yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (81)
  • medya (1)

  81. Nikotin sakızı kullanmak, nikotin bandı kullanmak, motivasyon videoları izlemek, sigaranın zararlarını sürekli okumak, sakız çiğnemek, spor yapmak, tetiklenmemek için sigara içmeyen insanlarla görüşmeyi tercih etmek, kriz geldiğinde buna ihtiyacım olmadığına kendime inandırmaya çalışmak... Liste böyle gider. Hepsini denedim, yok bırakamıyorum. Bıraksam da geri başlıyorum. Bırakanlara sesleniyorum, bana da yardımcı olacağını düşündüğünüz bir sigara bırakma hikayeniz varsa seve seve dinlenirim ancak kısa süre kullanıp bırakanlarınki bana yardımcı olmuyor onu belirteyim. Çünkü aynı seviyede bir bağımlılık söz konusu olmuyor. 10 senedir kullanıyorum, umarım bir gün dönmemek üzere bırakabilirim

  24 ocak 01:59

  80. iştah açar

  23 ocak 22:11

  79. 2020 1 ocak itibariyle bıraktım sigarayı. O gün bugündür tek dal içmedim. Uzun süredir kendimi psikolojik olarak hazırladığım bir şey olduğundan mıdır nedir hiç zorlanmadım. Yanımda içilince canım çeker sanıyordum ama çekmedi. Ben 2 günde 1 paket civarı içiyordum az da değil aslında ama yoksunluk çeke çeke içmiyordum, öylesine içiyordum denebilir. Beni buna iten düşünce ise ilerde 30-40lı yaşlarımda sigara içen bir insan olmak, 2 merdiven çıktığımda nefes nefese kalmak istemememdi. İçimde inanılmaz bir sağlıklı olma dürtüsü var ve sigara bununla çelişiyordu, hayatımdan çıkarttım. Mutlu muyum aslında nötrüm çünkü bu benim için olması gereken bir şeydi bir başarı değil. Bu süreci gözde çok büyütmemek gerekli sanırım bu süreçte. Bırakmayı büyük bir başarı, bırakamamayı da iradesizlik olarak görmemek gerek.

  23 ocak 19:33


  78. Sigarayı bırakalı 2 aydan fazla olmuş. Benim için başlangıcı çok zordu. 8 buçuk sene kadar içtim. Çok erken yaşta başladığım için sigarasız yaşamak nedir bilmiyordum. Sigara içmeden bir kafede oturmamıştım hiç mesela. Sigaraya başladığım yaşta tek bildiğim kahve üçü bir aradaydı, ilk bira içtiğimde sigaraya başlayalı 3 yıl olmuştu. Pek çok şeyi sigara içmeden yapmamıştım yani hiç. Üstelik sorun şuydu ki, tanıdığım sigara içen herkesten daha düşkündüm tütün ürünlerine. Arkadaşlarım "yat, sabah alırız" dese de gecenin kör saatinde benzinliğe yürürdüm sigaram az kaldı diye. Onlar da içiciydi halbuki ama ben hiç duramazdım. -18 derece soğukta okula giderken elim soğuktan yanardı ama illa içerdim o sigarayı. Yıllarca denedim aslında bırakmayı ama 1 gün bile devam edemedim buna. Her seferinde birkaç saat sonra içtim. Daha sonra da ben bunu çok seviyorum, bırakamam da dedim kabul ettim kendimi.

  Bir gece her şey gözümün önünden geçti. Soğukta donarak içtiğim sigaralar, zorunluluktan sigara içilmeyen bir yerde oturuyorsam yemekten sonra elimin ayağımın titreyişi, regl ağrısı içinde bile sigara içmeye çalışmam... Hatta şöyle bir anım var. Bir gün çok hastayım, acile götürdü beni iki arkadaşım. Acil kapısının önünde sigara içmeye kalktım. Sigara dediğim de adıyaman tütünü, o kadar ağır ki. İkinci nefesi çektikten sonra bayılmışım, acil sırası beklememize gerek kalmadı diye gülmüştük o gün ama durumun vehameti ortada sanırım. Ben özgürlüğüm de özgürlüğüm diye yırtınırken özgürlüğümü neyin eline verdiğimi anladım işte bunları düşününce. Kendimi aciz, bağımlı ve tutsak hissettim. O gece bıraktım tamamen özgür olmak için. Alan carr çok yardımcı oldu bahanelerimi çürütmek konusunda da.

