sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (16)
 • medya (0)

16. üniversitede ailemden habersiz 1 sene sevgilimle aynı evde yaşadım. 1 senenin sonunda kesinlikle evlenilmeyecek biri olduğuna kanaat getirdim. o yüzden ne kadar aile/toplum baskısı olsa da biriyle evlenmeyi düşünüyorsanız en azından çok kısa olmayan bir tatile çıkın, bir ev tutun zaman geçirin vs. kararınızın doğru olup olmadığını göreceksiniz.

22 mayıs 2018 11:13 26 mayıs 2018 00:22

15. Ülkemizde bu anlayışın değişmesi gerekiyor kesinlikle. Çünkü aynı evde kalınca sadece seks yapıyorlar düşüncesi olmamalı yada ahlaksızlıkla uygunsuz yaşamla suçlanılmaması gerekiyor. Bir insanı sadece dışarıda çizdiği profille tanıyamazsınız.Kirli zihinlerinizi arındırmalısınız. Çok arkadaşımı gördüm yıllarca beraber olup düğün için hayaller kuran ama bir imkan doğrultusunda aynı evde yaşadıklarında iyikide evlenmeden bu süreci gördük ve birbirimize bu mutsuz hayatı yaşatmadan bitirdik diyen yada çok daha iyi oldu daha çok bağlandık diyen. Tamamen şans işi ve bence herkesinde bu durumu azda olsa yaşaması gerekiyor özellikle evlenmeden önce bu süreci görmek gerekiyor. Çünkü her sabah görmek istediğiniz yüz gerçekten o mu değil mi karar vermenize çok yardımcı oluyor

22 mayıs 2018 00:17

14. türk aile yapısı bu işi kabullenemediğinden, pek çok arkadaşımın evlenme nedenidir.

birini ne kadar sevseniz de evde çoraplarını nereye atıyor, yemeği yedikten sonra tabak çanağı olduğu gibi bırakıyor mu, aynı uyku alışkanlıklarına sahip misiniz gibi detaylar birlikte yaşayabilmek için önemli.

ben yurtdışında 4 senedir sevgilimle aynı evde yaşıyorum. ailem biliyor birlikte yaşadığımızı. ne zaman evleniyorsunuz diye ara ara darlamıyor değiller tabii ki ama onlar da kabul ediyor ki sağlıklı bir evlilik kararı için birlikte yaşamak gerekli. gerçi 4 sene biraz uzun sürdü darlamalarına hak verebiliyorum, ne kadar rahat olmaya çalışsalar da sonuçta türk ailesi :) benim kararıma güvendikleri için kendilerine minnet duyuyorum.

bizim için şu an evlilikten farkı yok bu işin. pek çok kişinin hayalini kurduğu gibi sürekli sıcak battaniye altında yatıp sarılarak film izlemiyorsunuz. yeri geliyor kavga ediyoruz farklı yaşam alışkanlıklarından dolayı ama bir orta yolunu buluyoruz. önemli olan hep mutsuz hissetmemek bu işte. eğer partnerinizin her yaptığı batıyorsa gözünüze, bir durup düşünmek lazım o zaman.

ya çocuk yapmak istediğimde ya da birlikte ev almak istediğimizde evlenmek istiyorum. onun haricinde türkiyedeki konu komşunun gönlünü hoş etmek için evlenmemeye karar verdim.

umarım ki gelecekte çocuklarımıza daha anlayışlı olur ve onları sahiplenmek yerine özgür birey olduklarını kabul ederiz. sonuçta bu mentaliteyi değiştirecek ve gençleri mahalle baskısından kurtaracak olan bizleriz.

21 mayıs 2018 12:42

13. Yapmayı cok istediğim bir seydir.hatta ev dahi var ama bilin bakalım ne eksik ¯\_(ツ)_/¯

21 mayıs 2018 02:12

12. Kesinlikle yapılması gerektiğini düşündüğüm eylem fakat süslülerim aileleriniz bu duruma ne diyor ya da siz kendilerine söylemiyor musunuz bu kısmı bir türlü çözemiyorum.

