sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (241)
 • medya (4)

241. Çok şükür bıraktığım meret. Hemde birden. Zor oldu mu? Evet. Hemde çok zor oldu. Ama başardım! Yeni paket almıştım. Henüz açmamıştım. Tam paketini açıp bir tane yakayım derken uzun uzun bakıştık. 10 yıldır içiyordum. Başladığımda henüz 15 yaşındayım. Şimdi yeni 26 oldum. Cildim kötüleşmeye başlamıştı ve enerjim düşüktü. 2 adım koştuktan sonra nefes nefese kalıyordum ve kalbim hızlı hızlı atıyordu. Bunların hepsinin sebebi bu çubuk :) sonra birden dedim ki ‘değer mi! Kimsin lan sen? Sen mi güçlüsün ben mi? Beni artık daha fazla ele geçirmene izin vermeyeceğim!’ Dedim ve paketin içindeki bütün sigaraları ortadan kırıp küçük bir poşetin içine attım. Hani pişman olup kırık bile olsa yarısını içerim demeyeyim diye birde üstüne su döktüm :) hepsi iptal swh. Sonra bastım çöpe. 2 ay oldu ve o günden beri içmedim. Arada bir canım çekti tabii, özellikle sinirli ve stressli olduğum zamanlarda çok aradım. Çünkü öyle zamanlarda içtiğim zaman geçici süreliğine rahatlıyordum. Ama yine olan bana oluyordu. Her canım çektiğinde ‘saçmalama kızım Bu kadar mı iradesiszin’ diyerek kendimi durdurdum ve artık canım bile çekmiyor. Bence en güzeli birden bırakmak. Çünkü zamanla azaltıp öyle bırakırım deyince yine içiyorsun, az bile olsa. Her içilen sigara hastalığı tetikliyor. Zaman, para ve tabii en önemlisi sağlık kaybı.

Biraz şey gibi, hani hala çok sevdiğin yeni ayrıldığın sevgilini aramak istiyorsun ama aramamak için kendini zor tutup mutsuz oluyorsun, ama bir zaman sonra ‘iyi ki yapmamışım kendimle gurur duyuyorum’ diyorsun Ya. İşte öyle bir şey. Mis gibi valla sigarasız hayat. 10 litre parfum sıksan bile kıyafetinin derinlerine işleyen o kötü koku yok. Tonca para harcamak yok. Mis! İçen herkes başarabilir bence. Yeter ki istesin.

9 kasım 20:12

240. sigara içen kimse kendisinin bedeni için müthiş sağlıklı bir eylemde bulunduğunu düşünmüyordur zaten. evet sağlıksız, evet kanseri tetikliyor, anlıyorum sevdiğiniz insanlar için endişeleniyor, pasif içici olmaktan rahatsızlık duyuyorsunuz da bu kadar anaçlık biraz fazla geliyor. gelip yüzünüze duman üfleyen, bilmem neredeki otobüs durağında/kapalı ortamlarda sigara içen, dumanı toplu taşıma aracına üfleyen, ne bileyim böyle denyolardan veryansın etmeniz çok normal de yani oturduğum yerde kulağım çınlamaya başladı gerçekten. herkesin doğrusu, herkesin normali ve herkesin etik algısı kendine. size müthiş anlamsız gelen bir şey başka biri için cevher niteliğindedir belki, bu empatiyi yapmak niçin bu kadar zor, bilmiyorum.

şahsen içinde bulunduğum çakallarla dans/kurtlarla sirtaki/yılanlarla baby shower ortamda gerçekten asıl sigarayı bırakırsam kanser olacağımı düşünüyorum. elbette yatırım tavsiyesi değildir ancak aşırı seviyorum sigara içmeyi, öyle böyle sevmiyorum. hiçbir zaman da bırakmak gibi bir niyetim olmadı, herkesin ömrü kendine.

sağlığa zararlı, kanser falan yapan, üstünüzü başınızı ağzınızı parmaklarınızı kümes gibi kokutan nane.

7 kasım 14:11

239. çözemediğim herhangi bir sıkıntımda koştuğum değil ancak, karnım tok ise, kahve/çay, güzel muhabbet varsa tiryaki gibi içiyorum. Hiç bir zaman sabah kalkıp açken mesela sigara içemem, ayakta yürürken içemem. Sanki başımı döndürüyor midemi bulandırıyor. Keyif için içiyorum. (gizlinot: o da nasıl lafsa) Ama eğer ben içmiyorsam içilen sigaradan rahatsız oluyorum , yürürken önümde biri sigara içiyorsa mesela rahatsız oluyorum. Umarım hiç içmediğim günleri de görürüm.

7 kasım 14:00 7 kasım 14:01


238. sigara (mentollü olanlar) merak ettiğim bir şey olmuştur ama bağımlılık yapar diye hiç denemedim. çünkü iradem zayıf biliyorum. ama etrafımda bir insanın sigara içmesinden hoşlanmam, dumanından nefret ediyorum çünkü.

7 kasım 13:57

237. içmiyorum ama arkadaşlarım annem babam içiyor hep.olay şu ki dumandan kaçmak için diyelim ki yer değiştiriyorum.arkadaşlarım sen böyle gel duman sana gelmesin diyorlar ve bilin bakalım 5 dk sonra rüzgar ne tarafa esmeye başlıyor.

