yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (76)
  • medya (1)

  76. 8 yıllık bi ilişkimiz vardı sigarayla. Severek keyfine içiyordum. Haziran ayında yakın arkadaşımın "hadi sen de bi dene" ısrarlarıyla denemeye karar verdim. Sırf o 15 gündür deniyor diye ve onu kıramadığım için. İlk denememdi. Sıkıntılı dönenlerimdi üstelik. O nedenle çok fazla zorlandım :( üzerine sıkıntılar arttı. O benim gibi etkilenmiyordu çevresel faktörlerden, dertlerden. Ben çok çabuk etkileniyorum. 40ncı günde içtim. Sonra her gün bir tane derken günde 5, sonra 10 derken en son paket almaya yeniden başladım. Bu süreçte benim yüzümden arkadaşım da başladı(artık sevgiliydik, bi süredir) erkek arkadaşım bırakmayı istiyordu ve şikayetçiydi durumdan. Bense istemiyordum. Sonra hastalandım bir gün. Aniden hadi yeniden deneyelim dedim ve 26 eylülde birlikte başladık. Sanırım 40ncı gün bugün. Beni hala çok zorluyor :( canım çok isterken bu girdiyi yazıyorum şuan. Neler olur bilemiyorum. Artık içmem eşiğine gelemedim o yüzden bıraktım demiyorum. Ve nedense sigara başlayan kimseyi bırakmıyor gibi geliyor. Bakalım neler olacak...

  5 kasım 03:39

  75. İki sene önce birisi şu başlığa girdi gireceğimi söylese derdim ki ne saçmalıyorsun. Sigara öyle uzak bir kavramdı bana. Üniversite hayatım boyunca en çok övündüğüm şey; ben ve arkadaş grubumdan kimsenin sigara kullanmamasıydı. eylül ayında üç aylık ilişkim (gizlinot: Sadece üç ay evet) sallantıya girdi, kendisi de askerdeydi bu süreçte. Ben dedim ki keyifsizim, askerden dönene kadar sigara alayım, içeyim. Zaten bedelli bir paket yeter işte kafasındayım ve (gizlinot: Askerden dönünde ayrıldık bu arada )asla sebebini bilmiyorum. Aldım, bir paketi belli zaman aralıklarıyla içtim. Son sigaraya gelince dedim ki içime çekeyim bunu. İçime çektim ve benim başım bir döndü, bu kadar dönebilir. Resmen bu hoşuma gitti ve ben sigaraya başladım. gören şaşırıyor. İş stresi mi iç, canın mı sıkıldı iç, yemek sonrası iç, manzara güzel iç şuna iç buna iç. İsteyen vücudum değil bu arada beynim. Ben her sorana üç aydır içiyorum, çok içmiyorum hatta aslında içmiyorum falan diyorum çünkü asla içtiğimi kabul edemiyorum.Ta ki geçen gün bir yıldan uzun süredir içtiğimi fark ettim. Bu süreçte girdiğim öksürük krizlerini, gözeneklerimin devasa boyuta gelmesini, rengimin daha boz olmasını falan anlatmadım hepimizin bildiği şeyler. Bu son paket diyorum, bir şey oluyor tekrar alıyorum. Bu süreç böyle devam ederken Pazartesi günü yirmilik dişimi çektirdim. O günden beri de içmiyorum çünkü hastalık hastasıyım ve ağzımda yara var. Bir hafta bile olmadığının farkındayım ama bir senedir hiç bu kadar süre içmediğim olmamıştı. Sağlığım için, koku-bakım için, etrafımdakiler için bırakmam lazım. Bunu da buraya yazıyorum ki başlamak isteyenler başlamasın, bırakmak isteyenler beyinde bittiğini anlasın ve ben de bu girdiyi silmemek için tekrar başlamayım.

  26 ekim 23:07 26 ekim 23:08

  74. neredeyse 3 ay oldu bırakalı. ilk 1 hafta çok ama çok zorlanmıştım. o yüzden asla başlayacağımı düşünmüyorum. kendime bunu bir daha yaşatamam çünkü. bırakma sebebim kendime yakıştıramamamdı. özgür ruhlu bir insanım ve birşeylere bağlı olma fikri beni inanılmaz geriyordu. sağlıklı bir yaşamı da benimsediğim için fikren bitmişti benim için sigara. geçen akşam eşim içerken öyle güzel koktu ki bir fırt çekeyim dedim sırf merakımdan, kendimi tuvalette kusarken buldum. o nasıl bir ciğer yanmasıdır, o nasıl iğrenç bir ağız tadıdır, o nasıl bir mide yanmasıdır. nasıl yapmışım bunu kendime 10 sene.... işin özü o kadar da kolay olmayan bir eylemdir. deneyen herkese kolaylıklar diliyorum.