Şahsen benim kendi ekonomik özgürlüğüm var yalnız yaşıyorum. Sevgilimde aynı şekilde. Fakat ailem birkaç ayda bir gelir yanıma. Sizlerin aileri hiç mi gelmiyor ben anlamıyorum. Yada sevgililerinizi kapı dışarı mı ediyorsunuz? Şu duruma bir açıklık getirebilsem bende aynı eve çıkacağım ama sanırım sırf bu sebepten evleneceğim artık.

20 mayıs 2018 21:59

11. 5 aydır birlikte yaşıyoruz. öncesinde ikimizin de ayrı evi vardı fakat ya bende ya onda kalıyorduk. değişen pek bir şey yoktu. 2 kira 2 fatura vs ödemek çok saçma geldiği ve ev arkadaşlarımdan çok büyük kazıklar yediğim için yanına taşındım. yapma etme sıkılırsınız diyen çok oldu ama iyi ki dinlememişiz diyorum. sevgilim olmasını geç mükemmel bir ev arkadaşı. mesela şuan o yemek yapıyor ben yatıyorum öncesinde bulaşık yıkamıştım. kişisel alan konusunda ortak arkadaşlarımızdan birine seneye evi 2 odalı tutucaz çünkü raspberry istediği zaman girsin orda otursun, bir şeyler yapsın dediğini öğrendim. bu müthiş bir şey, çünkü ben yalnızlık aşığı bir insanım. onların dışında bir insanı birlikte yaşamadan tam anlamıyla tanıyamayacağımı öğrenmiş oldum. hala bilmediğim huylarını öğreniyorum, duymadığım şeyler duyuyorum ondan. eve geldiğinizde kapıyı size sevdiğiniz adamın açmasının, her sabah onun yüzüyle uyanıp her gece birlikte uyumanın huzurunu nasıl tarif edebilirim bilmiyorum. 

20 mayıs 2018 21:34

10. yaklaşık 1,5 yıl önce gerçekleştirdiğim eylem. eğer sevgilinizle ciddi düşünüyorsanız, evlenmeden önce birbirinizi tam anlamıyla tanımanız için güzel bir deneyim. ilk başta tabii ki sorunlar yaşadık, tartışmalarımız kavgalarımız oldu ama zamanla bunları aşıyorsunuz. eğer birbirinize gerçekten değer veriyorsanız kılmış, tüymüş hiç bir önemi yok bence.

19 mart 2018 23:37

9. daha önce deneyimlediğim ve evlenmeden önce kesinlikle yapılması gerektiğini düşündüğüm hadise. bizim köpeğimiz de vardı ve sorumluluk duygusu var mı yok mu onu da görmüş oluyordum. kısa değil 2 yıl aynı evde yaşadık.

kıl tüy muhabbetlerinden neden bu kadar korkuyorsunuz anlamıyorum :) zaten aynı evde olunca öyle bir utanma durumu olmuyor. ben acil durumlarda heryerini jiletle alan bir insanım, banyoda hallediyordum. epilasyon yapacaksam da odada veya banyoda yapıyordum. ona da söylüyordum girip rahatsız etmiyordu. sık sık kılların uzaması, almak için uzamasını beklemekten falan bahsediyorsanız, bende normalde de öyle bir durum pek olmuyordu. yaz döneminde özellikle sürekli çıkanları alırdım. ne bileyim bu hiç sorun olmamıştı aramızda yani.

alttaki girdilere ben de katılıyorum çevreniz sizi ciddi bir çift gibi algılıyor ve o hissiyat gerçekten güzel. sevdiğiniz insanla sürekli birlikte olmakta güzel. fakaat kötü yanları da yok değil. ilk baştaki o hevesli süreç geçince sıkıldığınız, yalnız kalmak istediğiniz zamanlar olmuyor değil. kavga edince mesela çekip gidemiyorsun aynı evin içindesin. regl dönemleri mesela ne yapsa batıyor, küçücük şeylere kavga ediyorsunuz falan.

yine de iyi yanları kötü yanlarına göre daha ağır basıyor. tekrar o kadar sevsem, aşık olsam yine yaşarım. ve evet türkiye'de de isterseniz oluyor sfksjf yeter ki buna değecek birini bulun, sıkıntı yok yani.

