hastaların sağlık personellerine değil, sağlık personellerinin de hastalara uyguladığı bir muamele. Öyle ki gittiğim bir konferansta sağlık sosyolojisi üzerine çalışan bir anne, kadınların vajinal doğum yaparken epizyotomiye mecbur edilmesinden bahsetmişti. Dünya sağlık örgütüne göre o kadar vahim bir durumdayız ki, ülkemizde vajinal doğumların %80'inde kullanılıyor ve avrupa'da kabul görünen biçimiyle "kadın sünnetine" eşdeğer sayılıyor. Üstelik doğumlarda doktorların rızanı almadan bu olayı yapması çoğu kadınca "şiddet" olarak görülmüyor. Ülkemizdeki hastane yoğunluklarını düşündüğümüz zaman doktorun bu durum işine geliyor ve çoğu vajina kesildiğinden daha da dar dikiliyor. Hatta hocanın görüştüğü birisi doğum sonrasında neden bu yöntemi uyguladınız diye sorduğunda sağlık görevlisi "bana dua edeceksin dar diktim diye, kocan yatağına almaz yoksa seni" gibi bir karşılık veriyor. Çoğu kadın için trajik sonuçlara yol açabiliyor.

Yani ülkemizde ya da dünyada şiddet o kadar yaygın ve kanıksanmış ki, hayatımızın her noktasında sürekli kalkanlarımız havada dolaşmalıyız.

Yine başka bir doğumda da çığlık atan kadına, çığlık attığı için ağıza alınmayacak küfürler eden, sessiz olması için "daha fazla bağırırsan bırakıp gideceğim" diye tehdit savuran görevliler de var.

edit: düzeltme yapmam lazım bir konuda. epizyotomi bazı durumlarda gerekli olarak kullanılıyormuş ve bu yöntem daha sağlıklı sonuçlara ulaşılmasını sağlıyormuş. who raporuna göre oranı %10 bu arada. birde doktorlar öncesinde uyarıda bulunurlarmış. benim katıldığım konferansta verilen örnekler daha çok rıza almama, şiddet üzerineydi.

edit2: eğer daha fazla bilgi almak isterseniz google'a türkiyede epizyotomi diye yazarsanız birçok makaleye ulaşabilirsiniz. eksileyenlere ricam bu.

13 mart 18:18 14 mart 14:30


5. milletçe hadsizliğimizin nişanelerinden biri. sanki elimizde olmayan imkanlara sahip olan herkesten nefret ediyoruz, okumuş bunların başını çekiyor. halbuki aynı çukurun içinde hep beraber debeleniyoruz, sadece senden daha çok deblenen biraz daha üste çıkıyor ama çukur aynı çukur. fazla mesaiden başını alamayan, izin kullanamayan öğretmenden nefret ediyor, özel hastaneye para yettiremeyen, mavi yakalı gibi neredeyse "parça hesabı" çalışma noktasına gelmiş günde 18 saat çalışan doktordan nefret ediyor, atanamayan atanan memurlara saydırıyor. halbuki hiç biri güllük gülistanlık yaşamıyor, kimse işini olması gerektiği gibi yapacak imkana sahip değil, kimsenin iki yakası bir araya gelmiyor, ve hiç kimse birbirini sevmiyor.

beraber büyüdüğüm bir arkadaşım devlet hastanesinde doktor. muayene saati başlamadan önce dışarıda bekleyen bir hastayla "rastlaşıyor" bakıyor ki adam evrak işlerini anlayacak becerebilecek gibi değil, elindeki evrakları alıp kayıt işlerini bir hemşireye veriyor. hasta dışarıda beklerken vizite gidiyor, çünkü sabahın koru ve vizit saati, çünkü onlarca yatan hasta var orası hastane, hiç kimse keyfinden beklemiyor. vizit dönüşü beklemek istemeyen (?) hastası "sen beni almadın, neden ortalıkta dolanıyosun" diye boynuna kalem saplıyor çocuğun. şikayetçi olmak, bağırmak çağırmak, hatta itelemeyi geçtim, resmen yaralamak/öldürmek için çocuğun önlüğünün cebinden kalemi çekip boynuna saplıyor! ne oldu? hiç bir şey. çünkü o hastaya temel bir eğitimi bile doğru düzgün veremeyen devlet, doktoruna da hastanedeki demirbaş makine muamelesi yapıyor, doktorun mahkemelerde sürünecek vakti yok, ama pansuman müesseseden..

13 mart 05:40 13 mart 05:43

4. aklımın almadığı şiddet

yahu insanın kimseye sevgisi,saygısı olmasın gene kendisini sever düşünür değil mi ? en iğrenç insan bile. sırf kendi bacaklarına sıkmamak için bile bunları yapmamalılar. o öldürürüm dediği doktora muhtaç kalır inşallah. keyfine kalır da sürüm sürüm sürünür acillerde

12 mart 22:13

3. “o kadar para alıyorlar bunlar iyice şımardı” ne demek ya? bu güruh istiyor ki kendi karanlıklarına bütün ülke çekilsin. doktorlar, hemşireler aç açıkta sürünsün, öğretmenler sümüklü çocuklarının kulu kölesi bakıcısı olsun, askerler alaşağı edilsin, avukatlar her işi beleş yapsın batsın. pilotların, hosteslerin maaşına bile kafayı takıp “bizim virgilirimizli viriliyır dıhı az virilsin” diyenler var. maalesef sağlık çalışanları adına biraz daha zor bir durum çünkü karşılarına gelen insanı seçme veya reddetme şansları yok. bir tane doktor arkadaşıma hastanede bir hastası “o.ros.u” deyip saçından sürüklemeye kalkışmıştı. sonrasında da ne uğraşacağım deyip şikayetçi olmamış, polis bile çağırmamış ve olayı kapatmıştı. çok çok yanlış bir tutum.

sağlık çalışanlarından ricam en ufak bir sözlü ya da fiziksel müdahale ile karşılaştığınızda mutlaka tutanak tutup şikayetçi olun. zaten bildiğim kadarıyla tabipler birliği size avukat gönderiyor. lütfen amaaan ben mi uğraşacağım demeyin. bugün size hakaret eden yarın başka bir meslektaşınızı bıçaklamaya kalkar. 

12 mart 21:09