  19 ekim 21:32


  73. acı çekerek yapılamayacak eylem. yani sigarayı bırakıp mutsuz olursanız, mahrumiyet psikolojisine girerseniz çok zor. kafada bitirmeniz lazım, içiyor ama içerken de içmekten fikren,ruhen yoruluyor olmanız lazım ki bırakabilin. peki nasıl olacak bu iş? onu bilmiyorum. herkesin çok farklı yöntemleri ve gerekçeleri olabilir. ben iki senedir bırakmak istiyordum, en sonunda allen carr seminerine gittim, gitmeden aylarca kendimi telkin ettim. şimdilik içmiyorum bakalım. şu kısa sürede bile sigaranın vücudu nasıl yorduğunu fark ettim. kendimize ne yapmışız yıllarca...

  19 ekim 15:01

  72. 10 gün oldu evet bazen çok fazla canım istiyo bazen aklıma dahi gelmiyo ama emin olduğum bişey var özellikle evdeysem asla doyma hissine ulaşamamak. Kısa vadede zorluyor fakat uzun vadeli düşünülürse kızlar aldığınız kiloya bozulan psikolojinize değer. Ben bu kararı düzenli spor yapıp sağlıklı hayat biçimini benimsediğim için verdim standartlarimla sigara uyuşmuyordu ama inanın ki isteyince oluyor ben azaltıp bırakmayı denedigimde yapamadım sadece kahveyle icicem dediysem günde 3 tane kahve iciyodum :D size nasi kolay gelirse o yöntemi deneyin yardımcı olabilcegim birsey olursa mesaj kutum açık kizlar

  15 ekim 22:50

  71. 3 hafta önce yaptığım eylem. tek tükler hariç düzenli olarak 4 yıldır sigara kullanıyordum. İlk birkaç ay dışında 1 paket ve üstü içerdim hep. Bu zamana kadar hiç bırakmayı da düşünmemiştim ta ki youtubeta takip ettiğim birinin öylesine "sigarayı nasıl bıraktım" videosunu izleyene kadar. kendisi de benim gibi 3-4 yıllık içiciydi. o an ilk defa neden bırakmayı düşünmediğimi sorguladım. o videodan sonra birkaç bırakma girişimim oldu ama beceremedim. sonra tam olarak 3 hafta 3 gün önce sabah kalan son dalımı içtim ve dayanabildiğim kadar paket almama kararı aldım. özellikle son zamanlarda 1 buçuk paket içen birisi olarak başlarda durum felaketti. ilk 4-5 gün hiç aklımdan çıkmadığı gibi krizlere giriyordum ve mutsuzdum. 2. günden sonrası tatile denk geldi ve işler daha kötü bir hal aldı. evde olduğum zamanlarda içen birisini görmüyordum en azından fakat dışarıda karşınızda, yan masanızda vs içen biri olunca sizi daha da zorluyor. ne kadar doğru bilemem ama canım ne zaman sigara istese kola içtim. nedense beni biraz olsun yatıştırdı. ilk hafta hiçbir şekilde yediklerime dikkat etmedim bilerek. son durum olarak; başlardaki kadar her an canım istemiyor ama 2 günde bir hatırlatıyor kendini. fakat ne zaman sigara içtiğim zamanki ciğerimdeki ağrıları, sabah enkaz gibi uyanmalarımı, pis kokumu hatırlasam devam et diyorum kendime.

  not: hep söylenen ama yapılmayan şeyi denemek adına her gün 15 tl ayırdım kenara ve bu sürede 360 tl biriktirdim. bu parayla da hiçbir zaman para ayır-a-madığım spor salonuna yazılmayı düşünüyorum hatta.

  8 eylül 00:07 8 eylül 00:08

  70. an itibariyle yaptığım eylem.

  sigara bir (gbkz: kompulsiyon). okb'nin k'si yani. ben okb'ye çok benzetiyorum sigara bağımlılığını. okb'de altta yatan akıl dışı bir (gbkz: obsesif) düşünce olur. mesela, kimisi evi iyi kitlemezse öleceğine inanır, kimisi düzenli durmayan şeylerin onu hasta edeceğine inanır. sonrasında ise insan, bu obsesif düşünceyi yatıştırmak için kompulsif bir şekilde ritüeller yapmaya başlar. örneğin evi 7 kez kitler, onları da sayar, deli gibi temizlik yapar, 15 kez aynı yeri siler, simetri ayarları yapar vs. vs. ritüeller dışarıdan "kontrol edilebilir" gözükse de, altta yatan obsesif düşünceyi kaldırmadan kontrol edilmesi imkansızdır. ailesinde okb'li olan varsa bilir.

  sigara konusunda ise bende altta yatan obsesif ve akıl dışı düşüncenin "sigaraya muhtacım", "onsuz hayattan zevk alamam" gibi düşünceler olduğunu fark ettim. bu düşünceleri savuşturmanın en verimli yolu, gerçek olup olmadığıyla ilgili araştırmaya çıkmaktır. örneğin terapide elini 7 kez yıkamazsa elini böceklerin basacağına inanan (aslında tam inanmayan ama yine de içten içe inanmaya devam eden) hastaya, 1 kez yıkayıp gerçekten böcek gelip gelmediğini test etmesi istenir.

