girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (13)
  • medya (0)

1. günde en az 1 paket içen biri sigarayı bir anda bırakınca mutlaka tekrar başlıyor hem de daha çok içerek. o yüzden günden güne azaltarak bırakmak en mantıklı ve kalıcı çözüm. nefse söz geçirmek ve iradeli olmak da çok önemli tabi

(yazar: melissaki ) uktesi

30 kasım 2014 15:21

2. Allen Carr, sigarayı bırakmanın kolay yolu videosu mutlaka seyredilmeli.. 18 yıl uzun marlboro içtim, bununla kurtuldum.. Youtube'da türkçe olarak bulunabilmekte.. Bol su içmeli , sigara içilmeyen mekanlarda (avm gibi, kütüphane gibi ) ilk günlerde daha çok bulunmalı.. Patlıcan yemekleri, içerdiği nikotin sayesinde gelen atakları daha hafif atlatmanıza yardımcı olabilir.. Bir de "yarından itibaren ", "sabahtan itibaren" demeyip, öğleden sonra ve birden azaltma denenmeden bırakılmalı.. 8 aydır içmiyorum, saçlarım tertemiz, cilt rengim 2 ton açıldı, ev tertemiz kokuyor..

30 kasım 2014 15:36

3. (link: http://www.suslusozluk.net/n/269098/ şurdaki) yazımda bahsetmiştim. e-sigara bırakmak isteyenlere çare olabilir. erkek arkadaşım e-sigara sayesinde bıraktı, 2 aydır içmiyor. e-sigaranın içindeki maddeler sigaranın içindekilere kıyasla masum kalıyor. 180-200 lira gibi bir fiyatla ısmarladı aleti. sigaradan kat kat hesaplı. likit ile çalışıyor ve bir likit bir ay kadar gitti. likitleri internetten sipariş veriyorsunuz 20-30 lira civarı tanesi. kendileri yapanlar da varmış, henüz onu öğrenemedik ama evde yapılabilen birşeymiş.

nargileye benzer bir tadı ve kokusu var. istediğiniz esansı seçebiliyorsunuz, mesela elmalı, naneli, portakallı gibi. kokusu güzel. ben sigara kokusuna asla tahammül edemeyen biriyim.erkek arkadaşımın sigarayı bırakma kararı almasını en çok bu etkiledi. arkadaşım artık sigara içilen ortamda bile bulunmak istemiyor. bu kadar çabuk etki edeceğini bilmiyordum çok şaşırdım ama gözlerimin önünde bıraktığı için güvenle tavsiye edebilirim.

edit: eklemeyi unutmuşum. e-sigaranın likiti bittiği için bir haftadır onu da içmiyor. içtiği zamanlarda da kafasına estiğinde içiyordu. yani bu bağımlılık yapan bir alet değil sigara gibi. bir süre sonra bundan da bıkıyorsunuz ve bir daha ne sigaraya ne e-sigaraya bulaşıyorsunuz

19 ocak 2016 20:08 19 ocak 2016 20:13


4. Kendi adıma, bulmak için epey uğraştığım yollardır. Birkaç kereden fazla denedim sigara bırakmayı. O kadar başaramadım ki, hayatımda ilk defa bir konuda hırslandım. Yine bir gece dedim, yarından itibaren içmeyeceğim. Kendime uzunca bir mektup yazdım. Teşvik edici cümleler iliştirdim. Bir de sigara içindeki maddeleri yazdım mektuba. Laboratuvarda itinayla uzak durduğum; kullanırken eldiven, gözlük ne varsa taktığım maddeleri topluca bir liste halinde görmenin de faydası oldu.

bunu başta mı söylemeliydim, bilemedim. Sigara bırakma sürecinde ve önceki denemelerimde benim için asıl sorunun, sigara isteğinin had safhaya ulaştığı zamanlarda koyvermem olduğunu farkettim. Yani gün içinde işim bittiğinde ya da aralarda, eskiden verdiğim sigara molalarının yerini bir şeyle doldurmam lazımdı. (kullandığım süre boyunca her boş vaktimde sigaraya saldırdığım gerçeğiyle karşılaşmak içimi acıtmıştı.) Ders aralarında sigaraya çıkar gibi çıkıp sakız çiğnedim. Yemekten sonraları da aynı şekilde. Canım ne zaman sigara istese sakıza sarıldım. nikotin sakızı filan da değil, bildiğimiz falım damla sakızını marketten üçer beşer alıp stokluyordum. (Bu arada normalde pek sakız çiğnemem. Sigaranın yarattığı boşlukta yemeğe ya da abur cubura yüklenmemek için sakız tercih etmiştim.) Sakız çiğnerken de sanki o sırada vücudumun "ihtiyaç duyduğu" şeyin sakız olduğunu, hatta bazen sanki o sigara da, o an sigara içiyormuşum gibi düşünüyordum. Tabi sakız da tek başına yeterli değildi. Sigara isteğini geçiştirmek için ağzım kadar, kafamın da bir şeylerle meşgul olması gerekiyordu. Artık ne gelirse aklıma dizi, film, kitap, oyun, sohbet ne olursa deniyordum. kriz anlarında da yazdığım mektubu okudum. Kriz demek doğru olur mu aslında bilemiyorum, demek istediğim şey sigara isteğinin son seviyesi.