19 mart 2018 15:55 19 mart 2018 15:56

8. erkek arkadaşınız yeteri kadar uzun süredir hayatınızdaysa ve gerçekten sapına kadar tanımak istiyorsanız olması gereken eylemdir kendisi.ki bence evlenmeden 6 ay herkes aynı evde yaşasa boşanma oranları ciddi ciddi düşer.e burda görüyoruz işte evlendim eşim bambaşka bir adama dönüştü hiçbir şeye elini sürmüyor serzenişlerini.ben şahsen iyi ki yapmışım diyorum,hem evlilik için gerekli şartlar olgunlaşırken ayrı yaşamak zorunda kalmazsınız bu süreçte hem de kimle evleneceğinizi net biçimde görmüş olursunuz.aynı evde yaşadığınızda gördüğünüz kişi dışarda gördüğünüzde hep bakımlı,kibar,en iyi,en sakin halini bildiğiiniz kişi olmayabilir.bakalım her haliyle sevecek misiniz güzel bir test bence.

yine de üniversitede ya da ekonomik özgürlük yokken ya da sırf marjinal olayım ben de sevgilimle aynı eve çıkayım diye yapılırsa hoş olmayacağını düşünüyorum.ekonomik bağımsızlık,karşıdaki kişiyle ciddi düşünme ya da gelip geçici heves olmaması önemli parametereler bence.bu konularda her zaman ileri görüşlü olmaya çalışsam da toplum dejenerasyonu açısından hassas bi konu bu.

22 aralık 2017 13:09

7. Biz aynı apartmanda karşılıklı dairelerde oturuyorduk sevgilim yalnız yaşıyordu benim ev arkadaşım vardı. Kıza ayıp olmasın diye 3 sene oturmadığım eve kira ödedim yani ya onda ya bende kalıyorduk ve kira çöpe gidiyordu. Ben asla üşümem ev arkadaşım şortla evde gezerdi o yüzden doğalgazımız en yüksekte yanardı geceleri camı açıp uyurdum 400 liraya yakın doğalgaz faturası ödüyorduk. Internet, su, elektrik ve nicesi. Sonra baktım ki ben ince düşünmeye çalıştıkça ev arkadaşımın umrunda değildi gittikçe abarttı her şeyi ve sona geldik. Bir gün biz niye bu eşekliği yapıyoruz dedik ve ev arkadaşıma söyledim, tartıştık o evden çıktı erkek arkadaşım bana taşındı. Kedilerimiz daha rahat, paramız cebimizde kalıyor. Geçen sene evin masraflarına yetişemiyorum diye erkek arkadaşım kredi çekti o kadar söyleyeyim. Şimdi geziyoruz, şehir dışına çıkıyoruz, konserlere gidiyoruz. Erkek arkadaşımın benden daha fazla boş vakti var o evin genel temizliğini hallediyor ben yemek yapıyorum, birbirimizin sınırlarına saygımız var aynı evdeyiz aynı şeyleri yapacağız demiyoruz bir odamız çalışma odası gibi kafasını dinlemek isteyen oraya gidiyor, hobilerine vakit ayırıyor. Sadece denge ve saygı çok önemli. Biz zaten birlikte yaşıyor gibiydik sadece evleri de birleştirdik. Ilişkimiz boyunca aldığimız en mantıklı karar olarak görüyorum.

21 aralık 2017 14:40

ilginizi çekebilecek benzer başlıklar