girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (38)
  • medya (1)

38. kadına şiddete özendirme-şiddeti meşrulaştırma konusunda haksızlık yapıldığını düşündüğüm dizi.

izlediğimiz hemen her yapım bu dizideki kadar; hatta daha fazlası kadar, bir tarantino filmi buradakini yirmiye katlar örneğin, şiddet içeriyor.

peki burada eleştirilen nokta ne: prime timeda ve nispeten önemli bir kısmı cahil-eğitimsiz vatandaşlara sahip bir ülkede yayınlanması.

arkadaşlar, çevremde de bolca böyle akrabalara sahip biri olarak size net olarak söyleyebileceğim şey şudur ki izleyen kişi psikopat değilse primat seviyesinde de olsa bu dizide özeneceği yegane karakter tahir'dir. şiddetten zevk alan hasta ruhlu biri içinse zaten yapacak bir şey yoktur. onun için hemen her yapım şölendir bence.

o zaman bu dizinin kime faydası var diyebilirsiniz. gözden kaçırılan nokta şu ki dizinin verdiği tüm mesajlar zaten kadına.

şiddet sahneleri şart mıydı denilirse, bence en azından ilk bölümler gerekliydi çünkü hikaye bunun üstüne kurulu. ve evet, senelerce şiddet görmüş bir kadına empati kurabilmemde oldukça yardımcı oldu.

bu konu dışında benim de eleştirdiğim birçok yönü var elbette.

ama yine de tahirin nefesle beraber nefesin yaşadıklarına ağladığı sahneler, öz oğlu olmayan yiğitle aralarında kurdukları bağ gibi konularda ise birçok yapımdan daha yenilikçi bulduğum dizidir.

20 eylül 01:50 21 eylül 12:39

37. Atv dizisi. İzlemedim, izlemem. Ne kadar kaçsam da kadın internette ya da televizyonda sürekli çıkan fragmanlarında tahir diye çığlık çığlığa bağırıyor, resmen tahammülüm kalmadı. Nasıl o gürültüye katlanabiliyorlar izleyenler anlamıyorum.

20 ağustos 10:19 20 ağustos 10:19

36. Bu dizi midemi bulandırıyor. Hala nasıl yayından kaldırılmiyor anlamıyorum.

İki tane sahnesine denk geldim adam kadının sırtına kemerle hayvan gibi vuruyordu bi de az önce bir sahneye denk geldim herifi direğe bağlayıp ardından öldürdü.

Neden bunların normalleştirilmesi önemsenmezken kızların şortları sansürleniyor.

14 haziran 00:18


35. Diziyi izlemedim ama bahsedilen sahneleri gördüm. Önce şunu söyleyeyim; kadının erkeğe muhtaç edilmesi olayında yazılan her şeye tabii ki katılıyorum. Ama şiddet sahnelerine yapılan yorumları gereksiz buldum. Çocuklar izliyor denmiş ama yaş uyarısı vardır herhalde; yoksa da bu yönetmenin değil ailenin sorumluluğudur zaten. Çocuğunu oyalansın diye televizyonun önünde başıboş bırakmayacaksın yani. Ayrıca yönetmenin iç dünyasının karanlık olmasıyla ve sahnelerin özendirici olmasıyla ilgili yapılan yorumlar o kadar saçma ki. Arkadaşlar o zaman darren aranofsky hapse atılmalı ya da irreversible filmi insanları tecavüze mi yönlendiriyor? Sanatçı toplumun gerçeğini kendi gözünden istediği gibi yansıtabilir; toplumun özenip özenmeyeği sanatçının sorunu değildir. Bu mantıkla siz içinde uyuşturucu, küfür, tecavüz vb. sahneleri içeren yerli ya da yabancı yapımları izlemiyorsunuz öyle mi? Neyse siz rtük'e şikayet edin ya da boşverin.

19 nisan 07:53

34. Neden kadınların hayali kendini koruyup kollayacak sahip çıkacak bir erkek ben bunu anlamıyorum. Anlamakta istemiyorum.  Ülkemiz nasıl bu kadar kalitesiz yayınları  beğenebiliyor...

30 mart 01:13

33. Zaten kadının ikinci sınıf insan muamelesi gördüğü bu ülkede kadını bir erkeğe muhtaçmış gibi gösteren, bir erkeğe sığınmadan yapamazmış ve tek başına bir birey olamazmış gibi empoze etmeye çalışan, bunu da zaten kadını aşağılamak ve bir mal gibi kullanmak isteyen, her fırsatta kadınlara şiddet uygulamaya çalışan ve bunu kendine hak gören hastalıklı insanların daha da beynine işlediğini düşündüğüm dizi. Kadın şiddet gördüğü adamdan kurtulmak için yine bir adama sığınmak zorundadır çünkü kadın bir erkek olmadan tek başına yapamaz, kadın her daim bir erkeğe muhtaçtır, kadın şöyledir, kadın böyledir... Hay sizin kadın üstünden yaptığınız dizilere de, size de, hastalıklı iğrenç ruhunuza da.

30 mart 00:17

32. Sen anlat karadeniz=flashback

1 mart 17:30


31. parmak kırma sahnesini önce tecavüz etme olarak algılayıp istemsiz ağlamıştım. parmaklarının kırıldığını anlayınca da elim ayağım boşalmıştı lan bu nasıl dizi, bu nasıl psikopatlık, bunu nasıl bi senarist yazıyor, o senaristin iç dünyası ne kadar sokuk ya.

tanım: kadına şiddeti süsleyip püsleyen, izlerken sinir krizi geçirten düttürük dizi

25 şubat 00:05

30. yeter artık istemiyorum tahir gibi sevgili eş ıvır zıvır postları cidden mide bulandırıcı böyle bir dizi izlenmez izlenemez nasıl başlarda herkes kurtlar vadisinde ki işkenceyi şiddeti de garip görüp şimdilerde herkesin öyle olması gibi işte yavaş yavaş aşılıyolar bizlere

24 şubat 17:00

29. Kadını aşağılayan hareketler, hakaretler hatta ve hatta dibine kadar kadına fiziksel şiddet içeren dizi. 

Kadına olan tutumun içler acısı olduğu ülkemizde böyle taktik geliştirip örnek almalara neden olacak dizilerin art arda verilmesi pek öylesine gelmiyor bana. Kadın bir bireydir, erkeğin sevmesine ya da sövmesine ihtiyaç duymadan. 

Milletçe daha bunu özümseyememişiz, yayına parmak kırmalı dizi sokuyorlar. Vay arkadaş.

24 şubat 15:35