Sigara bağımlılığında da diğer bağımlılıklar gibi azalttığınızda veya kullanmadığınızda o tipik yoksunluk hissi oluşur. Sigara bırakma fikri başlarda sanki en yakın arkadaşımdan ayrılmak gibi geliyordu, resmen hüzünleniyordum. Çünkü yurttan çıkış vaktimi, sabah kalkış saatimi, bir yere giderken yanımdaki sigara sayısının yetip yetmeyeceği, gün içindeki tüm planlarımı, paramı, modumu, her şeyimi ona göre ayarlıyordum. Öyle ki, en değer verdiğim insanların bile önüne geçiyordu. Bana sigara bırakmamı söyleyenler anında düşman gibi gelmeye başlıyordu. Sigara gibi, bagımlılığın da tehlikesi tartışılmaz. Bırakma süreci zor geçiyor, yalan değil. imkansız da değil. Ben yaptıysam herkes yapar.

Bu uyguladığım yöntemler benim içindi, ama umarım deneyip faydasını görenler olur. Yöntemler basit aslında, ama dediğim gibi uygulama ve süreç zor. Gerçekten istemek ve kendine güvenmek lazım. Bazen de benim gibi kendi beynini kandırmak gerekiyor. Çok iyi yazamadım, kusura bakmayın.

20 ocak 2016 00:05

5. biyo rezonans isimli yöntemle 25 yıllık sigara içen annem bıraktı bu meredi. bizim sigara bıraktırma doktorları yan etkisinden faydalandıkları bir antidepresan ilaç veriyorlar. bunun dışında yürüyüşe çıkmak, derin nefes egzersizleri, çubuk tarçın emmek, kendinizi telkin etmek vb öneriler de mevcut doktorlarca.

kendi uydurma fikrimi söyleyim, eğer günün birinde çocuk sahibi olmayı planlıyorsanız, bebeğinize sunacağınız evin sizin bedeneniniz olduğunu hatırlamak bir motivasyon olabilir. sigara bıraktıktan sonra vücudunuzda uzun ve kısa vadede gerçekleşen değişimlerin olduğu küçük bir kağıt veya resmi göz önüne koymak faydalı olabilir. ben ne yazık ki henüz kendimi bırakmaya hazır hissetmiyorum. 70 yaşında subay emeklisi km lerce koşu yapan amcaları gördükçe de kendime bir kez daha kızıyorum. fizyolojikten çok psikolojik bağımlılık sıkıntılı.

6 mart 2016 22:21 6 mart 2016 22:22

6. Allen Carr tarafından yazılan "sigarayı bırakmanın kolay yolu" kitabı. asıl yazılan dil ingilizcede okusanız daha da iyi. ashton kutcher'dan tut ellen degeneres'e kadar bir sürü ünlünün sigarayı bırakmasına da yardımcı olmuş. amazon'da falan binlerce okuyucu övüyor kitabı. ben de çok beğendim.

20 ocak 21:46

7. farenjit olmak iyi bir başlangıç sayılabilir.

şaka bir yana. istemek ve tiksinmek. maalesef bırakırken çoğu kişi bırakmak istemesine rağmen 'kahveyi neyle içicem, çayı içerken keyif almam, yemekten sonra sigarasız olur mu' psikolojisinden dışarı çıkamıyor. ama bırakınca kahvenin tadının ne kadar güzel olduğunu anlıyorsunuz sigarasız, çay da öyle ve o güzel yemek tadı damağınızda kalıyor. kokmak yok ayrıca. ne eviniz kokar ne de kendiniz. bence en önemlilerinden biri bu. sağlıktan bahsetmiyorum bile. ben de 8 sene kadar içtim. bi gün aniden tiksindim. ama valla bilmiyorum o nasıl oldu. sonra geri dönüşler yaşadım ama en fazla 1 pakedi 5 günde bitirdiğim oldu. aylarca elimde sürünen paketler oldu. sonra aylarca ağzıma sürmedim. şimdi kırk yılda bir keyfe gelirsem içiyorum. bırakalı 1 yılı çoktan geçti. zaten farkı öyle bir anlıyorsunuz ki, 1-2 ay içmeyen insan tekrar 1 günde 20 tane sigarayı mümkün değil içemez ya. ciğerin almaz ne bileyim. sonsuza kadar çıkarıyorum hayatımdan demedim, ayda yılda bir arkadaş olsun diye içerim. ama tiksinmek şart bana kalırsa. yoksa kime sorsan 'sağlık için bırakmak lazım abi' diyor.

