girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (195)
  • medya (4)

195. asosyalliğimden kaçışım olduğu için vazgeçemiyorum resmen. bi ortamda konuşamıyorsam gerildiysem içiyorum çok sıkıldıysam içiyorum hiç tanımadığım bir ortamda sırf muhabbet olsun diye ya da ordan uzaklaşmak için içiyorum. evde hiç içmiyorum içmediğimde eksikliğini bile hissetmiyorum. aşk nefret ilişkisi oldu artık. zaten en çok dışarda içmeyi seviyorum. alkol mü içiyorum oo alırım bi dal, manzarayı mı beğendim yak kızım beğenmedim mi zaman geçsin yine yak:D bahane o kadar çok ki. ve bu yabaniliğimle asla bırakamam ben puh.

14 nisan 00:39

194. bende boşluk yaratıyor. yarattığı boşluğu sonra kendisi dolduruyor. korkuyorum, gerçekten sigarayı bırakmak diyince ismini koyamadığım ve sebebini bilmediğim bir korkuya sahibim. azaltmak diyince bile ellerim buz kesiyor. hayata karşı içimde hep bir mücadele ruhu taşıdım. bana sen yapamazsın dedikleri şeyleri bir bir yaptım. kendi geleceğime dair umutluyum, hayatın beni iyi yerlere taşıyacağına dair samimi bir inanca sahibim. ama sigara denince bunların hepsi yok oluyor, o mücadele ruhum kayboluyor, kendimi ezik ve güçsüz hissediyorum. bunu söylemesi benim için çok utanç verici. hem bırakmaktan korkuyorum hem de korktuğum için utanıyorum. denemediğim yöntem kalmadı diyebilirim. en sonuncu yöntemi "ya işe yararsa" diye bıraktım. saçmalığa bakar mısınız? ama öyle oluyor işte. gerçekten inanılmaz bir irade lazımmış gibi geliyor.

son 4-5 yıldır günde ortalama 1.5 paket içiyorum. zatüre geçirdiğim için akciğerimde kalıcı bazı hasarlar var. sigara dumanını bile solumamam lazım. ama yok işte yok, allah kahretsin ki olmuyor. hatta, sigara malumunuz vücuttaki vitamin ve mineral depolarını çooook güzel boşaltıyor. dvitamini, demir, b12 değerlerimi ilk 2-3 yıl içerisinde yere yapıştırdım. sonra supplement kullanmaya ve daha iyi yemeye başladım, gözümü bile kırpmadan 1 günde paket gıdayı, şekeri, ekmeği ve karb içeren şeyleri bıraktım. b12 ve dvitamini toparlandı ama ferritin dedikleri demir deposu değerlerim hâlâ diplerde. bunu sürekli üşümemden ve tekrar tekrar akciğer enfeksiyonu geçirmemden anlıyorum. ha enfeksiyon demişken, vücut direncimi kefir ve ev sirkesi içerek yükseltiyorum, ama onları kestiğim an yine hemen diplerde. neden? (gbkz: çünkü sigara bağışıklığı düşürüyor). kalsiyum, magnezyum, tiroid hormonları vs. kim bilir ne hâlde, hiçbir fikrim yok.

girdiyi iyice ağlama duvarına çevirdim, ama çaresiz hissediyorum be sözlük. hem nefret ediyorum hem de kendimi çok mecbur hissediyorum. sigarayla ilgili öyle patalojiler geliştirmişim ki bunları bildiğim şeylerle aşamıyorum (not: girdilerimi okuyanlar bilirler, psikanalitik ve davranış terapileri metodları ve teorileri üzerine ilgim ve bilgim vardır). yine de yok anam yok. sıfıra sıfır. sigarayı arka arkaya içme huyum var. 5 saat oturalım bir yerde, çok rahat 10 taneyi gömerim. daha kötüsü, tadı tek başına ağır geldiği için yanında sürekli çay/kahve/soda vs. içiyorum. eskiden kola içiyordum. 6 ayda 20 kilo aldım. çaydaki tein maddesinin demir üzerine etkisi malum... bu sarmalı nasıl kırarım, daha doğrusu kırma cesaretini nasıl toplarım, bilmiyorum.

