girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (95)
  • medya (0)

95. Bunda tek şansım görünen bir yerde olmaması, ensemde ki saç derisinde oluşuyor. İlk yaptığım eylem şampuana çam terebentin yağı koyup yıkamakdi. Dehşet derecede kaşinan ve kabuk kabuk kalkan zamanlar sampuana dikkat etmemle biraz azaldı. Artık sls içeren şampuan kullanmıyorum, yine oluşuyor ama ağır kaşıntı ve kabuklanma durumu artık yok, galiba hiçbir zaman tamamen geçmeyecek, kabullendim.

29 ekim 17:35

94. Süslüler daha önce yazan mutlaka olmuştur , ben de bu başlığı zamanında çok takip ettim internetteki tavsiyeler üzerine saçlar için head&shoulders clinical strength tek çarem oldu. Daha önce defalarca doktora gittim ketoral ,konazol şampuanlar veya bunların kremleri maalesef tam etki göstermiyor. Head&shoulders kullanırken mucize gibi hiçbir şey hissetmiyorsunuz. Ama bıraktığınız an maalesef geri geliyor , fiyatı da ithal edildiği için zamanla git gide zamlanıyor . Başka hiçbir formül etki göstermediği için almak zorundayım. benim gibi yüzünde de yoğunlukla bu rahatsızlık olanlar için önerim ; ben cilt bakımını aksatmayarak çare buldum arkadaşlar , düzenli olarak temizleyici  / tonik / esans / nemlendirici / arada bir maske kullanırsanız inanın çok etki ediyor.

14 eylül 19:26 14 eylül 20:42

93. Bende bu hastalıktan çekenlerdenim. hem saçlarımda hemde çok atakta olduğu zamanlar kaşlarımda var. ayrıca burun kenarlarımda pullanma var. ve o pullanmaya çözüm bulmadan fondotenle bile kapanmıyor. Gelelim çözümlere. yüzüm için bioderma sensibio ds hem yıkama jelini hem kremini kullanıyorum. kremim bitmek üzere yeniden almam lazım gitti paracıklar. şampuan olarak ducray kelual ds ve elution kullanıyorum. dönüşümlü kullanıyorum. burada yine paracıklar gidiyor çünkü pahalı şampuanlar. doğayı sev yeşili koru stresten uzak dur.

25 temmuz 15:27


92. Son bir haftadır beni tekrar çileden çıkarmaya başlayan saç derisi sorunu. Yeni işe başlamamın verdiği stresle saçlarımı tekrar elime aldım sayesinde. Baktım olacak gibi değil bana cildiye yolları gözüktü yine. Yaklaşık beş senedir bu sorunla uğraşıyorum. Tam diyorum ki "ay bitti" "vallahi bak saçlarımda artık bir kaşıntı olmuyor, döküntü yok" tam o sıra başlıyor. Doktorumun dediğine göre bu bir hastalık değil, cilt tipiymiş. Bu görüş zaten kabul görmüş olacak ki bir tedaviside -ne yazık ki- yok. Sadece belirli şampuanlarla ve *özellikle* hayatınızdan stresi minimuma indirerek önleyebilirsiniz. Ama bu da ne yazık ki kesin bir çözüm değil. O saçınıza çok iyi gelen şampuan bir gün geliyor ki hiç bir işe yaramıyor. Tekrar başlıyor saç kaşıntısı, kepeklenme ve dökülme. Fakat bir müjde veriyim size, deniz ve güneş kesinlikle saçtaki kabuklanmaya ve kaşıntıya mükemmel geliyor. Ben antalyada -yüzmeyi çok sevmesemde- gün aşırı denize gidiyorum. Ve inanır mısınız kaşıntıdan saçlarımı yolacak duruma geldiğim anda tek kurtarıcım deniz suyu oluyor. Bunun dışına, çok fazla şapka takmamaya özen gösterin. Çünkü seboreik dermatit nemli ortamları çok seviyor. Saçlarınızın hava almasını sağlayın. Bir de bu duruma alışsanız iyi olur, ben alıştım. çünkü ne yazık ki peşimizi bırakmayacak olan nur topu gibi seboreik dermatit genlerimiz var.