20 ocak 22:13


8. benim yolum koku olmuştu. içerken problem yok ama sonrasındaki o saça, üste başa sinen koku beni çıldırtıyordu. ağızdaki bıraktığı iğrenç tat da cabası. kendimden iyice nefret etme noktasına gelmiştim ki bırakmaya karar verdim. hem cebe zarar, hem sağlık zaten çok önemli. bir de o kokusu benim başımı ağrıtıyordu her seferinde. ne kaybederim dedim ve bıraktım. şimdi 2 yıldır hiç içmiyorum içenden de rica ediyorum ki yanımda içmesin. 

20 ocak 23:36

9. Ona vereceğiniz parayla ne nars paletler ne Gucci çantalar alırsınız kızlar. Onları düşünün ve iki günde bir mi paket içiyorsunuz o parayı iki günde bir kenara koyun. Benim erkek olan bir arkadaşım ki çok içerdi bu şekilde bir süre biriktirip "lan kredi çeksem araba alır onun borcunu ödermişim sırf sigara parasıyla" diye bıraktı. Kendisi biraz cimriydi ama. Olsun o para kolay mı kazanılıyor siz de öyle düşünün bir deneyin. 

20 ocak 23:43

10. 8 senedir kullandığım sigarayı 6 gün önce tamamen bıraktım. merkür retrosu mudur nedir artık bilmiyorum çünkü hep imkansız gözüyle bakardım, (yazar: whimsical) ile aşağı yukarı aynı günlerde aynı şekilde bırakıvermişiz.

6 günden önceki 4 gün günde 15 adet içtiğim sigarayı 5'e indirdim, çünkü sınav haftamdı ve hiç içmezsem nikotin krizinden derse odaklanamıyordum. zaten bence bıçak gibi çat diye kesmek kalıcı sonuçlar doğurmayabilir, yavaş yavaş ama kendini bunun çok iğrenç olduğuna telkin ede ede bırakmak lazım diye düşünüyorum.

bu süreçte en büyük yardımcım yeşil çay oldu. iki bardak hazırlayıp termosuma doldurup bütün gün canım sigara çektikçe içiyorum, evde dahi termosla geziyorum. boğazımdan sıcak bir şeyler geçiyor olması ve hafif buruk tadı sigara hissiyatını karşılıyor bende.

nikotin yoksunluğuna çare bulamadım. hala kafam çok dağınık, sanki sürekli aşırı uykusuzluk hali içindeyim. iğrenç bir hafta geçirmemim sebeplerinden biri de bu oldu. ama ileride getirisi büyük olacak diye dayanmaya çalışıyorum. kafamda "oooh bak bıraktığımdan beri 80 tane sigara içmemişim" hesapları yapıp kendimi rahatlatıyorum.

şu an bile bi tane yakmamak için zor tutuyorum kendimi ama bıktım ya. güzel bi mekana gidip içeride oturamamaktan, parasını verdiğim ambiyansını yaşayamamaktan bıktım. ha ısıtıcının altında titreye titreye kahve içmişim ha şu kaldırımda? kötü kokmaktan bıktım. bir şeye bağımlı olmaktan, daralan nefesimden, verdiğim paradan, gözeneklerimden bıktım. aaaaa tamam içmiyorum.

edit: spor yapmak kesinlikle istememenize yardımcı oluyor bunu demeyi unutmuşum. haftada dört gün üşenmeden yorula yorula gidin spor yapın. bir de benim için işi zorlaştıran noktalardan biri etrafımdaki neredeyse herkesin baca gibi sigara içmesi, hatta ilk denememde erkek arkadaşım "iç yau çok güzel bir şey ben hayatta bırakmam al yak bi tane" diye baltalamıştı beni shsjd. fakaaat eğer karşınızdaki insan içmiyorsa sizin de zincirleme bir şekilde yakasınız gelmiyor, arkadaş ortamında daha çok içmenizin nedenini düşünün. ben içmeyince karşımdaki insanlar da benimle beraberken daha az içmeye başladı.

12 nisan 20:53 12 nisan 21:15