başlığın en beğenilen girdilerini okumaya devam edeceğim. bende şu çok işe yaradı dediğiniz yöntemler için morartmaktan çekinmeyiniz. çünkü babam da koah ve sigara içip bırakamayanlardan birisi o da. koah hastalarının değil sigara içmek, sigarayı solumaması bile gerekiyor. ben bırakırsam ve evde içirmezsem o da daha rahat bırakır diye düşünüyorum.

14 nisan 00:19

193. Lisede sigaranın havalı olduğunu düşünen(gizlinot: Olur olmadık yerde içerlerdi, sürekli muhabbetini yaparlardı) arkadaşlarım sayesinde özentilikten yalnız bir kez denemiştim. Zaten fark ettim ki pasif içici dumanını soluduğumda ağzımda kalan tatla sigara içtiğimde ağzımda kalan tat aynı. O zamandan beri sigara içilirken yanlarında bulunmamaya dikkat ederim. Çünkü içmiş kadar oluyorsun ve kokuya alışıp fark etmesek de kötü kokuyor. Hele durakta sigara içerken otobüsün geldiğini görünce sigarasını yere fırlatıp otobüse binenler kadar kötü kokan başka bir insan daha yok. tıklım tıkış otobüste buram buram kokuyor. Ter kokusundan daha rahatsız edici.

Yani, içen içsin herkes zararlarını bilerek içiyor sonuçta ama başkalarını rahatsız etmeyin lütfen. Duraklarda, sigara içmeyen birinin havalanmayan odasında vs içmeyin balkona çıkıp için.

13 nisan 18:44 12 mayıs 14:42


192. 4 sene boyunca günde 1 paket içtikten sonra, çok sevdiğim bir arkadaşımın kansere yakalanmasıyla 4 ay önce 1 gecede bıraktığım şey. dedem sonbaharda by-pass ameliyatı oldu, 1 hafta kadar yoğun bakımda kaldı. aynı ameliyatı bir kaç sene önce anneannem de olmuş, yoğun bakımda kalmadan aynı gün odaya çıkmıştı, tedirgin olduk o yüzden. Doktora sorduğumuzda “sigara” cevabını aldık. Ki Dedem sigarayı bırakalı 15 seneden fazla olmuştu. Doktoru “ne kadar zaman önce bıraktığı değil, ne kadar süre içtiği önemli” demişti. Onun da biraz etkisi oldu. 

sigara içtiğim süreçte sabah kalkıp kahve sigara içmeden tuvalete çıkamazdım. ilk sigaramı zaman içersem o zaman tuvalete çıkabiliyordum, yoğun olduğum günlerde bu öğleden sonra 3-4’ü bulabiliyordu. Bırakmaya dair korkularımdan biri buydu. Bıraktığım ilk 1-2 hafta problem yaşadım, sonrasında uyanır uyanmaz tuvalete zor yetişir oldum. 

Cildimin tonu değişti. sivilcelerim azaldı ve eskisinden çabuk iyileşir oldu, lekelerim açıldı, eşitsizliklerim azaldı, göz altı morluklarım yarı yarıya düzeldi. 

ilk hafta muazzam bir balgam durumu ve öksürük yaşadım. sanırım bırakma sürecinde herkes yaşıyormuş bunu, ciğerler kendini temizlemeye çalışıyor. bu süreçte bol bol su içtim. Hayatımda en çok su içtiğim dönem oldu sanırım. Canım Sigara çektikçe su içtim. kahveyi sigarasız içemezdim örneğin, arkadaşlarım “bir süre kahve içme, canın sigara çekmesin” dediler, ben inadına içtim, kahveyi ve çayı sigarasız içmeye alıştırdım kendimi. 