25 temmuz 01:13 25 temmuz 01:15

91. seboreik dermatit'in adını bilmediğim duymadığım zamanları özlüyorum :(

bundan bir iki sene önce; saçlarımın dipleri yağlı, uçları maşadan yıpranmış kuru ve mat olduğu bir dönemde ben bu durumu kafama takıp uğraşmaya başladım yok efendim badem yağları saç maskeleri vb, ama saçlarımı bir türlü adam edemiyordum sevemiyordum.

İnternetten araştırıp pozitif yorumları okuyarak hc hair care markasının bakım yağını, şampuan ve kremini aldım. Maskesini yapıp saatlerce saçımda bekletiyorum, şampuanlar kremler maskeler derken ben iki üç hafta bu şekilde devam ettim. Sonra ben farkına bile varmadan saç diplerim böyle hafif hafif kaşınmaya başladı, sonrasında çok çabuk yağlandığını ve kepeklendiğini fark ettim. Bunun üzerine kullandığım tüm ürünleri bıraktım ve eski şampuanıma geri döndüm. Fakat ne yapsam olmadı bir türlü yağlı kepeği ve kaşıntıyı önleyemedim. Artık en son kaşıntıdan duramadığım çıldıracak gibi olduğum bir zamanda uyuz mu oldum bitlendim mi diye düşünürken doktora gitmeyi akıl ettim ve seboreik dermatit olduğumu öğrendim.

Meğerse bu bitkisel diye geçen yağlar şampuanlar bende böyle bir hastalık tetiklemiş ve bu tarz bakım ürünlerini kesinlikle kafama göre kullanmamam gerektiğini öğrenmiş oldum :(

Vichy dercos yeşil şampuan ve ketoral i değiştirerek kullandım doktorun önderdiği bir losyonu geceleri sürdüm ve büyük ölçüde hafifletti. Şimdilerde head & shoulders rahatlatıcı bakımı kullanıyorum; kaşıntı yok denecek kadar az, yağlanmayı kontrol altına alabildim en azından gün aşırı yıkamak sorun olmuyor FAKAT saçlarım hala kuru, mat ve koparak kırılıyor buna bir çözüm bulamıyorum! Artık saç diplerime bir şey sürmeye korkar oldum, ne bakım yapabiliyorum ne de uçlarına sürdüğüm maskeler kremler buna bir çözüm oluyor. Önerilerinize açığım :)

5 temmuz 14:50

90. İnsanın makyaj yapmasını geçtim güneş kremi bile sürememesine sebebiyet veren lanet hastalık. Normalde cildin kendi florasında da bulunan ama stresle birlikte neredeyse her madde tarafından tetiklenebilmekte olan, özellikle de cildin kendi yağından beslenen malassezia adında bir mantarın sebep olduğu kronik bir deri hastalığı. Bu yüzden yağlı ciltlerde görülür. İnsanı ikilemde bırakır çünkü yağlı ciltler için ürün kullanılması pullanmayı görünür yaparken kuru cilt için ürün kullanmak da yağlanmayı artırarak seboreik dermatitin azmasına sebep olur.

Neredeyse 11-12 yaşlarımdan beri sahibim ve şu pul pul görüntüden kurtulamıyorum. Kaşındırmasından,suratımda kalıp varmış gibi hissettirmesinden, lekeler bırakmasından fazlasıyla rahatsızım. Peeling yapamıyorum çünkü cilt incelten kremlerden artık her tarafımdan kılcal damarlar fışkırır durumda bu yüzden artık canıma tak etti ve bu illete savaş açtım. Hem kafa derimde hem bütün suratımda hem de göğsümde var ve artık gerçekten yetti. Bu girdiyi yazma amacım benim gibi bu dertten fazlasıyla muzdarip olup benim gibi bilimsel dayanaklara sahip bir yazı okumak isteyen insanları bilgilendirmek çünkü ben bu paylaşacağım linkteki yazıyı çok geç buldum. Artık alacağım ürünleri burdaki söylenenleri dikkate alarak seçeceğim.