  bunu aynalayarak ben de 'akıl dışı' yargılarımı teste çıkardım. alkollü ortamlara yanıma 2 dal alarak gittim. 2sini de oturur oturmaz içtim, tüm geceyi sigarasız geçirdim. gerçekten vücudumda neler olduğunu gözlemledim. zannettiğim kadar öcü müydü hayat? hayır. ama tamamen rahat da değildi. aklıma o obsesif düşüncenin yankıları sık sık geldi. içimden, "neyse, yapacak bir şey yok. masaya odaklan" diye geçirdim ve böylece aslında keyifli birkaç akşam geçirdim.

  sonrasında yanıma paket alıp çıktığımda bile, otomatik daha az içtiğimi fark ettim -ki ben (gbkz: chainsmoker) dediğimiz türüm, arka arkaya yakarım.

  eylül gelmişken, artık bırakmam gerekiyor. ilk zamanlar acı geçecek. bu kararı aldığım son yarım saatte en az 100 kez sigara düşündüm. ama başka şeylere odaklanmaya çalışıyorum. bir çay koyuyorum, sosyal medyaya bakıyorum. elimi, ağzımı oyalasın diye tarçın çubuğu emiyorum vs.

  ilk gün boşluk hissinden saçmalamaya izin var. istediğimi yiyip içebilirim.

  hadi bakalım, güncellemeleri buradan paylaşacağım.

  2 eylül 13:34


  69. 12 yıllık içicilikten sonra temmuzun 1'inden beri yapmaya çalıştığım şey. Benim bu kararı verişim planlı gerçekleşmedi. Erkek arkadaşımın bir sağlık sorunu vardı "hadi bugünlük ben de içmeyeyim destek olayım" diye düşünürken bu sağlık sorunlarının aslında bana ne kadar yakın olduğunu fark etmemle birden bırakıverdim. İlk bir hafta çok kolay geçti. Benim öncesinde de iki üç gün içmediğim oluyordu çünkü. Alkolun yanında eksikliğini hissedeceğimden korkardım fakat inanın daha rahat içtim. İçerken hissettiğim mide bulantısı olmadı sigarasız içince. Fakaaat her şey bu kadar kolay geçmiyor malesef. Hala arkadaşlarla buluştuğumda ya da bir yerde otururken kendimle savaş veriyorum içmemek için. 35 gündür içmememe rağmen henüz o eşiği atlattığımı düşünmediğim için "bıraktım" diyemiyorum. Umarım bir gün o da olur ama başlamaktan çok korkuyorum. Bir de henüz hissettiğim tek fark uykuya daha az ihtiyaç duymam oldu.

  Edit 1: 70 gün olmuş. Bazen kokusunu alınca canım acayip çekiyor bazen tiksiniyorum. Bazen özlüyorum sigara içmeyi. Geçen gün bir tane içtim kahvenin yanında. Sonrasında içmedim hiç. İçince özlemediğimi fark ettim. Uzun yıllar sigara içtiğim ve tüm sosyal ilişkilerimi sigarayla kodladığım için zorluk çekiyorum sadece, yoksunluktan değil. Hayatıma sigarasız devam edebileceğime inanıyorum artık.

  5 ağustos 10:48 8 eylül 22:39

  68. Tam şuan girdi yazayım derken önüme çıkan başlık. 9,5 yıldır günde ortalama 1 paket içiyorum. Sigarayı hep 1-2 karton alırım ki sürekli marketlere gitmeyeyim. Yani şuan 7-8 paket sigaram vardır. Bunlar bitince sigarayı bırakacağım. Az önce sigara bırakma ilaçlarını araştırdım ama sonra daha önce hiç bırakmayı denemediğim geldi aklıma. İlk olarak desteksiz sigarayı bırakmayı deneyeceğim. Başarılı olamazsam destek almaya karar verdim. Sigarayı bırakmaya Karar vermemdeki neden sigaraya gelen zam değil bu arada, mutlaka etkilemiştir ama öğretmen olacağım birkaç ay içinde inşallah. Lise çağındaki öğrencilerime kötü örnek olmak istemiyorum ve severek içiyor dahi olsam her zaman sevdiğimiz şeylerin hayatımızda olmaması gerektiğine inanıyorum. Zor bir süreç beni bekliyor farkındayım ama kendim ve sevdiklerim için bunu yapmak zorundayım.

   Seninle son günlerimiz birtanem lütfen Beni zorlama.(gizlinot: Yemin ederim gözlerim doldu swh. Sanki sevgilimden ayrılacağım :d)

  5 ağustos 02:36

  67. Şu paketi de ballandıra ballandıra içtikten sonra bırakacağım. Sigarayı 16 liradan satan bu devlete para kazandirmam arkadaş. Vay arkadaş 16 lira ney la.

  5 ağustos 01:30