yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (265)
  • medya (8)

  265. Sağlığa zararlı okey. İçilmemesi daha iyidir ona da okey. Ama içenleri küçümsemek, tiksinmek, hoşgörmemek, ötekileştirmek, kendini sigara içmediği için överken içenleri yermek işte orada duracaksınız. Bu bir suç değil. Bu bir tercih. Bu bir pislik değil. yüzünüze karşı üflemiyor ve 7\24 sizi pasif içici yapmıyorsa kişinin kendisine zarar veren bir alışkanlık. Kötü kokuyor diyenlerin yedikleri içtikleri şeyler hep harika mı kokar sormak isterim. Ki sigara kokusu da bi süre sonra geçer bunu bilmeyen yoktur. İçmeyenler gül mü kokuyor bu da ayrı konu ahshs. İnsanın kendi vücudunun ürettiği toksinli sıvıyla sigarayı kıyaslamak da temizlikten yoksun insanlarla sigara kullanan insanları kıyaslamak da yani ne bileyim... Not: çok oldu bırakalı. Kullanmıyorum.

  5 temmuz 15:49

  264. Kim bile isteye ter kokmak ister desek şüphesiz hiç kimse istemez ama sigara içen insanlar bile isteye kötü kokuyorlar. Ve sakız kullanıyorum seker kullanıyorum parfüm sıkıyorum diyenler de kokmadiklarini düşünüyorlar ama kokuyorlar. Sağlık kısmını zaten tekrar söylemeye bile gerek yok. Sonuç; yıl olmuş 2020 insanlar hala bunu içiyor diye şaşırdığım şeydir kendisi.

  5 temmuz 15:08 5 temmuz 15:08

  263. En büyük pişmanlığımdır kendisi. 17 yaşında bir ergendim içmeye başladığımda. İçinden geçtiğim uzun, stresli ve sıkıntılı bir süreçte ondan medet ummuştum, ummaz olaydım. Bana iyi geldiğine, beni dinginleştirdiğine inanıyordum ki öyle de oluyordu. Gerçi neredeyse 11 yıl olacak, hâlâ sinirli, üzgün ve stresli anlarımda beni yatıştırdığını hissederim bu zehirin. Ama yaşattığı sorunlar, yerin dibine batsın onun yatıştırması derdirtiyor.

  Gel gelelim pişmanlık sebeplerime;

  * Astım başlangıcı, nefes darlığı. Bunların sonucu olarak çabuk yorulmak, en ufacık yokuşta merdivende vs nefes nefese bırakması.

  * Akut farenjit. Sürekli öksürük ve boğazda akıntı yapması.

  * Günde 10 kere diş fırçalama, sürekli duş alma (günde 3'e kadar çıktığı oluyor) ve sürekli kıyafet yıkama ihtiyacı.

  * sürekli vergi üstüne vergi, zam üstüne zam eklenmesi üzerine verdiği maddi hasarı.

  * Erişemediğin ya da içemediğin zamanlarda şakaklarda oluşan şiddetli uyuşma, başta şiddetli ağrı, odaklanma bozukluğu, sinir hâli.

  * Daha şiddetli geçen regl dönemleri, yaraların ve hastalıkların daha geç iyileşmesi.

  * Mide ağrıları ve yaralarına sebep olması.

  * Dişlerini ne kadar düzenli fırçalasan da dişlerde oluşan sararmalar ve tartar.

  * Yiyeceklerin ve içeceklerin lezzetlerini tam alamamak.

  * Ve beni en çok üzen durum; cildimde bozulmalar. Eski fotoğraflarıma bakınca pişmanlığım bin kat artıyor. Ergenliğimde bile sivilce çıkarmamış, beyaz tenli, kırmızı yanaklı ve kırmızı dudaklı bir gençtim. Yüzümde en ufacık bir leke yoktu. Ama ben yıllarca sigara içerek o porselen gibi yüzü solgun, sarı, pembelikleri solmuş hâle getirdim, lekeler ve sivilceler çıkarıp onların izinin kalıcı hâle gelmesine sebep oldum.

  Ve bu zehiri bırakması inanılmaz zor. Kaç kere teşebbüs etsem de hüsranla sonuçlandı. Hemen her konuda iradesi güçlü bir insanım ama sigaraya 13-14 saatten fazla hiç dayanamadım. Bırakmayı deliler gibi istesem de nasıl yapabileceğim konusunda çok çaresiz hissediyorum. her içişimde başladığım güne lanet olsun diyorum. Bir insanın kendine yapabileceği en büyük kötülüklerden biri sigara ve bunu kendime yapmışım.

