girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (91)
  • medya (0)

91. seboreik dermatit'in adını bilmediğim duymadığım zamanları özlüyorum :(

bundan bir iki sene önce; saçlarımın dipleri yağlı, uçları maşadan yıpranmış kuru ve mat olduğu bir dönemde ben bu durumu kafama takıp uğraşmaya başladım yok efendim badem yağları saç maskeleri vb, ama saçlarımı bir türlü adam edemiyordum sevemiyordum.

İnternetten araştırıp pozitif yorumları okuyarak hc hair care markasının bakım yağını, şampuan ve kremini aldım. Maskesini yapıp saatlerce saçımda bekletiyorum, şampuanlar kremler maskeler derken ben iki üç hafta bu şekilde devam ettim. Sonra ben farkına bile varmadan saç diplerim böyle hafif hafif kaşınmaya başladı, sonrasında çok çabuk yağlandığını ve kepeklendiğini fark ettim. Bunun üzerine kullandığım tüm ürünleri bıraktım ve eski şampuanıma geri döndüm. Fakat ne yapsam olmadı bir türlü yağlı kepeği ve kaşıntıyı önleyemedim. Artık en son kaşıntıdan duramadığım çıldıracak gibi olduğum bir zamanda uyuz mu oldum bitlendim mi diye düşünürken doktora gitmeyi akıl ettim ve seboreik dermatit olduğumu öğrendim.

Meğerse bu bitkisel diye geçen yağlar şampuanlar bende böyle bir hastalık tetiklemiş ve bu tarz bakım ürünlerini kesinlikle kafama göre kullanmamam gerektiğini öğrenmiş oldum :(

Vichy dercos yeşil şampuan ve ketoral i değiştirerek kullandım doktorun önderdiği bir losyonu geceleri sürdüm ve büyük ölçüde hafifletti. Şimdilerde head & shoulders rahatlatıcı bakımı kullanıyorum; kaşıntı yok denecek kadar az, yağlanmayı kontrol altına alabildim en azından gün aşırı yıkamak sorun olmuyor FAKAT saçlarım hala kuru, mat ve koparak kırılıyor buna bir çözüm bulamıyorum! Artık saç diplerime bir şey sürmeye korkar oldum, ne bakım yapabiliyorum ne de uçlarına sürdüğüm maskeler kremler buna bir çözüm oluyor. Önerilerinize açığım :)

5 temmuz 14:50

90. İnsanın makyaj yapmasını geçtim güneş kremi bile sürememesine sebebiyet veren lanet hastalık. Normalde cildin kendi florasında da bulunan ama stresle birlikte neredeyse her madde tarafından tetiklenebilmekte olan, özellikle de cildin kendi yağından beslenen malassezia adında bir mantarın sebep olduğu kronik bir deri hastalığı. Bu yüzden yağlı ciltlerde görülür. İnsanı ikilemde bırakır çünkü yağlı ciltler için ürün kullanılması pullanmayı görünür yaparken kuru cilt için ürün kullanmak da yağlanmayı artırarak seboreik dermatitin azmasına sebep olur.

Neredeyse 11-12 yaşlarımdan beri sahibim ve şu pul pul görüntüden kurtulamıyorum. Kaşındırmasından,suratımda kalıp varmış gibi hissettirmesinden, lekeler bırakmasından fazlasıyla rahatsızım. Peeling yapamıyorum çünkü cilt incelten kremlerden artık her tarafımdan kılcal damarlar fışkırır durumda bu yüzden artık canıma tak etti ve bu illete savaş açtım. Hem kafa derimde hem bütün suratımda hem de göğsümde var ve artık gerçekten yetti. Bu girdiyi yazma amacım benim gibi bu dertten fazlasıyla muzdarip olup benim gibi bilimsel dayanaklara sahip bir yazı okumak isteyen insanları bilgilendirmek çünkü ben bu paylaşacağım linkteki yazıyı çok geç buldum. Artık alacağım ürünleri burdaki söylenenleri dikkate alarak seçeceğim.

Ayrıca bu mantar fungal akne de yapmakta, yazı da genel olarak ona odaklanmış ama mantar aynı mantar dolayısıyla her iki hasta grubunun da işine yarayacak bilgiler içeriyor. Bu yazının daha önce paylaşıldığını görmedim önemli olduğunu düşünüyorum. Bilimsel dediysem de gayet anlaşılacak şekilde aktarılmış bence bir göz atın. Evet fazla uzattım buyrunuz içerik rehberiniz: (link: https://simpleskincarescience.com/pityrosporum-folliculitis-treatment-malassezia-cure/ https://simpleskincarescience.com/pityrosporum-folliculitis-treatment-malassezia-cure/)

Edit: şimdi fungal sivilce başlığına baktım aynı link orada paylaşılmış ama bu başlıkta aratmama rağmen göremedim.