bu bahsedeceğim şey psikolojik olabilir ama sanki saçlarım parlaklaştı, matlığı gitti. ki saçlarım boyalı. Belki de tamir sürecini hızlandırdı vücut, bilemiyorum. tırnaklarım daha az kırılır oldu. 

diş beyazlığına ve ağız kokusuna çok takıntılı bir insan olarak sigara ve kahve benim lanetimdi açıkçası. Sigara içtikten sonra mutlaka yanımda taşıdığım küçük boy ağız çalkalama sularıyla gargara yapardım. sigara içmeye başlamadan önce de içen insanların nefesinden sigara kokusu almak midemi bulandırırdı çünkü. Ne kadar bakarsam bakayım, bıraktığımda diş rengim kendini toparladı. düzenli diş temizliği yaptırıyorum, son gittiğimde diş hekimim diş taşlarımın eskiye kıyasla çok azaldığını söyledi örneğin. 

Daha zor yoruluyorum, daha dinç hissediyorum, ayda bir perde yıkamak zorunda kalmıyorum, insan içinde sürekli “acaba sindi mi?” Diye saçlarımı kıyafetlerimi koklamıyorum artık. 

En güzeli de 350 liram cebime kalıyor her ay. Direkt dövize çeviriyorum, akmasa damlar diyerek. 

Ben hep sigara içmek bana keyif veriyor derdim. Bu seneye kadar “istediğimde bırakabilirim” diyordum, ama hiç tam anlamıyla istememiştim. başlamadıysanız, başlamayın. bırakmak istiyorsanız da bırakın, bir gün nasıl olsa bırakırım demekle olmuyor, o “bir gün” bi türlü gelmiyor. 

13 nisan 16:16

191. Sağlığı korumak ve para bırakmak için kuşkusuz en önemli sebepler. Tartışmaya açık değil burası.

Ama ruju daha kalıcı kılmak da bırakmak için gerçek bir motivasyon benim için! Ve rujdaki sigara boşluğu :(

13 nisan 01:25 13 nisan 01:26

190. Cildimi mahvetti.ciğerlerime neler yapıyor kim bilir.bütün izler daha belirgin.hiç hoş görünmeyen yer yer yüzde kararmalar.bu son paketim bir daha yok.

12 nisan 14:59

189. sigarayı sosyalleşme bahanesiyle içmeye başladığını söyleyenler ilkokulda çöp başında kalem açmadan sosyalleşemeyen insanların yetişkin halleridir.

bir insanı sırf sigara içip içmediğiyle bile fiş ederseniz keko oranında 87% azalma görürsünüz. ben demiyorum, isveçli bilim adamları araştırma yapmış.

umarım asla kaldırımın ortasında durup ufuklara bakarak sigara içen insanların kafasına kadar düşmem. metroda merdivene bindiği gibi sigara yakan insanları ise bakırköy ve erenköy sularına yönlendirmek lazım, çünkü normal değil.

sigara içmek empati oranını düşürüyormuş ve 87% oranında keko azalmasıyla doğrudan bir korelasyonu varmış.

11 nisan 19:43 11 nisan 23:54


188. şebnem ferah'ın en sevdiğim şarkılarından birisi. bana lise zamanlarımdaki o tatlı heyecanları hatırlatıyor. şimdi sanki bütün o heyecanlar ve saf mutluluklar bir sigara gibi yanıp bitti. geriye külleri kaldı...

20 şubat 13:35

187. zamanında sevip bağımlı olduğum için beni pişman eden onlarca şeyden yalnızca biri. 

20 şubat 00:15

186. Dertlendiğimde veya arkadaşlarımın yanında güzel gidiyor. İki günde bir paket bitiriyorum hatta bu bazen üç dört günde oluyor ruh halime göre. Sarı filtre olanları içemiyorum beyaz filtre candır<3 

Sigara kullandığımızda dişlerimiz daha bi sararıyor ya bunu önlemek için diş macunu önerileriniz varsa beklerim süslüler. 

19 şubat 13:37