  Hâlihazırda içen birilerine şöyle zararlı, böyle zararlı, aman bırak gibi laflar edebilecek haddi kendimde bulamıyorum. İçen biliyor zaten yaşadıklarını ve bırakmanın zorluğunu. Ama içmeyen, içmeyi düşünen, merak eden birileri ile karşılaştığımda özellikle küçük yaşta iseler, ne olur yapmayın diye anlatıyorum bunları. Dönüşü çok zor olan zehir, zıkkım bu.

  5 temmuz 12:58


  262. sadece keyif sigarası olarak kullandığım günde max 3 dal içtiğimdir. covid dönemi boyunca ağzıma bile sürmedim. arkadaşlarla buluşursak ortaya bir paket alırız ve bir iki dal kahvemizin yanında keyif yapmak adına içeriz. umarım tiryaki olmam :)

  2 haziran 02:16

  261. 27 yaşındayım ve tam 15 senedir bilfiil, sürekli paket alacak şekilde sigara içiyorum. Maalesef çok küçük bir yaşta başladım ama maalesef ergenken ben de çoğu kişi gibi kendimi küçük olarak görmüyordum.

  Hem maddi, hem sağlık yönünden, hem de dış görünüşümüzde tahribata yol açtığı bir gerçek. Bunları ilk fark etmeye başladığım lise yıllarında birkaç bırakma teşebbüsün olmuştu (düşünün lisede bile birkaç yıllık sigara içicisiydim). Ama bu dediğimi çocuklara ait bir platformda olmamamıza dayanarak söylüyorum, artık hiç bırakmayı düşünmüyorum ciddi bir hastalığım olmadıkça. Yediğim yemeğin üzerine, ağlama seanslarımın üzerine, seksin üzerine, arada içtiğim alkolün yanında, arkadaşla sohbetin en tatlı yerinde ya da film izlerken (özellikle karakterlerin bol sigara içtiği filmler) sigara içmekten aldığım keyifi bana hiçbir şey vermiyor. Sağlıklı bir durum değil ama hayatta bana huzur veren bir kaç şeyden birinden de feragat etmemeye karar verdim uzun süredir.

  2 haziran 01:43 2 haziran 01:44

  260. 6-7 senedir içiyordum ve son 1-2 senesinde günde 1 bazen 1.5 pakete ulaşıyordu. Bir gün gelir gider hesabımı yaparken köşeye sıkıştığımı ve aslında sigaraya aylık neredeyse 500-600 tl ayırdığımı fark ettim. Bu miktarı kiram ve benzin masrafım dışında hiçbir şeye ayıramıyordum. Kendime kıyafet almak istiyordum fakat hep her şey pahalı geliyordu. Teknolojik bir aletin taksitleri gözümde büyüyordu. Artık nefes alırken hırıltı duymaya başlamıştım ve yatağa yattığımda derin nefes almaya çalışıyordum. Gel gelelim bundan 5 ay önce masada otururken paketimdeki son sigaraya baktım ve bu son sigaram dedim ve güzelce içtim. Gece 4'te sigarayı bıraktım ve bugün tam 5 aydır sigara içmiyorum. Bence en zoru zihinsel bağımlılık zira el ve ağız alışkanlığını yenmek çok zor. İlk 2-3 günü atlatmak için mısır patlattım, kavurga vs yedim. Sonrasındaki sürecin tamamen psikolojik olduğuna inanıyorum. İş yerinde düzenli sigara saatlerim vardı fakat molalara çıkmaktan kaçmadım. Aksine içmediğimde ne kadar kötü koktuğunu, kötü havalarda bu eylemin ne kadar gereksiz olduğunu fark ettim. Gerçekten de kolay bir süreçti benim için. İşin kötüsü sigara içerken sizin hiç fark etmediğiniz, sigara içenlere söylenen insanların yaşadığı durumu fark ettim. Bunu yıllarca sigara içmiş biri olarak utanarak söylüyorum fakat vücuda sinen sigara kokusu ve sigara sonrası ağız kokusu kadar insanı uzaklaştıran çok nadir şey vardır. İstediğiniz kadar diş fırçalayın, sakız çiğneyin koku içinizden geliyor. Ben yaptım siz de yapabilirsiniz, üstelik hiç de zor değil. Yeter ki beyninizi zor olacağına inandırmayın. Sevgiler

