yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (8)
  • medya (0)

  1. Saksıda fesleğen, nane ve önce suda bekletip kök salmasını beklemek koşuluyla yeşil soğan yetiştirdim. 

  Soğan en kolayı. Fesleğen ve nane biraz zahmetli. Takip edip yerlerini sevip sevmediklerine dikkat etmelisin. Macro supermarkette saksı halinde satılıyor diye biliyorum. Semt pazarlarında da denk geldiğimi hatırlıyorum. 

  Tohumdan ıspanak ve maydonoz yetiştirmeye çalışmıştım. Çok ufak büyüdüler. Tohum ve tozlaşma vs iyi bilmek gerekiyor. En iyisi biraz büyümüş, saksıda bitki almak.

  28 ocak 2019 02:14

  2. Bir dönem merak saldığım olay. Tchibo’yu gezerken gözüm sebze tohumlarına takıldı. Evet dedim ben de yetiştireceğim. Uzun uzun araştırmalardan sonra tohumları fide haline getirip saksılara diktim. Düzenli olarak sularını verip bakımlarını yaptım ama balkon yeterince güneş almadığı için büyümeleri zor oldu. Annemin evine taşıdım hepsini. Onun balkonunda yoğun güneşle bir ayda domates salatalıklar büyüdü ama tohumların kalitesi iyi değilmiş maalesef. Hiç lezzetleri yoktu, kabukları kalındı. Mevsim geçince soldular, annem de uğraşmak istemeyip çöpe attı hepsini :( bir hobim daha böylelikle son buldu. 

  29 ocak 2019 03:39

  3. Canim annem maydanoz yetistirmisti cok guzeldi tadi fln hatta yemeklere fln koymaya baslamisti. ama bilin bakalim kimin kedisi o maydanozlarin kokusunj cok sevdi de surekli ustune gidip yatti, o guzel gobusunu maydanoz kokuttu, toprak buldugu icin ustune isedi ve kuruttu?

  29 ocak 2019 08:58


  4. Avokado çekirdeğini uzun uğraşlar sonucu çimlendirmeyi başarıp saksıya diktim dün akşam. YouTube’da bir çok video izledim bununla alakalı, ancak biliyorum ki meyvesini alamayacağım. Ama olsun olurda büyürse ilk defa çekirdekten bir bitki büyütmüş olacağım. Denemek isteyenler için (link: https://youtu.be/CTR1oZimeAM Link)

  29 ocak 2019 14:07

  5. bu yaz yapacağım hobi bu olacak. çok istiyorum domates maydanoz yetiştirmek. çok zahmetli olacağını düşünmüyorum. sadece evdeki tüy topağımdan nasıl korumalıyım tüm olay bunda.

  29 ocak 2019 14:48

  6. 2018 senesinde yaptığım ve 2019 senesinde yapmaya devam edeceğim hobi.

  ben tohumdan yetiştirmedim, baharda fideler satılıyor. bolca fide aldım; domates, salatalık, sivri biber, dolma biber, kabak, patlıcan, fasülye (fisesi yoktu bu tohumdan), marul, maydonoz, roka, semiz otu( bu da tuhomdan).

  arka balkonumuzu depo niyetine kullanıyorduk, ilk iş orayı bir güzel temizledim. sonra bolca uzun dikdörtgen saksılardan aldım. 15-20 kadar vardır. hazır toprak aldım, bunu bahçeden aldığımız ve benim düşük ısıda fırınlayıp içinde ki parazitleri öldürdüğüm (50derece) toprakla karıştırdım.

  sonra geçtik fideleri dikme işlemine. ortalık çok batıyor bi gerçek ama değiyor. saksılarımı denizliklere, eski bir masam vardı onun üzerine ve yine eski bir orta sehpanın üzerine koydum. zaten yaklaşık 15 gün her akşam elimde başka bir fide ile geldim. dikme işlemi, balkon temizliği ve balkonun komple sirkeli su ile temizlenmesi (evin böceklenmesinden korkuyordumda)

  şimdi sorunlardan bahsedeyim. ilk olarak fideleri çok sık dikmişim, büyürken birbirlerine zarar verdiler, bir kısmını başka saksılara aldım. bu sene ilk dikkat edeceğim şey bu olacak.

  ikinci olarak salatalık ve kabak da yaprak biti oldu ve diğerlerine sıçramaya başladı. mecburen düşük etkili bir ilaç kullandım. ilacı fideciden aldım. fideci en başından beri seyreltilmiş sirke ile haftada bir fıs fıs yapsaydım bu sıkıntı ile karşılaşmayacağımı söyledi. bunu da bu sene en başından yapacağım.

  üçüncü olarak domatesler çılgınlar gibi büyüdü ve saksılar küçük kaldı, şuan onlar için baya eskilerin kovaya diktiği gibi bir çözüm düşünüyorum.

  dördüncü olarakta, ben cam balkona yaptım, havalar henüz ısınmadan başladığım için cam balkon hep kapalıydı. aklımca sera yapıyorum. hatta soğuk olan gecelerde fidelerim ölecek diye baya evhamda yaptım. sonuç olarak az arı gördüler ve ilk etapta az ürün aldım. sonra nedeni anladıktan sonra bütün camları açtım.

  sulamayı da hep gün batımında yaptım. şuna şu kadar şuna şu kadar diyemiyorum. ilk zamanlar biraz bilinçsiz yaptım, sonra sonra bakınca ne kadar su istediğini anlar oldum.

  saksıda serimde ağaçlarımda var; portakal, limon, mandalina, erik, zeytin,nar :) bunlarıda bi ara vakit bulunca uzun uzun anlatırım.

  29 ocak 2019 15:48

  7. ilk kez yapıyorsanız tavsiyem tohum değil, küçün fidan almanız. çünkü tohumla ilk yıl herhangi bir sonuç elde edememe ve hevesinizin kırılması olasılığı yüksek.

  domates, salatalık, çilek yetiştirmek çok kolay, ilgiye ihtiyaç duymuyor. kesinlikle tavsiye ederim.

  nane, maydonoz, fesleğen gibi otlar daha uğraştırıcı ve hassas. ben çokça kez kuruttum bakamadığımdan.

  29 ocak 2019 17:10


  8. biz bu işlemi fideye para vermemek için yapıyoruz. geçen seneden aldığımız meyve ve sebzelerin tohumlarını kurutuyoruz diğer yaz başlangıcında bunları toprağa dikiyoruz fideler büyüdüğü zaman yazlığımızdaki toprağımıza geçiriyoruz. taze fide almaktan çok daha ucuz maliyeti oluyor. (gizlinot: devir ekonomi devri)

  29 ocak 2019 17:48