Ayrıca bu mantar fungal akne de yapmakta, yazı da genel olarak ona odaklanmış ama mantar aynı mantar dolayısıyla her iki hasta grubunun da işine yarayacak bilgiler içeriyor. Bu yazının daha önce paylaşıldığını görmedim önemli olduğunu düşünüyorum. Bilimsel dediysem de gayet anlaşılacak şekilde aktarılmış bence bir göz atın. Evet fazla uzattım buyrunuz içerik rehberiniz: (link: https://simpleskincarescience.com/pityrosporum-folliculitis-treatment-malassezia-cure/ https://simpleskincarescience.com/pityrosporum-folliculitis-treatment-malassezia-cure/)

Edit: şimdi fungal sivilce başlığına baktım aynı link orada paylaşılmış ama bu başlıkta aratmama rağmen göremedim.

4 temmuz 02:23 4 temmuz 02:41

89. Deniz suyunun saçlarıma çok iyi geldiği hastalık. Ne yaparsam yapayım saçlarımda gitmeyen kepeklenme ve kaşıntıyı deniz suyu mucizevi bir şekilde çözüyor. Ayrıca saçlarımdaki aşırı sebum üretiminden ve kullandığım şampuanların bazen saçlarımı aşırı kurutmasından dolayı kaybolan şekli bile geri geliyor deniz suyuyla. Dalgalı saçlarım hacim falan kazanıyor, bukle bukle oluyor. Çoğu insanın saçlarını yıprattığını dile getirdiği deniz suyunu şampuan olarak kullanma imkanım olsa bir dakika dahi düşünmeyeceğim. Keşke deniz suyu içeren şampuan olsa :(

1 temmuz 01:31 1 temmuz 01:32


88. Bu illet başıma lohusayken geldi yerleşti. Sanki başka hiçbir derdim tasam yokmuş gibi bide onunla uğraştım:( Ben hayatımda öyle bir kaşınma görmedim. Bir yandan emzirmeye çalışıp bir yandan kafamı kaşıyorum. Tam bir kabus.  Bir de zaten sinirlerimin bozuk olduğu bir dönem beni gerçekten çok zorlamıştı. Bir alakası var mıdır bilmiyorum ama o dönem bioblas kullanmıştım öncesinde. Eğer şampuanla bir alakası oluyorsa o şampuan kesinlikle tetikledi. Ben vichy kullandım bir süre öyle geçti. Evet kokusu iğrenç ve fiyatı biraz tuzlu ama işe yarıyor.

24 haziran 01:55

87. bunu kafa derisinde yaşayan, banyo sonrası bile kaşıntı, beyaz pul pul dökülmeleri olan biri olarak çözümü head and shoulders rahatlatıcı bakım’da buldum. hatta o kadar yorumdan sonra vichy almak üzereydim ancak son anda uygun fiyatlı olmasından dolayı önce bunu denemek istedim. iyi ki de öyle yapmışım. kullandığımdan beri bir daha hiç yaşamadım saydığım belirtileri. 

27 mart 14:13

86. Uzun yıllardır saçlarımda çektiğim illet. Sürekli kaşınır, kepek gibi kabuk kabuk dökülür.Kaşıdıkça daha da geniş alana yayılır. Belirli dönemlerde artarken belirli dönemlerde kendini daha az hissettirir. Benim şampuan için önerim vichy dercos yeşil renki olan. Ben kuru saçlar için olanını kullandım ve saçlarımı asla kurutmadı.İki yıkama sonrasında saçlarımdaki kasınma bitti tabi sampuanı kullanmaya devam ettikçe.Bu aralar şampuanım bitti ve loreal botanical freshcare serisinin lavanta içeren yeni serisini deneyeyim dedim. Koşarak uzaklaşmanızı tavsiye ederim ilk yıkamadan itibaren tekrar hoşgeldin seboreik dermatit..

26 mart 18:12 26 mart 18:14