7 kasım 13:31

236. bu zararlı şeyin tek bir artısı varsa o da yeni girdiğiniz ortamlarda daha kolay arkadaş edinmenize yarıyor. siz yeşilaycı bir şekilde okulda, işte masada otururken, diğer birçok kişi sigara içeyim diye kapı önüne çıktığında direkt sohbete başlıyorlar. geri kalanlar da (gizlinot: yani biz) "ya bunlar ne ara bu kadar kaynaştı?" diye soruyor. Sen masada otururken onlar sigara bahanesiyle kaynaştılar bile.

7 kasım 13:27

235. bırakması zor meret. bağımlılığı ise stigmatize edilmektedir.

stigmatize etmek nedir? psikiyatrik rahatsızlıkları "güçlü olmamak", "zayıflık", "iradesizlik", "ergenlik", "kötü insan olmak" vb. şeylerle tanımlamak, bu tarz rahatsızlıklara sahip insanları canavar veya aptal görmeye stigma diyoruz.

sigara bağımlılığı ise diğer tüm bağımlılıklar gibi, biyolojik olduğu kadar, hatta ondan daha da çok duygusal bir sorundur. kişilik üzerinde gelişir, o yüzden kişiden kişiye göre farklı pataloji gösterir.

eğer kolayca bırakabildiyseniz, sizin adınıza çok mutluyum. helal olsun diyorum ve imreniyorum. yine de, bu konuda zorlanan insanları böyle kalıplara sokmaya hakkınız yok. yoksa o insanlar da gelir sizin depresyonunuzu, kaygınızı, unutamadığınız sevgilinizi, yani duygusal problemlerinizi aynı şekilde görür. toplum olarak git gide birbirimizi daha çok tırmalar, daha çok anlamaz, daha çok yalnız hissederiz.

özetle, engellememe ramak kalmış başlıktır.

7 kasım 13:03


234. İnsanların buna bile isteye bağımlı olduğunu düşünüyorum ve anlam veremiyorum. Çünkü öyle beş altı kere içmekle bağımlı olunmuyor kendimden biliyorum. İnsanların %99 falan mutlaka hayatının bir döneminde 1 kere bile olsa sigara denemiştir bence.

Ben de çoğu kişinin sigaraya başlama yaşları olan lise yıllarında 1-2 ay kadar kullandım bu mereti. Peki neden kullandım? Tamamen özentilik değil de nedir? O yaşlarda gelen anlamsız bir özentilik, sigara içince kendini “cool” sanma durumu oluyor. Ergenliktendir anlayabilirim ancak dediğim gibi bağımlı olmak kolay değil, insanlar bile bile bunu içmeye devam edip sonra malesef kopamıyorlar.

Lise 2’de yazlıktayken bir arkadaşımla içmeye başlamıştık arkadaş grubunda bizden birkaç yaş büyük olanlar içiyordu zaten hep. Bunu ilk içmeye başladığınızda hafif bir başınız döner o hoşuma gidiyordu güya. 

1 ay boyunca günde hemen hemen 1 paket içer olmuştum sıkıldıkça yakıyoduk hoşumuza gidiyordu. Sonra tatil bitti eve geldim ailemle bu kadar dip dibeyken içemezdim biliyodum evde sigara içen kimse yoktu. 

O ilk bir ay canım aman aman çektiği için içmiyordum sadece laf olsun elimiz oyalansın falan diyeydi. Ama sonra fark ettim ki canım çekiyor hergün bunu. Sabah uyanıyorum aklıma ilk sigara geliyor. Evde kimse yokken kapımı kapatıp camı açıp içecek duruma gelmiştim önüne de bir kahve yapıyorum. 

Böyle birkaç hafta geçti, isteğimin arttığını fark etmem aklımı başıma toplamama yardımcı oldu. 

İnsan ergen de olsa bazı konularda mantığını kullanabilen bir canlı bence. Zararlı olduğunu bile bile kendime bunu yapmamaya karar verdim. Gittikçe azalttım sıklığını haftada 1 falan içer olmuştum. 

En son paketim de bir buçuk iki yıl kadar içinde 3-4 sigarayla birlikte bekledi çekmecemde. 

O zamandan bu zamana kadar bir daha tek dal bile içmedim. İkram eden çok oldu ama vücuduma zarar vermek istemedim.

Lütfen ya hiç başlamayın, yeni başladıysanız da bırakma konusunda çok şanslı olduğunuzu bilin ve bir an önce vedalaşın bence.

7 kasım 12:14

233. 9. Sınıfta merakımdan ve ortama girmeye çalışmamdan dolayı 2-3 kez içmiştim (ergenlik naparsın) baktım ki o sigaranın kokusu saçıma kıyafetlerime sindi rahatsız oldum daha da gitmedi elim sigaraya. Kokuyu geçtim sağlık açısından çok tehlikeli. Günde 1 paket sigara içen insanlar gördüm nasıl yaşıyorsunuz ? Umarım herkes şu illetten kurtulur. Akciğerlerimizi sevelim onları koruyalım. (Kamu spotu) 

6 kasım 23:44

232. çok kızardım içenlere başlayalı 1 hafta oluyor.

6 kasım 23:05