  İlk birkaç gün çok zordu, duygu durumum çok bozuktu. Tekrar asla içmek istemiyordum ama vücudum ciddi yoksunluk çekiyordu. Çok sinirli ve huzursuzdum ama herkes çok destek oldu. Yeni bir hayata başladım sanki. Etrafımdaki herkes çok şaşırdı bıraktığım için çünkü ne kadar severek (sevdiğimi sanarak) içtiğimi biliyorlardı. Ben bıraktıysam bırakamayacak insan yoktur diye düşünüyorum açıkçası. İşin tuhaf kısmı hiç özlemiyor oluşum. Sigara içmemek o kadar güzelmiş ki, her şeyi yeniden ama tertemiz deneyimlemek çok güzel şimdi. Kendime bir sigarayı bırakma hediyesi almak istemiştim ama sigarayı bırakmak kadar büyük bir hediye yokmuş zaten.

  Kimseye öğüt verecek konumda değilim, bunun için de yazmadım bunları. Bıraktığım gece buradaki girdileri baştan sona okumuştum cesaret alabilmek için, bu yüzden kendi deneyimimi de paylaşmak istedim.

  23 ocak 17:28

  77. 1 yıldır içmediğim "şey"

  sigarayı bıraktınız da ev mi aldınız diyen tiryakilerin anlayamayacağı üzere aklım kalan, istediğim elektronik ürünleri almamı sağladı bu bırakış.

  ben bıraktığımda henüz pandemi yoktu, dolayısıyla sigarayı bırakmayı kafama koyduğum için bırakmıştım. aldığım en doğru karar olduğunu henüz o zaman anlayamamıştım.

  şu kış soğuğunda dışarlarda üşüye üşüye sigara içmiyorum, hastalık ortamında sağı solu elleyip elimi ağzıma götürüp kendimi riske atmıyorum, o iğrenç kokusu saçıma, üstüme ve evin muhtelif yerlerine sinmiyor, artık bir sene geçtiği için canım hiç mi hiç çekmiyor üstelik. büyük bir masraf kapısı da benim için kapandı. en önemlisi de kendime zarar vermeyi bıraktım.

  sigaranın hiçbir avantajı yok ey dostlar. stresle başa çıkmayı da sağlamıyor. kendinizi kandırmayın.

  23 aralık 2020 12:01

  76. Bırakalı henüz bir buçuk ay oldu ama ben de yazmak istedim hem bana belki hem de size motive olur diye.

  Daha önce bir kere sigarayı bırkmayı denedim o da istemeden denedim. Beş yıldır içiyorum ilerde denesem hiç bırakamam bırakmak zorundayım diye düşündüm. İki hafta bırakabildim ama ağzıma hep bir şeyler atıyordum sigara isteğini bastırmak için ve iki hafta sonunda arkadaşlarımla buluşunca dayanamadım :,)

  Bu sefer içime bir istek geldi ama kendime güvenemedim ve kendimi kandırdım ben sigarayı seviyorum diye. Burda gezinirken alan carr - sigarayı bırakmanın kolay yolu kitabına denk geldim ve okudum. Kitap hep aynı şeyi tekrarlıyor ve size müthiş bir etki sunmuyor ya da kesin bir yol göstermiyor. Ama okuyabilirsiniz kendinizi nasıl kandırdığınızı anlatıyor ben bağımlı olduğumu ve sigara içmeyi aslında sevmediğimi bu kitap sayesinde öğrendim.

  Azaltarak bırakmak çok zor anca içinizdeki stresi arttırıyor bence.

