sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (234)
 • medya (3)

234. naneli olanı yıllardır dert ortağım ne yazık ki. bu illete bulaşmayan, bulaşıpta bırakan herkese büyük bir saygı duyuyorum, gerçekten iradenize imreniyorum. umarım bir gün bende başarırım kendisiyle ortaklığımı bitirmeyi.

28 ocak 01:46

233. Üniversitede yakın bir arkadaşım içerdi onunla bazen ben de içerdim sonra unuturdum sonra erkek arkadaşımla arada içtim ama bir ay mesela hiç içmem sonra bir kere içerim ertesi gün içeyim derim bir nefes çekip atarım o kadar iğrenç gelir sonra iki ay sonra üst üste üç tane içerim sonra unuturum. Yani bu bağımlılık olayı bende olmadı hiç. Canım istediğinden değil de ortama eşlik edeyim diye içtim hep. Nasıl bağımlı olunuyor bir fikrim yok. 

28 ocak 01:29

232. Sanırım öf sıkıldım senden diyip bırakamadığım tek sevgilim. Olmuyor bırakamıyorum. Siz sakın başlamayın. Bu yüzden kendinden nefret eden süslü olarak söylüyorum. 

28 ocak 01:21

231. İkiye bölünmüş şekildeyim. İlk defa kokusundan tiksindim bugün. İki duman alınca öksürüyorum da iki haftadır. Bi tarafım böyleyken bi tarafım da yok yaav sen kim köpek bırakcan sigarayı yak bi tane diyor. 

27 ocak 23:34

230. 15 yaşından 23 yaşına kadar tüketmiş olduğum, 6 ay önce bıraktığım ‘şey’.

Hala tüketenler olduğu için kötü bir şey yazmayacağım, keşke herkesin içinden gelse de bıraksa ama millete kanser olacaksın, ıyy bırak şunu diyen insanlara ayrı bir sinir oluyorum içmeyen halimle.

“ Hadi ya ciddi misin, sigara içince kanser mi olunuyor nesin sen doktor falan mı? “

Neyse bu girdimizin konusu bu değil, benden bir önceki girdiyi şok içinde okudum.

Mevcut hükümetin en istikrarlı meselesi bu sigara meselesi, takdir etmiyor da değilim ama bu mesele dayatma ile olacak şey değil, baskı ile yapılan hamlelerin sonucu kullananların katlanarak artması oluyor.

Bu hamle sonucu yeni gündemimiz de mentollü sigara yasağı oldu. Yaklaşık 4 yıl kadar mentollü sigara kullanmış olarak, ben içmeye devam etseydim bırakır mıydım emin olamıyorum bu hamle yüzünden. 

Ama mentollü sigaradan normal sigaraya geçmek çok zor biliyorum, kullananlar için vesile olur umarım en azından. 

27 ocak 22:17

229. 1 ocak itibariyle meclis kararı ile mentollü sigara yasaklanmış. Gırtlak kanserine yakalanma riskini yükseltiyormuş. Yani mentollü diye aldıklarınızın içinden bile normal sigara çıkabilirmiş. 

Link ve görseli ekleyeceğim.

(link: https://twitter.com/hasbihalbabinda/status/1088313401389051905?s=19 Link)

ilgili medya:
1
27 ocak 20:59 27 ocak 21:02

228. keşke hiç başlamasaydım, umarım bırakabilirim dediğim zararlı şey. sigarayla ilişkimiz üniversitenin 1. senesi olan 2013’e dayanıyor. o zamana kadar -lisede tüm arkadaşları sigara içen ben- ağzıma bile sürmemiştim. nefret ederdim kokusundan, duruşundan. o dönem yakın bi kız arkadaşım vardı, işte o “özenme” klişesi bende baş gösterdi. arkadaşım sürekli sigara içerdi, böyle saçma sapan havalı olduğunu düşündüğümüz sigaralı fotoğraflar falan çekinirdi. bi gün okuldan çıktıktan sonra sahilde yürüyecektim, tekelden bi paket marlboro light ve çakmak aldım ve öyle gittim sahile. bi tane yaktım ve inanılmaz hoşuma gitti. elimde duruşu, içime çekmek falan, salaklığa bakar mısın? zaten ne zaman marlboro light içsem tadı yüzünden aklıma o zamanlar geliyor. (gizlinot: hayattaki en büyük lanetim inanılmaz iyi bir tat ve koku hafızam olması.)  üstelik ilk kez sigara içen insanların çoğu nefret eder sigaradan. cins bi insanım işte görüyorsunuz. her neyse, o günden beridir bir dargın bir barışık uzatmalı bir ilişkimiz var kendisiyle. ilk seneler çok severek keyifle içiyordum matah bir şeymiş gibi ama son aylarda tiksinerek içiyorum. he, neden içmeye devam ediyorsun diye düşünenler de olabilir tabii; sigara benim için hep anlık bi kaçış, bi rahatlama objesi oldu. hep endişelerimde, streslerimde, örneğin çalışırken önemli bir süreçteysem beni dakikalık da olsa rahatlatan bir şey oldu. bağımlılığımın temelinde bu var bana kalırsa. 

neyse, uzun lafın kısası matah bir şey değildir. özenilecek bir şey de değildir. hiç başlamayan ve içmeyenlere tek tavsiyem asla denememeleridir. 

26 ocak 23:35

227. Nasılsa mezun olamıcam diye,  sağa sola mezun olunca bırakcam diye dayılanyodum. mezun oluyorum hasiktirello ben nasıl bırakıcam 

26 ocak 22:56

226. çözemediğim herhangi bir sıkıntımda koştuğum değil ancak, karnım tok ise, kahve/çay, güzel muhabbet varsa tiryaki gibi içiyorum. Hiç bir zaman sabah kalkıp açken mesela sigara içemem, ayakta yürürken içemem. Sanki başımı döndürüyor midemi bulandırıyor. Keyif için içiyorum. (gizlinot: o da nasıl lafsa) Ama eğer ben içmiyorsam içilen sigaradan rahatsız oluyorum , yürürken önümde biri sigara içiyorsa mesela rahatsız oluyorum. Umarım hiç içmediğim günleri de görürüm.

7 kasım 2018 14:00 7 kasım 2018 14:01

225. sigara (mentollü olanlar) merak ettiğim bir şey olmuştur ama bağımlılık yapar diye hiç denemedim. çünkü iradem zayıf biliyorum. ama etrafımda bir insanın sigara içmesinden hoşlanmam, dumanından nefret ediyorum çünkü.

7 kasım 2018 13:57