  2 haziran 00:13

  259. en kötü anlarımda yanımdaki tek arkadaşımın o olduğunu her geçen gün daha da görüyor ve fark ediyorum, aslında kötü anlarımda yanımda olmaya çalışan gerçek arkadaşlıklara sahibim fakat bazen öyle bir an geliyor ki yalnızca kendinle baş başa kalıyorsun, günün sonunda yine sadece kendine sahipsin, böyle anlarda cansız bi nesneyle bağ kurmak sana iyi hissettirebiliyor

  1 haziran 23:17


  258. Bu merete öyle bir anda başlamıyorsunuz. Nasıl bağımlı olduğunuzu anlamayadan bir bakmışsınız bağımlı olmuşsunuz. Sigaraya 20 yaşında biranın yanında 1-2 dal şeklinde başladım. Bu çok uzun bir süre böyle devam etti. Sonra sonra bir baktım çok fazla alkol tüketmek istiyorum, dedim acaba alkolik mi oluyorum. (gizlinot: Swh) sonra anladım ki alkol içmek istememin sebebi aslında sigara içmek istememmiş. İşte tam o noktada buna dur diyebilirdim, ama diyemedim. Keyif verici maddelerin beyindeki ödül mekanizmasını çalıştırması, ruhsal olarak pek iyi durumda olmamam sonucu sigaraya daha fazla bağlandım. Bırakmak istiyorum ama nasıl yapacağıma dair pek fikrim yok. Sigara içenlerden nefret etmeyin, onlar da sizin kadar (gizlinot: Hatta daha fazla) nefret ediyorlar ondan ama bırakmak gerçekten hiç kolay değil. (gizlinot: Şekeri bir anda bırakan ben diyorum bunu) Şu an bunu yazarken sigara içiyorum (gizlinot: Swh) bir gün bu girdiyi bıraktım diye editlemek dileğiyle...

  1 haziran 17:03

  257. t; kağıda sarılarak içilen tütün maddesi.

  liseden beri arkadaşlarım sigara içerken hadi ben de içeyim diyip içerim. yanlış anlaşılmasın, otlakçı değilim gayet kendi paketim vardır. favorim mentollü sigaraydı ancak malum yok artık. 2-3 ay hiç içmesem aklıma bile gelmez. kahveli çaylı güzel sohbetlerde tüketmeyi seviyorum, ama bu durumda bile içtiğim sigara sayısı günde 3ü geçmez. sosyal içici sayılabilirim bence. tüm bunlara rağmen üstüme sinen sigara kokusundan, yolda önümdekinin yüzüme çarpan sigara dumanından, sigara içilirken gelen toplu taşımaya binildiğinde aracın içine verilen son nefesten hiç haz etmem.

  1 haziran 13:49

  256. Lisede ergenlikten 11. Sınıftayken içmeye başlamış ama hiç bağımlısı olmamıştım. Okulda hiç içmedim, kızlar tuvaletini duman altı yapmanın hiçbir mantığı yok. Aynı şekilde okuldan adımını atar atmaz sigara yakmanın da anlamı yok en geç yarım saate evdesin. Neyse bunu asilik ve havalı bir şey olarak görenleri hiçbir zaman anlamadım zaten.

  Lise sonda bıraktığımı hiç içmediğimi hatırlıyorum. Ta ki mezuna kaldığım sene bi kere ablamın mentollü sigarasından içene kadar. Ah mentollü sigara, benim üzümlü kekim... aşkım bebeğimin üretimden kaldırılmasından sonra bıraktım ben de. Tam da zamanına denk gelmiş corona virüsü varken içmek istemezdim. Hoş zaten içtiğim zaman da günde 2-3 tane anca içiyordum ama içiyordum sonuçta. Sadece alkollü içecek tükettiğimde bir pakete yakın bitiriyordum. O da çok sık yaptığım bir şey değildi zaten.

  Hiç bağımlı olmadım demiştim yukarda. bırakmak da hiç zorlamadı beni. Zaten bırakacağım artık deyip de 1-2 ay içmediğim çok oluyordu. bunu da okulda çay sigara yapan arkadaşlarım yüzünden canımın çekmesinden bozuyordum. Bi bu olayı bi de güzel bir yemek ve tatlı yedikten sonra üstüne sigara yakıp yanında çay içmeyi hep özleyeceğim sanırım.

  1 haziran 13:39