  5 yıldır yaklaşık günde bir paket sigara içiyorum. Stresli ve sinirli anlarımda sigara olmazsa bu sinirimi atamam diye düşünürdüm ama hiç de korktuğum gibi olmadı. Aklıma bile gelmiyor artık. Siagara bağımlılığından kurtulmak için şekerdir sakızdır tüketip başka bir bağımlılık kazanmadım. İlk bıraktığımda nefes alma, koku ve tat duyguları daha bariz ve hızlı geri gelmişti şimdi yavaşça geri geldi. Artık merdiven çıkabiliyorum bu arada. Kilo konusuna gelirsek çok şişkinliğim, ödemim ve gaz problemim oldu. Kilo 1 2 kilo anca almışımdır(gizlinot: tartılmadım hiç görünürde 1 2 kilo almış gibiyim) ama çok sıkıntılı dönemlerden geçtim ve sorunlarımı hep yemekle aşmışımdır çok yedim o yüzden siz yemeği abartmasanız kilo almazsınız eminim ki.

  Hayatımda aldığım en güzel karardı ve kendime verebileceğim en güzel hediye henüz 21 yaşındayım yani. Siz de eğer isterseniz gerçekten içinize o istek gelirse bırakırsınız ve kilo almaktan korkmayın almazsınız. Kendime not: bu 1.5 ayda çok büyük sıkıntılar yaşadın gerçekten ve bu süreçte bile içmediysen sen daha içmezsin be ate. Hadi göreyim seni.

  Eğer bırakma konusunda bir motivasyona ihtiyacınız olursa bir mesaj kadar uzağınızdayım. Sigara değil de mis gibi kokmak, beymbeyaz lekesiz dişler, merdiven çıkıp rahat nefes alabilmek ve sigaraya değil kendine yatırım yapabilmek çok güzel bir şey.

  23 aralık 2020 10:05

  75. 2 yıl önce günde bir paket içiyordum. Hatta bir iki dal fazladan gidiyordu arada

  1yıl önce yarım pakete indirdim.

  6ay önce gece tek ve kahveye eş olarak tükettim.

  3ay öncesine kadar gece yatmadan bir tek içiyordum ancak tüm gün içmeyip o ara içmek yüzümü buruşturmama yol açıyordu. hem de kendi tatlı hafif sigaramı değil abimin sigarasından alıyordum ki öğğ her canım çekip içmeyi denediğimde tiksiniyordum.

  3 aydır da ağzıma sürmüyorum. Farkını azaltmaya başladığımdan beri bariz görüyorum. Sigaranın nesi iyi nesi kötü anlatacak değilim burada ama bırakınca kaybettiğiniz hiç bir şey yok.

  23 aralık 2020 04:10


  74. 3. Bildiri;

  19 temmuz- bırakmak istiyorum dedim. 

  1 kasım- bıraktım.

  1 ayı geçti ve hala içmiyorum, kendime inanamıyorum. İlk haftalar çok zorlandım özellikle akşam yemeklerinden sonra ve gece yatmadan önce. Ama artık aramıyorum hiç hatta kokusu bile tıkanmama neden oluyor. Ben kurtuldum darısı sizlere :)

  23 aralık 2020 01:33 23 aralık 2020 01:34

  73. Kendinize yapabileceğiniz en büyük iyiliklerden biridir.

  Yukarıda bahsedildiği gibi babam yıllarca sigara kullanmış, sonra bir anda öylece bıraktı. Bıraktıktan yıllar sonra kanser oldu. Doğrudan sigara kullandığı için diyebilir miyiz? Tabii ki hayır ama etkisinin yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Çok şükür atlattı, ancak direncinin kırılmasıyla birlikte şeker, tansiyon bir sürü hastalık peşpeşe geldi.

  Bırakmasaydı atlatabilir miydi, bugünleri görebilir miydi bilmiyorum.

  2 kasım 2020 01:11

  72. insanın kendi için yapabileceği en güzel eylemlerden biri.

  lütfen, sigarayı bir kere içen bırakmaz ancak ara verir vs. diyenlere aldırmayın.

  ağız sağlığınızdan tutun, kalbinizden tüm iç organlarınıza ve cildinize kadar öyle güzel değişimler olacak ki bırakınca. ciğer kapasiteniz artacak, spor yaparken hissedeceksiniz farkı, o pis sigara kokusu sizinle olmayacak artık.

  benim için en önemlisi de irademin sigarayı yenmesi ve bu mücadeleden zaferle çıkmam oldu. siz bağımlılıklardan daha güçlüsünüz emin olun.

  1 kasım 2020 23:13