4 temmuz 02:23 4 temmuz 02:41

89. Deniz suyunun saçlarıma çok iyi geldiği hastalık. Ne yaparsam yapayım saçlarımda gitmeyen kepeklenme ve kaşıntıyı deniz suyu mucizevi bir şekilde çözüyor. Ayrıca saçlarımdaki aşırı sebum üretiminden ve kullandığım şampuanların bazen saçlarımı aşırı kurutmasından dolayı kaybolan şekli bile geri geliyor deniz suyuyla. Dalgalı saçlarım hacim falan kazanıyor, bukle bukle oluyor. Çoğu insanın saçlarını yıprattığını dile getirdiği deniz suyunu şampuan olarak kullanma imkanım olsa bir dakika dahi düşünmeyeceğim. Keşke deniz suyu içeren şampuan olsa :(

1 temmuz 01:31 1 temmuz 01:32


88. Bu illet başıma lohusayken geldi yerleşti. Sanki başka hiçbir derdim tasam yokmuş gibi bide onunla uğraştım:( Ben hayatımda öyle bir kaşınma görmedim. Bir yandan emzirmeye çalışıp bir yandan kafamı kaşıyorum. Tam bir kabus.  Bir de zaten sinirlerimin bozuk olduğu bir dönem beni gerçekten çok zorlamıştı. Bir alakası var mıdır bilmiyorum ama o dönem bioblas kullanmıştım öncesinde. Eğer şampuanla bir alakası oluyorsa o şampuan kesinlikle tetikledi. Ben vichy kullandım bir süre öyle geçti. Evet kokusu iğrenç ve fiyatı biraz tuzlu ama işe yarıyor.

24 haziran 01:55

87. stresli biri ve bir seboreik dermatit sahibi biriyseniz geçmiş olsun. buna sahip olduğunuzu varsaymayıp veya tam anlatamadım durun anlatmaya çalışacağım. (gizlinot: swh) ne kadar elinizi o bölgeye götürmez, kaşımaz ve ya ellemezseniz kendi kendine geçme olasılığı çok yüksek. çünkü psikolojiden de etkilenen değişik bir hastalık. ilaçlarının yanı sıra psikolojinize, stres seviyenize de bakıyor. umarım anlatabilmişimdir kısaca elinizden geldiği kadarıyla yokmuş gibi davranın.

23 haziran 22:01

86. bu illetten yıllardır çekiyorum, stresliyken çok daha yoğun yaşıyorum fakat normalde de kafam sürekli kaşınır ve pul pul dökülür; stresliyken yaralar çıkıyor buna ek olarak. kendimce bir rutin oturttum, son üç-dört aydır hayatımın en stresli günlerini yaşamama rağmen herhangi bir atak yaşamadım. hatta kafamı bu yüzden hiç kaşımadım neredeyse bile diyebilirim.

öncelikle saçlarımdan bahsedeyim. boyalı ve kuru saçlarım var fakat sadece boyadan değil, kendileri de kuru. bu yüzden hep sülfatsız ve silikonsuz ürünler kullanıyorum. saçlarımı haftada iki kez yıkıyorum. bir de mutlaka en az iki şampuanı dönüşümlü kullanıyorum, yoksa alışkanlık kazanınca kafa derisine hiçbir etkisi kalmıyor. vichy dercos şampuanı beğeniyordum aslında, ki kendisi seboreik dermatit için en çok önerilen şampuanlardan biri, fakat bahsedeceğim şampuandan daha fazla memnun kaldım.

birincisi maria nila markasının head & heal şampuanı. ben saçhane sitesinden alıyorum. şimdi, fiyatı tuzlu evet ama ben geçen sene bu markadan başka bir şampuan alıp yaklaşık 8 ay kullandım ki saçlarım oldukça uzun. bu yüzden uzun süre dayanıyor. açıkçası ilk yıkamada hiç etkilenmedim fakat ertesi hafta değişimi görmeye başladım. kafa derimi rahatlattı ve hiç rahatsız etmedi.

