sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (4)
 • medya (0)

1. Ukte: (yazar: notalice)

Tanım: Yayınlandığı dönem, Amerika'da Naruto'yu geçip en çok satan anime olabilmiş, neo-fantastik anime.

İnsan ırkının titan dedikleri devlerin tehlikesine karşın surların içine çekildiği bir ütopyada geçiyor. Bu devlerin amaçları, nerden geldikleri bilinmiyor. Yaptıkları tek şey insan yemek. Cinsel organları yok, üremiyorlar, sadece duvarın dışında bolca bulunuyorlar; sindirim sistemleri yok, yalnızca yedikleri insanların gittiği asit dolu bir kese var, çok yedikleri zaman kusuyorlar bu keseyi; boşaltım sistemleri yok, insanlar bu kesede eriyor; beyinleri yok, düşünerek mantıklı hareketler sergilemiyorlar, tek zayıf yerleri olan ve kesik alınca üstlerinden duman tüterek yok oldukları enselerini korumuyorlar bile, insan görünce hurra saldırıyolar; ağızları yalnızca yemek için var, konuşmuyorlar. Boylarına göre ayrılıyorlar 8 metrelik, 13 metrelik gibi. Bir de acayip davrananlar var, kertenkele gibi giden ya da tırmanabilenler gibi -ki bazıları çok komik olabiliyo. Bir dev öldürmek istiyorsanız yapmanız gereken tek şey enselerini kesmek. Tabii boy farkından dolayı ulaşana kadar yemek oluyorsunuz ancak Bunun için askerlerin özel bir teçhizatları var, bölüm arası giren bilgilendirici yazılarda uzun uzun anlatıyor ancak savaş sahnelerinin -bu teçhizatlar sağolsun- izlentisi bayağı keyifli.

Sur iç içe geçmiş üç daire kısımdan oluşuyor en içte kral ve kaymak tabaka yaşıyor tabii ki. Askerler de mezun olurkenki başarılarına göre görev yerlerini seçebiliyorlar. Ki bu baştan aşağı yozlaşmış bir sistem. En başarılı olanlar yalnızca Wall Sheena'ya gidebiliyor. En başarılı askerlerin En tehlikeli görev yeri olan keşif birliğinde (surun ötesine seferler düzenleyen ve en küçük bir bilgi için bile onlarca, yüzlerce kayıp veren bir birlik) görevlendirilmesi gerekiyor ki insanlık bir adım ileri gidebilsin. Animenin her yerinde insanların kendi yarattıkları hapiste güvende hissetmelerinin absürtlüğünü görüyorsunuz; Eren uçmayı öğrenmeye aç bir kuş, sistem ise bacaklarında taş taneleri gibi. 

Eren ana karakterimiz, surun ötesinde ne döndüğüne dair engellenemez merakları ve düşleri olan, tabii ki idealist bir karakter. Hayallerinden ve prensiplerinden asla ödün vermiyor: tek amacı var, o da insan ırkını özgür bırakmak. Bu arzusu şuanda bahsetmeyeceğim hayatlarında dönüm noktası olan tatsız o hadiseden önce de vardı, kaybedecek bir şeyi kalmadığı için iyice perçinlendi. Sonradan katılacak karakterleri saymazsak kemik kadroda bir de Mikasa ve Armin bulunuyor. Mikasa'nın annesi titanlar ortaya çıkmadan terk etmiş ya hut tükenmiş bir ırktan geliyor, ben bunun japonlar olduğunu düşünüyorum. Mikasa yarı-japon yani. Kadın alım-satım camiasında değer görüyorlar. Fuhuş işinden birkaç hırsız Mikasa'nın tüm ailesini öldürüyor, Eren Mikasa'yı kurtarıyor dolayısıyla Mikasa Eren'e gönülden bağlı. Armin ise tam bir stratejist (her animede olan tipik zeki ama ezik veletlerden) Eren ve Mikasa'ya kendisini dövdürtmedikleri için gönülden bağlı. Hepsi Eren'in arzusunun peşinden keşif birliğine katılıyor ve macera başlıyor.

Teknik yorumlarıma gelirsek, arada giren bilgilendirici yazılar olsun, kurgunun kaymak gibi ilerleyişi olsun, her karakter için oldukça detaylı character developmentları olsun, görselliğin şahaneliği, sahnelerin kalitesi, hikayenin orijinalliği, repliklerin doyuruculuğu, insanoğlunun zavallılığını ve bu zavallılıklarını hissetmemek için kendilerini nasıl kandırdıklarını yansıtması olsun efsane bir iş. İzlediğiniz süre boyunca "bizim bir tek duvarlarımız yok" paralelleri de yaşıyorsunuz.

Anime izlemeyi seven herkese öneririm. Ancak yeni sezonu beklemek kanser edebilir, zira olaylar yavaş ilerliyor. Yeni sezonu beklerken mangaya başlayabilirsiniz.

Tanım 2: İçerisinde büyük ihtimalle anime tarihinin en cool karakterlerinde ilk 3'e oynayacak Levi'ı barındıran anime.

Tanım 3: Anime tarihinin belki de en en iyi opening-themesine sahip anime. Mobilden girdiğim için muhtemelen açılmayacak ama: (link: https://youtu.be/XMXgHfHxKVM link)

1 nisan 2018 01:56 1 nisan 2018 02:02

2. 3.sezonu başlamış, 3 bölümü yayınlanmıştır.

Mikasa aynı mikasa, anıme tarihinin en güçlü kadınlarından bir tanesi hala sidikli Eren'in peşinden "ERE" diye koşuyor.

Bu sezon Historia ve Levi'ın sezonu olacak diyor manga okuyucuları. Reiss ailesinin titanlarla bağlantısını, titanların kökenini vs öğreneceğiz sanırım.

İlk 2 bölüm için konuşmam gerekirse Levi'ın sürekli düşmanlarla karşılaşmasını diliyorum kırık ayağıyla yaptığı manevralar efsane ötesiydi zira. bu animeyi tüm anime arşivimde nereye konduracağımı bilmiyorum, hayatımda bu kadar aşmış görsel efekt hiçbir animede dizide filmde görmedim. 

6 ağustos 2018 12:03

3. İlk sezonunu saatler içinde bitirmiştim. Konusunun farklı olması ve karakterlerin çoğunun işleniş biçimi hoşuma gidiyor. Openingden en sona kadar içine çekiyor insanı. Mangasının okunmasını tavsiye ederim ki ben çok sevmem manga okumayı. Valla benim merak duygum için anime çok yavaş kalıyor bi bakıma mecburen okuyorum. 

  

“O gün insanlık korkunç bir gerçeği hatırladı.”

7 ağustos 2018 02:18

4. 3.sezonun ilk iki bölümünü izledim, elf gözlerim beni yanıltmıyorsa bu sezon çizimleri önceki sezonlara göre farklı.  2.sezonun jeneriğini çok seviyordum ayrıca (gizlinot: sosaayekoo sosaayekoo şinkoo sosayekoo gibi bir müziği vardı swh) bu sezon bölüm başlangıçları eskisi kadar heyecanlandırmadı. Ve ilk iki bölümde hiç Titan görememek biraz üzdü, içten içe seviyorum ben o ucubeleri sanırım. Yine de izlemeyi özlememiş miyiz, hem de nasıl özlemişiz. 

7 ağustos 2018 22:58

ilginizi çekebilecek benzer başlıklar