ikincisi de vichy dercos sonrası denediğim rossmann'da satılan isana markasının med serisinden deniz tuzu şampuanı. bu seriyi bu sene ilk kez gördüm, birkaç çeşidi vardı. benim aldığım (link: https://www.rossmann.de/produkte/isana-med/totes-meer-shampoo/4305615593517.html şu) totes meer diye geçen. vichy ile kıyaslarsam; vichy saçlarımı aşırı sertleştiriyordu, bunda en ufak sertleştirme yaşamadım. vichy'nin kokusu gerçekten rezalet, bu nötr bir kokuya sahip, hatta beğendim diyebilirim. kafa derimi yatıştırma konusunda ise isana çok daha iyi bir iş çıkarttı. fiyatlarını da kıyaslarsam, güncel fiyatları bilmiyorum ama isana'nın vichy'nin en az üçte biri fiyatında olduğunu tahmin ediyorum.

bu ikisini yaklaşık üç aydır dönüşümlü kullanmaktayım ve seboreik dermatitim olduğunu unuttum resmen. gerçekten bir şans verin diyorum.

23 haziran 12:16 23 haziran 12:20

85. bunu kafa derisinde yaşayan, banyo sonrası bile kaşıntı, beyaz pul pul dökülmeleri olan biri olarak çözümü head and shoulders rahatlatıcı bakım’da buldum. hatta o kadar yorumdan sonra vichy almak üzereydim ancak son anda uygun fiyatlı olmasından dolayı önce bunu denemek istedim. iyi ki de öyle yapmışım. kullandığımdan beri bir daha hiç yaşamadım saydığım belirtileri. 

27 mart 14:13


84. Uzun yıllardır saçlarımda çektiğim illet. Sürekli kaşınır, kepek gibi kabuk kabuk dökülür.Kaşıdıkça daha da geniş alana yayılır. Belirli dönemlerde artarken belirli dönemlerde kendini daha az hissettirir. Benim şampuan için önerim vichy dercos yeşil renki olan. Ben kuru saçlar için olanını kullandım ve saçlarımı asla kurutmadı.İki yıkama sonrasında saçlarımdaki kasınma bitti tabi sampuanı kullanmaya devam ettikçe.Bu aralar şampuanım bitti ve loreal botanical freshcare serisinin lavanta içeren yeni serisini deneyeyim dedim. Koşarak uzaklaşmanızı tavsiye ederim ilk yıkamadan itibaren tekrar hoşgeldin seboreik dermatit..

26 mart 18:12 26 mart 18:14

83. Uzun zamandır kaşıntı, kızarıklık, pul pul dökülme sıkıntılarını çekiyordum. Bugün doktora gittim ve bu teşhis konuldu. Salak ben, o pul pullanmaları ölü deri sanıp boyuna peeling yaptığım için hepten mahvolmuş cildim. Karma cildim şuanda adeta bir sahra çölü.

saç diplerim de aynı şekilde kepek gibi dökülüyor. Gerçekten ne biçim illetmiş arkadaş bu ya Allah düşmanımın başına vermesin.

26 mart 15:50

82. Normalde kupkuru olan saç diplerimde duştan sonra bile yağlanmaya, kepeklenmeye, saç derisinde kızarıklığa ve saçlarda avuç avuç dökülmeye sebep oluyor. Burun kenarından çeneme kadar olan bölge tahriş olmuş gibi, hassas, kızarık ve sürekli kaşınıyor.

Bugün gittiğim dermatolog Topiclin %0.03, Elidel Krem yazdı. Hair360 marka 2 çeşit şampuan önerdi, biri Intensive Hairloss diğeri Selenium&Zinc. Eczacı hanım da Bioderma markasının Sensibio serisinden yüz yıkama jelini ve Sensibio AR serisinin kremini önerdi, onları da aldım. Tester olarak da 3 tane Bioderma Sensibio Tolarance+ krem, 3 tane Sensibio H2O ve 1 adet Sensibio DS+ vererek bu hastalığı "hassas bünyeli zengin hastalığı" olarak tanımlayarak beni uğurladı. Zengin hastalığı demesinin sebebi de pahalı ve çok çeşit bakım ürünü gerektirmesiymiş, kendisi öyle dedi.

Çok mutsuzum cidden (tabi şu hayatta daha büyük dertler var ama) , yani Allah düşmanımın başına bile vermesin diyorum.

Ürünleri de kullanıp yorumlarımı iletirim.

5 mart 13:57